صفحه 7 از 8 نخستنخست ... 3 4 5 6 7 8 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 61 تا 70 , از مجموع 78
Like Tree851تشکر

موضوع: روند کاری (Workflow) در عکاسی دیجیتال شما چگونه است ؟

كاربر ويژه shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    6919

در صفحه تنظیمات فایل TIFF به صورت ۱۶ بیتی و فضای AdobeRGB انتخاب شود
    آقای روشن خیلی تشکر بابت توضیحات
    لطف کنید درباره این قسمت از نقل قولتان بیشتر توضیح دهید استاندارد کار در تمام مراحل SRGB نیست؟چون تمام دست گاههای پخش عکس مانند مانیتورها نمیتوانند رنگهای AdobeRGB را به درستی نمایش دهند پس قطعاً دلیل خوبی برای انتخاب این گزینه دارید ، دلیل آن چیست؟
    سوال دوم آیا شما capture NX را تایید میکنید؟خروجی آن واقعاً بهتر از ACR است؟ارزش دانلود را دارد؟
    MA.KA تشکر می‌کند.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

نقل قول نوشته اصلی توسط batista_soheil نمایش پست ها
    آقای روشن خیلی تشکر بابت توضیحات
    لطف کنید درباره این قسمت از نقل قولتان بیشتر توضیح دهید استاندارد کار در تمام مراحل SRGB نیست؟چون تمام دست گاههای پخش عکس مانند مانیتورها نمیتوانند رنگهای AdobeRGB را به درستی نمایش دهند پس قطعاً دلیل خوبی برای انتخاب این گزینه دارید ، دلیل آن چیست؟
    سوال دوم آیا شما capture NX را تایید میکنید؟خروجی آن واقعاً بهتر از ACR است؟ارزش دانلود را دارد؟
    ۱- این گزاره که استاندارد کار در تمام مراحل sRGB است، اشتباه است. اگر کسی کار با فضاهای رنگی را نمی‌داند، مفهوم فضای کاری را نمی داند، روش مدیریت رنگ را بلد نیست، بله! باید از sRGB استفاده کند تا دچار مشکلات بیشتری نشود. اما این مساله به ان معنا نیست که بهترین خروجی را دریافت خواهد کرد.
    اما برای کسی که به مسائل فوق واقف است، باید از فضاهای رنگی وسیع تر استفاده کند. برای کسی که می‌خواهد HDR کار کند باید فضاهای وسیع‌تر را در دستور کارش قرار دهد و برای کسی که می‌خواهد این عکس‌های غنی از اطلاعات مانند فایلهای RAW یا فایلهای HDR را ویرایش کند، باید از فضاهای وسیع‌ مانند AdobeRGB سود ببرد. بخصوص کسی که می‌خواهد چاپ‌های خوبی از این عکسها داشته باشد و Master File‌هایی برای استفاده آینده بسازد.
    مانیتورهای امروزین می‌توانند قسمت زیادی یا حتی همه این فضای رنگی را نمایش دهند. مشکل خاصی از لحاظ مانیتور ندارید.

۲- Capture NX نرم‌افزار فوق‌العاده‌ای است. در پردازش رنگ و روشنایی. در صفحات قبل هم به صورت مشروح در موردش بحث شده است. اگر وابستگی چندانی به مسیر کاری Lr>Ps یا ACR>Ps ندارید و اگر می‌توانید مسیرهای کاری دیگری مانند Lr>Nx>Lr>Ps تعریف کنید ، از آن استفاده کنید. کمی سرعت کار در NX کم‌تر است که در نسخه‌های اخیر بهتر شده است و اگر سیستم قوی داشته باشید، مشکل خاصی نخواهد بود. استفاده حداکثری از NX نیاز به آموزش دقیق نیز دارد.
    Amir Mohebi، A_Maddah، Kaveh Ghobadi و 13 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

آقا بردیا بعید می دانم قسمت Camera Calibration در ACR یا لایت روم را ندیده باشید که از این طریق امکان برخی پروفایلهای رنگی نیکون را در اختیار میگذارد. با اضافه شدن این بخش به نظر من خروجی ها خیلی شبیه NX می شود. این را به عنوان یکی از استفاده کنندگان جدی NX خدمتتان عرض میکنم...
    منم هر بلایی سر این ACR می آورم فایل تبدیلی با فایل jpg دوربین (از نظر رنگ) متفاوت است.بله کمرا کالیبریشن را هم روی هر حالتی بگید گذاشتم اما تفاوت پا برجاست. روی نیکون که اصلاً نتونستم به خروجی خوبی برسم. دوربین D300s ,D90

اوضاع برای کنون کمی بهتر است. برای پنتاکس هیچ وقت به رنگی که توی دوربین دیده میشه نمیرسیم. تنها حسن ACR برای من این بوده که میتونستم خروجی دوربین های مختلف را با انتخاب پروفایل یکسان با هم سینک کنم تا تقریباً یکی بشه (برای مواردی که ناچاراً با برند های مختلف عکاسی شده)

اما ورک فلوی جدیدم اینه! :

فایل خام را اگر :

1 - کنون باشه و قرار نباشه کنار فایل دوربین دیگری دیده بشه:

با نرم افزار خود کنون ویرایش و فایل 16 بیتی را به صورت tif به ps منتقل میکنم و ادیت و ذخیره

2- نیکون و پنتاکس باشه (خیلی کم از نیکون استفاده میکنم)

با ACDsee pro5 تبدیل و خروجی tif را به ps منتقل میکنم و ادیت و ذخیره

3- لازم باشه فایل دو برند در کنار هم دیده بشه:

ناچارا با ACR کار میکنم.

جدیداً دارم فکر میکنم با توجه به کاستی های نرم افزار کنون و کامل بودن pro5دیگه نرم افزار کنون رو هم بازنشسته کنم.

اما یک سوال که اینجا بپرسم بد نیست. چگونه برای فایل های خام یا tif کلمه کلیدی تعریف کنم؟ ظاهرا نمیشه. من که نتونستم.

برای فایل های jpg که با حجم کم و ابعاد کم برای بازدید های فوری در یک پوشه جدا جمع شده اند راحت و با سیستم مشخصی کلمات کلیدی تعریف میکنم . به این ترتیب برای دسترسی به اصل فایل میتونم کلمات کلیدی فایل کم حجم رو توی سیستم جستجو کنم. و به اصل فایل برسم. اما اصل فایل اگر فقط یک فایل خام + یک فایل tif باشه امکان تخصیص کلمات کلیدی رو نداره؟؟ البته من نامگذاری فولدر های اصلی رو طوری انجام میدهم که با جستجوی کلمات کلیدی فایل کوچک به فولدر منبع برسم اما اگر به خود فایل برسم خیلی بهتر است.

راه حل هایی توی لایت روم هست. اما علاقه ای مدیریت کردن با لایت روم ندارم. منظورم سیستم ساده جستجو است.
    Digital Lover، shahbazi و MA.KA تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر ويژه shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    6919

سلام
    روندکاری من:
    گرفتن عکس:
    در موقع عکاسی حتماً از فرمت راو استفاده میکنم و در این 9 ماهی که دوربین جدید خریدم شاید فقط 100 شات را JPG ثبت کردم که آنها هم عکسهای خانوادگی بودن
    حتماً و قطعاً از مد M استفاده میکنم و اصلاً حاظر نیستم از مد های دیگر استفاده کنم و همین باعث شده خیلی صحنه هارا برای عکاسی از دست بدم
    در 90 درصد مواقع ایزو روی 200 است و به ندرت از 400 بالاتر استفاده میکنم از وقتی که با پلاگین فوق العاده imagenomic آشنا شدم کمتر نگران استفاده کردن از ایزوی 800 هستم و در برخی مواقع ایزوی 1600 هستم چون این پلاگین واقعاً عالی عمل میکنه و نویز عکسها رو خیلی خیلی حرفه ای از بین میبره.بیشتر عکسهایی که در نور خوب ثبت میشن رو سعی میکنم یک استاپ روشن تر ثبت کنم.
    تنظیمات فضای رنگی دوربین SRGB است مدتی از ADOBE RGB استفاده میکردم و وقتی عکسها رو در سیستم دیگری میدیدم رنگها بی جان میشدند و تصمیم گرفتم از SRGB استفاده کنم.
    سه پایه یکی از تجهیزاتی است که خیلی به آن علاقه دارم و در سختترین شرایط هم یکی همراه خود دارد (سه پایه 4 کیلویی) حمل آن خیلی سخته اما برای ثبت عکس خوب باید این سختی ها رو به جان خرید.
    انتقال عکسها:
    همیشه از کابل دوربین استفاده میکنم و سعی میکنم رم دوربین را خیلی خارج نکنم چون قبلاً یکبار قسمت رم خور گوشی موبایلم خراب شد الان چشمم ترسیده ، از رم micro SD استفاده میکنم و با استفاده از تبدیل SD آنرا در دوربین استفاده میکنم از سرعت کار خیلی راضی هستم و در کسری از ثانیه فایها در دوربین ذخیره میشن.
    سازمان دهی عکسها در کامپیوتر:
    سازمان دهی خاصی ندارم و عکسهایی را که دوست دارم نگه میدارم و عکسهای اضافه پاک میشوند پوشه جدایی دارم که بهترین عکسهایم را در آن نگه داری میکنم که البته به زیر مجموعه های مفهومی ، ماکرو ، طبیعت و ... تقسیم میشن.
    پردازش عکسها:
    ابتدا تمام عکسهایی که انتخاب شدند و باید آنها را ادیت کنم را به وسیله برنامه View NX به Tiff 16 bit تبدیل میکنم سپس به فوتوشاپ یا بعضاً به لایت روم انتقال میدم و ادیت را شروع میکنم روی رنگ عکسها خیلی خیلی حساس هستم ، خروجی که از فوتوشاپ ذخیره میکنم JPG هستش و فایل 16 بیتی Tiff را تا مدتی نگه میدارم که اگر پیشنهادی از دوستان در رابطه با ادیت دریافت کردم دوباره آنها را ادیت کنم ، البته الان به فکر این هستم که فایلهای راو را جایی نگهداری کنم چون پیش آمده یک سال از ثبت عکس گذشته و الان با ادیتهای جدیدی که یاد گرفتم میتوانستم خروجی بهتری داشته باشم اما الان فایل راو آنها را ندارم.
    تهیه آرشیو:
    هر یک یا دو ماه یکبار تمام عکسهایی که ثبت کردم رو در دی وی دی ذخیره میکنم و آرشیو دیگری هم به صورت rar تهیه میکنم و آنرا در سیستم دیگری (PC) کپی میکنم .
    یا حق
    aminomid، Digital Lover، saeed2vfx و 8 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه mohsen.sh آواتار ها
    تشکر کرده
    2345

بنده مقداری عکاسی خبری انجام می دهم. (آماتوری)
    به دلیل حجم بالا ، سرعت در ویرایش و... معمولا به صورت فایل خام عکاسی نمی کنم. و jpge عکاسی می کنم.
    یکی از مشکلات بنده این هست که تعداد زیادی معمولا در عکاسی خبری گرفته میشود.

روند کاری مناسب به خصوص در انتخاب عکس ها هنوز پیدا نکرده ام.
    بنده وقتی عکس ها را منتقل می کنم (با مموری ریدر) به تاریخ دسته بندی می کنم.
    یه کپی ازشون می گیرم. و عکس های اضافی را پاک می کنم و وقتی به تعداد مناسبی رسیدم.
    یه کپی دیگر از این فایل می گیرم (چون می خواهم تفاوتش باشد و مقداری محافظه کار هستم!:D)
    و این عکس های کپی شده از سلکت شده ها با فتوشاپ معمولا مقداری تصحیح کادر (اگر احتیاج داشته باشد) و معمولا تصحیح رنگ و نور انجام می دهم.
    و بعد ریساز شده + شارپ سازی در فایلی جدید گذاشته و بعد لیبل گذاری کرده و خروجی برای وب می گیرم.

اما بزرگ ترین مشکلم همان طور که عرض کردم به دلیل تعداد زیاد عکس ها در انتخاب عکس هاست.
    که البته عکاسان حرفه ای خبری را دیده ام که این تعداد زیاد را می گیرند
    ولی سرعت خیلی بالایی در انتخاب عکس دارند. (بنده دستی این کار را انجام می دهم ، یکی از عکاسان خبری که مقداری آشنا هستیم بهم گفتند چون با برنامه های مناسب این کار رو انجام نمی دهی این اتفاق می افتد. ایشون با acdsee انتخاب می کنند.)

در این مورد اگر اساتید توضیح بفرمایند خیلی ممنون میشوم.
    به نظر شما چه برنامه ای برای انتخاب عکس در عکاسی خبری مناسب است؟
    با تشکر.
    Digital Lover و MA.KA تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    498

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen.sh نمایش پست ها
    به دلیل حجم بالا ، سرعت در ویرایش و... معمولا به صورت فایل خام عکاسی نمی کنم. و jpge عکاسی می کنم.
    یکی از مشکلات بنده این هست که تعداد زیادی معمولا در عکاسی خبری گرفته میشود.

روند کاری مناسب به خصوص در انتخاب عکس ها هنوز پیدا نکرده ام.
    بنده وقتی عکس ها را منتقل می کنم (با مموری ریدر) به تاریخ دسته بندی می کنم.
    یه کپی ازشون می گیرم. و عکس های اضافی را پاک می کنم و وقتی به تعداد مناسبی رسیدم.
    یه کپی دیگر از این فایل می گیرم (چون می خواهم تفاوتش باشد و مقداری محافظه کار هستم!:D)
    و این عکس های کپی شده از سلکت شده ها با فتوشاپ معمولا مقداری تصحیح کادر (اگر احتیاج داشته باشد) و معمولا تصحیح رنگ و نور انجام می دهم.
    و بعد ریساز شده + شارپ سازی در فایلی جدید گذاشته و بعد لیبل گذاری کرده و خروجی برای وب می گیرم.

اما بزرگ ترین مشکلم همان طور که عرض کردم به دلیل تعداد زیاد عکس ها در انتخاب عکس هاست.
    ولی سرعت خیلی بالایی در انتخاب عکس دارند. (بنده دستی این کار را انجام می دهم ، یکی از عکاسان خبری که مقداری آشنا هستیم بهم گفتند چون با برنامه های مناسب این کار رو انجام نمی دهی این اتفاق می افتد. ایشون با acdsee انتخاب می کنند.)

در این مورد اگر اساتید توضیح بفرمایند خیلی ممنون میشوم.
    به نظر شما چه برنامه ای برای انتخاب عکس در عکاسی خبری مناسب است؟
    با تشکر.
    درود

بهترین روش همان ACDSee هستش. شما با گرفتن کلید میانبر (ctrl+alt+s) به راحتی عکسهاتون رو گزینش و ذخیره خواهید کرد و بعد از اون تمامی عکسهای اضافه رو حذف.(عده ای دیگر از دوستان با LightRoom عکسهایشان را گزینش و آرشیو می کنند.) کانتینیوس در دوربین های جدیدتر (IV , III کانن) باعث می شود تعداد عکس ها بیشتر از پیش نیز بشود و البته این بد نیست و بسیار عالی است!

سپاس
    بدرود
    Digital Lover، mohsen.sh و MA.KA تشکر می‌کنند.

كاربر فعال masoudrejae آواتار ها
    تشکر کرده
    2404

یک سوالی که برای من پیش اومده و امیدوارم در جای درستی هم پرسیده باشم

این هست که چرا اکثرا عکس ها را در حالت tiff ذخیره میکنن؟
    من خودم فرمت raw را پس از ویرایش به صورت psd ذخیره میکنم و بعد از ان هم برای چاپ به صورت jpeg تبدیل میکنم. در نهایت هم بعد از مدتی فایل RAW و PSD را پاک میکنم. اخه هیچ لابراتوار چاپ عکسی حداقل در مشهد tiff قبول نمیکنه و فقط مراکز چاپ بنر tiff قبول میکنن.
    دلیل ذخیره کردن بصورت tiff چی هست؟چرا همون فایل را بصورت psd ذخیره نمیکنید؟>
    MA.KA تشکر می‌کند.

كاربر همراه mohsen.sh آواتار ها
    تشکر کرده
    2345

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen.sh نمایش پست ها

جدیدا با برنامه acdsee برای انتخاب عکس های خبری کار می کنم و مقداری سرعت کاریم بیشتر و انتخاب کردن راحت تر شده است.
    و و به این نتیجه رسیدم که در عکاسی خبری باید خیلی بی رحمانه عکس انتخاب کرد!
    یعنی سرعت هم برای خود عکاس و هم برای مدیران سایتی که قرار است منتشر بکند و هم برای بازدید کنندگان سایت بسیار مهم می باشد.

شاید بشود گفت سرعت کار اولویت اول ، کیفیت اولویت دوم.
    SHOOTING-STAR، homay و MA.KA تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال Walkman آواتار ها
    تشکر کرده
    6460

نقل قول نوشته اصلی توسط masoudrejae نمایش پست ها
    یک سوالی که برای من پیش اومده و امیدوارم در جای درستی هم پرسیده باشم

این هست که چرا اکثرا عکس ها را در حالت tiff ذخیره میکنن؟
    من خودم فرمت raw را پس از ویرایش به صورت psd ذخیره میکنم و بعد از ان هم برای چاپ به صورت jpeg تبدیل میکنم. در نهایت هم بعد از مدتی فایل RAW و PSD را پاک میکنم. اخه هیچ لابراتوار چاپ عکسی حداقل در مشهد tiff قبول نمیکنه و فقط مراکز چاپ بنر tiff قبول میکنن.
    دلیل ذخیره کردن بصورت tiff چی هست؟چرا همون فایل را بصورت psd ذخیره نمیکنید؟>
    سلام

معمولا فرمت Tiff بخاطر اینکه با اکثر برنامه های ویرایش و نمایش عکس سازگاری دارد و اکثر قابلیت های فایل های PSD را داراست کاربردیتر است

اما فرمت PSD را میشه بگیم فقط خود فتوشاپ پشتیبانی میکند

در مورد مراکز چاپ و لابراتور هم اطلاعی ندارم :(

بیشتر در مورد Tiff:
    کد:
    http://www.openphotographyforums.com/forums/showthread.php?t=14243
    شاد باشید......
    nautilus_214، saeed2vfx، MA.KA و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    رضا اقبالی www.instagram.com/reza.eqbali

كاربر فعال iman kh آواتار ها
    تشکر کرده
    747

سلام
    در مورد روش های مدیریت فایل ها سوال دارم و ممنون میشم اگر تجربتون رو بیان کنین

چه روشی برای ذخیره کردن فایلها مناسب تر هست ؟ ردر حال حاضر من هر مجموعه عکس رو درون یک folder ذخیره میکنم و این باعث میشه تنها راه دسترسی به فایلها از طریق همین folder ها باشه

میدونم که باید از Tag استفاده کنم اما سوالم اینه که ایا بهتره عکسها طبق همین سیست folder ذخیره بشن ؟ یا اینکه همه عکسها باید در یک folder باشه ؟

ممنون
    MA.KA تشکر می‌کند.

صفحه 7 از 8 نخستنخست ... 3 4 5 6 7 8 آخرینآخرین