صفحه 11 از 35 نخستنخست ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 21 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 101 تا 110 , از مجموع 347
Like Tree1722تشکر

موضوع: عکس ماه ـ پیشنهادها، پرسش‌ها و انتقادها

كاربر همراه
    تشکر کرده
    817

درود

چند نکته به نظرم رسید.

نخست اینکه بهتر است همه ی عکسهای پذیرفته شده، همزمان به نمایش گذاشته شوند تا هر یک، سهم زمانی مشترکی برای دریافت تشکر از سوی کاربران داشته باشند.

این کار، خاصیت دیگری که میتواند داشته باشد این است که ما عکسها را افزون بر ماهیت فردی شان، در یک مجموعه و کلیت خاص به تماشا مینشینیم و آنگاه چه بسا رأی و نظر ما سنجشگرانه تر شود.

نکته ی دیگر اینکه اگر داوران نیز با گذاشتن عکس، خود را در پیشگاه داوری قرار میدهند (که چنین است) تنها به داوری کاربران، بسنده نکنند و اگر به راستی عکسی از خود را درخور و برتر دانستند آن را با ذکر دلیل برگزینند و از سر خاکساری یا نمیدانم چه، از داوری آثار خود چشم نپوشند!

و البته میدانیم که هیچ چیز کامل و مطلق نیست و این کوشش گروهی، انگیختاری میتواند باشد تا شوری بدمد و سرانجام هنری بیافریند.

این که کاربران نیز بتوانند افزون بر تشکر، آگاهانه سخن بگویند و نظر بدهند و چه بسا رأی داوران را در رد و قبول و قضاوت عکسها به چالش بکشند، بهبود و بالندگی در این کار به بار خواهد آورد.

سپاس.
    R.Asgari، M.Mobin، M. Beyrami و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه farsad آواتار ها
    تشکر کرده
    7124

سلام
    ممنون از نظراتتون

از اونجایی که خیلی از دوستان امکان سر زدن دائمی به سایت رو ندارند امکان نمایش همزمان عکس ها در آخر هفته وجود نداره.

در مورد داوری عکس های داوران هم بیخیال شین! سری که درد نمیکنه رو دستمال نمیبندند!

در مورد اینکه کاربران بتونند نظراتشون رو در مورد عکس ها بیان کنند تاپیک نقد و بررسی عکس هفته برای هر هفته به صورت جدا در نظر گرفته شده است.

و اما:

برخی از دوستان به صورت پیغام خصوصی دلیل رد شدن عکسشون رو جویا میشوند. قرار بر این بود که دوستانی که عکسشون رد میشه اون رو تو سایت قرار بدهند که نظر دوستان دیگر سایت رو هم بدونند. و برخی از عکس ها رو هم که در صورتیکه وقت باشه در شروع تاپیک نقد و بررسی با ذکر دلایل بررسی میکنیم.

تمام دوستانی که بحث داوری رو قبول کردند مشغله کاری زیادی دارند و همین زمانی رو که الان صرف بخش هفته میکنند نسبت به زمان آزادی که دارند بیشتر است. و اگر بنا باشه که به همه دوستانی که عکسشون رد میشه توضیح بدیم جناب نیک نژاد باید لطف کنند و ما رو به طور رسمی استخدام کنند!

این کاملا مشخص است که اعمال سلایق شخصی در امر داوری وجود دارد و خواهد داشت و این در تمامی مسابقات هنری که بحث داوری دارند وجود داره! خودم یکی از کسانی هستم که از دست داوران شاکی هستم!

اگر داور یک نفر بود و اعمال سلیقه شخصی میکرد نظر دوستان در مورد اعمال سلیقه شخصی و این حرف ها کاملا محترم بود ولی در نظر بگیرید که ما پنج نفر هستیم با پنج نوع سلیقه متفاوت. متاسفانه امکان اینکه تاپیک ویژه مدیرت عکس هفته رو کاربران ببینید وجود نداره وگرنه میدیدند که در خیلی جاها ما اختلاف نظر داریم و چقدر بر روی بعضی عکس ها بحث میکنیم. و عکس ها برای تایید باید حداقل تایید سه داور رو داشته باشند.

چون هدف از تاپیک عکس هفته یادگیری و عکاسی بیشتر هست این طور هم نبوده که بخواهیم خیلی سخت بگیریم و برخی از دوستان در جریان هستند که اگر عکسشون عکس قوی ای بوده ولی مشکلات ویرایشی داشته به اونها تذکر دادیم که مشکل عکسشون رو رفع کنند و دوباره ارسال کنند.

و این رو هم خوبه که بدونید که فقط عکس های کاربران رد نمیشه! دو هفته هست که یکی از داوران عکس ارسال میکنند و عکسشون رو تایید نمیکنیم و همین مورد برای مدیران محترم سایت (هرچند که خطر بن شدن وجود داره! ) و داوران دیگه و حتی خودم هم در هفته های پیش وجود داشته.

طبق تصمیم گرفته شده قرار هست که سخت گیری بیشتری در انتخاب عکس ها انجام بدیم تا سطح کیفی تاپیک بالا بره.

امیدواریم که ما رو تحمل کنید و همچنان به فعالیت در این تاپیک ادامه دهید.
    منتظر عکس های بهتری از شما هستیم

موفق باشید
    NASSIRI4080، Arash، shabab و 23 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me
    فوتوبلاگ: TrappedLight.net

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

نکته ی دیگر اینکه اگر داوران نیز با گذاشتن عکس، خود را در پیشگاه داوری قرار میدهند (که چنین است) تنها به داوری کاربران، بسنده نکنند و اگر به راستی عکسی از خود را درخور و برتر دانستند آن را با ذکر دلیل برگزینند و از سر خاکساری یا نمیدانم چه، از داوری آثار خود چشم نپوشند!
    طبق قانون عکس انتخابی داوران نمی تواند از بین عکس های ارسالی خودشان باشد.

همان طور که فرساد گفت با وجود امکان ارسال مستقیم و بدون نیاز به تایید توسط داوران و مدیران تمام داوران و یا مدیرانی که تمایل به ارسال عکس در تاپیک هفته دارند ابتدا عکس را در تاپیک داوری ارسال می کنند. و در صورت تایید در تاپیک اصلی پست می کنند.

جهت اطلاع کاربران محترم عرض می کنم که پیش آمده عکس آقای آرش عاشورینیا به دلیل طول کشیدن داوری و اینکه در ساعات پایانی ارسال شده بود و تاپیک سر ساعت 12 قفل می شود با وجود تایید در قسمت داوری به خاطر رعایت قانون در تاپیک اصلی پست نشد. عکس بنده در ارتفاع پایین با 3 رای منفی رد شد. عکس بنده در موضوع قرمز به دلیل مغایرت با قوانین کلی سایت پس از تایید و ارسال حذف شد. همچنین عکس سایر داوران و مدیران هم پیش آمده که رد شده باشد. یا عکس های ارسالی برخی از قدیمی ترین کاربران سایت و بهترین دوستانمان که عکس های بسیار خوبی هم بوده فقط به خاطر عدم ارتباط با موضوع از دید داوران با رای منفی حذف شده است.

اطمینان داشته باشید که در این مورد کاملاً برابر و مانند کاربر عادی برخورد خواهد شد. ضمناً عکس های ارسالی در تاپیک داوری بدون نام نمایش داده می شود. (مثل امتحان نهایی که سربرگ ها جدا می شود.)
    NASSIRI4080، Arash، farsad و 18 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر همراه
    تشکر کرده
    817

جناب میلانی

هر چند لفظ «قانون» چه بسا کارسازتر از «بیخیال شین» و «دستمال» و سخنانی از این دست باشد اما باز هم پاسخی بر اساس منطق و دلیل نیست!

می پرسید چگونه؟ خواهم گفت.
    نخست اینکه بله، هرگز در جایگاهی که چند اثر را داوری میکنند دیده نشده که آثار داوران نیز بخشی از مجموعه ای باشد که باید مورد سنجش و بررسی قرار بگیرد!

بنابراین به روش معمول و جاری، یا داوران نباید اثری ارسال کنند و بی دلیل بدعت بگذارند یا باید این دردسر را به جان بخرند که آثار خود را نیز بسنجند و اگر لازم بود بعنوان اثر برتر برگزینند تا کاربران بدانند که اگر فلان اثر از فلان داور انتخاب نشد از سر شکسته نفسی و خاکساری و بیطرفی نبوده بلکه واقعاً برجسته شناخته نشده است.

مگر هدف از برپایی چنین مسابقه ای این نیست که بینندگان و خوانندگان، چیزی بیاموزند و یاد بگیرند؟
    یک کاربر و یک مبتدی را تصور کنید که فقط قصد یادگیری دارد و اصلاً نمیداند داوران چه کسانی هستند و تنها عکسها را نگاه میکند و سرانجام اعلام نتایج را میخواند و با خودش میگوید پس فلان اثر (که اثر یکی از داوران بوده است و او نمیداند) درخور نبوده و حرفی برای گفتن نداشته است، در حالی که آن اثر چه بسا سرشار از هنر و برازنده ی جایگاه برتر بوده باشد.

ببینید.
    راستش من یکی دو جا (بیشتر یا کمترش یادم نیست) آثار داوران را در میان آثار کاربران، بسیار درخور و برتر دانستم و بعید میدانم که خودشان این را حس نکرده باشند.

وانگهی، من مدتی نبودم و دیر به این قافله پیوستم و تاکنون عکسی در این تالار ارسال نکرده ام که رد یا قبول شده باشد و نمیدانم چرا در هر دو پاسخی که دریافت کردم به این موضوع، اشاره شد! حتماً روی سخن با من نبوده است.

اما در همین مورد هم نکته ای برای گفتن دارم.
    اگر کاربران می پرسند: «دلیل رد آثار ما چیست؟» پاسخش نمیتواند این باشد که: «چون ما آثار خودمان را هم رد میکنیم!»
    این یکجور به بیراهه بردن و دلگرم کردن است بجای پاسخگویی؛ اینگونه که مثلاً من با خودم بگویم اوه اوه اثر داوران و حتا مدیران چند بار رد شده است پس هیچ جای گله نیست!
    ببینید:
    به فرض و به عنوان مثال اگر کسی از ما بپرسد: «چرا ظرف غذای مرا میشکنید؟» و ما بگوییم: «چون ظرف غذای خودمان را هم میشکنیم!» آیا به او پاسخ داده ایم؟!

من با جناب غفاریان همعقیده ام که داوران نمیتوانند و حتا بر آن می افزایم که نباید پاسخگوی همه ی آثار تأیید نشده باشند.
    پس هیچ مشکلی با این موضوع ندارم.
    مشکل، زمانی سر بر می آورد که برای دلخوش کردن کسانی که آثارشان رد شده، با چنین سخنانی روبرو میشویم!

کاربران میتوانند در مورد رد و قبول و قضاوت عکسها نظر بدهند و آگاهانه مخالفت بکنند و همین برایشان کافی است.
    لازم نیست برای دلخوش کردنشان خودمان را هم زیر سؤال ببریم!

ما انتظار نداریم کسی که به مسند داوری تکیه داده و میخواهد اینهمه عکس را بسنجد و برگزیند و بشناساند، خودش از ارسال یک عکس با حداقلهای لازم برای تأیید شدن و به نمایش درآمدن، عاجز باشد و بقول جناب غفاریان عکسش از سوی داوران دیگر، رد بشود!!!

وانگهی، چگونه است که هنگام ارسال عکس، یک داور با یک کاربر یکسان شمرده میشود و اثرش سخت مورد داوری قرار میگیرد اما در مرحله ی نهایی، بدون قضاوت، رها میگردد و هیچ به حساب نمی آید؟!
    یا آره یا نه!
    یا داور هستیم یا نیستیم! یا عکس می فرستیم یا نمیفرستیم! یا داوری میکنیم یا نمیکنیم! سرانجام چه؟!

و اما در مورد پیشنهادی که دادم تا عکسها همه همزمان در تاپیک گذاشته شوند، اصلاً متوجه پاسخ نشدم!

من هم دقیقاً به همین علت که همه ی دوستان نمیتوانند هر روز به سایت سرکشی کنند گفتم که عکسها پس از تأیید، همزمان وارد تاپیک شوند و سپس یک هفته، مهلت داده شود برای بازدید و تشکر. دلایل این پیشنهاد را هم بیان کردم.

سرانجام اینکه مدتهاست تاپیکهای پیشنهاد و انتقاد را فقط جایی برای ثبت نظر میدانم و هرگز انتظار ندارم که پیشنهادها و انتقادهای بنیادین، بیطرفانه مورد بررسی قرار گیرد و خدای ناکرده تحقق یابد.
    همین ثبت نظر برای من بسنده است چون مرا خشنود میکند که خاموش نماندم و آنچه برای بهبود و بالندگی سایت (که در آن بخشی از عمرم سپری میشود) بایسته میدانستم، گفتم.

برپایی این تالار، حرکتی سازنده و خجسته بود و باید از برپادارندگانش سپاسگزاری کرد.
    اما یادمان باشد که همه ی ما پیش از این نیز بلد بودیم روی گزینه ی تشکر کلیک کنیم و اگر قرار باشد همه چیز به همین جا ختم شود چندان پیشرفتی نکرده ایم!
    مبادا این کار، همه ی توجه و تمرکز ما را برباید و ما را از پرداختن به کار مهمتر یعنی فعالیت در تالار نقد عکس که دیرگاهی سوت و کور مانده است باز بدارد!
    درست است که این مسابقات، ما را ترغیب و تشویق به عکس گرفتن در موضوعات مختلف میکند اما اگر از تمرین در مباحث علمی و نظری و انتقادی، غافل باشیم با شات زدن زیاد نمیتوانیم این کمبود را جبران کنیم.

شاد باشید.
    farsad، mreza1001، شاهین اکبری و 10 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    16459

اگر کاربران می پرسند: «دلیل رد آثار ما چیست؟» پاسخش نمیتواند این باشد که: «چون ما آثار خودمان را هم رد میکنیم!»
    این یکجور به بیراهه بردن و دلگرم کردن است بجای پاسخگویی؛ اینگونه که مثلاً من با خودم بگویم اوه اوه اثر داوران و حتا مدیران چند بار رد شده است پس هیچ جای گله نیست!
    سلام

اصلاً منظور بنده این نبود. بله حرف شما درست است.

ما فقط بر این نکته تاکید داریم که اگر عکسی رد شد می تونید توی تاپیک عکس های رد شده و یا قسمت نقد و بررسی عکس هفته عکس رو آپلود مجدد کنید. (نه اینکه توی پیام خصوصی ارسال بشود اون هم بلافاصله) البته گهگاه برخی از دوستان در پیام خصوصی سوال می پرسند یا دلیل رد شدن یا اینکه فلان عکس بالاخره رد شده یا تایید که منظور من با این دوستان نیست.

عکس های رد شده ای که در تاپیک عکس های رد شده آپلود شده اند تا جایی که دیده ام تمامشان نظر داوران و یا دلیل رد شدنشان را در همان تاپیک دریافت کرده اند.

حداقل دلیلی که برای عدم داوری عکس های خودمان داریم آشنایی بیشتر با موضوع است که رقابت را ناعادلانه می کند.

حداقل دلیلی هم که برای ارسال عکس داریم آشنایی بیشتر دوستان با موضوع است.

این جریان قبلاً در تاپیک داوری مطرح شده و ما حتی عکس های مدیران را هم از جرگه داوری خارج کرده ایم. فکر می کنیم اینگونه بهتر باشد. تمام دوستان مثل شما فکر نمی کنند.
    Amateur، farsad، merdax و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر فعال Herati آواتار ها
    تشکر کرده
    1581

با عرض سلام
    به نظر من بهتر است که عکس های داوران و مدیران هم مورد داوری قرار بگیرند.چه بسا در بعضی مواقع این موضوع برای من آزاردهنده می باشد
    شاید من دوست داشته باشم با بزرگان و مدیران در این تاپیک رقابت کنم و وقتی که عکس این عزیزان مورد داوری قرار نمی گیرد فکر می کنم که ایشون نسبت به من ترحم کردند و زیاد حس خوبی ندارم
    البته این را میدانم که عکس من در مقابل عکس آن بزرگان حرفی برای گفتن ندارد ولی خوب من اینجوری راحت تر هستم

كاربر فعال merdax آواتار ها
    تشکر کرده
    5013

در مورد بقیه قسمتهای فرموده های شما، جناب میلانی پاسخ درخور را دادند و انصافا شما به نکات خوبی اشاره کردید اما به نظر من:

نقل قول نوشته اصلی توسط Amateur نمایش پست ها
    ما انتظار نداریم کسی که به مسند داوری تکیه داده و میخواهد اینهمه عکس را بسنجد و برگزیند و بشناساند، خودش از ارسال یک عکس با حداقلهای لازم برای تأیید شدن و به نمایش درآمدن، عاجز باشد و بقول جناب غفاریان عکسش از سوی داوران دیگر، رد بشود!!!
    همیشه اول ببینید هدف چه بوده
    وقتی هدف را در نظر گرفتید فکر کنید که چطور ممکن است چنین اتفاقی بیفتد؟
    این که شما یا دیگران چه انتظاری دارید در درجه دوم اهمیت قرار میگیرد چون در درجه اول، باید در نظر گرفت اعضای هیئت داوران یک تعداد عکاس هستند که ممکن است دارای قابلیتهای خاصی در یک، دو یا حداکثر چند ژانر عکاسی باشند! نه در همه ژانر ها! چه شده که توقع میرود همه داوران همه نوع حرفی برای گفتن و همه نوع اندامی برای عرضه در مقابل تمام عکاسهای جامعه عکسی داشته باشند؟خیر !این واقعیت نیست!
    بنده در موضوعاتی معین ارسال عکس داشتم! 2 مورد از آنها رد شد چون یکی راوی صحنه ای بود که زیاد با مذاق ِگمنامهای مراقب اینترنت در داخل ایران جور در نمیامد، و دومی به دلیل این که عکس خوبی نبود! قربان! همه ما که متخصص تمام انواع و اقسام موضوعات عکاسی در دسته بندی های گوناگون نیستیم! و همه موضوعات هم حاصل 5رای مثبت از تما 5رای برای موافقت با طرح شدن نیستند! همیشه بهترین دید را نداریم، همیشه بهترین ابزار برای انتقال بهترین مفاهیم و پیام هارا نداریم!(عین بقیه کاربران)
    اگر واقعا صرف داور بودن من و رفقا برای دوستان انتظارات را به فلک برده، به قول شاعر عزیزمان "از طلا بودن پشیمان گشته ایم،مرحمت فرموده ما را مِس کنید"
    ما یک مشت عکاس هستیم(یا حداقل من فقط یک عکاس هستم) که ممکن است در بعضی زمینه ها به گمان عده ای، در شرایط خاصی بتوانیم به سایت کمک کنیم آن هم با محوریت تنوع افکار و شرایط و جغرافیایی که در آن هستیم
    فکر میکنم وقتی چنین تعریفی از گروه داوران داشته باشید، زمینه های بیشتری برای تقابل کمتر خواهیم داشت
    سخت بگیرید اما سعی نکنید به کبوتران، پرواز بیاموزید

تشکر کرده
    16459

با عرض سلام
    به نظر من بهتر است که عکس های داوران و مدیران هم مورد داوری قرار بگیرند.چه بسا در بعضی مواقع این موضوع برای من آزاردهنده می باشد
    شاید من دوست داشته باشم با بزرگان و مدیران در این تاپیک رقابت کنم و وقتی که عکس این عزیزان مورد داوری قرار نمی گیرد فکر می کنم که ایشون نسبت به من ترحم کردند و زیاد حس خوبی ندارم
    البته این را میدانم که عکس من در مقابل عکس آن بزرگان حرفی برای گفتن ندارد ولی خوب من اینجوری راحت تر هستم

افراد ماهر در زبردست در عکاسی در فروم عکاسی زیاد هستند. اگر ما 5 نفر برای داوری انتخاب شدیم فقط و فقط به خاطر برتری در عکاسی نبوده است. و اصلاً هم به این خاطر نبوده است که عکس های ما برتر است.

ما انتظار نداریم کسی که به مسند داوری تکیه داده و میخواهد اینهمه عکس را بسنجد و برگزیند و بشناساند، خودش از ارسال یک عکس با حداقل های لازم برای تأیید شدن و به نمایش درآمدن، عاجز باشد و بقول جناب غفاریان عکسش از سوی داوران دیگر، رد بشود!!!
    در مطلب قبلی که نوشتم عرض کردم که عکس های بسیار خوبی از سایر دوستان بوده است که به دلیل عدم انطباق با موضوع رد شده است. پس عکس داوران هم می تواند رد شود.

با این اوصاف بهتر است داوران عکس نگذارند. شاید قوانین را اصلاح کنیم.
    merdax، Herati و M. Beyrami تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر همراه
    تشکر کرده
    817

نقل قول نوشته اصلی توسط merdax نمایش پست ها
    این که شما یا دیگران چه انتظاری دارید در درجه دوم اهمیت قرار میگیرد چون در درجه اول، باید در نظر گرفت اعضای هیئت داوران یک تعداد عکاس هستند که ممکن است دارای قابلیتهای خاصی در یک، دو یا حداکثر چند ژانر عکاسی باشند! نه در همه ژانر ها! چه شده که توقع میرود همه داوران همه نوع حرفی برای گفتن و همه نوع اندامی برای عرضه در مقابل تمام عکاسهای جامعه عکسی داشته باشند؟خیر !این واقعیت نیست!
    پاسخ سخنان شما در نقل قولی که از من آورده اید، پیشاپیش چشمک میزند اما انگار نخواستید ببینید!

من از «حداقل های لازم برای تأیید شدن و به نمایش درآمدن یک عکس» سخن گفتم، نه از «شاهکار بودن و به شگفتی وا داشتن یک عکس» از سوی داوران!

بله، چه بسا داوران بقول شما در یک یا دو ژانر عکاسی متبحر باشند اما یک عکاس که بناست در تمام شاخه های عکاسی نظر بدهد و مسابقاتی برپا سازد و عکسهای دیگران را بسنجد و برگزیند، دست کم باید حداقلهای لازم را در تمام موضوعاتی که خودش مطرح میکند بداند و یک دانش کلی داشته باشد تا بتواند به درستی قضاوت کند و چیزی بیاموزاند.

در سخن جناب میلانی این نکته که اندکی در لفافه گفته شد به روشنی دیده میشود که داوران گاه بعنوان سرمشق، عکس میگذارند تا دیگران بدانند چگونه عکسهایی باید ارسال کنند و اصول کار دستشان بیاید.
    بنابراین کسی که سرمشق میدهد تا دیگران را با موضوع، آشنا کند و اثرش راهگشا و روشنگر باشد، چگونه ممکن است که خودش از عهده ی ارسال یک عکس با حداقلهای لازم برای تأیید شدن برنیاید؟!

وانگهی، اگر باز هم بر این نکته اصرار می ورزید که گروه داوران، تنها در یکی دو شاخه از عکاسی تبحر دارند و در ژانرهای دیگر چه بسا نمیتوانند یک عکس با حداقلهای لازم که فقط مجوزی برای ورود به مسابقه میخواهد (و قرار نیست شاهکار باشد) آماده کنند، همین بهترین گواه است بر این حقیقت که نباید اصلاً موضوعی را که خود بر آن چیرگی ندارند به داوری بگذارند، چه رسد به اینکه سرمشق اشتباه نیز به دست شرکت کنندگان بدهند!

دکتر روشن گرامی را به یاد بیاوریم که نه خداست و نه استاد و متخصص در همه ی شاخه های عکاسی و نه همه فن حریف (هیچ هنرمندی را در جهان با این مشخصات نمیشناسیم)، اما به درستی و راستی میتواند تالار عکسهای شما را داوری کند و صدها عکس در دهها ژانر متفاوت را آگاهانه و در یک نگاه بسنجد و برگزیند.

برای اینکه یک عکس گیرا و گویا را بشناسیم لازم نیست حتماً در آن ژانر خاص از عکاسی، استاد و زبردست باشیم.
    اگر باز هم این را نمی پذیرید پس باید به داوران بگویید که اول ژانر عکاسی خود را برای همه مشخص کنند و آنگاه فقط در ژانری، طرح موضوع نمایند که توان داوری آن را دارند!

.

كاربر فعال merdax آواتار ها
    تشکر کرده
    5013

نقل قول نوشته اصلی توسط Amateur نمایش پست ها
    پاسخ سخنان شما در نقل قولی که از من آورده اید، پیشاپیش چشمک میزند اما انگار نخواستید ببینید!

من از «حداقل های لازم برای تأیید شدن و به نمایش درآمدن یک عکس» سخن گفتم، نه از «شاهکار بودن و به شگفتی وا داشتن یک عکس» از سوی داوران!

بله، چه بسا داوران بقول شما در یک یا دو ژانر عکاسی متبحر باشند اما یک عکاس که بناست در تمام شاخه های عکاسی نظر بدهد و مسابقاتی برپا سازد و عکسهای دیگران را بسنجد و برگزیند، دست کم باید حداقلهای لازم را در تمام موضوعاتی که خودش مطرح میکند بداند و یک دانش کلی داشته باشد تا بتواند به درستی قضاوت کند و چیزی بیاموزاند.

در سخن جناب میلانی این نکته که اندکی در لفافه گفته شد به روشنی دیده میشود که داوران گاه بعنوان سرمشق، عکس میگذارند تا دیگران بدانند چگونه عکسهایی باید ارسال کنند و اصول کار دستشان بیاید.
    بنابراین کسی که سرمشق میدهد تا دیگران را با موضوع، آشنا کند و اثرش راهگشا و روشنگر باشد، چگونه ممکن است که خودش از عهده ی ارسال یک عکس با حداقلهای لازم برای تأیید شدن برنیاید؟!

وانگهی، اگر باز هم بر این نکته اصرار می ورزید که گروه داوران، تنها در یکی دو شاخه از عکاسی تبحر دارند و در ژانرهای دیگر چه بسا نمیتوانند یک عکس با حداقلهای لازم که فقط مجوزی برای ورود به مسابقه میخواهد (و قرار نیست شاهکار باشد) آماده کنند، همین بهترین گواه است بر این حقیقت که نباید اصلاً موضوعی را که خود بر آن چیرگی ندارند به داوری بگذارند، چه رسد به اینکه سرمشق اشتباه نیز به دست شرکت کنندگان بدهند!

دکتر روشن گرامی را به یاد بیاوریم که نه خداست و نه استاد و متخصص در همه ی شاخه های عکاسی و نه همه فن حریف (هیچ هنرمندی را در جهان با این مشخصات نمیشناسیم)، اما به درستی و راستی میتواند تالار عکسهای شما را داوری کند و صدها عکس در دهها ژانر متفاوت را آگاهانه و در یک نگاه بسنجد و برگزیند.

برای اینکه یک عکس گیرا و گویا را بشناسیم لازم نیست حتماً در آن ژانر خاص از عکاسی، استاد و زبردست باشیم.
    اگر باز هم این را نمی پذیرید پس باید به داوران بگویید که اول ژانر عکاسی خود را برای همه مشخص کنند و آنگاه فقط در ژانری، طرح موضوع نمایند که توان داوری آن را دارند!

.
    متاسفم برای اینکه بحث از حالت منطقی به یک چالش رودر رو در حال شکل عوض کردن است! اما مایلم روشنتر بیان کنم که وقتی عکسی همگی استانداردهای لازم برای دیده شدن توسط همه در تاپیک موضوع هفتگی را ندارد، لزوما نشانه ضعف تمام عیار عکاس نیست! حال این عکاس داور باشد یا نباشد فرقی ندارد
    دوم اینکه متوجهم موضوع شخصی نیست اما اگر به نظر شما واضح است که یک داور باید از حداقل هایی برخوردار باشد و حالا نیست، حتما و قطعا و یقینا و بدون حب و بغض درخواست میکنم موضوع را با مقامات ارشد فروم مطرح کنید، میدانم یا یا قانع خواهید شد یا نتیجه دیگری خواهید گرفت
    به فرض که موضوعی را که مطرح میکنیم، خود به قضاوت درباره آن توانا نیستیم
    چه کنیم؟ اگر این فرض درست باشد (به فرض محال) یعنی ما کاری کرده ایم که مطمئن نبودیم بهترین قضاوت را درباره بازخورد کار خواهیم داشت
    اگر هم دقیقا برعکس این عمل کنیم و موضوعی را انتخاب کنیم که صد درصد بر آن تسلط داریم و به آن چیره ایم(که آن هم شبیه به فرض محال است) آن وقت که دیگر عملا داریم به سمتی که میخواهیم و سوار هستیم پیش میرویم و این نوعی خودخواهیست و خودخواهی هم صلاحیت را میگیرد
    میبینید؟ بحث دقیقی نیست! روی هواست! هدف مشخص است اما نمیخواهیم ببینیم
    وقتی دستها را به هم فشردیم، همه با هم یکی هستیم! داور و کمک داور و پیستون راست و چپ نخواهیم داشت! همگی تیمی هستیم که برای بهتر شدن در تلاشیم
    در این میان، تمرکز را بر موضوعاتی گذاشتیم که از توان فروم و اهلش خارج است که برای هر کدام از آنها یک رفراندوم عمومی ترتیب دهند
    موضوعات انتخاب شدند و این وسط همه چیز بهانه بود برای اینکه هدفمند در ویزور نگاه کنیم و شرایط را تنظیم کنیم و خلاصه آخرسر "عکس بگیریم"
    این روش کار نیست! اگر بحث کلی دارید من متوجه بخشی که منطقی بود و در راستای هدف ایجاد این بخش جدید، شدم
    اگر جزئی و عملکردی انتقاد دارید، به مدیران انتقال دهید چون آنها لزوما یا پاسخ شما را به حق خواهند داد یا به عنوان مافوق به داوران میتوانند نکاتی را تذکر بدهند
    اگر هم کل سیستم داوری را دارای ایراد میدانید، بپرسید مبنای منطقی چنین چینشی چیست تا آگاهان پاسخ شما را بدهند
    این راه مناسبی برای دستیابی به تغییری که شما فکر میکنید التزامی برای آن وجود دارد، نیست
    من لزومی به ادامه بحث نمیبنم و در جایگاهی هم نیستم که بیشتر از این توان بحث را داشته باشم
    توصیه میکنم به قدرتمند ترین صلاح خود پناه ببرید! دوربین!

صفحه 11 از 35 نخستنخست ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 21 ... آخرینآخرین