صفحه 1 از 8 1 2 3 4 5 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 77
Like Tree40تشکر

موضوع: SLR یا SLR like ؟ لطفا نظر بدهید!

كاربر آشنا Hasan آواتار ها
    تشکر کرده
    16

پیش فرض SLR یا SLR like ؟ لطفا نظر بدهید!

سلام بر دوستان
    یکی از علاقمندان عکاسی هستم که هر از چندگاهی سری به طبیعت زده (خصوصا ییلاقات شگفت انگیز شمال) ضمن تفریح و تقرج عکس هم می گیرم. گاهی هم آنقدر از عکسهایم خوشم می آید! که فکر می کنم اگر آنها را به نمایشگاهی یا جایی ارسال کنم، داوران محترم از دادن جایزه اول مضایقه نکنند!!
    دانشجوی ارشد IT هستم و درگیر با پروژه هایم از اینرو به سختی فرصت سفر عكاسی دست می دهد و با توجه به اغتنام وقت دوست دارم عكسهایی با بالاترین كیفیت از جهت رنگ، نور، وضوح و پرسپکتیو به ثبت برسانم. ضمنا برای امور گرافیک و چاپ کاتالوگ، بروشور و غیره هم به ندرت عکاسی می کنم. آخرین دوربینی هم که داشتم و با کلی ضرر فروختم Canon A640 بود.
    چند روز قبل با قاطعیت رفتم جمهوری تا دوربینی Canon 400D تهیه کنم که دیگر هوس تعویض و تغییر آن به سرم نزده از جهت کیفیت دوربین خاطرجمع شده به رفع نقایص و افزودن تجربیات و دانش عکاسی خود بپردازم. با کمی جستجو متوجه مسایل زیر شدم:
    1- دوربین های SLR فاقد نمایش زنده بوده باید قید عکاسی از زوایای غیرمتعارف با استفاده از LCD چرخان را که بسیار با آن مانوس هستم را می زدم.
    2- دور فیلمبرداری را باید خط می کشیدم هر چند امکان خوبی است اما چشم پوشی از آن به سختی مورد اول نیست.
    3- حجم و وزن یک SLR به سختی آنرا همراه دائم می کند. بنابراین قید شکار صحنه ها (یا عکاسی عندالوقت) را باید می زدم.
    4- گرفتن خروجی مناسب و بی نقص از یک SLR تا حد زیادی به تجهیزات جانبی، لنزهای گرانقیمت و توانایی حرفه ای عکاس بستگی دارد و بنده با یک دوربین SLR و لنز کیت خودش و بضاعت اندک عکاسی، ممکن است خروجی در حد یک شبه SLR هم نتوانم بدست آورم.
    اکنون 2 انتخاب برای خود متصور شده ام:
    الف- خرید یک شبه SLR مثل Fujifilm s 9600 یا Canon S5 is که البته مطالعه کامنت های همین فروم مرا که اگر بدار می آویختند دنبال Fuji نمی رفتم به این سمت متمایل نمود.
    ب- خرید یک SLR مثل: Olympus E-510 با توجه به دو لنز کیت و نمایش زنده و تجربه لذت بخشی که سابقا با یک المپیوس 3 مگاپیکسلی داشته ام.
    باور کنید داتا کم حرف هستم اما نمی دانم چرا نوشته ام اینقدر طولانی شد. از آنجائیکه نظرات اساتید با تجربه این فروم برایم تعیین کننده خواهد بود لطفا مرا راهنمایی کنید که:
    اولا: چه نوع دوربینی برایم مناسب است؟
    ثانیا: اگر پیشنهاد شما یک شبه SLR مثل Fuji باشد آیا این قابلیت را دارد که خروجی اش مثلا در یک نماییشگاه عکاسی رسمی و استاندارد، جدی گرفته شده و قابلیت مسابقه ای داشته باشد؟
    با تشکر فراوان

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

پیش فرض پاسخ: SLR یا SLR like ؟ لطفا نظر بدهید!

چه سوالات سختی !

1- دوربین های SLR فاقد نمایش زنده بوده باید قید عکاسی از زوایای غیرمتعارف با استفاده از LCD چرخان را که بسیار با آن مانوس هستم را می زدم.

حتا SLR های جدید كه نمایش زنده دارند هم LCD چرخان ندارند ( به غیر از Lumix L10 )

2- دور فیلمبرداری را باید خط می کشیدم هر چند امکان خوبی است اما چشم پوشی از آن به سختی مورد اول نیست.

فیلمبرداری دوربین های عكاسی كامپكت و SLR Like هم در واقع به شوخی بیشتر شبیه است و قابلیت تكیه به عنوان یك دوربین فیلمبرداری را ندارد.

3- حجم و وزن یک SLR به سختی آنرا همراه دائم می کند. بنابراین قید شکار صحنه ها (یا عکاسی عندالوقت) را باید می زدم.

در این مورد باید یك اولترا كامپكت همیشه همراه عكاس باشد. با یك تیر دو نشان زدن سخت است !

4- گرفتن خروجی مناسب و بی نقص از یک SLR تا حد زیادی به تجهیزات جانبی، لنزهای گرانقیمت و توانایی حرفه ای عکاس بستگی دارد و بنده با یک دوربین SLR و لنز کیت خودش و بضاعت اندک عکاسی، ممکن است خروجی در حد یک شبه SLR هم نتوانم بدست آورم.

هر كه را طاووس خواهد جور هندستان كشد .

اکنون 2 انتخاب برای خود متصور شده ام:
    الف- خرید یک شبه SLR مثل Fujifilm s 9600 یا Canon S5 is که البته مطالعه کامنت های همین فروم مرا که اگر بدار می آویختند دنبال Fuji نمی رفتم به این سمت متمایل نمود.
    ب- خرید یک SLR مثل: Olympus E-510 با توجه به دو لنز کیت و نمایش زنده و تجربه لذت بخشی که سابقا با یک المپیوس 3 مگاپیکسلی داشته ام.
    باور کنید داتا کم حرف هستم اما نمی دانم چرا نوشته ام اینقدر طولانی شد. از آنجائیکه نظرات اساتید با تجربه این فروم برایم تعیین کننده خواهد بود لطفا مرا راهنمایی کنید که:
    اولا: چه نوع دوربینی برایم مناسب است؟

در این مورد كسی نمی تواند به شما كمكی بكند تنها خودتان هستید كه تصمیم گیرنده ی نهایی هستید فقط این را یادتان باشد كه آن گل بی خاری كه همه دنبالش می گردند هنوز تولید نشده و به عبارتی فعلن در زمینه ی عكاسی هنوز مشكل خدا و خرما پابرجاست و باید یكیش رو انتخاب كرد.

ثانیا: اگر پیشنهاد شما یک شبه SLR مثل Fuji باشد آیا این قابلیت را دارد که خروجی اش مثلا در یک نماییشگاه عکاسی رسمی و استاندارد، جدی گرفته شده و قابلیت مسابقه ای داشته باشد؟ با تشکر

ممكن است شما عكسی با یك قوطی حلبی كه روزنه ی نوری در جلویش تعبیه شده باشد و صفحه ی حساسی در پشتش بگیرید كه بتواند معتبر ترین جایزه ی عكاسی دنیا را از آن خود كند و من با یك هسلبلد 39 مگاپیكسلی عكسی بگیرم كه به درد لای جرز بخورد. دوربین فقط وسیله است. هر چند كسی منكر فایده ی داشتن وسیله ی خوب نیست.

در پایان براتون آرزوی موفقیت و خروج از سر درگمی می كنم
    rezakh، Mashhadi Vahid، smn و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2655

سلام
    بنده هم اول می خواستم 6500 بخرم چون واقعا از 9600 بهتره در ضمن شما كه ظاهرا فلاش نمیخواید بخرید كه 9600 براتون مناسب تر باشه
    ولی كی میگه خروجی دی 40 با لنزش (18-55)از 9600 بد تره؟
    اكه این جوری بود كه دیگه...
    مسئله دیگه اینه كه شما گفتید یه جورایی دوست دارید عكس های حرفه ایی بگیرید و اون هم مستلزم اینه كه بعضی مواقع فوكوس دستی كنید كه در اون صورت این كجا و آن كجا! اصلا فوكوس دستی با ال سی دی مثل اینه كه شما برای طناب زدن از دو انگشت فقط استفلده كنید
    شما در شبه محدودیت ایجاد عمق میدان دارید
    مگه وزن 9600 چقدر ار دی 40 بیشتره؟
    عمر باتری.مگه شما نمیگید جنگل و طبیعت میرید پس اگه بخواید عكسهای با دقت بگیرید با 4 تا سونی اصلی عمرا نتونید كل سفر رو سر كنید.
    كلا یه 9600 با بند و بساطش از یه دی 40 ارزونتره كه
    دی 40 با 18-70 525 هفته پیش بود
    شما نمونه ها رو با لنز كیت خودش تو اینترنت ببینید بعد اینطوری به این دی 40 بیچاره بتوپید( سازمان حمایت از حقوق نیكون)
    ولی خوب شبه هم مزیت هایی داره دیگه.......

كاربر همراه بهرنگ آواتار ها
    تشکر کرده
    606

با سلام من به شخصه با خود slr موافقم .ولی همین مشکل رو داشتم وبالاخره slr-like خریدم.در امتیاز دهی و تو ضیحات کامل چند سایت و اخر سایت panasonic در نمونه های عکاسی قویترین دوربین بدون تردید fz50 بود .البته در کلاس slr-like
    به ادرسهای زیر رجوع کن
    http://www.dpreview.com/reviews/pana...z50/page19.asp
    http://forums.dpreview.com/forums/re...1&changemode=1
    http://panasonic.co.jp/pavc/global/l...z50/index.html
    http://panasonic.co.jp/pavc/global/l...dels/fz50.html
    bence mate عکاس معروف دنیای پرندگان :http://panasonic.co.jp/pavc/global/l...ery/index.html
    البته تبلیغ نشه این نظر شخصی منه چون این دوربین که در امضام میبینی نزدیکترین دوربین به slr هاست.
    من به شما قول میدم با slrها در ایزو های تا 400 قابل مقایسه است.و این فقط با مقایسه برات ثابت میشه.به امید بهترین انتخابت.

بهرنگ پاشایی
    Canon EOS 7D\BG-E7 Battrey Grip\Canon EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM\Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS USM\MANFROTTO MN190X PROB+MN322RC2

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

Exclamation پاسخ: SLR یا SLR like ؟ لطفا نظر بدهید!

سلام

گفتنی ها رو فرهاد خان گفتند, به نظر من هم اگر پول و حوصله خرید لنزهای متعدد و ...را ندارید یا یك SLR-LIke خوب مثل Panasonic-FZ50 و SONY-R1 یا حتی Panasonic-FZ8 بخرید و یا هم اینكه یك OLYMPUS-E1 یا ...كه همراهش دو تا لنز داشته باشه كه سالیان سال (یا حتی برای همیشه) شما را بی نیاز كند.

در مورد كیفیت عكس و ...هم هنوز خیلی از دوستان با دوربینهایی مثل Canon-A70 و ...عكسهای شگفت انگیزی میگیرند....

ولی به نظر من چون شما تازگی دوربین خوبی مثل Canon-A640 را (با كلی ضرر!!!!) فروختید, حتما" دلیل محكمی برای این كار داشته اید و قطعا" دوربینهایی مثل Canon-S5 IS یا FUJI-S9600 چندان بهتر از آن نخواهند بود.

اگر بگویید دلیل فروختن 640 چه بوده و دنبال چه چیزی هستید كه در آن نبوده, بهتر میشود كمك كرد.

.
    .
    .
    شما نمونه ها رو با لنز كیت خودش تو اینترنت ببینید بعد اینطوری به این دی 40 بیچاره بتوپید( سازمان حمایت از حقوق نیكون)
    چی شد؟؟؟ كی توپیده؟؟؟ من كه چیزی نمیبینم!!!!
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

كاربر همراه Mastermehdi آواتار ها
    تشکر کرده
    925

من به شخصه چون می خواستم در ابتدا هزینه زیاد نکنم و در طول این مدت تجربیات خودم را بالاتر ببرم رفتم سراغ s9600. به هیچ وجه خروجیش رو نمیتونی با slr مقایسه کنی. slr به مراتب بهتره ولی باید کلی هزینه لنز کنی. خود من چند وقت دیگه میرم سراغ slr. نمیگم خروجیش خوب نیست ولی با slr قابله مقایسه نیست. در ضمن من موقع خرید از نزدیک خیلی چیزها رو امتحان کردم. فوکوس و زوم رینگش با fz50 قابله مقایسه نیست (خیلی بهتره) در ضمن کنترل نویزش به مراتب بهتره (در ایزوهای بالا) و لنزش رنج مناسبتری داره ولی یه خورده لنزش در تله های بالا کندتره و is نداره.
    به شخصه 6500 و 9600 رو توصیه میکنم. در ضمن canon s3 از s5 بسیار معقولتره!
    اگر توان پرداخت بالاتری دارید میتونید برید سراغ sony r1. واقعا با پولی که میدید حداکثر پول لنزشو دادید! واقعا دوربین ردیفیه.
    مهدی هامیزاد
    Canon 40D, Canon 70-200mm f/4 L IS, Canon 60mm f/2.8 macro, Canon 17-55mm f/2.8 IS
    Lowepro nova 4, Inverse 200 & Primus Aw, Canon RS-80N3, Sigma EF 500 DG Super

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

سونی از وقتی مینولتا رو خرید تو زمینه SLR Like ها خراب شد!
    ۸۲۸ و R1 سرعت عمل بسیار بالایی داشتن... که میتونستن با بسیاری از DSLR ها مقایسه بشن!

خلاصه فعلا که زده تو کار SLR LIKE های جینگول... زوم بالا و این چیزا...

ببخشید این وسط نرخ تعیین کردم! رو دلم مونده بود حرف R1 شد صدام درومد!
    Kaveh Ghobadi و Mashhadi Vahid تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر آشنا Hasan آواتار ها
    تشکر کرده
    16

Smile پاسخ: SLR یا SLR like ؟ لطفا نظر بدهید!

با تشکر از آقا فرهاد و سایر دوستان که زحمت پاسخ را کشیدند.
    راستش فکر کنم کمی متمایل به SLR-Like شدم! یکی از عللی که از دست A640 خودم خسته شده بودم این بود که نمی توانستم درست روی نقطه مورد نظر از سوژه فوکوس کنم یعنی فوکوس در اختیار دوربین بود گاهی چندین نقطه فوکوس نشان میداد اما نمیشد که یکی را انتخاب کنم فوکوس دستی هم آنقدر دنگ وفنگ داشت که معمولا قیدش را می زدم موقع عکاسی ماکرو هم فوکوس خیلی اذیت کننده بود و معمولا عمق میدان و فوکوس با هم جور در نمی آمدند. مسئله دیگر محدوده واید بود که در یک اتاق متوسط جوابگو نبود. عکسهای indoor هم اینقدر تم نارنجی داشت که خودم را که هم می کشتم حتی با وایت بالانس دستی رنگ درست و حسابی به من نمی داد. اعتقاد به تصحیح نرم افزاری مثلا با فوتوشاپ هم ندارم چون خلاصه یک سری جزییات را از دست می دهید یعنی تحویل رنگ درست یک وظیفه سخت افزاری است (البته به نظر اینجانب!) البته باید اذعان کنم که تصاویری که از طبیعت و در نور طبیعی می گرفتم تقریبا بی نقص بود. ضمنا در مناطق ییلاقی هم به محض اینکه یک ذره مه می آمد پایین مدام اخطار لرزش نشان می داد و خیلی شانس می آوردم اگر یک عکس واضح می توانستم بگیرم ضمنا فقط یک حلقه برای بند گردنی داشت و من که می دیدم دوستانم چگونه با استفاده از بند گردنی و مهار دوربین جلو لرزش را می گرفتند خیلی غصه می خوردم:confused:
    البته از مزایای این دوربین استفاده از باطری قلمی بود و من با یک شارژر رفرش دار سونی و 4جفت باطری اصلا مشکلی از جهت انرژی نداشتم.
    فیلمبرداری این دوربین هم خوب بود ولی در صدابرداری گند می زد!
    مجموع این مسایل و عشق خرید یک دوربین SLR باعث شد که در فروش دوربین فوق هیچ تردیدی نکنم!
    اما حالا اساتید محترم بگویند اگر یک دوربین شبیه SLR بخرم و بعد ببینم که خروجی اش حتی به پای دوربین قبلی خودم هم نمی رسد چه کار کنم و به کی بگم؟!
    لطفا مرا راهنمایی کنید که چه انتخابهایی برای خرید یک SLR-Like دارم ضمن اینکه می خواهم معایب دوربین قبلی ام را نداشته باشد و ضمنا حتما رینگ فوکوس دستی داشته باشد و یک لنز پدر مادر دار رویش باشد؟
    یه سوال دیگه هم اینکه آیا این عکسهایی که در سایتهایی مثل dPREVIEW از sampleهای دوربینها می گذارند در شرایط خاص نورپردازی گرفته میشود؟ یا اینکه در حالت عادی هر کسی می تواند چنین عکسهایی بگیرد؟
    با تشکر
    یک ذره کار درست یک خروار معرفت میخواد!

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

Exclamation پاسخ: SLR یا SLR like ؟ لطفا نظر بدهید!

نقل قول نوشته اصلی توسط Hasan نمایش پست ها
    با تشکر از آقا فرهاد و سایر دوستان که زحمت پاسخ را کشیدند.
    راستش فکر کنم کمی متمایل به SLR-Like شدم! یکی از عللی که از دست A640 خودم خسته شده بودم این بود که نمی توانستم درست روی نقطه مورد نظر از سوژه فوکوس کنم یعنی فوکوس در اختیار دوربین بود گاهی چندین نقطه فوکوس نشان میداد اما نمیشد که یکی را انتخاب کنم فوکوس دستی هم آنقدر دنگ وفنگ داشت که معمولا قیدش را می زدم موقع عکاسی ماکرو هم فوکوس خیلی اذیت کننده بود و معمولا عمق میدان و فوکوس با هم جور در نمی آمدند. مسئله دیگر محدوده واید بود که در یک اتاق متوسط جوابگو نبود. عکسهای indoor هم اینقدر تم نارنجی داشت که خودم را که هم می کشتم حتی با وایت بالانس دستی رنگ درست و حسابی به من نمی داد. اعتقاد به تصحیح نرم افزاری مثلا با فوتوشاپ هم ندارم چون خلاصه یک سری جزییات را از دست می دهید یعنی تحویل رنگ درست یک وظیفه سخت افزاری است (البته به نظر اینجانب!) البته باید اذعان کنم که تصاویری که از طبیعت و در نور طبیعی می گرفتم تقریبا بی نقص بود. ضمنا در مناطق ییلاقی هم به محض اینکه یک ذره مه می آمد پایین مدام اخطار لرزش نشان می داد و خیلی شانس می آوردم اگر یک عکس واضح می توانستم بگیرم ضمنا فقط یک حلقه برای بند گردنی داشت و من که می دیدم دوستانم چگونه با استفاده از بند گردنی و مهار دوربین جلو لرزش را می گرفتند خیلی غصه می خوردم:confused:
    البته از مزایای این دوربین استفاده از باطری قلمی بود و من با یک شارژر رفرش دار سونی و 4جفت باطری اصلا مشکلی از جهت انرژی نداشتم.
    فیلمبرداری این دوربین هم خوب بود ولی در صدابرداری گند می زد!
    مجموع این مسایل و عشق خرید یک دوربین SLR باعث شد که در فروش دوربین فوق هیچ تردیدی نکنم!
    اما حالا اساتید محترم بگویند اگر یک دوربین شبیه SLR بخرم و بعد ببینم که خروجی اش حتی به پای دوربین قبلی خودم هم نمی رسد چه کار کنم و به کی بگم؟!
    لطفا مرا راهنمایی کنید که چه انتخابهایی برای خرید یک SLR-Like دارم ضمن اینکه می خواهم معایب دوربین قبلی ام را نداشته باشد و ضمنا حتما رینگ فوکوس دستی داشته باشد و یک لنز پدر مادر دار رویش باشد؟
    یه سوال دیگه هم اینکه آیا این عکسهایی که در سایتهایی مثل dPREVIEW از sampleهای دوربینها می گذارند در شرایط خاص نورپردازی گرفته میشود؟ یا اینکه در حالت عادی هر کسی می تواند چنین عکسهایی بگیرد؟
    با تشکر
    سلام

چرا از فوكوس یك نقطه ای استفاده نمیكردید؟؟؟

اگر میخواهید باز با آن علامت كذایی لرزش دست روبرو نشوید, باید دوربینتان لرزشگیر داشته باشد, از طرفی به طور ضمنی گفتید كه لنز واید هم میخواهید, پس یا باید OLYMPUS-SP550 را بخرید و با نویز آن بسازید و رینگ هم ندارد, یا برای Panasonic-FZ18 صبر كنید (كه تازه ببینیم چی از آب در میاد) یا SONY-R1 بگیری (كه گرونه) یا قید واید رو بزنی و Panasnic-FZ50 رو بگیری یا قید لرزشگیر رو بزنی و FUJI-S9600.

عكسهای استودیویی بله, ولی عكسهای بیرون هم بدون تكنیك نیست, در هر صورت جعلی نیستند. :::big grin:::
    Hasan تشکر می‌کند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

كاربر همراه
    تشکر کرده
    16

اگه می تونید هزینه بیشتری در این زمینه داشته باشید، پیشنهاد من دوربین Canon 40D هست.
    البته این رو با توجه به مسائلی که اشاره کردید گفتم. کار کردن با این دوربین واقعن لذت بخشه!!
    M.Behtash

صفحه 1 از 8 1 2 3 4 5 ... آخرینآخرین