صفحه 3 از 6 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 21 تا 30 , از مجموع 60
Like Tree175تشکر

موضوع: مقدمه ای بر بررسی و مقایسه لنز های ماکرو نیکون

كاربر همراه S. Bagherpour آواتار ها
    تشکر کرده
    590

نقل قول نوشته اصلی توسط Rouzbeh Ehsani نمایش پست ها
    سلام

-دوربين ثابت
    -سوژه ثابت در 2 متري نسبت به دوربين( مثلا )
    -ديافراگم ثابت 8

حالت اول : لنز 105 ماكرو نيكور ميبنديم
    حالت دوم : لنز 70-300 ميبنديم و فوكال رو ميگذاريم روي 105 ميليمتر

اگر منظورتان همين است : در هر دو حالت اصولا عمق ميدان بايستي يكسان باشد.
    ممنونم ، دقیقا ! ، در فاصله کانونی مشابه و فاصله 2 متری سوژه ثابت بزرگی سوژه باید به یک اندازه باشد ، اما با توجه به پست 15 و لینک مربوطه ، بزرگنمایی یکسان نیست . و با توجه به پست جناب انوش عمق میدان متفاوت است (در صورتیکه بزرگنمایی به یک اندازه باشد ) .
    تجهیزات فعلا هیچی حتی یه پوینت اند شوت !!!
    شهروز باقرپور

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12229

بله مسلما ،
    وقتی عمق میدان ( منطقه وضوح ) تنها چند میلیمتر هست با کمی حرکت سوژه ( مثلا نسیم خفیف که ممکن است گلی را تکان دهند )
    یا حرکت عکاس بعد از عمل فوکاس و قبل از فشار دادن دکمه شاتر ، یا حتی وقتی که از سه پایه هم استفاده میگردد تکان خفیفی که در اثر فشار دادن دکمه شاتر توسط دست عکاس وارد میشود ( برای همین بهتراست یا از ریموت استفاده شود یا از تایمر ) یا حتی آن تکان خفیفی که در هنگام عکاسی و حرکت آینه پیش می آید ( برای همین بهتر است از فقل آینه استفاده گردد ( مود MUp استفاده شود ) هم میتواند باعث شود نتیجه رضایت بخش نباشه و همه اینها به ما میگه که عمق میدان کم در ماکرو گرافی چقدر میتونه دست و پاگیر بشه اگر فاصله کانونی متناسب با نوع عکاسی که قرار است انجام دهیم انتخاب نشده باشه

البته افزایش ایزو بیشتر شوخی بود

انوش
    behzad_milad، 1986، S. Bagherpour و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    752

در فاصله کانونی مشابه و فاصله 2 متری سوژه ثابت بزرگی سوژه باید به یک اندازه باشد ، اما با توجه به پست 15 و لینک مربوطه ، بزرگنمایی یکسان نیست
    سلام

یک نکته در مورد بزرگنمایی در سایت :

کد HTML:
    http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=644&Camera=614&Sample=0&FLI=0&API=5&LensComp=665&CameraComp=614&SampleComp=0&FLIComp=5&APIComp=3
    این بزرگنمایی بخاطر اختلاف عکسی است که یک لنز DX و FX بر روی یک دوربین فول فریم می اندازد و ربطی به magnification ندارد.

پیروز باشید
    S. Bagherpour تشکر می‌کند.
    بجای .............. ........ ، عکسی کافیست.

كاربر همراه S. Bagherpour آواتار ها
    تشکر کرده
    590

جسارتا یکبار دیگه برای نتیجه گیری و ختم کلام عرض میکنم :
    لنز ماکرو 105 با دیاف 8 رو برمیدارم و طوری به سوژه مثلا یک گل نزدیک میشم که یک برگ اون کامل در کادر قرار بگیره و عکس میگیرم !
    سپس لنز غیر ماکروی 70-300 خودم رو میبندم با دیاف 8 و میرم عقبتر در فاصله کانونی 300 اینقدر عقبتر میرم تا باز اون برگ گل تمام کادر رو بگیره و باز عکس میگیرم !
    بنا به گفته حضرتعالی عمق میدان در عکس تله کمتر هست و طبیعتا اثر حرکت دست و از دست دادن فکوس مناسب شدیدتر ! درست عرض میکنم ؟
    تجهیزات فعلا هیچی حتی یه پوینت اند شوت !!!
    شهروز باقرپور

كاربر همراه
    تشکر کرده
    269

دوستان لطف میکنید لنز 85 ماکرو نیکون رو هم که برای فرمت dx هست رو از نظر کیفیت با 105 ماکرو که fx هست مقایسه کنید و یا اگر تجربه کار با این لنز رو دارید توضیح بدید ؟ دوربین من دی 7000 هست و قصد خرید یه لنز ماکرو دارم که خب 105 کیفیت خوبی داره ولی چون اف ایکس هست نمیدونم استفاده اش روی دی 7000 چقدر درست هست اونم با قیمتی که این لنز داره برای همین به سمت 85 نیکون متمایل شدم که متاسفانه هم تو بازار کم هست و از نظر کیفیتی هم شناختی روش ندارم لطفا راهنمایی بفرمایید که استفاده از 105 ماکرو روی دی 7000 چقدر میتونه انتخاب صحیحی باشه و دوم اینکه اگر بخوام 85 رو بگیرم از نظر کیفیت در چه سطحی هست . با تشکر

كاربر همراه qorashi آواتار ها
    تشکر کرده
    824

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza orang نمایش پست ها
    دوستان لطف میکنید لنز 85 ماکرو نیکون رو هم که برای فرمت dx هست رو از نظر کیفیت با 105 ماکرو که fx هست مقایسه کنید و یا اگر تجربه کار با این لنز رو دارید توضیح بدید ؟ دوربین من دی 7000 هست و قصد خرید یه لنز ماکرو دارم که خب 105 کیفیت خوبی داره ولی چون اف ایکس هست نمیدونم استفاده اش روی دی 7000 چقدر درست هست اونم با قیمتی که این لنز داره برای همین به سمت 85 نیکون متمایل شدم که متاسفانه هم تو بازار کم هست و از نظر کیفیتی هم شناختی روش ندارم لطفا راهنمایی بفرمایید که استفاده از 105 ماکرو روی دی 7000 چقدر میتونه انتخاب صحیحی باشه و دوم اینکه اگر بخوام 85 رو بگیرم از نظر کیفیت در چه سطحی هست . با تشکر
    در مورد لنز 85 من اطلاعی ندارم. اما استافاده از 105 روی دی 7000 مطلقاً نمی تونه اشکالی داشته باشه. شما می تونید از کیفیت عالی این لنز روی فرمت dx به خوبی استفاده کنید با این تفاوت که فاصله کانونی حدود 150 به شما می ده. ضمن اینکه اگر بعدها قصد کوچ به فول فریم رو هم داشته باشید این لنز باز هم به کارتون میاد.
    Anoosh-Em و alireza orang تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    12229

درود

کمترین فاصله فوکاس لنز Nikkor 85mm f3.5 VR ماکرو که تنها در آن بزرگنمایی 1:1 را میدهد 28 سانتیمتر است و از این نظر
    نزدیک به لنز Nikkor 105mm VR که 31 سانتیمتر میباشد خواهد بود. همین یک عامل برتری نسبت به دو لنز Niikor 60mm f2.8N f با 18.5 سانتیمتر و Nikkor 40mm f2.8 با 16.3 سانتیمتر میباشد ، که همانطور که قبلا صحبت شد ممکن است همه این ها در کمترین فاصله فوکاس خود،بزرگنمایی یکسانی داشته باشند اما عدم امکان نزدیکی زیاد به سوژه های زنده ( بعضی حشرات ) و هم اینکه افتادن سایه خود لنز ، بروی سوژه را میتواند باعث شود یعنی مانع رسیدن نور میحط به سوژه شود که در صورتی که تجهیزات لازمه برای نور پردازی ماکرو موجود نباشد این مورد هم دست و پاگیر میشود ( قبلا صحبت شده )

اما هر چقدر هم که فاصله کانونی یک لنز ( در اینجا ماکرو ) بالاتر باشد ، عمق میدان کمتری خواهد داد که در خیلی از موارد در ماکروگرافی میتواند دست و پاگیر شود
    یعنی شما میخواهید کل سوژه تان در عمق میدان وضوح باشد نه تنها قسمتی از آن و برای همین مسلما باید از دیافراگم بسته تری استفاده کنید تا جایی که به عمق میدان لازم برسید

خوب حالا به نمودار MTF لنز Micro-Nikkor 105mm f/2.8G VR نگاه کنید:

این لنز برای داشتن کیفیت خوب خود شهرت دارد اما قدر مسلم هیچ لنزی نیست که در تمامی دیافراگم ها داری
    رزولوشن بالا و کمترین خطاهای اپتیکی باشد و در این لنز همانطور که مبینید تا F8 همه چیز عالیست و تا f16 هم همه چیز خوب است
    اما مسلما اگر به دیافراگم بسته تر از 16 برای دستیابی به عمق میدان بیشتر احتیاج داشته باشیم ، آن کیفیتی که این لنز به آن مشهور است
    را نخواهیم داشت این نمودار این را به ما میگوید. حال اگر همین لنز بجای دوربین کراپدار روی دوربین فول فریم بسته شود عمق میدان کمتر هم خواهدشد. خوب در اینجا استفاده از لنزی ماکرو با فاصله کانونی کمتر اولویت خواهد داشت. که بخاطر عمق میدان کمتر برای اینکه کل سوزه در منطقه وضوح باشد، مجبور نباشیم از بسته ترین دیافراگم ممکن استفاده کنیم

همانطور که قبلا صحبت شده انتخاب فاصله کانونی یک لنز ماکرو گذشته از معیار کیفیت و قیمت ،
    باید بر اساس نوع عکاسی مورد نظرمان انجام گیرد و صرف با کیفیت تر بودن یا تله تر بودن فاصله
    کانونی ! نمیتواند دلیل کافی برای انتخاب باشد

حال به سوالی که دوستمان پرسیده بودند برگردیم مقایسه 105mm VR با 85mmVR گذشته از لرزش گیر ورژن II که در 85 بکار رفته قیمت دلاری آن نزدیک به نصف قیمت هست
    بازترین دیافراگم آن 3.5 است که به جهت ماکرو گرافی چیزی را از دست نداده اید اگر F2.8 ندارد. بگذریم که در کمترین فاصله فوکاس نه 105 دیافراگم 2.8 می دهد 4.8 خواهد داد ( وقتی فوکاس روی سوژه نزدیکی نباشد f2.8 میسر هست ) و نه لنز 85mm در کمترین فاصله فوکاس f3.5 خود را میدهد در واقع f5 میدهد و f3.5را زمانی که فاصله با سوژه کمی بیشتر باشد در دسترس خواهد بود.

پس عملا برای ماکرو گرافی در کمترین فاصله فوکاس f4.8 با F5 فرقی ندارد.

اما اگر قرار باشد به غیر از استفاده ماکرو گرافی به عنوان استفاده دوم کمی هم خیال کاربری پرتره از آن داشته باشیم در اینجا F2.8 لنز 105VR خود را نشان میدهد

با نگاه کردن به تست ها و ریویو ها این دو لنز از نظر اپتیکی خیلی به هم نزدیک عمل میکنند

در کل با در نظر گرفتن فاکتور قیمت اگر لنز ماکرو 85mm F3.5 نیکون، با قیمت خودش در ایران قابل تهیه باشد ، (یعنی دست کم 40% ارزانتر از قیمت 105 باشد )
    برای کسی که اصلا قصد تهیه فول فریم را در اینده ندارد و لنز را هم فقط برای ماکرو گرافی میخواهد میتواند با هزینه ای شاید نزدیک به نصف به
    همان قابلیتهای 105mm VR دسترسی پیدا کند

باید اضافه کنم این نتیجه گیری تنها بر اساس تجربه استفاده از لنز 105mmVR هست و در مورد 85mmVR تماما قضاوت بر پایه ریویو ها بوده است

موفق باشید

انوش
    ویرایش توسط Anoosh-Em : Sunday 29 January 2012 در ساعت 03:45
    Amin Zarif، Super Oli، M-Yousefi و 12 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه alir. آواتار ها
    تشکر کرده
    627

درود
    با تشکر از جناب انوش من بالاخره متوجه نشدم که عمق میدان در فول فریم بیشتر است یا کمتر؟
    این دو جمله متناقض است و یا من اشتباه برداشت میکنم؟

در پست اخیر:

نقل قول نوشته اصلی توسط Anoosh-Pro
    ...حال اگر همین لنز بجای دوربین کراپدار روی دوربین فول فریم بسته شود عمق میدان کمتر هم خواهدشد.

در پست شماره 16

نقل قول نوشته اصلی توسط Anoosh-Pro
    ...چون عمق میدان در دوربین های فول فریم به مراتب بیشتر از عمق میدانی است که با همان لنز روی دوربین های کراپدار خواهیم داشت
    Anoosh-Em، S. Bagherpour، morteza khademy و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    12229

درود

عجب اشتباهی ، از توجه و دقت نظرتون سپاسگذارم

مسلمادر پست 16 اشتباه صورت گرفته است ، جای کراپدار و فول فریم را بر عکس نوشتم

با عذر خواهی از بازدید کننده گان آن پست

اگر مدیران محترم
    زحمت اصلاح آنرا بکشند تا برای بازدید کنندگان باور غلطی ایجاد نکند

سپاسگذارم خواهم شد

انوش
    S. Bagherpour، alir.، morteza khademy و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    269

سلام دوستان . امروز یه لنز ماکرو 105 نیکون البته دست دو ولی خیلی تمیز از شیراز توسط یکی از دوستان خریداری کردم به قیمت 1450 لنز ساخت ژاپن هست ( آک ژاپنی اش رو تو بازار 2800 قیمت دادن و البته نایاب هست ) الان موقع تست یه سوالی که برام پیش اومده این هست که موقع فوکوس از لنز صدای تق تق میاد و صدا هم بلند هست یعنی وقتی شاتر رو فشار میدم تا فوکوس بکنه این صدا ایجاد میشه البته لنز مشکلی از نظر فوکوس یا سرعت نداره فقط این صدا رو داره که قبل از خرید بهم گفتن و توسط دو تا از عکاس های شیراز هم تست شده ولی میخوام ببینم این صدا رو دوستان دیگری هم که این لنز رو دارن موقع فوکوس می شنون و طبیعی هست ؟ تشکر

صفحه 3 از 6 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 آخرینآخرین