صفحه 43 از 433 نخستنخست ... 33 39 40 41 42 43 44 45 46 47 53 93 143 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 421 تا 430 , از مجموع 4323
Like Tree5932تشکر

موضوع: راهنمایی برای خرید لنز

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12235

درود

خوب حالا که بحث آن پیش آمده و تا تنور داغ است ( فرصت طلبی ! ) بپرسم که:

آیا در دو لنز ماکرو که یکی فاصله کانونی 105mm دارد و دیگری 60mm و هر دو Magnification 1:1 هم داشته باشند ،
    اگر کمترین فاصله فوکاس هر دو هم دقیقا یکی باشد ، و فاصله سوژه تا سنسور هم در عکاسی ما در هر دو لنز یکی باشد،

آیا دقیقا ما به یک بزرگنمایی از سوژه میرسیم؟

با سپاس

انوش

كاربر بسیار فعال m.daneshpayeh آواتار ها
    تشکر کرده
    1982

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash نمایش پست ها
    کلماتی چون : مستدل‌ترین، اصول عکاسی، انکارناپذیر و ... نمی‌تونه یک لنز تله را تبدیل به لنز مکرو بکنه!
    جناب آرش مگر ما چیزی به اسم لنز ماکرو و غیر ماکرو داریم؟ از نظر ساختار کلی لنز عرض میکنم.
    هر چه کمترین فاصله فکوس کمتر باشد بزرگنمایی لنز بیشتر میشود و عکس ماکروی بهتری میتوان گرفت. اگر غیر از این است تصحیح بفرمایید.
    حالا یک لنز ماکروی بهتری میگیرد یکی نه.
    بخاطر همین بعضی از لنزهای همه کاره برندهایی مثل سیگما ورچسب ماکرو را هم یدک میکشند. با این تعریف یک لنز تله ممکن است برای ماکرو گرافی کفایت کند.
    مهدی دانش‌پایه
    http://500px.com/daneshpayeh
    هر گونه انتقاد، پیشنهاد، ویرایش، ایراد، نق نق، غرغر و غیره کاملا آزاد است.

تشکر کرده
    1982

نقل قول نوشته اصلی توسط Anoosh-Pro نمایش پست ها
    درود

خوب حالا که بحث آن پیش آمده و تا تنور داغ است ( فرصت طلبی ! ) بپرسم که:

آیا در دو لنز ماکرو که یکی فاصله کانونی 105mm دارد و دیگری 60mm و هر دو Magnification 1:1 هم داشته باشند ،
    اگر کمترین فاصله فوکاس هر دو هم دقیقا یکی باشد ، و فاصله سوژه تا سنسور هم در عکاسی ما در هر دو لنز یکی باشد،

آیا دقیقا ما به یک بزرگنمایی از سوژه میرسیم؟
    میزان بزرگنمایی نسبت شیئ به تصویر ایجاد شده روی سنسور است. پس اینکه هر دو در یک فاصله از شیئ باشند،هر دو بزرگنمایی 1 داشته باشند با حداقل فکوس یکسان، یکی 60مم و دیگر 105مم امکان پذیر نیست.
    Arash تشکر می‌کند.
    مهدی دانش‌پایه

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12235

نقل قول نوشته اصلی توسط m.daneshpayeh نمایش پست ها
    جناب آرش مگر ما چیزی به اسم لنز ماکرو و غیر ماکرو داریم؟ از نظر ساختار کلی لنز عرض میکنم.
    هر چه کمترین فاصله فکوس کمتر باشد بزرگنمایی لنز بیشتر میشود و عکس ماکروی بهتری میتوان گرفت. اگر غیر از این است تصحیح بفرمایید.
    بخاطر همین بعضی از لنزهای همه کاره برندهایی مثل سیگما ورچسب ماکرو را هم یدک میکشند. با این تعریف یک لنز تله ممکن است برای ماکرو گرافی کفایت کند.
    درود

قاعدتا مخاطب سوال شما من نیستم ، اما برای دست گرمی عرض کنم که بله لنز ماکرو و غیر ماکرو داریم. به اسم کامل این لنز دقت کنید :

Micro-Nikkor AF-S 105mm f/2.8G IF-ED VR

حال این یکی:

Nikkor AF-S 70-200mm f/2.8 G IF-ED VR

از نظر ساختار هم لنز های ماکرو بکلی متفاوت هستند از لحاظ چینش المانها ، لنز های ماکرو معکس هستند ، یعنی همان کاری که بعضی ها با 18-55 میکنند!

راستش فقط به فاصله فوکاس تنها هم مربوط نیست ، لنز ماکرو ، لنزی است که در کمترین فوکاس آن Magnification یا بزرگنمایی 1:1 داشته باشد که یعنی در کمترین فاصله فوکاس خود ابعاد سوژه برابر با ابعاد واقعی خود روی سنسور نقش میبندد یعنی 1:1

البته با Magnification های 1:2 و 1:3 هم میشود یک کارهایی کرد اما بیشتر دیگر کارایی لازمه را ندارند.

پس در یک لنز ماکرو Magnification 1:1 آن است که اهمیت دارد

موفق باشید

انوش

تشکر کرده
    1982

نقل قول نوشته اصلی توسط Anoosh-Pro نمایش پست ها
    قاعدتا مخاطب سوال شما من نیستم ، اما برای دست گرمی عرض کنم که بله لنز ماکرو و غیر ماکرو داریم. به اسم کامل این لنز دقت کنید :

Micro-Nikkor AF-S 105mm f/2.8G IF-ED VR

حال این یکی:

Nikkor AF-S 70-200mm f/2.8 G IF-ED VR

از نظر ساختار هم لنز های ماکرو بکلی متفاوت هستند از لحاظ چینش المانها ، لنز های ماکرو معکس هستند ، یعنی همان کاری که بعضی ها با 18-55 میکنند!

راستش فقط به فاصله فوکاس تنها هم مربوط نیست ، لنز ماکرو ، لنزی است که در کمترین فوکاس آن Magnification یا بزرگنمایی 1:1 داشته باشد که یعنی در کمترین فاصله فوکاس خود ابعاد سوژه برابر با ابعاد واقعی خود روی سنسور نقش میبندد یعنی 1:1

البته با Magnification های 1:2 و 1:3 هم میشود یک کارهایی کرد اما بیشتر دیگر کارایی لازمه را ندارند.

پس در یک لنز ماکرو Magnification 1:1 آن است که اهمیت دارد
    پس با این حساب لنز معرف 17-70 هم از نظر طراحی داخل آن لنزی معکوس است؟ چون در اسمش کلمه ماکرو آمده؟!!!
    مهدی دانش‌پایه

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

درود

مگر با زبان شیرین پارسی نمی‌شه اشتباه نوشت؟
    بحث روی درست و اشتباهش نیست ؛ بحث روی فهم آسان تر زبان شیرین پارسیه .

کلماتی چون : مستدل‌ترین، اصول عکاسی، انکارناپذیر و ... نمی‌تونه یک لنز تله را تبدیل به لنز مکرو بکنه!
    چرا؟
    چون قبل از اینکه این کلمات رو استفاده کنید باید چک می‌کردید که کمترین فاصله فوکوس لنز مورد بحث چیست.
    ببینید ، اگر شما بتونید تصویری رو ثبت کنید که به نسبت دید چشم انسان ، از اندازه ی بزرگتری برخوردار باشه (بدون کراپ) ، اون تصویر ماکرو هست . در فیریک ، هرگاه یک دسته پرتو موازی با محور اصلی رو بر سطح عدسی بتابونیم، پرتوها بعد از شکست در عدسی و عبور از اون در طرف دیگر ، در یک نقطه روی محور اصلی همدیگر را قطع می‌کنند. این نقطه رو کانون عدسی می نامیم . فاصله این نقطه‌ از عدسی ، فاصله کانونی عدسی نامیده میشه .

حالا باید بگیم چه تصویری ماکرو محسوب میشه ؛ جواب این سوال واضحه ؛ تصویری که به نسبت چشم انسان بزرگتر دیده بشه . فاصله ی کانونی چشم ما حداکثر روی f/8.3 قرار می گیره . ولی لنز مذکور در کمترین فاصله ، روی f/70 کار می کنه . لذا با توجه به رابطه ی فاصله ی کانونی ، اندازه ی شیء و اندازه ی تصویر در عدسی ها ، سایز خروجی در فوکال 70 بزرگتر از فوکال 8.3 دیده میشه .

این چیزیه که من توی دوران دبیرستان یاد گرفتم و هیچ خللی هم توش نیست ؛ فاصله ی کانونی بزرگتر موجب تنگ تر شدن زاویه دید و گشودگی و همین طور افزایش سایز تصویر میشه . من نمی دونم توی عالم عکاسی ، ماکرو نسبت به چی بیان میشه ولی چیزی که واضحه اینه که افزایش فاصله ی کانونی ، افزایش سایز تصویر رو به نسبت چشم انسان در بر داره .

بزرگنمایی 200-70 حتی با استفاده از اکستندر هم چنگی به دل نمیزنه
    جناب احمدی آخرش بزرگنمایی داره یا نه ؟

اين مسئله هيچ بد نيست كه آدم چيز خاصي را نداند.
    من اگر در آخر بحث متوجه بشم که دارم اشتباه می کنم ، باور کنید بدون هیچ ابایی از همه عذر خواهی خواهم کرد . تا حالا این کارو هم زیاد انجام دادم . بنده توی این فروم از "صفر" شروع کردم . یه زمانی کیفیت رو در مگاپیکسل می دیدم ولی به لطف شما و همین دوستان عزیزم بود که تونستم خودم رو به نقطه ی فعلی برسونم .
    جناب محبی من توی این فروم اومدم که یاد بگیرم . قرار نیست اگر بفهمم که دارم اشتباه می کنم ، بی جهت بر عبث پای فشاری کنم . همین حالا اعتراف می کنم که خیلی از چیزها رو نمی دونم ؛ مثلا بنده از فلاش و تجهیزات استدیویی هیچ چیزی سر در نمیارم . خدا شاهده هر کدوم از دوستان که تا حالا در این موارد ازم پرسیدن ، من بهشون گفتم که آقا بنده بلد نیستم یا فوقش اومدم و از باقی دوستان پرسیدم . خب این که عیب نیست ؟ اتفاقا اگر من حالا اشتباه کنم ، خیلی بهتره تا پس فردا با 2-3 هزارتا پست نتونم فرق بین لنز ماکرو و غیر ماکرو رو تشخیص بدم .
    در این بحث ، من تا جایی که اطلاعات داشته باشم و شکی توی ذهنم باشه ادامه خواهم داد . اگر حرفم به کرسی نشست که هیچ ؛ وگرنه مطمئن باشید بدون اینکه فشاری روم باشه ، خودم به اشتباهم اعتراف خواهم کرد . این خطّ مشی مباحثه ی منه و مطمئن باشید همیشه اون رو حفظ خواهم کرد .
    ویرایش توسط persian.boy : Sunday 4 September 2011 در ساعت 16:30

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

خوب وقتی لنزی MFD ‌ برابر 150 سانتی متر داشته باشه چجوری می‌تونه عکس ماکرو بگیره؟
    اینکه مثلا 400 مم باشه!
    پس فوکال! ربط خاصی به مکرو بودن و یا نبودن لنز نداره که بگیم با 24-70 نیکون نمی‌شه اما با 70-200 نیکون می‌شه. چون اون تله هست و تله یعنی بزرگنمایی!

ساختار لنزهای ماکرو هم با بقیه لنزها متفاوت است. به این شکل که لنزهایی که فاصله فوکوس کمی دارند از لحاظ طراحی متفاوت هستند و همگی به عنوان یک ایراد گیج زدن و کند بودن فوکوس رو با خودشون یدک می‌کشند. خیلی از لنزهای ماکرو با اینکه پرایم هستند دیافراگم متغیر دارند و ...
    به همین علت است که مثلا نیکون و یا کانن 105 ماکرو می‌سازند و 105 معمولی!(کانن فکر کنم 100 مکرو داره)
    در لنز ماکرو دیافراگم 2.8 بطور معمول است که امکان دارد این دیافراگم در فواصل مختلف فوکوس تغییر کند.
    ساخت لنزهای پرایم 1.8 و 1.4 و ... در فواصل تله‌ی معمولی متداول است.(و دیافراگم در فواصل متفاوت فوکوس تغییر نمی‌کند)
    برای همین لنزهایی مثل 70-200 ها بطور معمول MFD ‌زیادی دارند و برای مکروگرافی مناسب نیستند و توصیه نمیشه.
    به همین منظور نیکون لنزی می‌سازه به نام : Micro-Nikkor 70-180mm f/4.5-5.6 ED

خلاصه اینکه لنزها برای رسیدن به فاصله فوکوس کوتاه‌تر باید ساختار متفاوتی داشته باشند و به علت این ساختار متفاوت کارکرد متفاوتی هم پیدا می‌کنند.
    در 70-200 ها کیفیت و سرعت فوکوس و دیافراگم باز اولویت داشته بر کوتاه‌کردن فاصله‌ی فوکوس.
    سیگما نسخه‌ی متفاوتی در این رنج تولید کرده که فاصله‌ی فوکوس کوتاهی داره اما 1-1 نیست اما به مناسبت همین فاصله‌ی فوکوس کوتاه عبارت macro رو روی بدنه یدک می‌کشه.

*** سوپرزومها بر اساس نوع طراحی خیلی اوقات فاصله‌ی فوکوس کوتاهی دارند و می‌توان با آنها عکسهای ماکرو گرفت. این داستان در دوربینهای کوچک و ارزان قیمت هم برای همین در دسترس است.
    farhad44، M-Yousefi، m.daneshpayeh و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

این چیزیه که من توی دوران دبیرستان یاد گرفتم و هیچ خللی هم توش نیست ؛ فاصله ی کانونی بزرگتر موجب تنگ تر شدن زاویه دید و گشودگی و همین طور افزایش سایز تصویر میشه . من نمی دونم توی عالم عکاسی ، ماکرو نسبت به چی بیان میشه ولی چیزی که واضحه اینه که افزایش فاصله ی کانونی ، افزایش سایز تصویر رو به نسبت چشم انسان در بر داره .
    اینجا فروم تخصصی عکاسی است. متفاوت است با فروم‌هایی که در مورد دور کمر فیلان خواننده صحبت می‌کنند.
    هرچیزی که می‌نویسیم در مورد عکاسی است و هر چیزی که می‌خوانیم در مورد عکاسی است.
    وقتی در مورد لنز صحبت می‌کنیم در مورد عکاسی است و نه لنزی که برای آبی کردن در چشم می‌گذارند.
    Kaveh Ghobadi و ahmad.abaee تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر جديد Hanibal آواتار ها
    تشکر کرده
    75

با سلام

چون بحث به فیزیک کشیده شد بنده هم وارد شدم( جسارتا)

در فیریک ، هرگاه یک دسته پرتو موازی با محور اصلی رو بر سطح عدسی بتابونیم، پرتوها بعد از شکست در عدسی و عبور از اون در طرف دیگر ، در یک نقطه روی محور اصلی همدیگر را قطع می‌کنند. این نقطه رو کانون عدسی می نامیم . فاصله این نقطه‌ از عدسی ، فاصله کانونی عدسی نامیده میشه .
    این مورد برای عدسی های محدب لحاظ میشود.

حالا باید بگیم چه تصویری ماکرو محسوب میشه ؛
    تصویری که از اندازه واقعیش بزرگتر باشه.

دوستان دقت کنید اگر لنز ها یک عدسی و آن هم از نوع محدب داشتند اینگونه محاسبات جواب میداد. اما لنزی مثل 70 -200 که شامل 16 گروه عدسی ( 7 عدسی ED و 21 عدسی نانو کریستال ) اعم از عدسی های محدب مقعر مختلط و اسفریکال است را در نظر بگیرید اونوقت دیگر فاصله کانونی مطرح نیست بلکه فواصل کانونی مورد بحث قرار میگیرد.
    Arash، farhad44، DELL و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    درباره من
    درود برشما

كاربر ويژه lamagra آواتار ها
    تشکر کرده
    12097

در کل لنزهای سیگما همیشه یک جایزه ای همراه خودشون دارن! حتی میون لنزهای فیش آی سیگما هم کلمه ماکرو رو میبینید که همونطور که آرش خان فرمودن بیشتر مربوط به کاهش فاصله فوکوس هست نه بزرگنمایی.
    کنون هم لنز 100 ماکرو و 100 معمولی داره.
    Arash و farhad44 تشکر می‌کنند.
    Canon Eos M+11-22+18-55+22mmf/2+90EX
    عقیل احمدی

صفحه 43 از 433 نخستنخست ... 33 39 40 41 42 43 44 45 46 47 53 93 143 ... آخرینآخرین