صفحه 15 از 35 نخستنخست ... 5 11 12 13 14 15 16 17 18 19 25 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 141 تا 150 , از مجموع 347
Like Tree1722تشکر

موضوع: عکس ماه ـ پیشنهادها، پرسش‌ها و انتقادها

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

نقل قول نوشته اصلی توسط Saadat نمایش پست ها
    وحید جان

آیا از دیدن پرتره مبین عزیز در تاپیک پرتره محیطی(فارغ از اینکه پرتره بسیار قوی زیبا و بی نقصی بود ولی هیچ ربطی به بحث تاپیک نداشت زیرا که نه محیط کاری مشخص بود و نه کسب و کاری) و همچنین
    عکس آقای عبدل پناه که نه فوکوس مناسب و مشخصی داشت و
    مهمترین و اصلی ترین المان موجود در کادر یا همان پرتره که محو شده بود (عکس که که ایشان از آن به عنوان لطف داوری یاد کردند!) ,

هم شوکه شدید؟

عکس مبین عزیز نیز بسیار قوی بود ,حتی قویتر از عکس ارسالی بنده ولی چرا باید این موضوع اینقدر شوک آور باشد
    عکس مبین عزیز یک پیرمرد افغانی را در دکانش نشان میدهد که به دلیل عمق میدان کم المانهای خاصی قابل تشخیص نیستند ، شاید قطعات خودرو باشند ...
    عکس آقای عبدل پناه هم یک پرتره از یک آهنگر است با همه جزییات آهنگریش
    اما کجا در تعریف یک عکس پرتره گفته شده که عکس باید وضوح و clarity و شارپنس فلان داشته باشد ؟ تعریف پرتره چیست ؟

ولی عکس شما ؛ عکسی از تعدادی مشتری یک قهوه خانه محلی است ، کاسب و قهوه چی اش کجاست ؟
    نمیخواهم ادیت آن را رد کنم یا بگویم عکس قشنگی نیست ؛ چرا که هست ، ولی اصلا ً مشمول مشخصات تعریف شده تاپیک هم نبوده

نقل قول نوشته اصلی توسط farsad نمایش پست ها
    موضوع هفته «پرتره محیطی» با محوریت کسب و کار است. پرتره‌هایی از یکی از کاسب‌های محل که دربرگیرندۀ فضای کاری وی نیز باشد. یعنی عکس غیر از چهره کاسب دارای المان‌های خوبی باشد تا بتواند اطلاعات خوبی از شغل و فعالیت کاسب محترم ارائه نماید.

نقل قول نوشته اصلی توسط Saadat نمایش پست ها
    در مورد عکس بنده بایستی خاطر نشان کنم:
    همانطور که اطلاع دارید اصولا نوع عکاسی من چیز دیگریست ,حتی در مورد آن عکسها نیز هرگز ادعایی نداشته و ندارم.
    این عکس قبلا توسط استاد روشن در فروم تایید و نقد شده ,البته مثبت
    همچنین جنابان سیف الله صمدیان و جواد پورصمد(که حتما معرف حضور هستند) نسبت به این عکس نظر مثبتی داشتند ,حتی بسیار مثبت
    با توجه به رای اعضاء نیز که رتبه سوم را کسب کرده بود
    پس میتوان آن را یکی از عکسهای قوی در آن تاپیک به حساب آورد ,آیا اشتباه میکنم؟
    خیر ؛ به نظر من نمیشود آن را جزو یکی از عکسهای قوی آن تاپیک به شمار آورد.

بنده متاسفانه افتخار آشنایی با آن دو عزیز را ندارم ( بگذارید به حساب کم سعادتی بنده و مشغولیتهای دیگرم)

اما آن عزیزان داور این بخش از فوروم نیستند ، این بخش 5 داور دارد با ملاکهای خاص خودشان ؛ برای استقلال رای و نظر آنها احترام قایل شوید و نظرات مستقل و فارغ از چارچوبهای این بخش را (که در جایگاه خودشان میتواند کاملا ً هم صحیح باشد) را دستمایه دفاع از عکستان قرار ندهید!

نقل قول نوشته اصلی توسط شاهین اکبری نمایش پست ها
    آقاي قديري راد فارغ از شيوه بيان ايشون، ماهيت طرح چنين مسائلي به نظر من بسيار حرفه اي و به دور از احساس ميباشد و من اون رو خود پسندي نميدونم ابدا.
    اتفاقا ً بحث ما سر همین شیوه و لحن بیان بود .

احتمالا ً اگر تکلیف این قضایا یکبار برای همیشه روشن نشود ؛ دفعه بعد با چنین جمله ای خطاب به کاربران مواجه میشویم که :

شما چطور متوجه نشدید که بهترین عکس تاپیک متعلق به من است ؟ چرا تعداد تشکرهای پای پست من از همه بیشتر نیست ؟؟ ها ؟؟؟
    K_NMT، Amin Zarif، mreza1001 و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

كاربر ويژه Saadat آواتار ها
    تشکر کرده
    5366

خیر ؛ به نظر من نمیشود آن را جزو یکی از عکسهای قوی آن تاپیک به شمار آورد.
    وحید جان نظر شما کاملا محترم است ولی لزوما صحیح نمی باشد همانطور که شما نظر بنده را با تمام استدلالهایش قبول ندارید بنده هم نظر شما را قبول ندارم ولی به آن احترام میگذارم.

..کجا در تعریف یک عکس پرتره گفته شده که عکس باید وضوح و clarity و شارپنس فلان داشته باشد ؟ تعریف پرتره چیست؟
    وحید عزیز شارپنس و clarity یک چیز دیگری است و ضعف تکنیکی و فنی مبنی بر عدم اعمال تنظیمات صحیح نور دهی و فریز کردن سوژه(بخشی از سوژه) چیز دیگری است
    یکی از تعاریف پرتره فوکوس بر روی چشمها یا یکی از چشمهاست ,این چگونه پرتره ای است که در آن سوژه اصلی یعنی خود پرتره محو و نابود شده؟
    با چه سرعت شاتری این ثبت انجام شده و با چه سرعت شاتری باید ثبت میشد
    حداقل انتظاری که از یک اتومبیل میرود داشتن 4 تا چرخ است
    حداقل انتظاری که از یک عکس میرود تنظیمات صحیح و متناسب دوربین به هنگام ثبت می باشد و پس از آن مسایل تکنیکی و هنری مطرح خواهد شد.
    در این مثال اتومبیل ما چرخ ندارد ولی وارد پیست مسابقه شده....
    آیا شما غیر از این فکر میکنید؟

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

یکی از تعاریف پرتره فوکوس بر روی چشمها یا یکی از چشمهاست ,این چگونه پرتره ای است که در آن سوژه اصلی یعنی خود پرتره محو و نابود شده؟
    جناب سعادت
    شما این عکس رو در کدام دسته‌بندی قرار می‌دهید؟

still life
    ؟
    عکس دسته‌جمعی؟
    یا ؟
    K_NMT، Mashhadi Vahid، merdax و 10 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه peiman_h آواتار ها
    تشکر کرده
    3198

دوستان عزیز
    فکر می کنم یکی از دلایلی که باعث حرف و حدیث ها و گفتگو های اخیر در مورد تاپیک عکس هفته شده ( که به خصوص در پست های اخیرٍ دوستان و گلایه هاشون در مورد تایید یا عدم تایید عکسهای خودشون یا دوستان دیگه دیده میشه) عدم طبقه بندی عکسهای ارسالی بر مبنای تجربه ، امکانات سخت افزاری و نرم افزاری ، میزان آشنایی و سابقه مفید در عکاسی و . . . باشه .

به هر حال عکسی که کسی با 10-15 سال سابقه در عکاسی و یا دارا بودن امکانات مختلف ( از قبیل لنز های متنوع ، امکانات نورپردازی و . . . ) میتدازه با عکسی که منٍ کم تجربه با لنز کیت خود دوربین ! و عدم آشنایی با مفاهیم پایه عکاسی و صرفا بر مبنای علاقه ( در کنارٍ عشق به یادگیری و تجربه کردن در این راه ) میندازم مسلما متفاوت خواهد بود.

فکر میکنم اگه بشه به نوعی این طبقه بندی رو پیش بینی کرد و داوری ها در سطح توانایی ها و امکاناتٍ دوستان باشه شاید بشه نتیجه بهتری گرفت.

ممنون از توجه شما دوستانٍ عزیز
    mreza1001 تشکر می‌کند.

كاربر ويژه farsad آواتار ها
    تشکر کرده
    7124

نقل قول نوشته اصلی توسط peiman_h نمایش پست ها
    دوستان عزیز
    فکر می کنم یکی از دلایلی که باعث حرف و حدیث ها و گفتگو های اخیر در مورد تاپیک عکس هفته شده ( که به خصوص در پست های اخیرٍ دوستان و گلایه هاشون در مورد تایید یا عدم تایید عکسهای خودشون یا دوستان دیگه دیده میشه) عدم طبقه بندی عکسهای ارسالی بر مبنای تجربه ، امکانات سخت افزاری و نرم افزاری ، میزان آشنایی و سابقه مفید در عکاسی و . . . باشه .

به هر حال عکسی که کسی با 10-15 سال سابقه در عکاسی و یا دارا بودن امکانات مختلف ( از قبیل لنز های متنوع ، امکانات نورپردازی و . . . ) میتدازه با عکسی که منٍ کم تجربه با لنز کیت خود دوربین ! و عدم آشنایی با مفاهیم پایه عکاسی و صرفا بر مبنای علاقه ( در کنارٍ عشق به یادگیری و تجربه کردن در این راه ) میندازم مسلما متفاوت خواهد بود.

فکر میکنم اگه بشه به نوعی این طبقه بندی رو پیش بینی کرد و داوری ها در سطح توانایی ها و امکاناتٍ دوستان باشه شاید بشه نتیجه بهتری گرفت.

ممنون از توجه شما دوستانٍ عزیز
    سلام

به نکته خوبی اشاره کردید. که البته فکر میکنم جوابش قبلا داده شده. شما باید این رو در نظر بگیرید که در یک انجمن تخصصی عکس ارسال میکنید. حداقل انتظاری که از کاربران این انجمن هست اینه که به سطحی رسیده باشند که بتوانند عکس های قابل نمایش برای کاربران متوسط با بالا ارسال کنند. هیچ دلیلی وجود نداره که هر عکسی که گرفته می شود ارسال شود. من نزدیک 300 گیگابایت عکس از ابتدای شروع عکاسیم تا الان دارم. شما آمار بگیرید من چه تعدادی عکس تا بحال در انجمن ارسال کرده ام. خیلی عکس ها هستند که گرفته میشوند ولی اون طور که باید عکس خوبی نیستند. این ها را خود عکاس باید فیلتر کند و به حساب تمرین عکاسی بگذارد.

در بحث تایید عکس ها هم همین نکته است. اگر عکسی ارسال شد و تایید نشد در صورتیکه کاملا به موضوع مرتبط باشد مطمئن باشید که ضعف های اساسی در انتخاب سوژه، کادربندی، ویرایش، و اصول اولیه دیگر عکاسی دارد. در اینجاست که عکاس محترم حداقل متوجه میشه که عکسش حداقل های لازم رو نداره و باید بیشتر تلاش کنه تا عکسی بفرسته که مورد تایید قرار بگیره. برخی از عکس هایی هم که رد میشوند در تاپیک نقد و بررسی دلایل رد شدنشون نوشته میشه. و در صورتی هم که در تاپیک نقد بررسی نشود. خود کاربر میتونه یک تاپیک در بخش بررسی عکس های تایید شده و رد شده ایجاد کنه و نظر دوستان در مورد ایرادات عکس های تایید نشده اش را جویا بشه تا متوجه مشکلات عکاسی خودش بشه و اونها رو رفع کنه.

در موضوعات انتخاب شده صرفا گرفتن یک عکس بدون ایرادات فنی از موضوع خواسته شده ملاک داوری نیست بلکه به این نکته توجه میشه که عکاس باید ایده یا حرفی در عکس داشته باشه. مثلا در مورد همین صندلی، خب وقتی عکاسی دوربین رو به دست گرفته و بدون هیچ ایده و کادربندی خاص صرفا از یک صندلی عکس گرفته، نباید انتظار داشته باشه که عکسش تایید بشه. عکاسی خوب این نیست که دوربین به دست بگیریم و از هر شیئی عکسی بگیریم. ایده و تفکر عکاس هست که یک عکس رو قوت میبخشه.

البته این رو هم بگم که در تایید عکس ها تا حدودی به سطح عکاسی عکاس دقت میشه. مثلا وقتی ما عکس یکی از مدیران و یا داوران دیگه رو برای ارسال شدن تایید نمیکنیم دلیل بر این نیست که عکس ضعف زیادی نسبت به عکس های دیگه داره ولی حداقل انتظاری که از خودمون داریم اینه که عکسی با سطح کیفی بالاتر ارائه بدیم. و این مورد هم برخی اوقات تا حدی که موجب ایجاد اختلافات فاحش در عکس های تایید شده نشه در مورد کاربران دیگر هم در نظر گرفته میشه.

اصولا دسته بندی عکاسان هم کار درستی نیست. نه از نظر اخلاقی و نه از نظر فنی. ممکنه یک عکاس آماتور در شروع عکسی بگیره و ارسال کنه که حتی خیلی شانسی عکس بسیار خوبی شده باشه. اونجاست که وقتی این عکس در تاپیکی یکدست با کاربران حرفه ای تر تایید میشه و مورد توجه دوستان قرار میگیره این خودش میتونه موجب تشویق عکاس بشه و صدالبته اون عکاس کم کم میتونه درک کنه که روند عکایسش رو باید به کدوم سمت سوق بده.

فکر میکنم با این توضیحات باید قانع شده باشید. فعلا ما روشی بهتر از روش کنونی پیدا نکرده ایم. در صورتیکه پیشنهاد بهتری دارید خوشحال میشویم که با ما در میان بگذارید.

با آرزوی موفقیت برای همه دوستان
    ME، K_NMT، a.abdullahian و 10 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me
    فوتوبلاگ: TrappedLight.net

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

در مورد پرتره . . . اینکه بگوییم :
    یکی از تعاریف پرتره فوکوس بر روی چشمها یا یکی از چشمهاست
    صحیح نیست. می توان گفت در پرتره اغلب بهتر است فوکوس روی چشم نزدیک باشد. اما این یک نکته فنی است و ربطی به تعریف پرتره ندارد. در مورد تعریف پرتره قبلاً بحث های مفصلی توی فروم شده است و با کمی گشتن قابل دسترسی است.

عکس مسعود تایید شد به دلیل کیفیت خوبش (قابل توجه دوستان فنی پسند) و اینکه بکگراند عکس مسلماً استودیو نیست و فکر را مشغول میکند که اینجا کجاست و پیر مرد چه کار میکند (که طی تحقیقات متوجه شدیم گویا ایشان آشغال می فروشند! ) البته می توان گفت که چون عکس فضا و محیط ندارد نباید به عنوان پرتره محیطی تایید میشد ولی ما از هر طرف به مرز ها نزدیک شدیم هم عکسی که از شدت بزرگی فضا نزدیک بود از موضوع خارج شود را تایید کردیم و هم این را.

عکس امیر تایید شد چون همه ویژگی ها را در نگاه اول داشت به اضافه یک افسوس : کاش فقط دست آهنگر تکان خورده بود و بقیه بدن وی فریز بود. که اگر اینچنین بود قطعاً و بدون تعارف با کمی زمان گذاشتن روی ویرایش تبدیل به یک عکس بسیار بسیار خوب میشد.
    farsad، merdax، Navid7h و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر همراه chimeh آواتار ها
    تشکر کرده
    207

حالا که این بحث اینقدر دور دراز شد بد نیست به فکر راهی باشیم که حداقل در زمینه عکس هفته این همه صفحه صرف مطالب غیر علمی و گاها خارج از ادب و صمیمیت که همخوانی با این انجمن ندارد، نشود.
    بشخصه خواهشمندم مدیران انجمن بمنظور حفظ شأن داوران و جلوگیری از دلسردی این عزیزان (بنده گان خدا بعد از کمتر از ده دوره باید هی بیان جواب هر حذف شده و برنده نشده ای رو تو محیط عمومی بدن) زین پس پست هایی که مزمون اونها اصرار بر زیر سوال بردن هیئت داوران یا عکس برتر و رقابتی کردن فضای صمیمی انجمن را دارد، حذف نمایند. بدین ترتیب
    1-بحث ها از مسیر انتقاد سازنده منحرف نمی شود
    2- هیئت داوران که با همفکری مدیران انتخاب شده اند به کارشان می رسند و پاسخگوی انتقادات سازنده می باشند
    3- بنده و امثال من که میایم اینجا یک چیز تازه دستمون بیاد چیز بلد ها رو درگیر یک بحث طوماری و توجیهی نمی بینیم
    4- کسایی که می خوان هرجور شده مطرح بشن راهی جز گرفتن عکس های بهتر و کار راه انداختن برای بچه های انجمن و رعایت ادب پیدا نمی کنن.
    پیشنهاد میدم کسانی که به هر نحو اعتراضی نسبت به رای داوران دارن آن را با مدیران در میان بگذارن و در صورت وارد بودن ایراد، مدیران پیگیری و به هیئت داوران تذکر بدهند.

بشخصه در صورتی که فضای داوری را (البته حداقل بعد از 30 مسابقه) نا عادلانه و مافیایی بیابم در آن شرکت نمی کنم و از دیگر قسمتهای انجمن بهره و لذت می برم و مطمئنا دیگران نیز اکثرا یه همین نحو عمل خواهند کرد و مسابقه ای که به چهار نفر دوست و آشنا که قربون صدقه عکسای هم می روند تبدیل بشه دوام زیادی نخواهد داشت!!
    خلاصه دوستان اگه همفکری کنین و نتیجه ای از این بحث ها بگیریم به نفع اکثریت همفکر خواهد بود!!
    Amir Abdolpanah، Walkman و M.Khalili تشکر می‌کنند.

كاربر فعال M. Beyrami آواتار ها
    تشکر کرده
    9860

سلام
    دوستان نقدی هم از عکس بنده کنید خوشحال میشوم.
    M.Barani و Miri تشکر می‌کنند.
    مسعود بیرامی
    Jhowan photography

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

سلام...

شب همگی بخیر، ( البته صبج بخیر ! )

خب، فکر میکنم به اندازه کافی در مورد تاپیک "عکس هفته موضوع شماره 8 - پرتره محیطی" صحبت کردیم. اما یادمان نرود قرار بود بیشتر عکس بگیریم.

الان وقتشه به "عکس هفته موضوع شماره 9 - صندلی" بپردازیم، امیدوارم این هفته رکورد تعداد عکس ارسال شده و تعداد عکس تایید شده شکسته شود.

ممنونم،
    همیشه شاد باشید.

پی نوشت»

این یک یاد آوری ساده بود، ما و تمام دوستان داور، همیشه منتظر انتقادها و پیشنهادهای سازنده و خوب هستیم.
    Amir Mohebi، ME، K_NMT و 9 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نوید حسینیان | پیوسته

كاربر ويژه Saadat آواتار ها
    تشکر کرده
    5366

با سلام
    پیشنهادات اعضاء فروم هم در مورد عناوین عکس هفته میتونه بسیار مفید و جالب باشه
    اگر مسعولین محترم صلاح بدانند تاپیک مجزایی فقط به همین منظور ایجاد شود تا اعضاء پیشنهادات خودشان را اعلام کنند.

شخصا چند پیشنهاد داشتم:
    چتر ,عکس و عکاس ,پاییز ,احساسات عاطفی ,لحظه ها ,کلاه ,باران

با تشکر

صفحه 15 از 35 نخستنخست ... 5 11 12 13 14 15 16 17 18 19 25 ... آخرینآخرین