صفحه 45 از 285 نخستنخست ... 35 41 42 43 44 45 46 47 48 49 55 95 145 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 441 تا 450 , از مجموع 2842
Like Tree12621تشکر

موضوع: عكاسي نجومي Astrophotography

كاربر فعال
    تشکر کرده
    157

پیش فرض پاسخ: عکاسی از ماه و ستارگان

محمد جان....
    DPP همان Digital Photo Professional هست....
    نرم افزار هم داخل سی دی هست.....
    با فتوشاپ هم میشه.....اما نرمافزار های خود دوربین عملکرد بهتری برای کانورت عکس دارند.....
    فرمت RAW فرمتی است که خروجی سنسور مستقیم بر روی حافظه ذخیره میشود و هرچ پروسس نرم افزاری بر روی آن انجام نمیشود .....
    کانورت کردن یعنی تبدیل فرمت RAW به JPEG.....
    در هنگام کانورت میشه کارهای بسیار زیادی بر روی عکس انجام داد.....بدون اینکه اصل فایل ما دچار مشکل بشه...
    تغییراتی نظیر...وایت بالانس...تنظیم رنگها....اعمال شارپنس..و................
    اما فرمت JPEGفرمتی است که تمام این تغییرات در خود دوربین بر روی آن انجام شده ، فشرده شده و ذخیره شده است....و در صورت تغییر دچار مشکلات زیادی میشه......

در سایت عکاسی مطالب بسیار خوبی در این مورد وجود داره که امیدوارم دوستان در اینجا لینک بگذارند.....
    مسعود قدیری

MJF
    MJF آنلاین نیست
    كاربر آشنا MJF آواتار ها
    تشکر کرده
    20

نقل قول نوشته اصلی توسط Ghadiri نمایش پست ها
    محمد جان....
    DPP همان Digital Photo Professional هست....
    نرم افزار هم داخل سی دی هست.....
    با فتوشاپ هم میشه.....اما نرمافزار های خود دوربین عملکرد بهتری برای کانورت عکس دارند.....
    فرمت RAW فرمتی است که خروجی سنسور مستقیم بر روی حافظه ذخیره میشود و هرچ پروسس نرم افزاری بر روی آن انجام نمیشود .....
    کانورت کردن یعنی تبدیل فرمت RAW به JPEG.....
    در هنگام کانورت میشه کارهای بسیار زیادی بر روی عکس انجام داد.....بدون اینکه اصل فایل ما دچار مشکل بشه...
    تغییراتی نظیر...وایت بالانس...تنظیم رنگها....اعمال شارپنس..و................
    اما فرمت JPEGفرمتی است که تمام این تغییرات در خود دوربین بر روی آن انجام شده ، فشرده شده و ذخیره شده است....و در صورت تغییر دچار مشکلات زیادی میشه......

در سایت عکاسی مطالب بسیار خوبی در این مورد وجود داره که امیدوارم دوستان در اینجا لینک بگذارند.....
    این چیز های که گفتین خوانده بودم توی همین سایت که حق بزرگی در این زمینه ها بر گردن ما دارن فقط همین یه تیکه رو نمی دونستم که کانورت یعنی تبدیل RAWبهJPEGمرسی دوست عزیز که منو از این سردرگمی نجات دادین.آخیش راحت شدم
    محمد جواد فهیمی
    Equipments:Canon EOS 400D+Zenit 412 DX+Canon Normal Zoom 18-55 f/3.5-5.6 II Kit+Zenit Normal 50mm f/2-16 Kit+LowePro+Tripod SLIK Pro400DX+Battery Grip BG-E3+Remote Control RS-60E3

MJF
    MJF آنلاین نیست
    كاربر آشنا MJF آواتار ها
    تشکر کرده
    20

آقای قدیری توی نوشته قبلیتون نوشته بودین که(برای کانورت Raw در کانن .....بهترین نرم افزار همان زوم بروزر هست البته برای عکسهای نجومی)خوب اگه بخوایم عکس های معمولی مثل عکاسی از طبیعت و پرتره و...را کانورت کنیم با چه برنامه ای باید این کار را انجام داد شما خودتون از چه نرم افزاری استفاده می کنید:confused:
    محمد جواد فهیمی
    Equipments:Canon EOS 400D+Zenit 412 DX+Canon Normal Zoom 18-55 f/3.5-5.6 II Kit+Zenit Normal 50mm f/2-16 Kit+LowePro+Tripod SLIK Pro400DX+Battery Grip BG-E3+Remote Control RS-60E3

كاربر همراه
    تشکر کرده
    251

Wink پاسخ: عکاسی از ماه و ستارگان

علاقه مندان به عکاسی نجوم و ماه توجه ویژه مبذول فرمایند: 13 اسفند، ماه*گرفتگي در سراسر ايران

بامداد يكشنبه 13 اسفندماه ساكنان مناطق مختلف سراسر ايران مي*توانند شاهد وقوع يك ماه*گرفتگي كلي باشند.

به گزارش شوراي مركزي تقويم موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران، بر پايه محاسبات نجومي اين ماه*گرفتگي از ساعت يك بامداد يكشنبه 13 اسفندماه آغاز و در ساعت 2 و 14 دقيقه، سايه زمين تمام قرص ماه را مي*پوشاند و ماه*گرفتگي كلي آغاز مي*شود.

در ساعت 3 و 28 دقيقه ماه*گرفتگي كلي تمام مي*شود و ماه شروع به باز شدن مي*كند. پايان ماه*گرفتگي در ساعت 4 و 41 دقيقه اتفاق مي*افتد.

اين گرفتگي كلي ماه كه در تمام ايران قابل رويت خواهد بود، در آسيا به جز بخش كوچكي از شرق آن، اروپا، آفريقا، آمريكاي جنوبي، آمريكاي شمالي به جز بخشي از غرب آن و غرب اقيانوسيه مشاهده مي*شود.

خبر از یکی از سایت های خبری.
    Hamed Khoramyar
    My Gear: D300 + Nikkor(s) 10.5mm / 10-24 / 17-55 / 70-200 / TC 1.7 / SB800 / MF3a + 50 F1.4 D

كاربر آشنا Mohammad24 آواتار ها
    تشکر کرده
    0

سلام

من یک سوال برام پیش آمده نمی دونم دوستان می تونن کمکم کنند یا نه. چون فکر می کنم اکثر دوستان عکس ها رو با استفاده از لنز می گیرند. اما سوال من در مورد عکاسی با استفاده از تلسکوپ هست.
    مساله این هست که در روش عکاسی کانونی (من به این نام می شناسم، شاید اسم صحیحش چیز دیگه باشه)، اندازه ی تصویر به فاصله کانونی(f) تلسکوپ بستگی داره. یعنی ممکنه در مواردی تلسکوپ تصویری از سوژه بده که از کل فریم ما بزرگ تر باشه. می خوام ببینم راه حلی برای این مساله وجود داره؟

MJF
    MJF آنلاین نیست
    كاربر آشنا MJF آواتار ها
    تشکر کرده
    20

نقل قول نوشته اصلی توسط Mohammad24 نمایش پست ها
    سلام

من یک سوال برام پیش آمده نمی دونم دوستان می تونن کمکم کنند یا نه. چون فکر می کنم اکثر دوستان عکس ها رو با استفاده از لنز می گیرند. اما سوال من در مورد عکاسی با استفاده از تلسکوپ هست.
    مساله این هست که در روش عکاسی کانونی (من به این نام می شناسم، شاید اسم صحیحش چیز دیگه باشه)، اندازه ی تصویر به فاصله کانونی(f) تلسکوپ بستگی داره. یعنی ممکنه در مواردی تلسکوپ تصویری از سوژه بده که از کل فریم ما بزرگ تر باشه. می خوام ببینم راه حلی برای این مساله وجود داره؟

این روش اسمش Prime Focusهستش یعنی دوربین بدون لنز به پشت تلسکوپ بسته میشه.آره مثلا تلسکوپ های با فاصله کانونی زیاد هستش مثل تلسکوپ های ماکستوف با فاصله کانونی حدود 15که بیشتر برای عکاسی از سیارات کاربرد داره و تلسکوپ های کندی برای عکاسی از اعماق آسمان هستش.و تلسکوپ های اشمیت-کاسگرین که مارک مید فاصله کانونی حدود 10 دارند که میشه گفت فاصله کانونی متوسطی نه زیاد مثل ماکستوف ها ونه کم مثل تلسکوپ های شکستی یا نیوتنی.دوتا راه حل برای کاهش فاصله کانونی وجود دارد یکی اینکه یه تلسکوپ با فاصله کانونی پایین بگیری مثل تلسکوپ ها نیوتنی که یه نمونه دابسونی با فاصله کانونیشون 5/4هستش یا اینکه میتونی یه کاهش دهنده فاصله کانونی بگیری که فاصله کانونی تلسکوپ رو کوچیک کنه.راستی شما برای چه کاری می خواین برای عکاسی از سیارات یا عکاسی از اعماق آسمان مثل سحابی ها کهکشان ها خوشه های ستاره ای و...
    محمد جواد فهیمی

تشکر کرده
    0

سلام

مرسی که جواب دادین. من فکر می کنم یک عدم توافق بین تعاریف من و شما وجود داره. در عکاسی ما بیشتر با "نسبت کانونی" کار می کنیم یعنی فاصله کانونی تقسیم بر قطر دهانه ی باز لنز/تلسکوپ. اما منظور من از f خود فاصله کانونی هست نه "نسبت کانونی". مثلا یک تلسکوپ 6 اینچ با f/10 (نسبت کانونی) فاصله کانونی برابر 60 اینچ داره. اما یک تلسکوپ 16 اینچی با همان نسبت کانونی 160 اینچ فاصله کانونی داره. چیزی که تعیین کننده ی اندازه ی تصویر هست، فاصله کانونی است نه نسبت کانونی. پس اگر نسبت کانونی رو ذکر می کنید حتما باید قطر تلسکوپ را هم ذکر کنید.
    خوب در عکاسی نجومی بزرگترین جسم ما ماه یا خورشید هست. خوب طبق محاسبات من اگر قرار باشه اندازه ی استاندارد رو طوری در نظر بگیریم که تصویر ماه از یک نگاتیو 36 میلیمتری بیشتر نشه، حد بالای فاصله کانونی حدود 3 متر خواهد بود. یعنی برای یک تلسکوپ 16 اینچ داریم: f/7.5.
    راستش من دارم یک تلسکوپ می سازم و باید در مورد فاصله کانونیش تصمیم بگیرم. می دانید که فاصله کانونی بیشتر برای بزرگنمایی بیشتر و رصد عمق آسمان مناسب هست ولی ممکنه این به قیمت از دست دادن شرایط عکاسی از خورشید و ماه گرفتگی تمام بشه (چون اندازه ی ماه و خورشید در این شیوه عکاسی خیلی بزرگتر از کادر خواهد بود)
    اگر لطف کنید و در مورد شیوه های دیگه ی عکاسی هم توضیح بدید ممنون میشم.
    ممنون
    ویرایش توسط Mohammad24 : Friday 2 March 2007 در ساعت 12:44

MJF
    MJF آنلاین نیست
    كاربر آشنا MJF آواتار ها
    تشکر کرده
    20

در حال نوشتن جواب به شما بودم که کامپلوترم هنگ کرد داشتم ویروس ها رو با تارومار می کشتم ده بیستا سایتم باز کرد بودم که یه دفعه کامپلوترم هنگ کرد و مطلبی که برای شما نوشته بودم پرید حالا کجا خدا می دونه!فکر کنم بخاطر تارومار بود کامپلوترم تنگی نفس گرفت هنگ کرد مجبور شدم از روی دلش ریستش کنم ببخشید یکم حرفم طولانی شد آخه سوختم اینجوری شد. باید تخلیه بار می شدم.خوب بریم سر بحث اصلی مون>>>شما درست می گین زیاد توجه نکردم به نسبت کانونی و فاصله کانونی بعد از اینکه DCشدم تازه فهمیدم چه کار کردم دیگه نتونستم ویرایش کنم.اول اینکه دمتون گرم از اینکه شما دارین خودتون تلسکوپ می سازین.شما چند اینچ دارین می سازین و با چه نسبت کانونی..روش دیگری که برای عکاسی با تلسکوپ هستش روشA-Focal یا روش غیر مستقیم او قبلی که گفتم روش مستقیم بود. تلسکوپ را توسط سه پایه یا آداپتور مخصوص به پشت چشمی تلسکوپ میبرن و عکس می گیرن دیافراگم تجربی هستش و خوبی این کار اینه که می تونید چشمی هایی با بزرگنمایی های متفاوتی روی تلسکوپ بسته و عکس بگیرین.درمورد فاصله کانونی بیشتر توضیح بدین یه جور تناقض ایجاد شده برام قاطی کردم.
    محمد جواد فهیمی

تشکر کرده
    0

سلام

من نمی دونم این ارسال های من چرا غیب میشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
    این چندمین بار هست که یک ارسال رو کامل انجام میدم و نتیجه رو می بینم اما دفعه ی بعد که سر می زنم خبری ازش نیست.
    خوب ظاهرا باید هر چی نوشتم رو مجدد تکرار کنم.
    من در حال ساختن یک تلسکوپ 40 سانتی(16 اینچی) هستم. هنوز در مورد فاصله کانونیش تصمیم نهایی نگرفتم. چند فاکتور مهم وجود داره که یکیش همین جریان عکاسی هست. باید تعادلی بین این فاکتورها برقرار کنم.
    اما در مورد فاصله ی کانونی و نسبت کانونی. من تعریف دقیق علمی رو براتون می نویسم:
    نقطه ی کانونی: نقطه ای هست که عدسی یا آینه نور را در آن نقطه متمرکز می کنند. (حتما تا حالا با ذره بین زیاد کار کردید و با ننقطه ی کانونی به خوبی آشنا هستید)
    فاصله ی کانونی: به فاصله ی نقطه ی کانونی تا عدسی یا آینه گفته می شود. (در دوربین ها فاصله کانونی روی لنز نوشته میشه و بر حسب میلیمتر هست. مثلا لنز 35mm یا مثلا تله 300mm و.... که دوستان عکاس خیلی بیشتر از من وارد هستند)
    نسبت کانونی: به حاصل تقسیم فاصله ی کانونی بر قطر (دهانه و گشودگی) آینه یا عدسی گفته می شود. (این عدد همان عدد دیاف هست که در عکاسی به صورت f/5.6 یا f/11 یا.... نشان داده میشه)

كاربر همراه GITANE آواتار ها
    تشکر کرده
    2892

سلام
    امشب اقاي قديري خواب نداره حتما يه جايي تو اين بيابونها منتظر ماه گرفتگي هستش
    حسن نجف آبادی
    فتوبلاگ
    D7100-18.105 vr-sb600

صفحه 45 از 285 نخستنخست ... 35 41 42 43 44 45 46 47 48 49 55 95 145 ... آخرینآخرین