صفحه 128 از 755 نخستنخست ... 28 78 118 124 125 126 127 128 129 130 131 132 138 178 228 628 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1,271 تا 1,280 , از مجموع 7544
Like Tree81983تشکر

موضوع: پرتره Portrait

كاربر همراه
    تشکر کرده
    451

Arrow پاسخ: عكس های پرتره

نقل قول نوشته اصلی توسط hjesmi نمایش پست ها
    اول اینکه ممنونم بابت وقت و کامنتی که گذاشتید آقا فرهاد
    البته خودم هم خیلی نمره خوبی به این عکس نمیدم تراز نبودن چشم ها، چروک و سایه رو لباس ، سایه سمت راست بینی و ...ایراد هایی است که در موقع عکاسی سهل انگارانه بهشون دقت نکردم

باز هم ممنون و خوشحال میشم نظر شما و دیگر دوستان راجع به ترکیب بندی در پرتره بدونم
    آقاي جسمي از شما تشكر مي كنم كه خودتان يك سري از اشكالات عكس فوق را ذكر كرديد. در واقع وقتي كه فرد اشكالات كار را بخوبي بشناسد راه پيشرفتش باز است.
    راستشو بخواهيد من از تعداد زياد تشكر هاي عكس فوق تعجب كردم حتما به خاطر محبوبيت جناب عالي پيش دوستان است و شايد هم من قادر به درك يك عكس برجسته نيستم!
    يك ايراد ديگه كه به نظر من رسيد و هميشه براي يك پرتره ايراد مهمي محسوب مي شود مصنوعي بودن لبخند سوژه است كه در تركيب با زاويه نگاه دوچشم حالت چهره بدي ايجاد كرده است.
    ممنون از توجه شما
    Jesmi و ben163s تشکر می‌کنند.
    آذري

كاربر بسیار فعال Pooyan آواتار ها
    تشکر کرده
    7620

پیش فرض پاسخ: عكس های پرتره

سلام جناب جسمي

پرتره زيبايي شده و لبخند كودك دلنشين است. اما فكر مي كنم هنگام ويرايش، صورت كودك بيش از حد سافت شده و زاويه نور باعث شده قسمت بيني تاحدودي تخت به نظر برسد.

با تشكر
    Jesmi و ben163s تشکر می‌کنند.

كاربر همراه Jesmi آواتار ها
    تشکر کرده
    1713

ممنونم جناب آذری
    تشکر ها بیشتر نشون دهنده لطف دوستان به این تازه کار است تا برجسته بودن عکس.
    در مورد لبخند ، فکر میکنم این موضوع بیشتر سلیقه ای باشد

آقا پویان
    شاید به خاطر سافتی خود سوژه است از Portraiture با حداقل تاثیر استفاده کردم بعد هم Opacity لایه رو تا 70% ، کم کردم.
    در مورد بینی هم موافقم
    من هم از شما متشکرم
    Pooyan و ben163s تشکر می‌کنند.
    حمید جسمی

كاربر همراه rtoraby آواتار ها
    تشکر کرده
    590

نقل قول نوشته اصلی توسط farhad44 نمایش پست ها
    سلام

جناب جسمي پرتره ي جالبي شده

يك مسئله اي رو مي خواستم بارها بگم ولي هي تنبلي مي كردم و اون در مورد كادربندي عكس هاي پرتره است. معمولا ديده مي شه كه بيشتر دوستان سعي مي كنند كه قوانين كادربندي ( نقطه ي طلايي و خطوط يك سوم و .... ) را به عكس هاي پرتره چهره اي كه مي گيرند هم تعميم بدهند در صورتي كه به نظر من اين قوانين در پرتره خيلي صادق نيستند يا لااقل به شدت عكسهاي منظره نيازي به رعايتشون نيست. الان در عكس آقاي جسمي به نظرم فضاي خالي بيش از مقدار لازمه.

لااقل چيزي كه از پرتره هاي عكاسان چيره دست و معروف ايراني و خارجي استنباط مي شه اينه كه كادر بندي پرتره قوانين خاص خودش رو داره و امثال من كه عكاسي رو به صورت غير آكادميك و تجربي و با نگاه كردن و نگاه كردن و نگاه كردن به عكس عكاسان برجسته آموخته ايم چنين استنباطي داريم . حالا از جناب محبي و دوستان ديگه خواهش مي كنم اگر منبعي در مورد كادر بندي عكس هاي پرتره دارند اعلام بفرمايند.
    سلام
    تا جایی که من مطالعه کردم قانون یک سوم ها برای این است که در یک صحنه چشم بیننده به سمت سوژه مورد نظر شما جهت دهی شود و از سرگردان شدن بیننده جلوگیری شود. اما قانون یک سوم ها تنها راه حل این موضوع نیست. این قانون بیشتر در عکس های منظره که تعداد المانهای فرعی زیاد است استفاده می شود. و در پرتره و ماکره گرافی استفاده موردی و کمی دارد. معمولا در عکس های ماکرو و پرتره از عمق میدان کم استفاده می شود که این باعث بلر شدن سایر المانهای فرعی صحنه می شود بعلاوه معمولا در این عکس ها یک سوژه دیده می شود و سوژه دیگری نیست که باعث سرگردانی بیننده شود. بنابراین استفاده از این قانون محدود می شود. درصورتی هم که از قانون یک سوم استفاده شود بهتر است که فقط در یک جهت از آن بهره جست. که در پرتره های بسته معمولا در خط افقی این کار را می کنند. مثلا قرار دادن چشم ها روی خط افقی فوقانی. اما دیگر لازم نیست تنه را کاملا به چپ یا راست شیفت بدهیم. بهتر است در این حالت تنه در خط وسط باشد و فقط کمی متمایل به یک سمت شود تا تعادل دو طرف خط عمود حفظ شود. ممکن است این کار را بر اساس bending سر یا شانه بالاتر ویا جهت نگاه انجام دهیم در هر صورت باید تعادل عکس را حفظ کرد. اما مهمترین چیزی که کادر بندی را تعیین می کند پوز سوژه می باشد. پس ابتدا بهتر است انواع پوز را آموخت. خیلی از پوز های شایع نام گذاری شده اند. مانند:

در عکس سمت راست قانون یک سوم ها روی خط افقی رعایت شده است ولی در عکس سمت چپ در هیچ جهتی رعایت نشده است. البته با ساده کردن خیلی عکس ها می توانید به یک قانون برسید.
    به عکس های بدون شرح زیر توجه کنید:

[IMG]http://www.*******.info/files/vtytxeluq9t54nd5qnzr_thumb.jpg[/IMG]

[IMG]http://www.*******.info/files/sculhd03mqh2wy5z75x4_thumb.jpg[/IMG]

به نقاط کلیدی دقت کنید : چشم شانه آرنج و لگن
    پس قانون کلی را می توان اینگونه بیان کرد: تقسیم نقاط کلیدی به گونه ای که فاصله نقطه اول (چشم) از انتهای فوقانی کادر برابر با سایر نقاط باشد.
    در عکس اول بالا تنه به راست و لگن به چپ رفته و نسبت به خط وسط تعادل حفظ شده است.
    در عکس دوم به علت حظور پاها در سمت راست عکس سر و تنه در سمت چپ قرار دارند نه در وسط.
    در عکس زیر که یک پوز کاملا متفاوت است نقاط کلیدی تغییر کرده اند ولی قانون اصلی رعایت شده است:

[IMG]http://www.*******.info/files/8fnbuiye15ec1264a9cf_thumb.jpg[/IMG]
    البته کادر این عکس اشکالاتی نیز دارد.

نقاط کلیدی عبارتند از: چشم آرنج زانو دست. مشاهده می کنید که شانه و لگن دیگر نقاط کلیدی نیستند چون بعلت پوز سوژه مخفی شده اند. ولی باز هم فاصله انتهای فوقانی کادر با چشم برابر است با سایر فواصل.
    در عکس زیر قانون یک سوم در هر دو جهت رعایت شده است به پس زمینه شلوغ عکس دقت کنید:
    [IMG]http://www.*******.info/files/0ugy13cwv63hqeepu2za_thumb.jpg[/IMG]
    Simaei، paya، A_Maddah و 17 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    غلامرضا ترابی
    Canon EOS 400D + EF-S 18-135mm STM

كاربر بسیار فعال A_Maddah آواتار ها
    تشکر کرده
    13944

سلام
    با تشکر از جسمی عزیز بخاطر به اشتراک گذاشتن این پرتره
    در خصوص پرتره جناب جسمی عزیز دوستان و خود ایشان نکات مهمی را یاد آور شدند .اما دو سه مورد هم من بگویم شاید بدرد بخورد .

اول کادر افقی که فرهاد خان هر چه لازم بود گفتند .من هم نظر این است تنظیم پرتره در کادر افقی کمی مشکل است اکثر موارد در پرتره هایی با کادر افقی , ابتدا از کادر افقی شاید خوشمان بیایید ولی بمرور زمان (گذشت چندین روز و گاها چندین هفته)می بینیم که نه پرتره را با مشکل مواجه می کند این مشکل بیشتر نزد افراد تازه کار مثل من بیشتر نمایان خواهد شد .چه بسا بسیاری از دوستان حرفه ای پرتره با کادر افقی می گیرند که هیچگاه مشکل کادر نخواهد داشت و زیبایی کار هم همیشگی باشد نه برای گذشت مدت کوتاهی از زمان مشاهده .
    مورد بعدی کچ لایت می باشد .من فکر می کنم جسمی عزیز برای نور این پرتره از یک دیفیوزر(سافت باکس) با ابعاد بزرگ استفاده کرده ا ند .همین امر باعث شده که مردمک چشم , توسط تصویر سافت باکس بمقدار زیادی پوشیده شود که مقداری از زیبایی عکس کاسته است .

مورد بعدی اینکه استفاده از سافت باکس از ایجاد سایه بالبه های تیز و برجسته جلو گیری می کند .همین امر سبب خواهد شدکه در استفاده از این نور بعنوان نور اصلی بیشتر دقت کنیم .بازی نور و سایه در پرتره جسمی عزیز شاید بطور عمومی به زیبایی عکس کمک کرده باشد اما بصورت local در مواردی از جمله بینی ایجاد ضعف نموده است .
    یک مورد هم در خصوص زاویه نور .چنانچه جناب جسمی عزیز به مقدار خیلی کم فلاش را از بالاتر به سوژه می تاباندند بنظرم بازهم سایه بینی بهتر می شد.در ضمن فاصله منبع نور تا سوژه باید مورد دقت بیشتری واقع می شد. شدت نور در پیشانی نشان از نزدیک بودن کمی بیشتر از حد متناسب به سوژه دارد .

یک مورد هم در مورد رتوش پوست بچه . اکثر مواقع از پلاگین Portraitureبرای پوست بچه ها با درجه خیلی پایین استفاده می کنم و گاهی هم اصلا استفاده نمی کنم . چرا که معتقدم بافت و طراوت پوست بچه ها نیاز جدی به این پلاگین ندارد.چه بسا گاهی استفاده از این پلاگین شادابی و طراوت و بافت زیبای پوست را ازبین ببرید .

خوب اینها به ذهن من رسید و یقینا صد درصد صحیح نمی باشد . این روزها امیر جان کم پیدا شده اند .
    اف تاپیک
    که ربطی به پرتره نداره و نظر شخصی خودم می باشد شخصا به عکس هایی که می بینم عکاس ان برای این ثبت تلاشی انجام داده است و ثبت او برای من نکته جزئی یا ایده ای و یا جذابیتی ولو خیلی کم ایجاد کند و ثبت موفقی هم نباشد تنگس می دهم .حتی اگر پستی برای لحظه ای خیلی کم لبخند را بروی لبم بیاورد هم تنگس می دهم.
    همیشه وقتی یاد پست آقا رضا خلیلی که سئوال کردند از ایشان که عکس پاترول و شتر شما چه ربطی به تاپیک عکاس و تجهیزات داره , وایشان گفتند تو پاترول دوتا عکاس بوده , کلی می خندم و اگر جا داشت به ان پست بیش از 5 تا تنگس می دادم .
    موفق باشید
    یا حق
    Amir Mohebi، zarei677، paya و 14 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    اسدالله مداح

كاربر بسیار فعال A_Maddah آواتار ها
    تشکر کرده
    13944

سلام مجدد
    دوستان توجه داشته باشند منظور من از قرار دادن پرتره در کادر افقی , پرتره هایی مثل پرتره جناب جسمی می باشد . یعنی پرتره هایی که شامل سرو گردن و یا کمی هم شامل شانه می شود نیز می باشد .
    اقا نمی شود مدت ویرایش پست را حداقل یک ساعت بگذارید .
    ben163s تشکر می‌کند.
    اسدالله مداح

كاربر همراه eksir آواتار ها
    تشکر کرده
    557

[IMG]http://i38.*******.com/24b828w.jpg[/IMG]
    farhad44، rtoraby، Jesmi و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    محسن مظهری

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

جناب مظهري كمي وايت بالانس را به سمت كلوين بالاتر تغيير بدهيد فكر كنم بهتر مي شه. طريقه ي نگه داشتن دست ها هم تصنعي به نظر مي رسه.

ممنون از به اشتراك گذاشتن عكس
    eksir، Simaei، rtoraby و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    1

shabab و ben163s تشکر می‌کنند.

كاربر همراه rtoraby آواتار ها
    تشکر کرده
    590

نقل قول نوشته اصلی توسط eksir نمایش پست ها
    [IMG]http://i38.*******.com/24b828w.jpg[/IMG]
    به نظر من فاصله نزدیک شما با سوژه باعث پرسپکتیو شدن صورت شده است و به این ترتیب چشم راست کودک بسیار کوچک به نظر می رسد که به کار شما لطمه زده است. در ضمن دیافراگم باز نیز با تار کردن سمت راست صورت و موها نیز مشکل را بیشتر کرده است. با 50 میلیمتر ترجیحا پرتره بسته نگیرید مخصوصا از کودکان چون بعلت کوچک بودن جسه باید خیلی به آنها نزدیک شد. بهتر است کادر باز گرفت و بعد با نرم افزار کراپ کرد. در مورد دست ها هم با فرهادخان موافقم البته فکر می کنم پوز دادن به بچه ها عکس را مصنوعی می کند و بهتر است از آنها پرتره های تمام قد به همراه عروسکها و اسباب بازیهایشان گرفت (قبول دارم سلیقه ای است)
    eksir، farhad44، Jesmi و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    غلامرضا ترابی
    Canon EOS 400D + EF-S 18-135mm STM