صفحه 5 از 12 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 41 تا 50 , از مجموع 114
Like Tree251تشکر

موضوع: راهنمایی جهت خرید نورسنج و فلاش متر ...

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

پیش فرض پاسخ : راهنمایی جهت خرید نورسنج...

ببینید خرید یک فلاش متر و نورسنج برای کسی که یک دوربین بدون نورسنج دارد و یا یک دوربین نگاتیو ( اغلب مدیوم ها ) یک واجب است.

اما نورسنج دوربین های دیجیتال بسیار خوب هستند .اما خوب گاهی کمبود یک نورسنج مجزا بسیار احساس می شود

اینکه شما در محیط استودیو می خواهید برای پرتره نورسنجی کنید به نظرم بهتر است از روش آزمون و خطا به یک چارت کلی با فلاش ها و محیط استودیو برسید تا اینکه برای هر شات بخواهید نورسنجی کنید و وقتتان گرفته شود.

اصولا برای عروسی و ... که کار بسیار نامعقولی است.شما باید در 2 ساعت حداقل 400 شات درست و حسابی بزنید و وقتی برای نورسنجی نخواهد بود.

اما پرتره های خاص...

باز هم با آزمون و خطا و استفاده از تجربه و استفاده از حداکثر کارایی ابزارتان می توانید به نتیجه برسید.

این یعنی چه؟

یعنی مثلا فلان لنز شما در بازه دیافراگم 4 تا 8 شارپ است و شارپ ترین اش 6.3 !

خوب ترجیح این است که از همان 6.3 استفاده کنید.

سرعت سینک هم که ثابت است.

می ماند نور فلاش ها...

که با یک یا نهایتان دو بار تست به نتیجه مطلوب می رسید...

وقتی هم که به دیافراگم های نا معقول ( مثلا 1.4 و .. ) نیاز باشد باز هم به نظرم یکی دو شات تست همه چیز را برای یک عکاس حرفه روشن خواهد کرد.

البته به هیچ وجه نمی گویم که داشتن نورسنج بد است.بنده خودم دارم و گاهی در محیط های بسیار نامعقول ( مثل محیط یک کارخانه و یا ... ) از آن استفاده می کنم.

در محیط های خارج از استودیو هم با روش بالا به نتایج خوبی خواهید رسید.

یقینا نورسنجی سریع تر از یکی دو شات تست نیست.

اما داستان برای دوستان با دوربین مدیوم بدون نورسنج و ... قدری متفاوت است.

تازه کالیبره کردن دوربین دیجیتال با نورسنج هم داستان های خودش را دارد.

و یک مورد دیگر...

قابلیت های فایل Raw است که دکتر روشن عزیز به خوبی در این باب فرموده اند.شما با عکاسی Raw گاهی ( البته گاهی ) حتی تا دو استاپ ! می توانید خروجی را تغییر دهید.البته نورسنجی درست یقینا نتیجه بهتری دارد.
    K_NMT، mreza1001، F.KamranNia و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

كاربر همراه nDman آواتار ها
    تشکر کرده
    69

متعجب شدم، قیمتهای صفحه قبل درسته ؟
    خیلی بالاتر از قیمتهای اصلیه!!!

میشه یکی از دوستان شماره وارد کننده سکونیک رو برام پ.م کنه؟
    mreza1001 تشکر می‌کند.
    [Canon A-1 + many FD lenses] & [Fujifilm X-E1 + Fujinon XF 14mm f2.8 R + Fujinon XF 27mm f2.8 + Metabones FD-XF]

تشکر کرده
    14101

نقل قول نوشته اصلی توسط nDman نمایش پست ها
    متعجب شدم، قیمتهای صفحه قبل درسته ؟
    خیلی بالاتر از قیمتهای اصلیه!!!

میشه یکی از دوستان شماره وارد کننده سکونیک رو برام پ.م کنه؟
    شرکت رنگ سیستم نمایندگی سکونیک ، ولبون ، ایلفورد ، و هنسل...

کد:
    http://rangesystem.com/
    K_NMT، mreza1001، Farid-Gh و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

بله قیمت ها تا جایی که می دان درست است. 150 ...200 بالای قیمت است.

در حال حاضر هم از همین سیستم استفاده می کنم که فرمودید اما فکر کنم همه می دانیم که کار درستی نمی کنیم! اما عکسی که برود تو فتوشاپ و یکی دو استاپ نورش را اصلاح کنیم و . . . آدم را از عکاسی نا امید میکنه.

اکثریت قریب به اتفاق عکاسان ایرانی نور سنج را در دنیای دیجیتال چیز اضافه ای می دانند که در کمد خاک می خورد. ولی آن تعدادی که دارند حاضر به فروختن نورسنج هایشان نیستند! شاید یواشکی استفاده می کنند. اما در جاهای دیگر همچنان با بهترین دوربین ها از فلاش متر و کلوین متر استفاده می شود و این وسایل نه تنها در کمد خاک نمی خورد بلکه از گردن عکاس آویزان است و از وی جدا نمی شود.
    darkness_land تشکر می‌کند.
    محمد رضا میلانی

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

نقل قول نوشته اصلی توسط mreza1001 نمایش پست ها
    بله قیمت ها تا جایی که می دان درست است. 150 ...200 بالای قیمت است.

در حال حاضر هم از همین سیستم استفاده می کنم که فرمودید اما فکر کنم همه می دانیم که کار درستی نمی کنیم! اما عکسی که برود تو فتوشاپ و یکی دو استاپ نورش را اصلاح کنیم و . . . آدم را از عکاسی نا امید میکنه.

اکثریت قریب به اتفاق عکاسان ایرانی نور سنج را در دنیای دیجیتال چیز اضافه ای می دانند که در کمد خاک می خورد. ولی آن تعدادی که دارند حاضر به فروختن نورسنج هایشان نیستند! شاید یواشکی استفاده می کنند. اما در جاهای دیگر همچنان با بهترین دوربین ها از فلاش متر و کلوین متر استفاده می شود و این وسایل نه تنها در کمد خاک نمی خورد بلکه از گردن عکاس آویزان است و از وی جدا نمی شود.
    سلام جناب میلانی، چیزی که باعث می‌شود تا با وجود هیستوگرام و هایلایت وارنینگ و پریویو و ... همیشه از یک نوبت عکاسی چندتایی آندراکسپوز شود (که همیشه در عکاسی‌های هول هولکی این اتفاق برایم می‌افتد) بی دقتی خودم است، نه ضعف ابزار. ُ وقتی از فیلم و نگاتیو استفاده می‌کردم و نورسنج، این بی‌دقتی یا اعتماد کورکورانه به نورسنج... گاه فاجعه می‌آفرید. حرف من در رد کاربرد نورسنج(فلاش‌متر) نیست، تنها میخواهم محدودیت استفاده از آن را عرض کنم. فلاش‌متر را هم به خاطر این تا به حال نفروخته‌ام که پیش می‌آید بعضی سوژه‌ها از آن وسیله عجیب و جالب یاد می‌کنند که زمانی در فشن‌تی وی دیده‌اند! و با دیدن آن احساس آرامش بهشان دست می‌دهد. کماکان تنها توصیه من به علاقمندان خرید این وسیله...قرض گرفتن آن از دوستی (در مورد آقای میلانی عزیز...بی‌تعارف بنده L308-BII ناقابلی دارم که می‌توانید امانت بگیرید) و عکاسی با آن است. بنده احتمال آندراکسپوز بودن عکس را درهنگام استفاده فلاش‌‌متر بسیار بیش‌تر می‌دانم...چون آدم ناخودآگاه به اکسپوژر پیش‌نهادی آن اعتماد می‌کند
    ویرایش توسط Amir Mohebi : Monday 20 September 2010 در ساعت 08:08
    A_Maddah، Kholeno، Kourosh Kahal و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

سلام

ابتدا پی نوشت! :

هم کلامی با و استفاده از تجربیات دوستان عزیزی مثل آقای محبی (نه به خاطر مدیر بودنشان) و سایر دوستانی که تجربه چندین و بعضاً چندین ده ساله در عکاسی دارند برای بنده افتخار بزرگی است که از لحظه ورود به این فروم نادانسته و بعدتر دانسته نصیبم شده و از این بابت خوشحالم.

اتفاقاً از آن جایی که قبلاً هم (فکر کنم تو همین تاپیک) همن پیشنهاد را دیده بودم به این توصیه عمل کردم و یک فلاش متر گوسن از دوستم قرض کردم. هرچند که کمی قدیمی بود و من هم تا اومدم باهاش عادت کنم دوستم لازم داشت و باید پس می دادم اما تجربه خوبی بود.
    تجربه قبلی استفاده از نورسنج همراه با دوربین مدیوم با بک نگاتیو این بود که 30 درصد عکس ها رو به طرز غیر قابل استفاده ای سوزاندم! 70 درصدش خوب بود. برای فلاش متری هم تفکیک فلاش ها را نمی تونستم درست انجام بدم که الان فکر می کنم ناشی از نداستن یک سری نکات و عدم صبر حوصله کافی بود.

فکر کنم حالا که تصمیم جدی برای خرید دارم بد نباشد مجدداً این کار را انجام دهم. از طرفی به دلیل قیمت بالای داخل ایران به فکر خرید از خارج (هرچند که با تاخیر به دستم برسد) افتادم.
    darkness_land تشکر می‌کند.
    محمد رضا میلانی

كاربر همراه nDman آواتار ها
    تشکر کرده
    69

بله متاسفانه قیمتها به دلیل انحصاری بودن وارداتش بالاست هر چند که یک نماینده رسمی باید قیمتهاش با قیمتهای جهانی هم خوانی داشته باشه، به هر جهت من هم بدنبال تهیه از خارج هستم.

آقای محبی تا اونجا که من اطلاع دارم اشکال از مدل نورسنج شماست، این مدل امکان انتخاب 1/2 یا 1/3 استاپ رو نداره که این مشکل در مدل L-308s حل شده.
    در سایتهای خارجی هم توصیه میکنن که این نورسنج شما رو خریداری نکنن.
    برعکس تجربه شما عکاسان در سایتهای خارجی استفاده از نورسنج دستی (Hand-held) رو یک تحول در عکاسیشون میدونن و به دیگران هم توصیه میکنن که حتمی یک نورسنح تهیه کنند.

این یه مطلب مفید در مورد نتیجه استفاده از نورسنج دستی که میتونه مفید باشه برای درک عملکرد این نوع نور سنجها:

کد:
    http://english.sekonic.co.jp/meter_tips
    mreza1001 و mehran2190 تشکر می‌کنند.
    [Canon A-1 + many FD lenses] & [Fujifilm X-E1 + Fujinon XF 14mm f2.8 R + Fujinon XF 27mm f2.8 + Metabones FD-XF]

كاربر جديد
    تشکر کرده
    19

سلام دوستان
    من یه سرچ زدم در مورد Sekonic L-358 Flash Master Light Meter برای خرید

تو سایت این دو مورد را هم در کنار این محصول پیشنهاد داده بود
    Sekonic Radio Triggering , PocketWizard
    می خواستم بدونم چقدر نیاز هستند و چه کاربردی دارند

Sekonic Radio Triggering چه کار بردی داره و حتما نیازه ؟ آخه مثل اینکه داخل نورسنج وصل می شه

و

و مزیت ان مدل نسبت به Sekonic L-308s چیه
    البته یکی از دوستان Gossen Digipro را پیشنهاد داده
    پیشاپیش ممنون از راهنمایی هاتون
    ویرایش توسط butterfly : Friday 19 November 2010 در ساعت 17:02

تشکر کرده
    14101

نقل قول نوشته اصلی توسط butterfly نمایش پست ها
    سلام دوستان
    من یه سرچ زدم در مورد Sekonic L-358 Flash Master Light Meter برای خرید

تو سایت این دو مورد را هم در کنار این محصول پیشنهاد داده بود
    Sekonic Radio Triggering , PocketWizard
    می خواستم بدونم چقدر نیاز هستند و چه کاربردی دارند

Sekonic Radio Triggering چه کار بردی داره و حتما نیازه ؟ آخه مثل اینکه داخل نورسنج وصل می شه

و

و مزیت ان مدل نسبت به Sekonic L-308s چیه
    البته یکی از دوستان Gossen Digipro را پیشنهاد داده
    پیشاپیش ممنون از راهنمایی هاتون
    باید دید مورد استفاده شما چیست؟

با پوزش اما عده ای از دوستان یک سری لوازم و گجت ها را فقط برای اینکه خریده باشند تهیه می کنند.شاید تا پایان عمر عکاسی ایشان یکی دو بار هم مورد استفاده قرار نگیرد!

نورسنج هم یکی از ابزار هایی است که تا وقتی به درستی از عکاسی و خواسته مان اطلاع نداشته باشیم تهیه آن به هیچ وجه ضرورت ندارد و پول هدر دادن است.

باید دید که آیا واقعا به این ابزار نیاز داریم و یا نه.

چند تن از دوستان دلیلشان برای خرید نورسنج این بود که در فلان فیلم آموزشی آقای فلانی که بهترین عکاس دنیا یکی از اینها دایم همراه اش است!

اما در مورد سوال شما....

فعلا اجباری برای خرید این دو وسیله جانبی نیست.این وسایل برای تریگر کردن فلاش ها به صورت وایرلس هستند و بدون آنها هم کار شما به خوبی انجام می شود کافی است که به جای آنها از کابل سینک فلاش هایتان استفاده کنید و حدود 500 هزار تومان هم صرفه جویی کنید!!!

آنها فقط ابزاری هستند که بتوانید فلاش های استودیویی یا پرتابل تان را بدون محدودیت فاصله تریگر کنید.

و اما در مورد تفاوت این مدل با 308 هم باید ابتدا به پاسخ سوالات بالا برسیم.

مثلا 358 یک سری برتری ها دارد و یک سری معایب!

یکی از بدترین اشکالات اش نوع باطری مصرفی است که از نوع CR123A ولی 308 باطری AA می خورد که همین باعث می شود که اگر باطری تمام شد با مشکل مواجه شوید.یا اینکه 358 قابلیت نصب سیستم وایرلس به همراه تریگر پاکت ویزارد را دارد اما 308 این امکان را ندارد.یا اینکه 358 سوکت سه پایه دارد اما 308 سبک تر و جمع جور تر است.یا اینکه 358 بدنه اش سیلد تر است و در شرایط دشوار مقاومت بیشتری دارد و صفحه نمایش از دارای چراغ است.یا اینکه هد آن قابلیت چرخش دارد و لوازم اپتیک جانبی ( اسپات مترینگ ) برای عرضه شده است و مد های برنامه ریزی شده دارد یا سیستم آنالیز فانکشن دارد اما 308 این امکان را ندارد.تفاوت قیمت فراوانی هم دارند.مثلا 358 در زمان استفاده از سیستم وایرلس فقط مد تقدم شاتر را ساپورت می کند و نه مد تقدم دیافراگم و یک سری ریزه کاری های دیگر که شاید شما هیچ گاه متوجه آنها نشوید.
    ویرایش توسط Kaveh Ghobadi : Saturday 20 November 2010 در ساعت 11:42
    vbigdeli، F.KamranNia، Amir Abdolpanah و 9 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir

كاربر جديد
    تشکر کرده
    19

نقل قول نوشته اصلی توسط Kaveh Ghobadi نمایش پست ها
    باید دید مورد استفاده شما چیست؟

با پوزش اما عده ای از دوستان یک سری لوازم و گجت ها را فقط برای اینکه خریده باشند تهیه می کنند.شاید تا پایان عمر عکاسی ایشان یکی دو بار هم مورد استفاده قرار نگیرد!

نورسنج هم یکی از ابزار هایی است که تا وقتی به درستی از عکاسی و خواسته مان اطلاع نداشته باشیم تهیه آن به هیچ وجه ضرورت ندارد و پول هدر دادن است.

باید دید که آیا واقعا به این ابزار نیاز داریم و یا نه.

و اما در مورد تفاوت این مدل با 308 هم باید ابتدا به پاسخ سوالات بالا برسیم.

مثلا 358 یک سری برتری ها دارد و یک سری معایب!

یکی از بدترین اشکالات اش نوع باطری مصرفی است که از نوع CR123A ولی 308 باطری AA می خورد که همین باعث می شود که اگر باطری تمام شد با مشکل مواجه شوید.یا اینکه 358 قابلیت نصب سیستم وایرلس به همراه تریگر پاکت ویزارد را دارد اما 308 این امکان را ندارد.یا اینکه 358 سوکت سه پایه دارد اما 308 سبک تر و جمع جور تر است.یا اینکه 358 بدنه اش سیلد تر است و در شرایط دشوار مقاومت بیشتری دارد و صفحه نمایش از دارای چراغ است.یا اینکه هد آن قابلیت چرخش دارد و لوازم اپتیک جانبی ( اسپات مترینگ ) برای عرضه شده است و مد های برنامه ریزی شده دارد یا سیستم آنالیز فانکشن دارد اما 308 این امکان را ندارد.تفاوت قیمت فراوانی هم دارند.مثلا 358 در زمان استفاده از سیستم وایرلس فقط مد تقدم شاتر را ساپورت می کند و نه مد تقدم دیافراگم و یک سری ریزه کاری های دیگر که شاید شما هیچ گاه متوجه آنها نشوید.

اول ممنون از جواب کاملتون
    مورد استفاده من برای خرید نورسنج استفاده برای نوردهی بهتر در عکاسی با فلاش است
    به نظرم صرفه جویی بیشتری در زمان می شه به خاطر جلوگیری از روش آزمون و خطا و اینکه در عکاسی پرتره هم سوژه خسته نمی شه و حالت چهره را از دست نمی ده
    اما با این توضیحات فکر می کنم مدل 308 برای من مناسب تر باشه

سوال دیگه اینه که 308 حالت spot نداره و آیا مشکلی ایجاد می کنه
    اونجور که من اطلاع دارم حالت spot برای نورسنجی به روش زون سیستم به کار می ره
    و چقدر این روش کاربردی هست ؟
    mreza1001 تشکر می‌کند.

صفحه 5 از 12 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... آخرینآخرین