صفحه 41 از 433 نخستنخست ... 31 37 38 39 40 41 42 43 44 45 51 91 141 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 401 تا 410 , از مجموع 4323
Like Tree5932تشکر

موضوع: راهنمایی برای خرید لنز

كاربر همراه
    تشکر کرده
    752

سلام
    فکر کنم در عکاسی خیابانی و مستند، تنوع موضوع و مکان و سوژه ... زیاد باشد.در نتیجه فاصله کانونی های مختلفی هم نیاز می شود
    اما در زمانهایی که سوژه انسان است فکر می کنم فاصله کانونی نرمال به بالا کاربرد های زیادی دارد .
    مثلا زمانی که می خواهید از شخصی که حس و ژست جالبی گرفته عکس بگیرید اگر طرف متوجه شما بشود از حس و حال خودش خارج خواهد شد حتا زمانی که با گرفتن عکسش مشکلی نداشته باشد و این شامل طیف وسیعی از مردم می شود می خواهد کودک پنج ساله باشد یا فردی مسن ، دیگر آن حالت طبیعی خود را با دیدن دوربین از دست می دهد.(اگر اتفاق بدی نیفتد....)در ضمن فکر می کنم اگر سوژه انسانی را با یک لنز واید بخواهید از نزدیک عکاسی کنید با پرسپکتیو و دیستروشن مشکل پیدا می کنید غیر از مواقعی که هدف خاصی برای نشان دادن سوژه دارید
    یا در مکانهایی که امکان نزدیک شدن به سوژه وجود ندارد . مانند درگیری ها و ... یا مراسم و برنامه هایی که اجازه نزدیک شدن را نمی دهند .
    و یا زمانهایی که خطرات جانی وجود دارد مانند آتش سوزی و حوادث غیر مترقبه...
    اگر دقت کرده باشید این لنز محبوب 70-200 F2.8 در هر برندی را تمام خبرنگاران دارند و موارد استفاده از آن نیز زیاد است
    البته لنز های واید هم کاربرد های خاص خود را دارند و این تجربه و دانش ( + هنر )عکاس است که در چه زمان و مکانی از چه لنزی استفاده بکند.

پیروز باشید
    DELL و ahmad.abaee تشکر می‌کنند.
    بجای .............. ........ ، عکسی کافیست.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2655

پیش فرض عکاسی اجتماعی با کدام لنز

نقل قول نوشته اصلی توسط ahmad.abaee نمایش پست ها
    با سلامببخشید من چون به تازگی این مقاله رو خوندم یکم دچار سردرگمی شدم... در این مقاله که با عنوان "ترفندهای عکاسی مستند و خیابانی" به تاریخ 18 آبان 85 در سایت عکاسی منتشر شده میخونیم :البته شاید بگید این نظرات شخصی نویسنده است...اما خب باز هم جای تأمل داره ...با تشکر
    سلام

احمد جان من به همین دلیل از دوستمون خواستم که عکاسی اجتماعی را اینطوری تفکیک نکنند

عکاسی اجتماعی یک حیطه بسیار گسترده است که عکاسی شهری و خیابانی جزیی از آن است

مثلا یک عکاس ورزشی که تصمیم می گیرد ،بعد از بازی فوتبال از اتفاقات حاشیه ای تماشاگران عکاسی کند ، عکس اجتماعی میگیرد
    یا یک عکاس خبری که در یک کنفرانس ، تصمیم می گیرد از حضاری که خواب تشریف دارند ، سند جمع آوری کند !
    یا حتی یک عکاس طبیعت ، که تصمیم می گیرد درباره اوضاع بهداشتی مناطق توریستی تحقیق کند

این ها همه در حیطه عکاسی اجتماعی است و اصلا نمی شود عکاسی اجتماعی را محدود به عکاسی شهری و خیابانی کرد
    شما ممکن است در فضای داخلی عکاسی کنید(indoor) یا در فضای خارجی(outdoor)

نکته ای که مهم است و من می خواهم به آن اشاره کنم تا بحث از موضوع تاپیک خارج نشود ، بحث لنز مورد نیاز برای این نوع عکاسی است

شما برای عکاسی اجتماعی حتما به لنزی احتیاج دارید که بسیار سریع فوکوس کند
    اتفاق افتاده که کندی همین 70-200 باعث شده شات هایی از دستم برود
    با اینکه 70-200 لنز کندی نیست و فوکوس فوق سریع دارد ، اما شرایط کار عکاسی خبری اجتماعی این گونه است.

شما برای عکاسی اجتماعی حتما به یک لنز مقاوم و با کیفیت ساخت بالا احتیاج دارید
    برای همین است که من 17-40 با اف 4 زیاد دست عکاسان خبری دیده ام اما 17-55 با اف 2.8 ندیده ام

معیار ها را باید درست در نظر گرفت و به درستی هم قضاوت کرد

ارادت
    ویرایش توسط DELL : Saturday 3 September 2011 در ساعت 06:47 دلیل: به هم ریختن خطوط
    alir. و ahmad.abaee تشکر می‌کنند.

كاربر همراه mohsendm آواتار ها
    تشکر کرده
    1181

سلام دوستان

برای عکاسی پرتره که بخواهیم درش از جلوه های ویژه استفاده کنیم مثلا بخواهیم عضوی از صورت رو بزرگ تر جلوه بدیم یا اینکه صورت بطور کاریکاتور گونه بزرگتر جلوه بدیم نیازی به تهیه لنز ماکرو هست یا این جور کارا با نرم افزار انجام میشه؟

اگر لنزی مخصوص این کار هست لطفا معرفی بفرمائید.

با تشکر
    kambiz.sh تشکر می‌کند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2655

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsendm نمایش پست ها
    سلام دوستان

برای عکاسی پرتره که بخواهیم درش از جلوه های ویژه استفاده کنیم مثلا بخواهیم عضوی از صورت رو بزرگ تر جلوه بدیم یا اینکه صورت بطور کاریکاتور گونه بزرگتر جلوه بدیم نیازی به تهیه لنز ماکرو هست یا این جور کارا با نرم افزار انجام میشه؟

اگر لنزی مخصوص این کار هست لطفا معرفی بفرمائید.

با تشکر
    سلام

برای کاریکاتوری کردن صورت در پرتره ، از لنز واید استفاده می شود

این کار به دلیل استفادهاز اعوجاج اپتیکی در دامنه های خیلی پایین است

مثلا وقتی در 15 میلیمتر از نزدیک از صورت کسی عکس بگیرید ، بینی او بزرگ و سایر اجزا کوچک می شود و تصویر کاریکاتوری می شود

با استفاده از نرم افزار هم احتمالا با دستکاری اعوجاج می شود به نتایجی رسید

این عکس را ببینید که در 18 میلی متری گرفته ام . آیا منظور شما این گونه عکس هاست؟

persian.boy، ahmad.abaee و mohsendm تشکر می‌کنند.

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

درود

این 70-200 اف 2.8 نیکون نسخه 2 با قیمت سه میلیون و پنجاه هزار تومان اینم 24-70 اف 2.8 نیکون با قیمت دو میلیون و صد و شصت هزار تومان
    متاسفانه از وجود این لنزها اطلاعی نداشتم ؛ پوزش بنده رو از این بابت پذیرا باشید .

ضمن احترام ،هنوز اعتقاد دارم نمیشود با این لنز عکاسی ماکرو کرد
    شاید بنده اشتباه کنم ؛ اگر شما تذکر بنده رو با تذکر صحیح رد کنید ، این به هیچ عنوان توهین به عقاید بنده نیست ؛ تازه از شما سپاس گذار هم خواهم شد . بگذریم ، با توجه به گزاره ای که فرمودین یک سوال دارم ؛ مگر ماکرو به معنای بزرگ کردن نسبت به سایز طبیعی نیست ؟ بنده نگفتم که 200-70 (چه کانن و چه نسخه ی نیکونی که من از وجودش بی خبر بودم) لنز ماکرو محسوب میشه . صحبت من اینه که بزرگنمایی حاصل از اثر فوکال 200-70 می تونه منجر به ماکروگرافی بشه .

شما برای عکسی خیابانی به ندرت به واید احتیاج پیدا می کنید ، شاهد این قضیه این همه لنز 24-105 و 24-70 است که دوستان ما استفاده می کنند 24-70 برای پرتره ، تا اونجایی که من می دونم لنز بسیار خوبی است ، دیافراگم 2.8 را پس برای چی چی اونجا گذاشته اند؟؟
    راستش در عکاسی خیابانی به نظر من سهم واید برجسته تر از تله هست . البته دوستان کاملا مجازند که نظر دیگری داشته باشن منتها به نظر من برای عکاسی خیابانی به واید نیازه . در مورد 105-24 شاید برای کسی ، واید این لنز کافی باشه ولی لااقل برای بنده اینگونه نیست . روی کراپدار ، به نظر من کمتر از 16 نمی تونه پاسخگوی عکاسی خیابانی باشه . در مورد 24-70 هم بنده یقینا اطلاع دارم که این لنز بدرد پرتره هم می خوره ولی از نظر من ، فوکال مناسب برای پرتره بین 80 تا 135 محسوب میشه (معادل فول فریم) .

عكاسی خیابانی مستلزم نزدیك شدن به مردم است، غالبا خیلی نزدیك. برای این كه در چنین شرایط عكاسی موفق باشید شما باید در صحنه باشید، جزئی از آن، نه یك ناظر دور، و این بدان معنی است كه با لنز واید عكاسی نمایید، لنزی كه حداكثر 50 م.م. باشد. با یك لنز زاویه باز شما یك شریك در صحنه هستید و با تله فتو در بهترین حالت یك ناظر و در بدترین حالت یك فضول محسوب می‌شوید.
    این مورد رو بسیار قبول دارم . صحبت بنده دقیقا بر همین اساسه .

احمد جان من به همین دلیل از دوستمون خواستم که عکاسی اجتماعی را اینطوری تفکیک نکنند
    به خدا من چیزی رو تفکیک نکردم ! عکاسی اجتماعی با دو عنوان وجود داره : reprtage و street photography . در هر دو مورد هم فوکال 24 بر روی کراپدار ناکافیه .
    ویرایش توسط persian.boy : Saturday 3 September 2011 در ساعت 12:44 دلیل: اشتباه نگارشی
    DELL و ahmad.abaee تشکر می‌کنند.

كاربر همراه yas.0917 آواتار ها
    تشکر کرده
    334

سلام
    مگر ماکرو به معنای بزرگ کردن نسبت به سایز طبیعی نیست ؟ بنده نگفتم که 200-70 (چه کانن و چه نسخه ی نیکونی که من از وجودش بی خبر بودم) لنز ماکرو محسوب میشه . صحبت من اینه که بزرگنمایی حاصل از اثر فوکال 200-70 می تونه منجر به ماکروگرافی بشه .
    فقط سیگما یک نسخه ۷۰-۲۰۰ ماکرو داره (که کلا لنزهای سیگما تکلیفشون مشخص هست!) بقیه نسخه‌های ۷۰-۲۰۰ نیکون و کانن قابلیت ماکرو ندارند.
    دوست عزیز بزرگنمایی منظور نسبت به سایز سنسور است (که مطمئنا خودتان می دانید)
    اگر لنزی این قابلیت را داشته باشد که روی جسمی به نسبتی خاص فوکوس کند آن لنز را ماکرو می گویند. حالا این نسبت برای هر انسانی متفاوت است (شاید برای من بزرگنمایی به نسبت 1/10 ماکرو باشد و شاید برای شما نسبت 1/1 و برای کسی دیگر 4/1)
    اما در مورد فوکال و ماکرو هیچ رابطه ای خاصی وجود ندارد (اگر اینگونه باشد پس دیگر لنز 800mm باید برای ماکرو عالی باشد) (و از طرفی اینکه اکثرا لنز های ماکرو از 40 تا 200mm هستند دلیلی بر قوی بودن اون فاصله کانونی برای ماکرو نمیشه) ولی شما با توجه به دید خودتان نسبت به ماکرو می توانید با لنز 70-200 هم ماکرو گرافی کنید اما انتظار نداشته باشید از نظر بقیه این عکس ها ماکرو قوی باشند.
    24-70 برای پرتره ، تا اونجایی که من می دونم لنز بسیار خوبی است
    والا دوستان برای پرتره (از بالاتنه) از فاصله کانونی 85 و بالاتر استفاده می کنند ولی برای پرتره خیابانی بسیار خوب است
    اصولا تنها دلیلی که این لنز برای عکاسی خیابانی محدود می شود وزن زیاد آن است (وگرنه فوکال به نسبت خوبی دارد)
    راستش در عکاسی خیابانی به نظر من سهم واید برجسته تر از تله هست . البته دوستان کاملا مجازند که نظر دیگری داشته باشن منتها به نظر من برای عکاسی خیابانی به واید نیازه . در مورد 105-24 شاید برای کسی ، واید این لنز کافی باشه ولی لااقل برای بنده اینگونه نیست . روی کراپدار ، به نظر من کمتر از 16 نمی تونه پاسخگوی عکاسی خیابانی باشه . در مورد 24-70 هم بنده یقینا اطلاع دارم که این لنز بدرد پرتره هم می خوره ولی از نظر من ، فوکال مناسب برای پرتره بین 80 تا 135 محسوب میشه (معادل فول فریم)
    بستگی به دید شما از عکس خیابانی دارد
    اصولا عکاسهای خیابانی بهترین بازه فوکال در این نوع عکاسی را 24mm تا 50mm می دانند و اگر قرار باشد یک عدد فقط بدهند مطمئن باشید فوکال 35mm را انتخاب می کنند
    در اکثر موارد عکسی را که شما زیر 24mm می گیرید یک عکس landscape است (هر چند landscape هم می تواند خیابانی باشد اما...)
    در مورد پرتره خیابانی دوستان توجه کنند که اکثر پرتره های خیابانی با فاصله کانونی زیر 85 گرفته می شوند.
    DELL، pedram3000 و ahmad.abaee تشکر می‌کنند.
    گفت آسان گير بر خود كارها كز روي طبع .. سخت مي گیرد جهان بر مردمان سخت كوش
    5D MKII+60D+14 2.8L II+35 1.4L+50 1.2L+135 2.0L+300 2.8L II

تشکر کرده
    4662

درود

دوست عزیز بزرگنمایی منظور نسبت به سایز سنسور است (که مطمئنا خودتان می دانید)
    اگر لنزی این قابلیت را داشته باشد که روی جسمی به نسبتی خاص فوکوس کند آن لنز را ماکرو می گویند. حالا این نسبت برای هر انسانی متفاوت است (شاید برای من بزرگنمایی به نسبت 1/10 ماکرو باشد و شاید برای شما نسبت 1/1 و برای کسی دیگر 4/1)
    اما در مورد فوکال و ماکرو هیچ رابطه ای خاصی وجود ندارد (اگر اینگونه باشد پس دیگر لنز 800mm باید برای ماکرو عالی باشد) (و از طرفی اینکه اکثرا لنز های ماکرو از 40 تا 200mm هستند دلیلی بر قوی بودن اون فاصله کانونی برای ماکرو نمیشه) ولی شما با توجه به دید خودتان نسبت به ماکرو می توانید با لنز 70-200 هم ماکرو گرافی کنید اما انتظار نداشته باشید از نظر بقیه این عکس ها ماکرو قوی باشند.
    جناب توسلی فرمودن که با 200-70 نمیشه ماکروگرافی کرد ولی بنده در پاسخ به ایشون توضیح دادم که بر اثر بزرگنمایی حاصل از اثر فوکال ، شما از ابتدای رنج 200-70 تا آخرش ، می تونید سوژه ها رو بزرگتر از اندازه ی واقعی ، یعنی به صورت ماکرو نشون بدین . البته من به این موضوع واقفم که هر کاری نیازمند ابزار خاص خودشه که دوستان ماکروگراف بیشتر می تونن در موردش توضیح بدن ولی چیزی که واضحه اینه که با 200-70 هم میشه سوژه ها رو ماکرو کرد .

24-70 برای پرتره ، تا اونجایی که من می دونم لنز بسیار خوبی است
    والا دوستان برای پرتره (از بالاتنه) از فاصله کانونی 85 و بالاتر استفاده می کنند ولی برای پرتره خیابانی بسیار خوب است
    خوب من هم همینو گفتم که ؟ استاندارد فوکال پرتره در قطع 35 میلی متری ، بین 80 تا 135 محسوب میشه .

بستگی به دید شما از عکس خیابانی دارد
    اصولا عکاسهای خیابانی بهترین بازه فوکال در این نوع عکاسی را 24mm تا 50mm می دانند و اگر قرار باشد یک عدد فقط بدهند مطمئن باشید فوکال 35mm را انتخاب می کنند
    در خیابان با توجه به فاصله ی کم میان سوژه و لنز ، آلترا واید قطعا نیازه . صحبت شما رو درباره ی بهترین بازه ی فوکال خیابانی نمی تونم بپذیرم ؛ چرا که به عقیده ی من ، بهترین بازه از 24 تا 70 محسوب میشه . ولیکن بحث ما روی بهترین بازه نیست . یک لنز باید اینقدر از لحاظ طیف فواصل پوششی کامل باشه تا عکاس رو در وقت ضرورت تنها نذاره . توقع بنده ، لنزی با محدوده ی 8 تا 800 نیست (به قول یکی از دوستان!) ؛ صحبت من اینه که اگر قراره برای عکاسی خیابانی از تک لنز استفاده کنیم ، این لنز "باید" از حدود 15 تا 80 رو پوشش بده . اگر هم قراره 2 تا لنز داشته باشیم ، بهتره این دامنه از 10 تا 100 گسترش پیدا کنه .

در مورد پرتره خیابانی دوستان توجه کنند که اکثر پرتره های خیابانی با فاصله کانونی زیر 85 گرفته می شوند.
    می دونید چرا فوکال مورد نیاز پرتره ی خیابانی معمولا کمتر از استاندارد هست ؟ دلیلش دقیقا همون فاصله ی اندکیه که بنده و دوستان ازش صحبت کردیم . در خیابان به دلیل شرایط کنترل نشده ، اکثر قوانین و استانداردهایی که ما اونا رو به عنوان خطّ مشی می شناسیم به هم می خورن ؛ لذا تجهیزات یک عکاس باید اینقدر انعطاف پذیر باشن تا بتونن به این تغییرات پاسخی درخور بدن .

كاربر فعال saeed2vfx آواتار ها
    تشکر کرده
    4533

نقل قول نوشته اصلی توسط saeed2vfx نمایش پست ها
    sigma 28mm f1.8 or canon 28mm f1.8 ؟

از لحاظ نسبت کیفیت به قیمت بفرمایید.

+
    برای استفاده بر روی بدنه با سنسور APS-C
    نیازی به استفاده از Autofocus ندارم.
    up !

كاربر همراه yas.0917 آواتار ها
    تشکر کرده
    334

جناب توسلی فرمودن که با 200-70 نمیشه ماکروگرافی کرد ولی بنده در پاسخ به ایشون توضیح دادم که بر اثر بزرگنمایی حاصل از اثر فوکال ، شما از ابتدای رنج 200-70 تا آخرش ، می تونید سوژه ها رو بزرگتر از اندازه ی واقعی ، یعنی به صورت ماکرو نشون بدین . البته من به این موضوع واقفم که هر کاری نیازمند ابزار خاص خودشه که دوستان ماکروگراف بیشتر می تونن در موردش توضیح بدن ولی چیزی که واضحه اینه که با 200-70 هم میشه سوژه ها رو ماکرو کرد .
    این کار با 70-200 غیر ممکنه و تعداد کمی لنز وجود داره که این کار رو می تونن بکنن حتی لنز های ماکرو نیز خیلی ها قادر به این کار نیستن (البته کاربرد ویژه ای هم دارند)
    می دونید چرا فوکال مورد نیاز پرتره ی خیابانی معمولا کمتر از استاندارد هست ؟ دلیلش دقیقا همون فاصله ی اندکیه که بنده و دوستان ازش صحبت کردیم .
    بله می دانستم، البته بعضی از عکاسها از روی عمد هم از این فواصل کانونی (مخصوصا35 و 50) برای پرتره استفاده می کنند در عکاسی خیابانی.
    DELL تشکر می‌کند.
    گفت آسان گير بر خود كارها كز روي طبع .. سخت مي گیرد جهان بر مردمان سخت كوش
    5D MKII+60D+14 2.8L II+35 1.4L+50 1.2L+135 2.0L+300 2.8L II

تشکر کرده
    4662

نقل قول نوشته اصلی توسط yas.0917 نمایش پست ها
    این کار با 70-200 غیر ممکنه و تعداد کمی لنز وجود داره که این کار رو می تونن بکنن حتی لنز های ماکرو نیز خیلی ها قادر به این کار نیستن (البته کاربرد ویژه ای هم دارند)
    درود
    من یک سوال دارم ؛ فرق فاصله کانونی 100 با 200 چیه ؟ (شاید منظور شما زاویه دیده؟)

صفحه 41 از 433 نخستنخست ... 31 37 38 39 40 41 42 43 44 45 51 91 141 ... آخرینآخرین