صفحه 7 از 8 نخستنخست ... 3 4 5 6 7 8 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 61 تا 70 , از مجموع 79
Like Tree426تشکر

موضوع: نقد و بررسی عکس هفته

كاربر ويژه farsad آواتار ها
    تشکر کرده
    7124

سلام

شما در این عکس دید بسیار خوبی داشتین. ولی من فکر میکنم عکس یک سری نقاط ضعفی داره که اگر نبود واقعا عکس تاثیرگذار و خوبی میشد.
    از اونجایی که اجازه ویرایش عکستون رو دادین کمی ویرایشش کردم شاید از نظر ویرایش پیشنهادیم بهتر بتونم منظورم رو برسونم.

DSC_0137.jpg

اول از همه اینکه عکس یک مقدار خیلی کم کج بود که با یک کراپ صافش کردم.
    نکته دیگه اینه که از نظر من عمق میدان خیلی کمه و تقریبا میشه گفت هیچ سوژه واضحی نداریم و گل هایی هم که واضح هستند تقریبا در عکس گم شده اند. البته ممکنه در سایز بزرگ تر مشکلی از این نظر احساس نشه ولی در این سایز من فکر میکنم یک مشکل به حساب بیاد.
    نکته دیگه میزان سهم گل ها در عکس هست که من فکر میکنم بیشتر میبود بهتر بود. به همین دلیل کمی از بالای عکس رو کراپ کردم. فکر میکنم اگه دوربین رو بالاتر میبردید و سر دوربین رو به طرف پایین کج میکردید و عکس میگرفتید شاید گلهای بیشتری در منطقه فکوس میبود و هم اینکه کمی سهم گلها بیشتر میشد.
    در مورد نور عکس زیاد بود و کنتراست کم که این رو هم با ادیت میشد به راحتی تصحیح کنید.

با آرزوی موفقیت بیشتر
    A_Maddah، M.Mobin، Vahid و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me
    فوتوبلاگ: TrappedLight.net

كاربر همراه AlirezaAkhlaghi آواتار ها
    تشکر کرده
    2860

برام سوال شده که داوران تو مجموعه عکس برنده هفته قبل چه چیزی دیدن که به نظرشون از بقیه بهتر بوده.
    این عکس ها که با من هیچ ارتباطی برقرار نمیکنن و از روی تعداد تشکر هاشم میشه فهمید نظر بقیه دوستان هم همینه.
    اگر هم مفهوم خاصی قرار بوده منتقل شه به من مخاطب که هیچی الغا نمیکنه.
    amparisay تشکر می‌کند.
    D810 -- 24-120 -- Tamron 15-30 -- Tamron 150-600 -- 20 f/2.8 -- 70-300 VR -- 35 f/1.8 -- Tamron 19-35
    علیرضا اخلاقی

كاربر ويژه
    تشکر کرده
    5959

‍‍‍

مهمترین رکن اون تصاویر که می‌فرمایید، انسجام موضوعی عکس‌هاست.
    از مجموعه عکس فرساد که بگذریم اغلب مجموعه‌عکس‌های دیگر چیزی بیشتر از چند شاتِ پست سر هم نیستند! یعنی غالباً به یک نوع مجموعه عکس خیلی دم دستی محدود شده‌ایم.

فکر می‌کنم دلایل بالا برای انتخاب کفایت کند که البته خود مجموعۀ مورد بحث، فارع از موارد گفته شده نیز مجموعه خوب و فکر شده‌ای است.

شاد باشید و سربلند

farsad، mreza1001، Navid7h و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    .

تشکر کرده
    2860

انسجام موضوعی؟
    ولی من اصلا موضوعی تو این عکس ها نمیبینم. دوتا تیر چراغ برق هم موضوعه؟
    اگه به نظر شما انسجام موضوعی مهمه میتونستید مجموعه عکس آقای نعمتی رو انتخاب کنید یا خیلی مجموعه های دیگه.
    amparisay تشکر می‌کند.
    D810 -- 24-120 -- Tamron 15-30 -- Tamron 150-600 -- 20 f/2.8 -- 70-300 VR -- 35 f/1.8 -- Tamron 19-35
    علیرضا اخلاقی

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

اگه به نظر شما انسجام موضوعی مهمه میتونستید مجموعه عکس آقای نعمتی رو انتخاب کنید
    اشتباه شما همینجاست. مجموعه عکس به معنی داستانی که توسط عکس تصویر شده باشد نیست. مجموعه ای که مثال زدید یک داستان زمان دار است.
    ssobhdel و Vahid تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر فعال alonebaby آواتار ها
    تشکر کرده
    5564

نقل قول نوشته اصلی توسط mreza1001 نمایش پست ها
    اشتباه شما همینجاست. مجموعه عکس به معنی داستانی که توسط عکس تصویر شده باشد نیست. مجموعه ای که مثال زدید یک داستان زمان دار است.
    فکر میکنم برای بهتر روشن شدن موضوع شایسته باشه تعریفی جامع و مانع از یک مجموعه عکس بیان بشه چون این سوالات بوجود اومده ناشی از برداشت هرکس از معنی مجموعه عکس میتونه باشه
    منتظر کاملترین تعریف هستیم
    1986 و Madjidm تشکر می‌کنند.
    ساکت که ميماني ميگذارند به حساب جواب نداشتنت !!
    عمرا بفهمند داري جان ميکني تا "حرمت ها" را نگه داري....!!.
    مهدی مرادی

تشکر کرده
    2860

نخیر موضوع خیلی ساده است!
    مجموعه عکس هم نیاز به تعریف خاصی نداره. چند تا عکس که با کمک هم میخوان یه مفهومی رو به بیننده برسونن. همین. حالا ممکنه هر عکس به تنهایی هم بتونه اون مقصود رو برسونه ممکنم هست اینطور نباشه.

ولی مهم اینه که یک مفهومی یا یک زیبایی خاصی با این مجموعه انتقال داده بشه.
    من خیلی راحت پرسیدم داوران چه مفهومی رو از این عکس ها برداشت کردن که به عنوان برنده معرفیش کردن. من که هیچ برداشتی از این مجموعه نمیکنم. حتی به زور هم نمیشه یه چیزی براش تراشید!
    این بحث فلسفی (!) نیست که بخواهید از اول مجموعه عکس رو تعریف کنید و...
    علیرضا اخلاقی

كاربر فعال alonebaby آواتار ها
    تشکر کرده
    5564

نقل قول نوشته اصلی توسط ara9979 نمایش پست ها
    نخیر موضوع خیلی ساده است!
    مجموعه عکس هم نیاز به تعریف خاصی نداره. چند تا عکس که با کمک هم میخوان یه مفهومی رو به بیننده برسونن. همین. حالا ممکنه هر عکس به تنهایی هم بتونه اون مقصود رو برسونه ممکنم هست اینطور نباشه.

ولی مهم اینه که یک مفهومی یا یک زیبایی خاصی با این مجموعه انتقال داده بشه.
    من خیلی راحت پرسیدم داوران چه مفهومی رو از این عکس ها برداشت کردن که به عنوان برنده معرفیش کردن. من که هیچ برداشتی از این مجموعه نمیکنم. حتی به زور هم نمیشه یه چیزی براش تراشید!
    این بحث فلسفی (!) نیست که بخواهید از اول مجموعه عکس رو تعریف کنید و...
    سلام
    کسی نمیگوید فلسفی است
    ببینید وقتی من یا حضرتعالی در یک موضوع نظری میدهیم یا عکسی برای آن موضوع ارسال میکنیم یعنی اینکه برداشت های ذهنی ما این بوده که نظر یا عکسمان در قالب مفاهیم آن موضوع قرار دارد حالا امکان دارد برداشت من یک چیزی باشد و برداشت شخص دیگر چیز دیگر اما همیشه باید به این توجه داشت که وقتی یک موضوع از دید عام در حال بررسی است( هرچند عام در اینجا خودش نوعی خاص است ) معنا و مفهوم غالب باید در نظر گرفته شود مثلا در این مورد باید گشت و دید بهترین و کاملترین و جامعترین و مانع ترین تعریف از دید قشری که دوربین به دست دارند و عکاس هستند و حتی آن فردی که به قول یک بنده خدایی ( فکر کنم آقای قبادی بود یادم نیست ) فرق شاتر دوربین را با شاطر نانوایی نمیتواند تشخیص دهد چیست ؟
    برای این گفتم که مشکل از تعریف است گاهی من در ذهن خودم با توجه به مطالعات و تجربیات برداشتی از یک موضوع دارم که شابد هیچکس نداشته باشد خب نمیتوانم آنرا تعمیم دهم مگر آنکه واقعا این برداشت من کاملا به پختگی رسیده باشد و بتواند در حد یک نظریه بیان گردد(دیگه فلسفی شد)
    به عنوان مثال این تعریف را در نظر بگیریم:
    همان طور که می دانیم متاسفانه در کتاب‌های عکاسی که اکنون در دسترس ما در این خطه‌ی جغرافیایی است، صحبتی چند از این مقوله نشده است و تنها در مواردی اندک اشاره‌هایی به نقش مجموعه عکس شده و این در حالی است که طی چند سال اخیر مجموعه عکس چنان جایگاهی در میان شاخه های عکاسی پیدا کرده که اکنون بسیاری از اکسپوهای عکس یا مسابقات و جشنواره های داخلی، بخش بزرگی از کار خود را به مجموعه عکس اختصاص می دهند.
    اما به راستی مجموعه عکس چیست؟ چه تفاوتی با تک عکس دارد و در مجموعه عکس چه چیزی قرار است بیان شود که تک عکس نمی تواند بیانگر آن باشد؟ چه چیزی باعث می شود که پرداختن به مجموعه عکس دشوارتر از پرداختن به تک عکس باشد؟ یا به طور کل اگر قرار باشد مجموعه عکس را برای خود تعریف کنیم، آن تعریف کدام است؟
    چند جمله ی کوتاه زیر توضیح نسبتا مختصری در رابطه با مجموعه عکس است که بیان آن می تواند پاسخ موجهی به سوالات بالا باشد:
    1: مجموعه عکس پاسخ به تمام سوال هایی است که در قالب تک عکس نمی گنجد و عکاس برای بیان مقصود خود فضایی گسترده تر از تک عکس می طلبد.
    2: مجموعه عکس صرفا قرارگیری یا گرد‌‌همایی چند فریم کنار هم نیست، بلکه در مجموعه عکس هدف معنایی یکسانی در تک تک فریم ها دنبال می شود و این پیوستگی بار معنایی دارد که می تواند تا حدی سازنده ی مجموعه ی عکس باشد.
    3: تعداد فریم ها در مجموعه های مختلف متفاوت است و تعریف مشخصی برای تعداد دقیق عکس های مجموعه، ارایه نشده است. آنچه مهم است رساندن مقصود اصلی عکاس است. حال عکاسی با فریم های محدودی می تواند آن را بازگو کند و حال آن که موضوع کار، فریم های بیشتری را برای بیان می طلبد و ناگفته نماند پرگویی بیش از اندازه از وجاهت تصویری مجموعه می کاهد.
    4: در تعریفی از مجموعه عکس در مطبوعات به نقل از استاد " اسماعیل عباسی " می خوانیم:
    مجموعه عکس‌هایی را که در مطبوعات منتشر می‌شوند می ‌توان به سه دسته تقسیم کرد:
    اگر در ارتباط با خبر یا رویداد باشد، گزارش تصویری (photo-reportage)، اگر بازگو کننده داستان یا روایتی باشد، داستان تصویری (photo-story)، و اگر مثل مقاله روی موضوعی معین متمرکز شده باشد، مقاله تصویری (photo-essay) نام دارد.
    5: عکاس بنا به موضوعی که بر روی آن تمرکز می کند می تواند نوعی خاص از تعاریف بالا را برای مجموعه ی خود برگزیند. به طور حتم در یک حادثه ی مستند مثل جنگ، عکاس برای مجموعه ی خود از گزارش تصویری استفاده می کند و کمتر پیش می آید که در این فضای مستند گونه به داستان تصویری بپردازد.
    6: مجموعه عکس می تواند در فضا و زمان مشخص و از پیش تعیین شده تهیه شود. یعنی عکاس می تواند به طور پیاپی به تهیه عکس بپردازد. در مجموعه ای دیگر(غیر پیاپی) اندیشه ای ذهن عکاس را به خود مشغول می دارد اما تهیه این مجموعه مستلزم این است که عکاس به مکان های مختلفی سر بکشد و شاید لازم باشد در زمان های مختلفی یا حتی فصل های مختلفی از سال به تکمیل کار خود بپردازد و البته که این مجموعه زمان بیشتری را نیاز دارد و در بیشترموارد این مجموعه ها بنا به خواسته ی شخصی و علاقه ی عکاس تهیه می شوند نه بنا به سفارشی خاص.
    آنچه که در بالا بیان شد سعی بر آن داشت تا بتوانیم به تعریف نسبتا مشخصی از مجموعه عکس برسیم
    Hoda Zaeimi و AlirezaAkhlaghi تشکر می‌کنند.
    ساکت که ميماني ميگذارند به حساب جواب نداشتنت !!
    عمرا بفهمند داري جان ميکني تا "حرمت ها" را نگه داري....!!.
    مهدی مرادی

كاربر بسیار فعال شاهین اکبری آواتار ها
    تشکر کرده
    4538

سلام

وحيد جان مطمئنا انسجام تنها كافي نيست يك شاخصه ای بايد ضميمه اين انسجام شود تا كار را تمام كند حال اين شاخصه ميتواند زيبايي بصري ، هارموني سريالي ، يا انتقال حس يا مفهوم باشد يا ساير مواردي كه بنده نميدانم يا در حال حاظر به ذهنم نميرسد. من نيز نتوانستم در كنار اين انسجام نكته قوتي درك كنم اميدوارم شما يا گروه حل مسئله بفرماييد.

پينوشت آنكه در اين مورد فكر كنم مستقيما به خود مسئله پرداخته شود زودتر به جواب برسيم تا اينكه از ابتدا به طرح تعاريف و مباني بپردازيم .

ممنون
    Amateur و AlirezaAkhlaghi تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    2860

جناب مرادی
    ممنون از اطلاعاتی که دادید. ولی بهتره برای این مباحث نظری تاپیکی جدا در قسمت خودشون باز کنیم تا هرکی علاقه داره در بحثش شرکت کنه.
    اینجا تاپیک نقد و بررسی هست. مثل ده ها نقدی که روزانه در فروم انجام میشه.
    منظورم اینه که با اینکه ظاهرا مخاطب شما من بودم ولی این صحبت ها جوابی برای سوال من نیست. برای این نقد هم نیازی به تعریف مجموعه عکس نیست. اگه این روال نقد کردن باشه باید برای هر کدوم از تاپیک های "عکس های شما" یه تعریف جدید پیدا کنیم و...

alonebaby تشکر می‌کند.
    علیرضا اخلاقی

صفحه 7 از 8 نخستنخست ... 3 4 5 6 7 8 آخرینآخرین