صفحه 1 از 5 1 2 3 4 5 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 49

موضوع: چند سوال در مورد لنز

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

پیش فرض چند سوال در مورد لنز

با سلام،
    من در اين انجمن در مورد لنز چيزهایی را مطالعه کردم اما هنوز چيز زيادی دستگيرم نشده است. لطفا" در موارد زير به من اطْلاعات بدهيد:

1- خصوصيات يک لنز چيست؟ به عنوان مثال اگر يک لنز به شما معرفی شود چگونه در مورد آن قضاوت می کنيد؟
    2- کدام خصوصيات لنز باعث برتری آن نسبت به لنز ديگر می شود؟
    3- آيا لنز دوربين شرکت های مختلف را می توان بدون استثنا روی دوربين شرکت های ديگر سوار کرد؟ مثلا" nikon را روی canon.
    4- با توجه به اينکه من قدرت خريد لنز ديگری را در آينده نخواهم داشت پيشنهاد شما چيست؟ آيا لنز کيت دوربين 350D برای يک آماتور که فقط به قصد لذت عکاسی می کنه کفايت می کنه يا اينکه بدنه 350D و يک لنز جداگانه تهيه کنم بهتر است؟ در ضمن پول زياد هم ندارم.

خواهشمند است برای اينکه از مطلب پرت نشويم به سوالات پرسيده شده در همان حوزه و تک به تک جواب داده شود. بخصوص در مورد سوال اول و دوم بيشتر بنويسيد. ممنون از جواب ها و حسن نظر شما.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    1

پیش فرض پاسخ: چند سوال در مورد لنز

سلام

دوستان عزیز سایت با همان لنز کیت 350d عکسهای بسیار زیبایی گرفته اند برای مثال مجموعه عکسهای جناب

محمد امدادی که با لنز کیت گرفته شدند در سایت flickr.com واقعا زیبا میباشند

دوست عزیز لنز کیت واید کاملا قابل قبولی دارد بعدا هم میتوانید یک لنز تله سیگما با قیمت مناسب بخرید

canon mount با nikon mount تفاوت دارد موفق باشید عزیز نازنین
    ارش پورشجاعي
    panasonic fz 5
    arashtak@yahoo.com

كاربر فعال
    تشکر کرده
    157

دوست عزیز سوالهای شما را نمیتوان با یک توضیح کوتاه جواب داد...به هر حال :

1-در مورد این سوال باید دید منظور از قضاوت چیست....حالا به طور مثال یک لنز روی دوربین شما هست و شما میخواهید از کیفیت تصاویر این لنط اطلاعاتی بدست آورید.......
    حتما برای قضاوت باید یک لنز دیگر در اختیار داشته باشید تا این دو و یا این چند نوع رو با هم مقایسه کنید....
    یا به سایتهایی که نمونه عکسهای مشابه از لنزها گذاشته اند سری بزنید.......
    یا مقایسه ها و نمودارهای لنزها رو بر رسی کنید.......
    و یا از کسانی که با این لنز و لنزهای دیگر کار کرده اند نظر خواهی کنید.......

2:
    2-1 کیفیت نسبت به قیمت
    2-2 مقاومت در برابر محیط اطراف و ظربات ناشی از بر خورد با در و دیوار و زمین و......(مثل خبرنگاران و ....)
    2-3 شارپ تصاویر.....
    2-4 کم بودن مشکلات اپتیکی نظیر CA , Vignetting و دیستورشن و.......
    2-5 وزن
    2-6 دیافراگم ثابت در تمام طول رنج فاصله کانونی.....
    2-7 سرعت و دقت فکوس....
    2-8 تغییر نکردن طول لنز در تغییرات بزرگنمایی.....
    2-9 لرزش گیر اپتیکی....
    2-10 و .................................................. ...........

مسلما تمام این امکانات در هیچ لنزی یک جا وجود ندارد......باید ببینید کدام یک در اولویت انتخاب شما هستند و ....
    مثلا من 70-24 سیگما رو انتخاب کردم فقط برای بالاتر بودن شارپ تصاویر نسبت به کانن مشابه....اما 70-24 ال کانن در سری لنزهای ضد آب و رطوبت و ...... قرار داره ...همچنین سرعت فکوس بلایی داره...مشکلات اپتیکی کمتری نسبت به این مدل سیگما داره و البته قیمت در حدود سه برابر بیشتر هم داره.....
    خوب برای من شارپ مهم بود و برای یک خبرنگار و یا .... مشخصات این لنز.....

3-هر سازنده برای خودش یک نوع پایانه برای اتصال دوربین به بدنه میسازه و هیچ یک هم به همدیگر سازگار نیستند و اصلا بر روی بدنه یک دیگر قرار نمی گیرد...
    شرکتهایی نظیر سیگما / توکینا / تامرون برای تمام مانتهای دوربین لنز میسازن....اما شزکت کانن برای نیکون و برعکس.....اینطور نیست...

4-آیا واقعا فکر میکنید در یک سال آیند هم به اندازه مثلا 400 هزار ...نمیتوانید برای دوربین خود لنزی تهیه کنید...؟
    این دوربینها مانند کاپکتها نیستند و بعد از مدتی کار کردن با آنها شما را به خرید یک لنز خوب وسوسه میکنند....
    به هر حال از نظر من فقط داشتن یک SLR کافی نیست...مهم این هست که بتوان از حداکثر توانایی آن استفاده کرد...که مسلما با لنزی مثل 55-18 نمیشه که البته این لنز رو اگر سرو ته روی دوربین ببندیم میشه 18-55 ال....
    چون واقعا ماکروی بی نظیری پیدا میکنه...البته ماکرو نه ...میکروسکپ......
    اگر من نمی توانستم دوربین رو بدون لنز تهیه کنم و یا لا اقل میدانستم هرگز برای ......حتما به سوراغ SONY R1 میرفتم....

كاربر فعال
    تشکر کرده
    157

دوست عزیز سوالهای شما را نمیتوان با یک توضیح کوتاه جواب داد...به هر حال :

1-در مورد این سوال باید دید منظور از قضاوت چیست....حالا به طور مثال یک لنز روی دوربین شما هست و شما میخواهید از کیفیت تصاویر این لنط اطلاعاتی بدست آورید.......
    حتما برای قضاوت باید یک لنز دیگر در اختیار داشته باشید تا این دو و یا این چند نوع رو با هم مقایسه کنید....
    یا به سایتهایی که نمونه عکسهای مشابه از لنزها گذاشته اند سری بزنید.......
    یا مقایسه ها و نمودارهای لنزها رو بر رسی کنید.......
    و یا از کسانی که با این لنز و لنزهای دیگر کار کرده اند نظر خواهی کنید.......

2:
    2-1 کیفیت نسبت به قیمت
    2-2 مقاومت در برابر محیط اطراف و ظربات ناشی از بر خورد با در و دیوار و زمین و......(مثل خبرنگاران و ....)
    2-3 شارپ تصاویر.....
    2-4 کم بودن مشکلات اپتیکی نظیر CA , Vignetting و دیستورشن و.......
    2-5 وزن
    2-6 دیافراگم ثابت در تمام طول رنج فاصله کانونی.....
    2-7 سرعت و دقت فکوس....
    2-8 تغییر نکردن طول لنز در تغییرات بزرگنمایی.....
    2-9 لرزش گیر اپتیکی....
    2-10 و .................................................. ...........

مسلما تمام این امکانات در هیچ لنزی یک جا وجود ندارد......باید ببینید کدام یک در اولویت انتخاب شما هستند و ....
    مثلا من 70-24 سیگما رو انتخاب کردم فقط برای بالاتر بودن شارپ تصاویر نسبت به کانن مشابه....اما 70-24 ال کانن در سری لنزهای ضد آب و رطوبت و ...... قرار داره ...همچنین سرعت فکوس بلایی داره...مشکلات اپتیکی کمتری نسبت به این مدل سیگما داره و البته قیمت در حدود سه برابر بیشتر هم داره.....
    خوب برای من شارپ مهم بود و برای یک خبرنگار و یا .... مشخصات این لنز.....

3-هر سازنده برای خودش یک نوع پایانه برای اتصال دوربین به بدنه میسازه و هیچ یک هم به همدیگر سازگار نیستند و اصلا بر روی بدنه یک دیگر قرار نمی گیرد...
    شرکتهایی نظیر سیگما / توکینا / تامرون برای تمام مانتهای دوربین لنز میسازن....اما شزکت کانن برای نیکون و برعکس.....اینطور نیست...

4-آیا واقعا فکر میکنید در یک سال آیند هم به اندازه مثلا 400 هزار ...نمیتوانید برای دوربین خود لنزی تهیه کنید...؟
    این دوربینها مانند کاپکتها نیستند و بعد از مدتی کار کردن با آنها شما را به خرید یک لنز خوب وسوسه میکنند....
    به هر حال از نظر من فقط داشتن یک SLR کافی نیست...مهم این هست که بتوان از حداکثر توانایی آن استفاده کرد...که مسلما با لنزی مثل 55-18 نمیشه که البته این لنز رو اگر سرو ته روی دوربین ببندیم میشه 18-55 ال....
    چون واقعا ماکروی بی نظیری پیدا میکنه...البته ماکرو نه ...میکروسکپ......
    اگر من نمی توانستم دوربین رو بدون لنز تهیه کنم و یا لا اقل میدانستم هرگز برای ......حتما به سوراغ SONY R1 میرفتم....

زیبایی عکس یک طرف و کیفیت تصاویر طرف دیگه...با یک دوربین ارزان قیمت هم میشه عکس زیبا گرفت...آیا این همه پول فقط برای گرفتن عکس زیبا است؟؟؟؟؟؟؟؟

من قبلا هم این رو گفتم اگر میتوانید در آینده یک لنز مناسبتری برای این دوربین تهیه کنید در خرید آن شک نکنید...

موفق باشید....
    مسعود قدیری

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    1

فرمایشات جناب قدیری کاملا بجا و پخته میباشند

ممنون
    ارش پورشجاعي
    panasonic fz 5
    arashtak@yahoo.com

كاربر همراه Mojtaba-N آواتار ها
    تشکر کرده
    337

نقل قول نوشته اصلی توسط David200
    4- با توجه به اينکه من قدرت خريد لنز ديگری را در آينده نخواهم داشت پيشنهاد شما چيست؟ آيا لنز کيت دوربين 350D برای يک آماتور که فقط به قصد لذت عکاسی می کنه کفايت می کنه يا اينکه بدنه 350D و يک لنز جداگانه تهيه کنم بهتر است؟ در ضمن پول زياد هم ندارم.
    .
    دوست عزیز من یک هنرمند نقاشی را میشناسم که اتفاقا از طریق دیدن آثار نقاشی این آقا با هنرش آشنا شدم.
    شخصی است به اسم رابرت مکیس که در کشور جمهوری چک زندگی میکند. این شخص سالیان بسیار زیادی نیست که به غیر از نقاشی هنر خودش را در عکاسی به همه ثابت کرده و 2 ماه پیش هم در یکی از موزه های بزرگ کشور چک یک نمایشگاه عکس از آثارش را به معرض نمایش گذارد.
    هنر واقعی خوب دیدین در عکسهای این هنرمند به وضوح قابل درک است. در بعضی از عکسهای او آنچنان هنرمندانه از دوربین استفاده شده که با یک نقاشی اشتباه گرفته میشود.
    من عاشق عکسهای او هستم. نه من بسیاری دیگر در کشورهای مختلف.
    این ها را گفتم که به اینجا برسم. میدانید دوربین آقای رابرت مکیس چیست؟ و 90 درصد عکسهای او که در گالری برپا شده بود با چه دوربین و لنزی گرفته شده؟!
    یک دروبین Canon 300D و یک لنز 55-18. چرا چون برای او که تا چندی پیش فقط یک آماتور بوده فقط عکس گرفتن مهم بوده و هست نه اینکه وقت و فکر خود را بیهوده تلف کند برای اینکه چه لنزی بخرم. وای حالا این لنز کیفیت نداره من چی کار کنم! و از این قبیل حرفها. منظورم هم کاملا با افرادی مثل شما است که تازه میخواهید شروع کنید.
    این آقا تازه امسال به خود این اجازه را داده تا وارد حرفه عکاسی شود. تازه جالبه بدونید بعد از اینکه از فروش برخی از عکسهای دیدنی خود در این سالها(قبل از نمایشگاه خود) پولی را که پسنداز کرده بود اقدام به خرید 3 لنز کرده است.
    Canon EF50 f1.8 - Sigma 24 f1.8 - Sigma 50-500
    که از هر سه این لنز را برای گرفتن عکسهای تبلیغاتی، پرتره ، و صنعتی استفاده میکند. ولی به گفته خودش هنوز بیشترین استفاده را از همان لنز کیت میکند. فکر میکنید این آقا با درآمدی که الان داره نمیتونه بره مثلا یک Canon 16-35f2.8 L بخرد؟
    ببییند دوست عزیز امکانات یک دوربین اس ال آر فقط به لنز محدود نمیشود. سرعت و امکاناتی را که یک دوربین اس ال آر برای شما فراهم میاورد هیچ وقت یک دوربین کامپکت (از نظر بعضی دوستان SLR-Like که این واژه را هم کمپانی ها محترم از خودشان درآوردند) در اختیار شما نیمگذارد. نورسنجی دقیق، استفاده از ایزوی بالا، و دهها امکان دیگر.

نگرانی خود را روی این موضوع که چگونه زیبا و متفاوت دیدن را بیاموزید، چگونه از امکانات دوربین در جهت گرفتن یک عکس خوب اسفتاده کنید، چگونه یک عکس را خوب پروسسز کنید و ...... متمرکز کنید نه مسائل حاشیه ای!
    مجتبی ناظمی

كاربر فعال Minoosepehr آواتار ها
    تشکر کرده
    1796

در مورد سوال چهارم شما باید بگویم که بنده دو سال با این لنز ( 55 -18 ) کار کردم و الانه که به فکر خرید لنز جدید افتاده ام.
    در این مدت عکسهای خوبی گرفتم و از عکاسی لذت بردم.
    اما شما را به دیدن کل این تاپیک :

http://www.akkasee.com/forum/showthr...A7%DB%8C%D8%B2

دعوت میکنم چون ما با دوستان زیاد راجع به این موضوع صحبت کردیم.
    آریو مینوسپهر

كاربر فعال
    تشکر کرده
    157

جناب ناظمی عزیز من هم چند نمونه عکس از آقای رابرت مکیس دیده ام ...واقعا مثال زدنی بود.....
    اما متاسفانه ما هیچ یک رابرت میکس نیستیم........
    باید دید که جناب David200 چه چیز برایش مهم است...کیفیت و یا زیبایی عکس....
    در کارهایی نظیر عکاسی تبلغاتی و صنعتی بیش از هزچیز کیفیت تصاویر مد نظر است......
    در لابراتوار عکسباران یک عکس هست در اندازه 100×70 که با کانن G3 گرفته شده است....که جناب ناظمی هم ......
    این عکس کیفیت بالایی برای چنین چاپی نداره اما به قدری زیبا است که .........
    اما فقط SLR ها نسبت با کامپکتها برتری ندارند....برعکس هم وجود دارد.....
    از جمله آن هیستوگرام زنده / نمایش زنده عکس / دامنه خوب در لنزها / و........
    مثلا در سونی R1 امکاناتی نظیر نورسنجی دقیق و دامنه پویایی بالا / فکوس دقیق / نویز کم رزولوشن بالا / هیستوگرام RGB زنده و.........که این امکانات در هر دوربینی وجود ندارد....

فرمایشات جناب ناظمی کاملا متین.....اما از نظر من بیشترین امکانات یک SLR به لنز مربوط میشه تا به دیگر موارد...چون در موارد گفته شده کاپکتها هم به اندازه قابل قبولی پیشرفت کرده اند......
    البته این بدان معنا نیست که با این لنز نمیشه عکاسی مناسبی کرد ...

جناب David200 توجه داشته باشید که با لنز 55-18 هیچ گاه یک لنز تله ..ماکروی مناسب..دامنه کامل برای پوشش رنج های متفاوت..دیافراگم باز برای عکاسی در محیط های کم نور و......
    شما هم باید قبل از هرچیز هدف رو برای عکاسی مشخص کنید....از نظر من خرید یک لنز و دوربین باید با برنامه ریزی انجام بشه.....
    مسعود قدیری

كاربر همراه showan آواتار ها
    تشکر کرده
    302

در ادامه باید یک مطلبی را عرض کنم ،باز هم همین بحث قدیمی ،،،، به غیر از رابرت میکس من عکسهای سام جوانروح را با 18-55 دیده ام اما به عقیده من هم تنها گرفتن یک عکس معقول ملاک نیست هدف ما در خرید و استفاده یک Slr بهره بری از حداکثر توانمندی آن میباشد حالا هدف دیگران چه باشد را نمیدانم .. ولی در یک لنز مثل 18-55 که در قیمت خود لنز خوبی به شمار میرود فقط یک شارپ نسبی مدنظر نیست بلکه همانطوری مسعود گفت المانهای دیگری هم موردنظر است ، به رینگ فوکوس این لنز به عنوان مثال هیچ اطمینانی نیست ، لق بودن این قسمت به خصوص در مد منوال باعث خارج شدن فاصله عدسیها از حالت فوکوس میشود ، اتوفوکوس نسبتا بی دقتی دارد و رنگهای آن کمی غیر زنده و مات میباشد و ........................
    پس ما ابتدا بایستی یک موضوع را مشخص کنیم که من نوعی دارم با 350 دی عکس میگیرم و نه آقای فلانی ........
    پس در وهله اول خود من باید از کیفیت ، رنج کافی ، و حتی قیافه ظاهری لنز خود راضی باشم ، چون ما فعلا در مورد مسائل فنی عکاسی صحبت میکنیم و نه دید هنری آن ، ولی در کل کسانی که تجربه عکاسی با دوربینهای فیلمی راداشته اند از جمله خود من و سیستم ساخت لنزهای قدیمی از جمله زایس و سیگما را بوضوح حس کرده اند نمیتوانند مدت مدیدی را با این لنز سر کنند .
    سعید نقشبندی

كاربر فعال ARASH II آواتار ها
    تشکر کرده
    1259

اگر فقط عكس گرفتن واستون مهم هست و خيلي كاري به كيفيت نداريد.
    اگر هم كه مطمعنيد كه در آ ينده پولي براي لنز خريدن نميخواهيد پرداخت كنيد.
    حتما يه دوربين كامپك بخريد و بيخودي يه دوربين گنده با يه لنزي مثل 18-55 دنبال خودتون نكشيد.

به نظر من هم اين روزها دوربين هاي كامپك ،كيفيت هاي بالاي پيدا كردن ، حتي ميشه گفت قبلا هم كامپك هاي با كيفيتي وجود داشتن يا حتي امكاناتي داشتن كه هنوز SLR هاي امروزي ندارن . مثلا من قبلا F717 داشتم كه يه لنز 5X زايس داشت كه دهنه ديافراگمش F2 - f2.4 بود و عكسهاي مادون قرمز ميگرفت و با نور ليزر فوكوس ميكرد، كمتر از 2 سانت فوكوس ميكرد و .... كه خودتون ببينيد http://www.dpreview.com/reviews/spec...tylus720sw.asp
    من قبلا هم ادعا كردم كه يه دوربين جيبي مثل فوجي f10 كيفيتي شاپ تر از canon 300d با لنز 18-55 داره .

300D

اینم از F10 :

هر دو عكس از سايت Dpreview هست و هر دو دوربين 6 مگا پيكسلي و بايد در نظر داشته باشيد كه 300D با لنز 50 F1.4 در F9.0 (يعني بالاترين قدرت شارپ )بوده كه ديگه تكليف 18-55معلومه...........

اين عكس هم بذارم براي خنده
    نيكون D100

در مورد ايزو 1600 هم خودتون ببينيد.(قابل قبول هست)http://www.akkasee.com/forum/showthread.php?t=1812
    البته فوجي F30 هم با ايزو 3200 ديگه حرفي ازش نميزنيم.

من خودم خيلي از عكسهامو در طول روز با f10 ميگيرم ، چون يه دوربين كامپك هميشه ميشه همرام باشه ولي 350دي رو نميشه (حالا هر لنزي كه ميخواد روش باشه )
    حالا ديگه انتخاب با شما..........
    آرش زمانی
    5DII A7RII

صفحه 1 از 5 1 2 3 4 5 آخرینآخرین