صفحه 25 از 43 نخستنخست ... 15 21 22 23 24 25 26 27 28 29 35 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 241 تا 250 , از مجموع 430
Like Tree1013تشکر

موضوع: Nikon D60

كاربر همراه
    تشکر کرده
    599

Wink پاسخ: Nikon D60

دوست عزیز من خودمم بین 400d و d60 خیلی تردید داشتم. و فاکتورهای مختلفی همش به ذهنم میومد:
    - تایلندی بودن d60 و ژاپنی بودن 400d
    - بدنه بهتر و لنزهای ارزونتز نیکون نسبت به کانن
    - ویوفایندر روشنتر و بزرگتر d60 نسبت به 400d
    و .......
    اول ازهمه دوربين نو مبارك .

و بعدشم چند تا سوال ديگه ؟ (البته جناب دكتر روشن هم سوالشون بيشتر شبيه يه تذكر بود تا سوال:::big grin:::)
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    قضيه تايلند و ژاپن رو من نفهميدم اگه توضيح بدين ممنون ميشم.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    و اما بحث بدنه بهتر:

جنس بدنه 400 دي از چيه ؟ جنس بدنه دي 60 چي؟ چه تفاوتي بين جنس بدنه اين دو دوربين هست ؟ منظورتون از بدنه بهتر نيكون نسبت به CANON دقيقا چيه ؟ آيا اين برتري مربوط ميشه به خوشدستي دوربين اونهم مربوط ميشه به دستهاي شما ، يا اون حالت ناصاف سطح بدنه دوربينهايي از اين رده در برند نيكون (D40,D40X, D60) كه در مقايسه با دوربينهايي در همين سطح كه Canonتوليد ميكنه كه اين حالتو ندارن و يه حس زمخت بودن يا خشن تر بودن براي User ايجاد ميكنه ؟ (در حقيقت تلقين ميكنه) كدومش ؟ آيا تو ساختار دوربينايي در اين سطح از هر دوبرند (400D, D60 , 350D ، D40 ) آلياژي از منيزيم يا فلز ديگه اي وجود داره ؟؟؟!!! يا اينكه من زيادي روي جنس دارم تاكيد ميكنم و در مورد بدنه چيزهاي ديگه اي هم مهم هست؟؟؟
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    و قضيه Viewfinder :

اين اطلاعات مربوط ميشه به viewfinder دوربين 400 دي canon
    • Pentamirror
    • 95% frame coverage
    • Magnification: 0.8x (-1 diopter with 50 mm lens at infinity)
    • Eyepoint: 21 mm
    • Dioptric adjustment: -3.0 to +1.0 diopter
    • Fixed precision matte
    • Proximity sensor disables LCD shooting mode information *
    Viewfinder info
    • AF points
    • AF/FE lock
    • AEB
    • Shutter Speed
    • Aperture
    • Exposure Level / Compensation
    • Max. burst
    • AF/MF focus confirmation
    • CF warning

اينم اطلاعات مربوط به viewfinder دي 60 nikon

• Optical fixed eye-level
    • Penta-mirror type
    • Built-in dioptre adjustment (-1.7 to +0.5 m-1)
    • Eye point: 18 mm (at -1.0 m-1)
    • Frame coverage 95% (approx.)
    • Viewfinder magnification approx. 0.8x with 50mm lens at infinity; -1.0 m-1
    • Focusing screen: Type B BriteView clear matte screen Mark V with superimposed focus brackets
    Viewfinder information
    Focus indications, AE/FV lock indicator, Shutter speed, Aperture value, Exposure/Exposure compensation indicator, Exposure mode, Flash output level compensation, Exposure compensation, Number of remaining exposures, Flash-ready indicator

اين اطلاعات مربوط به سايت dpreview هست .

Viewfinder دو دوربين رو چطور با هم مقايسه ميكنن ؟ با توجه به اين اطلاعات ميشه ويوفايندر اين دو دوربينو با هم مقايسه كنين ؟ و بگين چه ويژگي viewfinder دوربين d60 داره كه 400 دي نداره ؟

شرمنده كه سوالام زياد شد
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ولی در آخر بدون توجه به مزایا و معایب ، اون چیزی رو خریدم که دلم میخواست و نیازهامو رفع میکرد.
    آها كار درست رو شما كردي ، اين درسته چون از لحاظ بدنه اونقدري تنوع داريم كه علاوه بر عقلمون به حرف دلمون هم بتونيم گوش بديم و چيزي رو هم دست نديم :cool:
    ویرایش توسط Pouyashariat61 : Wednesday 4 June 2008 در ساعت 20:45
    Amir Tavakoli تشکر می‌کند.
    سينااكبرنيا

كاربر بسیار فعال Amir Tavakoli آواتار ها
    تشکر کرده
    7229

پیش فرض پاسخ: Nikon D60

نقل قول نوشته اصلی توسط DELL نمایش پست ها
    امير خان به نظرم ديجيتال يعني پردازش، يعني اينكه خروجي نهايي مهم هست نه چيزي كه رو lcd دوربين ديده ميشه. و خوب متقابلا جزئياتي رو كه 400 دي و امثالهم ثبت مي كنند بيشتر مي پسندم. تا شارپنس و اشباع رنگي كه در نرم افزار هم بدست مي آيد.
    سلام آقای توسلی عزیز
    فکر نکنم هیچکس عکسهاشو فقط روی lcd دوربین نگاه کنه.
    در مورد پردازش عکسها هم باید بگم که من خیلی به این کار علاقه دارم و همیشه عکسهامو ویرایش میکنم. چون به کارم هم مربوط میشه و الان بیشتر از 8 ساله که مشغول فتوشاپ بازی هستم :biggrin:
    فقط منظورتون از جزئیات رو متوجه نشدم؟
    اگه منظورتون رزولوشن هست که هر دو دوربین 400d و d60 در تست هایی مثل تست دپریوو عدد 2200 در Horizontal LPH و عدد 1800 در Vertical LPH رو بدست آوردن. پس از نظر ثبت جزئیات دقیقا مساوی هستن (اگه رزولوشن را مترادف جزئیات بدونیم) و بقیش بستگی به لنز و .... داره.
    در مورد اشباع رنگی هم سلیقه ها متفاوته. مثلا من رنگهای شاد و غلیظ رو بیشتر میپسندم. البته تا اونجایی که به عکس حالت مصنوعی نده
    ویرایش توسط Amir Tavakoli : Wednesday 4 June 2008 در ساعت 21:53
    journalist تشکر می‌کند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2655

نه امير خان منظور من رو متوجه نشديد.شما از بعد علمي خارج شديد سليقه اي نظرتون رو گفتيد.خوب اين هيچ اشكالي نداره ولي من هم نظرم رو گفتم.من گفتم كه عكسهاي كنون رو خيلي راحت با نرم افزار ميشه به شارپي و اشباع رنگ نيكون رسيند اما جزئيات(نه رزولوشن) رو ديگه نميشه با نرم افزار افزايش داد.در ضمن مثال ال سي دي فقط يه تشبيه بود نه اينكه من واقعا عكس ها رو فقط رو ال سي دي نگاه كنم.شما گفتيد بدون پردازش عكس هاي نيكون رو دوست داريد و من گفتم عكس بدون پردازش ملاك نيست.حالا اين كه كسي چقدر به پردازش علاقه داره شخصي است.
    ویرایش توسط DELL : Wednesday 4 June 2008 در ساعت 22:12

تشکر کرده
    7229

سلام
    دوربینهای نیکون ساخت تایلند هستند. مگه شما اینو نمیدونستید؟؟؟
    دوست عزیز جنس بدنه اون دوربینهایی که اسمشون رو بردید همه از پلاستیک هستن. و مثل D300 و 40D و ... بدنه آلیاژی ندارن. ولی وقتی هردو دوربین رو در دست میگیرید متوجه کیفیت بهتر بدنه d40 , d40x , d60 نسبت به 350d , 400d میشید. از لحاظ ارگونومی و قرار گرفتن در دست هم همینطور.
    فیل اسکی هم اعتراف کرده و تو ریووی d40 و d40x و d60 هم نوشته:
    Surprisingly good build quality, tight shut lines :::big grin:::
    درباره خوشدستی بگم که fz50 خدابیامرزم هم از 400d و هم از d60 خوشدست تر بود خدایش بیامرزد.
    در مورد ویوفایندر هم خودم هردو دوربین رو کنار هم چند بار تست کردم. ویوفایندر 400d کوچیکتر و تاریکتر از d60 بود.
    DELL و journalist تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    7229

نقل قول نوشته اصلی توسط DELL نمایش پست ها
    نه امير خان منظور من رو متوجه نشديد.شما از بعد علمي خارج شديد سليقه اي نظرتون رو گفتيد.خوب اين هيچ اشكالي نداره ولي من هم نظرم رو گفتم.من گفتم كه عكسهاي كنون رو خيلي راحت با نرم افزار ميشه به شارپي و اشباع رنگ نيكون رسيند اما جزئيات(نه رزولوشن) رو ديگه نميشه با نرم افزار افزايش داد.در ضمن مثال ال سي دي فقط يه تشبيه بود نه اينكه من واقعا عكس ها رو فقط رو ال سي دي نگاه كنم.شما گفتيد بدون پردازش عكس هاي نيكون رو دوست داريد و من گفتم عكس بدون پردازش ملاك نيست.حالا اين كه كسي چقدر به پردازش علاقه داره شخصي است.
    سلام آقای توسلی عزیز
    من منظور شما از جزئیات رو متوجه نمیشم :confused:
    شما میگید که تصویر نیکون شارپ تره!!!!
    بعدش هم میگید منظورتون از جزئیات ، رزولوشن نیست!!!!
    مگه جزئیات عکس بستگی به رزولوشن و شارپ بودن تصویر نداره؟؟؟

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

امیر عزیز

قصدم از آن سوال یک یادآوری بود. يادآوری این مساله که اگر می‌خواهیم در مورد مسائل فنی صحبت کنیم، باید اصولش را نیز رعایت کنیم. بعبارت دیگر مسائل احساسی، شنیده ها، Myth ها، شایعات و ... امثالهم را، هر چند از فرط تکرار تبدیل به اصل شده باشند، نباید به عنوان پایه‌های فرضیات متعاقب قرار دهیم.

بگذارید مثالی بزنم. اخیرا در نمایشگاه عکسی که رفته بودم، دو دوست را دیدم که اتفاقا هر دو آتلیه دار هم هستند. اولی می‌گفت که " نعما، شنیدی که دوربینم را عوض کردم؟ رفتم و یک D300 خریدم. گفتم شما که 5Dداشتید؟ گفت : بله اما تست کردم و دیدم که Detail و کیفیت تصویر D300 بهتر است.
    درست چند لحظه بعد، دوستی دیگر را دیدم که گفت : شنیدی که دوربینم را عوض کردم؟ یک 5Dخریدم! ( توضیح: او چندماه قبل d300 خریده بود!) گفتم مبارک است. چرا؟ گفت: فقط 5D ! این موجود اعجوبه Detail‌است و شارپنس و کیفیت عکس.

قضیه عکاسی دیجیتال، بخصوص در بعد حرفه‌ای خودش، هنوز در کشور ما خوب جا نیافتاده است. بیشتر بر اساس شنیده‌ها و شایعات و تست‌های غیر علمی، تصمیمها گرفته می‌شود و قوانین صادر می شود. جایی دیگر گفته بودم که اساسا در بحث کیفیت تصویر دوربینهای دیجیتال، اکثر مقایسه ها با ایرادات جدی همراه است. حتی موارد خارجی آن؛ چه برسد به تست‌های سردستی که برخی موارد حتی در این فروم هم در گذشته بسیار انجام می‌شد.
    از طرفی، در بسیاری موارد از اصطلاحاتی استفاده می‌کنیم که اصلا قابلیت سنجش ندارند. و نتیجه چنین بررسی‌هایی ناگفته مشخص است.

مشکل دیگری هم وجود دارد. گاه اصلا مفهوم اصطلاحات را نمی‌دانیم. چیزی شنیده‌ایم و آنرا چیزکی فرض کردیم و بر همان اساس نظر هم می‌دهیم. دوستی گفته بود که Detail در خروجی فلان مبدل RAW بهتر از ان یکی است. بعد که با او بیشتر صحبت کردم متوجه شدم اصلا Detail را با نوع Sharpening و کیفیت آن اشتباه گرفته است و اصلا نمی‌داند که شارپ‌سازی چه جایگاهی دارد و کجا باید انجام شود.
    جدیدا دیگر وقتی با چنین مواردی روبرو می‌شود، میگویم: بله حق با شماست!. چون فکر می‌کنم در این مدت گفتنی‌ها گفته شده است و اگر کسی می‌خواهد به راه خودش برود، دیگر کاری نمی شود کرد.

امیر عزیز
    پست شما بهانه‌ای شد که کمی پرحرفی کنم. در مورد رنگها که گفته بودی، دیدن دو عکس که با شرایط یکسان از دو دوربین گرفته شده است، اصلا معیار مناسبی برای چنین حکمی نیست. چرا؟ فرض کنیم که میخواهیم خروجی JPEG دو دوربین را مقایسه کنیم. ایا شرایط یکسان در چنین مقایسه‌ای اصلا قابل حصول است؟ حتی اگر کنترلهایی نظیر شارپسازی و اشباع و ... که بر روی فایلهای JPEG تاثیر دارند، را در هر دو دوربین بر روی پیش‌فرض قرار دهیم، چه تضمینی وجود دارد که دو دوربین، به طور یکسان فایلهای JPEG خود را پردازش کنند؟ در واقع پاسخ دوربین به این کنترلها می‌تواند کاملا متفاوت باشد. اگر کسی می خواهد JPEG بگیرد، خود می‌تواند با این کنترلها به نوع تصویری که مایل است، برسد.
    در مورد فایلهای RAW هم که اصلا بحثی وجود ندارد.
    Amir Mohebi، Nader Kohansal، Minoosepehr و 15 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر بسیار فعال
    مقام اصلی ماگوشه خراباتست-خداش خیردهادآنکه این عمارت ک
    تشکر کرده
    1927

خب جناب امیر خان توکلی
    بسیار بسیار مبارکه
    و امیدوارم عکس های بسیار زیبایی با دوربین جدید بگیرید

دوست داشتم چند خطی دیگه بنویسم
    بنابراین فکر میکنم صحبت راجع به همین مسئله که آقای روشن عزیز گفتند , بهتر باشه

به هر حال فرمت Jpeg اگر نگیم بسیار اما هنوز هم پر کاربرده
    و توجه به چگونگی ثبت جزئیات و نحوه پردازش دوربین هم قطعا مهمه

جزئیات از نظر من توانایی ثبت و نگهداری بافت است و این بافت ممکنه هر چیزی باشه از پرز لباس تا جزئیات ریز روی آجر های دیوار
    مخصوصا در جزئیات ریز , نحوه پردازش نرم افزار داخلی دوربین بسیار تاثیر گذاره . نحوه میانیابی و نحوه چگونگی Noide Reduction و مقدار اون
    نحوه استفاده از Curve که معمولا در حالت Jpeg به صورت یک S انجام میشه و مقدار اون
    و یا اشباعاتی که ممکنه در هر کانال رنگی انجام بشه ( مخصوصا سبز و آبی )

حالا اگر در هنگام پردازش , میانیابی دقیقی انجام نشه
    یا نوع و نحوه تعریف Noise Reduction به گونه ای باشه که در هنگام حذف نویز , مقدار زیادی از بافت های ریز هم از دست بره
    اگر هنگام استفاده از Curve , قسمتهای زیادی از مناطق نیمه تاریک هم , کاملا تاریک و مناطق نیمه روشن هم , کاملا روشن بشه
    و در هنگام افزایش اشباع , برخی از پیکسل های مجاور هم به اشباع کامل برسند
    و در هنگام شارپ سازی میزان حاشیه ای که در اطراف جزئیات یک عکس صورت میگیره , خیلی زیاد باشه

خب اینها میتونه هر کدام یه عیب برای نرم افزار داخلی دوربین باشه
    و نرم افزاری که چنین مراحلی رو با دقت و وسواس بیشتری انجام بده قاعدتا بهتره

بنابراین همواره اشباع بالاتر یا کنتراست بالاتر , یک مزیت نیست
    همانطور که همیشه کنتراست کمتر یا اشباع کمتر هم عیب نیست

کنتراستی که موجب بشه بافت های ریز به صورت یک درمیان و با حاشیه های سایه روشن بوجود بیاد قطعا یک ضربه بزرگه
    اشباعی که موجب بشه بسیاری از پیکسل های مجاور , دارای رنگ یکسان بشن قطعا نتایج خیلی جالبی نخواهد داشت

اما اینکه بین دو عکس از دو دوربین چگونه بشه یک مقایسه انجام داد
    من فکر میکنم بهتره در ابتدا ثبت جزئیات و کلا شرایط هر دو دوربین رو در فرمت خام رو مد نظر قرار داد
    و بعد شرایط مختلف و گزینه های مختلف (ای رو که دو دوربین برای تنظیم رنگ و کنتراست و ... در فرمت Jpeg قرار دادن ) بررسی بشه و عکس های مختلف رو با هم مقایسه کرد و البته با یک دید کارشناسی ( نه بازاری یا عامیانه )

با تمام این احوال فکر میکنم دوربین سازان , به اندازه کافی در چگونگی ثبت و تنظیمات عکس مهارت و دقت به خرج میدن که در این سطح شاهد خطاهای کشنده نباشیم
    و اگر هم تمایل عکس های Jpeg یه دوربین ( مخصوصا در این سطح ) به سمت اشباع یا کنتراست بالاتره , قاعدتا تنظیماتی هم برای تعدبل اون یا حتی قرار دادن این Option ها در پائین ترین سطح خودشون , وجود داره

خلاصه اینکه مبارکه
    nmroshan، Amir Mohebi، Minoosepehr و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    7229

سلام خدمت استاد عزیزم ، جناب آقای دکتر روشن
    فقط میتونم بگم که از صحبتها و راهنمایی های شما استاد گرامی بسیار سپاسگذارم
    در مورد رعایت کردن اصول در مسائل فنی و مقایسه ها کاملا با شما هم عقیده ام. و همچنین با دخالت ندادن مسائل احساسی و شایعات و ..... بعنوان فرضیات.
    در مورد تست های خارجی و ایرادات آنها هم فرمایشات شما صحیح است. بارها در همین فروم ایرادات سایتها و اشخاص بزرگ ریوو کننده دوربین که صاحب لابراتوار و تجهیزات کامل بوده اند ، گرفته شده! چه برسد به آزمونهای ما.
    با سپاس فراوان از شما
    nmroshan، DELL و journalist تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

گفتنی ها رو دوستان به تمام و کمال گفتند.

امیر خان قبل از خرید دوربین در Pm نظر بنده ( و احتمالا دوستان دیگر) رو جویا شدند. وقتی که گفتند تصمیم به 400d گرفته اند عرض کردم مبارک است و وقتی فرمودند در آخرین لحظه تصمیم بر D60 گرفته اند باز هم عرض کردم مبارک است. دلایل بنده برای مبارک بودن هردو ( یا بین 40d و D300 و یا .... ) همانهاست که دکتر روشن عزیز فرمودند.

واقعیت این است که خروجی خام دوربین های کنن و نیکن ( و حتا اولیمپس و سونی و پاناسونیک و پنتکس و سامسونگ و ... ) خیلی شبیه به هم شده اند و روز به روز و لحظه به لحظه انتخاب برند از روی بدنه ها سخت تر می شود و انتخاب های منطقی بیشتر متمایل به لنز ها و سایر تجهزات جنبی می شود.

بنابر این امیر خان و پیشاپیش مشهدی وحید و بقیه ی دوستان مبارک است. کنن یا نیکن و ... مهم نیست. مهم نتیجه است. نتیجه هم بیش از همه ی اینها به احساس و بینش و عقیده و سلیقه و استعداد عکاس بستگی دارد. بقیه آهن پاره هایی بیش نیستند.
    nmroshan، Amir Mohebi، Minoosepehr و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر همراه
    تشکر کرده
    599

Exclamation پاسخ: Nikon D60

نقل قول نوشته اصلی توسط amirt2006 نمایش پست ها
    سلام
    دوربینهای نیکون ساخت تایلند هستند. مگه شما اینو نمیدونستید؟؟؟
    دوست عزیز جنس بدنه اون دوربینهایی که اسمشون رو بردید همه از پلاستیک هستن. و مثل D300 و 40D و ... بدنه آلیاژی ندارن. ولی وقتی هردو دوربین رو در دست میگیرید متوجه کیفیت بهتر بدنه d40 , d40x , d60 نسبت به 350d , 400d میشید. از لحاظ ارگونومی و قرار گرفتن در دست هم همینطور.
    فیل اسکی هم اعتراف کرده و تو ریووی d40 و d40x و d60 هم نوشته:
    Surprisingly good build quality, tight shut lines :::big grin:::
    درباره خوشدستی بگم که fz50 خدابیامرزم هم از 400d و هم از d60 خوشدست تر بود خدایش بیامرزد.
    در مورد ویوفایندر هم خودم هردو دوربین رو کنار هم چند بار تست کردم. ویوفایندر 400d کوچیکتر و تاریکتر از d60 بود.
    اين همون مورديه كه تو ارتباط نوشتاري خيلي بيشتر از يه ارتباط حضوري پيش مياد اونم اينكه يه چيزي رو تايپ ميكني ، خيلي هم سعي ميكني منظورتو درست برسوني متني رو كه ميخواي ارسال كني چند بار ميخوني و جمله ها رو پسو پيش ميكني كه اشتباه برداشت نشه ، به خاطر همين خيلي وقتا بعد از ارسال متن به اين نتيجه ميرسي كه نوشته شما ممكنه براي بعضيا ابهام آميز يا گنگ باشه و باعث سوءتعبير شه و دوباره يه تغييراتي توش ايجاد ميكني (زير اكثر پست هات نوشته شده آخرين ويرايش توسط ...... در تاريخ فلان انجام شده است ) كه اينها همه به خاطر اينه كه مخاطب شما بد برداشت نكنه ولي بازم ميبيني ...

خب ساخت تايلند باشن !!! منظور من اينه كه اين مسئله چه تاثيري تو خريدنشون داره ؟ اگه زير باديه دوربيناي Canon نوشته شده باشه Madi in IRAQ ، چه تاثيري به حال من داره ؟!!! (من نميدونم چرا دوستان انقدر افغانستان رو مثال ميزنن من عراق رو مثال زدم اونم فقط واسه تنوع !!! )سوال من اينه كه موقع خريد دوربين از برند مورد اطمينانتون ، چرا اسم كشورها مياد تو ذهنتون!!!

درمورد پلاستيكي بودن باديه اين دوربينا هم ميدونم كه پلاستيكي هستنو از آلياژ مالياژ خبري نيست به خاطر همين فرقي بين باديه اين دوربينا نميبينم ( تست هم كردم منتها باديه D40X رو كه فكر نميكنم با باديه D60 فرقي داشته باشه ). بحث خوش دستي و عمق گريپ هم كه بيشتر مربوط به دست User ميشه تا چيز ديگه كه سايز دست آدماي مختلف طبيعتا با هم فرق ميكنه پس مسئله مربوط به جنس بهتر نميتونه باشه .
    من نميدونم چرا user هاي نيكون دستاشون انقدر بزرگه كه تو دست همشون 400 دي گم ميشه بعد هم گير ميدن به باديه اين دوربين بيچاره والا ما كه بد دستي از اين دوربين نديديم.

امير جان FZ50 براي شما خوش دست بود ؟(پس اين يك و نيم خط بالارو دوباره بخون) چون وضعيت دستاتونو توضيح ميده (شوخي كردم)

ويو فايندر هاشونم كه كنار هم تست نكردم ولي از لحاظ مشخصاتي كه تو سايتاي مختلف هست خيلي با هم تفاوتي نداشتن (اگه اشتباه ميكنم شما تصحيح كنين منتها با بررسي فني ويژگي هاي اونا)
    ویرایش توسط Pouyashariat61 : Thursday 5 June 2008 در ساعت 08:54
    سينااكبرنيا

صفحه 25 از 43 نخستنخست ... 15 21 22 23 24 25 26 27 28 29 35 ... آخرینآخرین