صفحه 25 از 31 نخستنخست ... 15 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 241 تا 250 , از مجموع 308
Like Tree479تشکر

موضوع: فيلتر هاي UV يا فرابنفش

كاربر همراه rasoul2014 آواتار ها
    تشکر کرده
    436

نقل قول نوشته اصلی توسط ata_m3 نمایش پست ها
    دوست گرامی همیشه بستن فیلتر UV باعث افت کیفیت نمیشه که هیچ، در مواردی هم باعث افزایش کیفیت میشه.

بله اگه از فیلترهای ارزون و بی کیفیت و برندهای نا معتبر استفاده کنید 100% نتایج نا امید کننده خواهید داشت و کیفیت تصاویرتون پایین میاد اما اگه از فیلترهای مرغوب که گرون هم هستند استفاده کنید، در بعضی حالات جوی مثل عکاسی در کوه و همچنین ارتفاعات، لب دریا و ... تصاویر بهتری خواهید داشت که شامل افزایش کنتراست و شارپنس هر چند به مقدار کم هست. protector ها نتایج منفی روی کیفیت عکسهاتون می ذارن چون یه شیشه خالی هستند بدون هیچ گونه کوتینگ و مقاومت، پیشنهاد می کنم تا جایی که ممکنه استفاده نکنید اما فیلتر UV مرغوب علاوه بر موارد گفته شده، وظیفه محافظت از عدسی بیرونی . جلوگیری از نفوذ گرد و خاک و آب و نمک و ... رو هم داره که خودتون اشاره کردید.

پاینده باشید.
    من درست درک نمی کنم وقتی خود سنسور فیلتر UV دارد، چطور بستن فیلتر UV جلوی لنز میتواند تغییر محسوسی در طیف ورودی ایجاد کند.
    افزایش شارپنس؟ این یکی رو حتما شوخی می کنید. اصولا امکان ندارد با اضافه کردن یک المان اپتیکی (که هر چه قدر هم با کیفیت باشد، در طراحی اپتیکی دقیق لنز محاسبه نشده و باعث تغییر طول مسیر نور و ... می شود) جلوی یک سری دیگر که به معنای کاهش عبوردهی نور (transmitivity) و تغییر طیف عبوری است، بهبود تصویر رو شاهد باشید. این رو از بنده به عنوان یک درس خوانده اپتیک بپذیرید. اگر هنوز هم شک دارید شما را به مطالعه بحث های بی پایان در خصوص استفاده یا عدم استفاده از فیلتر UV در فضای اینترنت دعوت می کنم.
    سرزنده باشید.

كاربر بسیار فعال ata_m3 آواتار ها
    تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط rasoul2014 نمایش پست ها
    من درست درک نمی کنم وقتی خود سنسور فیلتر UV دارد، چطور بستن فیلتر UV جلوی لنز میتواند تغییر محسوسی در طیف ورودی ایجاد کند.
    افزایش شارپنس؟ این یکی رو حتما شوخی می کنید. اصولا امکان ندارد با اضافه کردن یک المان اپتیکی (که هر چه قدر هم با کیفیت باشد، در طراحی اپتیکی دقیق لنز محاسبه نشده و باعث تغییر طول مسیر نور و ... می شود) جلوی یک سری دیگر که به معنای کاهش عبوردهی نور (transmitivity) و تغییر طیف عبوری است، بهبود تصویر رو شاهد باشید. این رو از بنده به عنوان یک درس خوانده اپتیک بپذیرید. اگر هنوز هم شک دارید شما را به مطالعه بحث های بی پایان در خصوص استفاده یا عدم استفاده از فیلتر UV در فضای اینترنت دعوت می کنم.
    سرزنده باشید.
    دوست عزیز نظر شما کاملا محترم. حتما می دونید که اشعه UV که بر حسب نانومتر اندازه گیری می شه در همه جا به میزان یکسان نیست. در ارتفاعات این مقدار بیشتر و در ارتفاعات کم، میزان این اشعه کم هست. فیلترهای UV که بر روی سنسور نصب میشن قادر نیستن که این امواج رو در نانومترهای بالا ( اصولا 370 تا 410 نانومتر ) از بین ببرند و به اصلاح بلوکه کنند، کاری که البته فیلتر UV در انواع مختلف، انجام میده.

در بعضی موارد کم هم اشعه UV باعث به وجود اومدن کالر کست بنفش یا قرمز تو عکسها میشه که با بستن یک فیلتر UV مشکل حل میشه.

میزان اشعه UV با تغییرات جوی، زاویه تابش خورشید، فشار هوا، چگالی هوا و ... تغییر می کنه و برای تمام شرایط یکسان نیست اما بسته بودن یک فیلتر UV اون هم از نوع مرغوب، همونطوری که عرض کردم ضرر نداره که هیچ، باعث بهبود کیفیت تصاویرتون هم میشه.

شما اگه تشریف ببرید به ارتفاعات و از مناظر عکاسی کنید، شاهد مات بودن، کاهش شارپنس و کاهش کنتراست تصاویرتون خواهید بود که با بستن یک فیلتر UV مرغوب، هر چند به میزان کم، تاثیر مثبتی رو روی عکسهاتون شاهد خواهید بود، چیزی که خودم به عینه تجربه کرده ام.

حتی تستهای آزمایشگاهی دال بر افزایش شارپنس هنگام استفاده از فیلترهای B+W موجود است. نسیم منصوراف این تست رو در شرایط آزمایشگاهی انجام داده که آدرس سایتش www.photographylife.com هست که متاسفانه الان در دسترس نیست.

در پایان باز هم موکدا تاکید می کنم که یا از فیلتر UV استفاده نکنید یا اگه استفاده می کنید نوع مرغوب و برندهای معتبر رو استفاده کنید در غیر اینصورت، شاهد ایجاد فلر، کاهش شارپنس، کاهش کنتراست و حتی در بعضی موارد کالر شیفت تو عکسهاتون خواهید بود.

بنده قبلا ریویوها و تستهای آزمایشگاهی سایتهای معتبر رو دیدم و با توجه به تجربیاتی که خودم در این زمینه کسب کرده ام، این موارد رو عرض کردم. درسته که فیلتر هم یک عنصر اپتیکی اضافه هست که جلوی نور رو میگیره ولی همین عنصر اضافه، به قول خود شما درجه گذردهی نور (T-STOP) داره که در برندهای معتبر به میزان قابل توجهی( نزدیک 100%) بالاست.

سربلند باشید.
    mehran2190 تشکر می‌کند.

كاربر همراه rasoul2014 آواتار ها
    تشکر کرده
    436

نقل قول نوشته اصلی توسط ata_m3 نمایش پست ها
    دوست عزیز نظر شما کاملا محترم. حتما می دونید که اشعه UV که بر حسب نانومتر اندازه گیری می شه در همه جا به میزان یکسان نیست. در ارتفاعات این مقدار بیشتر و در ارتفاعات کم، میزان این اشعه کم هست. فیلترهای UV که بر روی سنسور نصب میشن قادر نیستن که این امواج رو در نانومترهای بالا ( اصولا 370 تا 410 نانومتر ) از بین ببرند و به اصلاح بلوکه کنند، کاری که البته فیلتر UV در انواع مختلف، انجام میده.

در بعضی موارد کم هم اشعه UV باعث به وجود اومدن کالر کست بنفش یا قرمز تو عکسها میشه که با بستن یک فیلتر UV مشکل حل میشه.

میزان اشعه UV با تغییرات جوی، زاویه تابش خورشید، فشار هوا، چگالی هوا و ... تغییر می کنه و برای تمام شرایط یکسان نیست اما بسته بودن یک فیلتر UV اون هم از نوع مرغوب، همونطوری که عرض کردم ضرر نداره که هیچ، باعث بهبود کیفیت تصاویرتون هم میشه.

شما اگه تشریف ببرید به ارتفاعات و از مناظر عکاسی کنید، شاهد مات بودن، کاهش شارپنس و کاهش کنتراست تصاویرتون خواهید بود که با بستن یک فیلتر UV مرغوب، هر چند به میزان کم، تاثیر مثبتی رو روی عکسهاتون شاهد خواهید بود، چیزی که خودم به عینه تجربه کرده ام.

حتی تستهای آزمایشگاهی دال بر افزایش شارپنس هنگام استفاده از فیلترهای B+W موجود است. نسیم منصوراف این تست رو در شرایط آزمایشگاهی انجام داده که آدرس سایتش www.photographylife.com هست که متاسفانه الان در دسترس نیست.

در پایان باز هم موکدا تاکید می کنم که یا از فیلتر UV استفاده نکنید یا اگه استفاده می کنید نوع مرغوب و برندهای معتبر رو استفاده کنید در غیر اینصورت، شاهد ایجاد فلر، کاهش شارپنس، کاهش کنتراست و حتی در بعضی موارد کالر شیفت تو عکسهاتون خواهید بود.

بنده قبلا ریویوها و تستهای آزمایشگاهی سایتهای معتبر رو دیدم و با توجه به تجربیاتی که خودم در این زمینه کسب کرده ام، این موارد رو عرض کردم. درسته که فیلتر هم یک عنصر اپتیکی اضافه هست که جلوی نور رو میگیره ولی همین عنصر اضافه، به قول خود شما درجه گذردهی نور (T-STOP) داره که در برندهای معتبر به میزان قابل توجهی( نزدیک 100%) بالاست.

سربلند باشید.
    در مورد تاثیر فیلتر در ارتفاعات بنده نمیتونم نظری بدم و باید در این مورد خودم یک بررسی انجام بدم...
    در هر صورت یادآوری می کنم مسیر اپتیکی یک لنز برای تمام رنج فوکال به دقت طراحی می شود تا در هر فاصله کانونی، تمامی طول موج ها به بهترین شکل ممکن در صفحه کانونی (سنسور) متمرکز شوند. اضافه شدن هر المان اپتیکی در این مسیر به معنای این خواهد بود که در بعضی فوکال ها این بهینگی از بین رفته و شما ناچارا شاهد CA بیشتر (در اثر کانونی نشدن مناسب طیف های نور) و افزایش فلر (به علت اضافه شدن سطوح انعکاسی)، سافت تر شدن لبه ها (المان غیرکروی) و... خواهید بود هر چند در مورد مرغوبترین فیلترها این اثرات اندک باشد. به هر صورت در حالت کلی (نه شرایط خاص عکاسی که ذکر فرمودید) از افزایش کیفیت خبری نیست و در واقع در بهترین حالت می توانید امیدوار باشید اثر نامطلوب خاصی در عکس هایتان ظاهر نشود.

تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط rasoul2014 نمایش پست ها
    در مورد تاثیر فیلتر در ارتفاعات بنده نمیتونم نظری بدم و باید در این مورد خودم یک بررسی انجام بدم...
    در هر صورت یادآوری می کنم مسیر اپتیکی یک لنز برای تمام رنج فوکال به دقت طراحی می شود تا در هر فاصله کانونی، تمامی طول موج ها به بهترین شکل ممکن در صفحه کانونی (سنسور) متمرکز شوند. اضافه شدن هر المان اپتیکی در این مسیر به معنای این خواهد بود که در بعضی فوکال ها این بهینگی از بین رفته و شما ناچارا شاهد CA بیشتر (در اثر کانونی نشدن مناسب طیف های نور) و افزایش فلر (به علت اضافه شدن سطوح انعکاسی)، سافت تر شدن لبه ها (المان غیرکروی) و... خواهید بود هر چند در مورد مرغوبترین فیلترها این اثرات اندک باشد. به هر صورت در حالت کلی (نه شرایط خاص عکاسی که ذکر فرمودید) از افزایش کیفیت خبری نیست و در واقع در بهترین حالت می توانید امیدوار باشید اثر نامطلوب خاصی در عکس هایتان ظاهر نشود.
    فرمایش شما صحیح، از قضا تمام تلاش کارخانجات معتبر فیلتر سازی دنیا مثل Rodenstock، Hoya، Lee، B+W و ... این هست که بهترین محصولاتشان یا تاثیری روی کیفیت تصویر نگذارند و از طرفی باعث افزایش کیفیت هم بشوند یا اگر تاثیری می گذارند این تاثیر بسیار بسیار اندک باشد.

این تست آزمایشگاهی در شرایط آزمایشگاهی انجام شده و نتیجه باعث افزایش کیفیت تصویر هم توسط فیلتر های B+W شده است. فیلترها هم مانند عدسی ها از کوتینگهای چند لایه بهره میبرن که چه بسا این کوتینگها در هدایت بهتر نور، درست مانند یک عدسی و جلوگیری از فلر و افزایش مقاومت شیشه فیلتر و ... می توانند نقش بسزایی داشته باشند، اگه غیر از این بود فرموده شما صحیح است و خود من هم با بستن یک المان اپتیکی اضافه بی کیفیت که تاثیر زیادی در افت کیفیت دارد مخالف هستم و به عمد و جهت تست، تجربه استفاده از فیلتر های تقلبی رو هم داشتم که تاثیر بسیار بدی روی کیفیت تصاویر داشت.

اما همونطور که عرض کردم فیلترهای مرغوب و بسیار با کیفیت هیچ تاثیر منفی روی تصاویر نمی گذارند و در مواردی ( حتی در موارد آزمایشگاهی که لینکشو خواهم داد ) باعث افزایش جزیی کیفیت هم می شوند.

https://photographylife.com/lens-filters

https://photographylife.com/filters-...olution-lenses

پایدار باشید.
    obsidiyan تشکر می‌کند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    31

نقل قول نوشته اصلی توسط zamehr نمایش پست ها
    سلام
    دوستان این علامت (xxv) معنیش چی هست روی فیلتر uv و علامت ( x1)
    دوستانیکه اینقدر اطلاعاتشون بالاست در این مورد اطلاعی ندارن

تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط zamehr نمایش پست ها
    دوستانیکه اینقدر اطلاعاتشون بالاست در این مورد اطلاعی ندارن
    درود،

دوست عزیز اگه از فیلترهای هاما استفاده می کنید به احتمال خیلی زیاد این اعداد که به یونانی هستند بیانگر تعداد لایه های کوتینگ در هر طرف فیلتر هست. تو هیچ سایتی و حتی خود سایت هاما اشاره ای به این موضوع نشده و استنباط شخصی بنده هست.
    obsidiyan و zamehr تشکر می‌کنند.

كاربر همراه naghli آواتار ها
    تشکر کرده
    668

از دوستان کسی تجربه کار با فیلترهای Benro را داشته؟کلا با توجه به قیمت نظرتون چیه؟

تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط naghli نمایش پست ها
    از دوستان کسی تجربه کار با فیلترهای Benro را داشته؟کلا با توجه به قیمت نظرتون چیه؟
    با سلام،

دوست عزیز تا جایی که می تونید فیلتر از برندهای معتبر تهیه کنید مثل hama، hoya، kenko، b+w که البته تقلبی هم کم ندارند. برندهایی نظیر Phottix، Benro و امثالهم پیشنهاد نمی شوند.
    naghli تشکر می‌کند.

كاربر همراه sarlak آواتار ها
    تشکر کرده
    1170

نقل قول نوشته اصلی توسط naghli نمایش پست ها

من استفاده میکنم و به نظرم کیفیت خوبی هم داره
    naghli تشکر می‌کند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    61

سلام عرض ارادت
    دوستان دیروز برای nikkor 18_140 (دهنه 67) یک فیلتر مارک کانن گرفتم ،که با توجه به اینکه احتمالا جزو فیلتر های تقلبی بازار هست ،میخوام برم عوضش کنم،hoyo تو بازار کمه و قیمته 450 براش میدن !! به نظرتون چی بگیرم ؟ (با قیمت و کیفیت معقول برای این لنز )
    محمد ایرانی شاد
    Canon SX210 IS

صفحه 25 از 31 نخستنخست ... 15 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... آخرینآخرین