صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 13
Like Tree140تشکر

موضوع: آیا مرگ HDR Photography نزدیک است؟

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

پیش فرض آیا مرگ HDR Photography نزدیک است؟

12513699295_fd9d51274c_z.jpg

در یک سال اخیر، میزان استفاده‌ام از تکنیک HDR در عکاسی طبیعت کاهش پیدا کرده است. چند روز قبل مطلبی را دیدم (+) که عنوانش جالب بود:

Is Death of HDR Photography coming?

در این مطلب نویسنده گفته که سنسورهای جدید وضعیت Dynamic Range بهبود یافته‌ای دارند و عملا کاربرد HDR کم شده است.

از سویی حرف ایشان نادرست نیست و واقعا هم سنسورهای جدید، حتی در دوربینهای غیر فول فریم، در این زمینه خیلی پیشرفت کرده اند.

اما به نظرم نکته دیگر در این داستان، خودِ نرم‌افزارها هستند. نرم‌افزارهای جدید RAW Converter عملا امکاناتی را در اختیار شما قرار می‌دهند که در گذشته وجود نداشته است.

به عنوان مثال در گذشته برای استخراج حداکثر DR از یک فریم RAW در بسیاری از موارد مجبور به پروسس چندگانه فایل و سپس ترکیب آنها در نرم‌افزارهای HDR بودیم.

اما اکنون داستان متفاوت شده است: می‌توان با همان تک فریم RAW به حداکثر پروسس مورد نظر در زمینه DR دست یافت. تازه مشکلات جانبی و عوارضی مانند غیرطبیعی شدن هم ندارد.

همچنین پیشرفتهای دیگری مانند پروسس ۳۲ بیتی در محیط نرم‌افزارهای مبدل RAW باز هم کار را ساده‌تر و بهتر کرده اند.

البته هنوز هم شرایطی وجود دارد که بخصوص در عکاسی طبیعت، بهترین نتیجه را پروسس HDR واقعی حاصل می‌کند اما شاید هنوز پیشرفتهای بیشتری را در زمینه پروسس RAW در آینده شاهد باشیم که باز هم میزان استفاده از HDR اصیل را کمتر کند.

نکته‌ دیگری که در آن مطلب وجود دارد، پیش بینی آینده نرم افزارهای HDR است: گفته که شاید تهیه پلاگین‌هایی برای مبدل های RAW از سوی این شرکتها، که بتواند به راحتی و با یک کلیک، بهترین پروسس شبیه HDR را حاصل کند، یکی از روشهای کاری آینده آنها باشد.

دوستانی که در فروم عکاسی طبیعت حرفه‌ای می کنند، نظرشان چیست؟ آیا اخیرا تفاوتی در میزان نیاز خود به پروسس HDR اصیل حس کرده‌اند؟
    Niaz، ME، A_Maddah و 56 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه AliAk آواتار ها
    تشکر کرده
    3315

صد در صد دوربین های جدید پیشرفت خیلی خوبی در زمینه رنج دینامیکی داشتند ولی
    هنوز هم برای دست یابی به بهترین کیفیت نیاز به استفاده از چندین فایل و چندین نوردهی مختلف داریم !
    اما باید اعتراف کنیم گاها با دیدن میزان دیتای موجود در فایل خام واقعا شگفت زده میشوم، اما این پیشرفت هنوز تغییر چندانی در روند کاری عکاسان منظره و ... ایجاد نکرده و هنوز اکثر عکاسان در حال استفاده از چندین نوردهی هستند ...
    بنظرم هنوز فاصله زیادی با "مرگ اچ دی آر داریم"
    nmroshan، A_Maddah، Digital Lover و 14 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

گفتم به گوشه‌ای بنشینم ولی دلم
    ننشیند از کشیدن خاطر به سوی دوست

كاربر همراه Shafy آواتار ها
    تشکر کرده
    414

نباید به HDR به عنوان یه آیین و سنت نگاه کنیم، که تلاش کنیم تا نمیره! اگر به اصل سبک HDR فکر کنیم می بینیم، HDR سنت نیست، HDR دارو هست، راه درمان هست، راه درمانی برای بر طرف کردن یک ضعف در عکاسی، دوربین های قدیمی و البته سنسور های قدیمی توانایی این رو نداشتن که با یک شات تعادل پسندیده ای در نقاط مختلف یک عکس ایجاد کنن (نقاط تیره و روشن) یا همون عبارت دینامیک رنج! خب این یک واقعیته که این مسئله ضعف دوربین های قدیمی یا در واقع عکاسی قدیمی بوده، مثل خیلی از ضعف های دیگه در عکاسی قدیمی مثل مسئله عکس های سیاه و سفید که در زمان قدیم با نقاشی کردن روی عکس اون رو رنگی می کردن، که بعدش با پیشرفت فن آوری، عکس های رنگی به وجود اومد. ما نمی تونیم بگیم عکاسی سیاه و سفید در حال مرگ هست و ما باید تلاش کنیم نمیره و ...
    به وجود اومده نرم افزار های RAW Convertor هم بخشی از این پیشرفت محسوب می شه، و این مسئله یک واقعیت غیر قابل انکار هست گاهی اوقات واقعا عکس های قابل تحسینی رو خلق می کنن.
    به نظرم با این که بین عکس ها و فایل های HDR & RAW واقعی با HDRهای ویرایشی تفاوت هایی هست ولی باید به نگاه و حس بصری تصویر بیشتر توجه بشه.
    بله با این حرف هم موافقم که سنسور های جدید خیلی راحت قابلیت عکاسی با دینامک رنج بالا رو دارن و نیازی به عکاسی HDR ندارن که این موضوع همون پیشرف علم هست که البته در راستای بر طرف ضعف های گذشته به وجود اومده.
    A_Maddah، Digital Lover، sixers و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    شفیع فیروزبخش
    Nikon D7100 - SONY ALPHA 100
    گالری
    (می میرم، تا ایران بماند) «بایندر»

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

گر چه سنسورهای بسیار قوی امروزی، در بسیاری از صحنه ها و کادرها به ما کمک می کنند که کیفیت قابل قبولی را در اکثر موارد به دست بیاوریم اما به نظر من اگر زمانی برسد که فایل های خام 32 بیتی، با گستره پویایی 23 استاپی به وجود بیایند. آن هم به صورتی که فراوانی اطلاعات ذخیره شده در قسمت های تیره همپای فراوانی آن ها در قسمت های روشن باشد، می توان چنین ادعایی را مطرح کرد که مرگ این تکنیک فرا رسیده است. در غیر این صورت می توان مثال های نقضی مطرح کرد که نیاز به HDR (در معنای عکس داینامیک رنج بالا) توجیه کند.
    nmroshan، Halalzadeh، Digital Lover و 14 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

ممنون از نظرات دوستان.

مجددا تاکید میکنم که منظور آن مطلب و نیز نوشته من به معنای از بین رفتن این تکنیک در حال حاضر نبود. بلکه این سوال را مطرح کرده است که : آیا در حال حاضر نسبت به گذشته، میزان استفاده از این تکنیک کاهش یافته است یا خیر؟
    Persian، Shafy، Amir Abdolpanah و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه Shafy آواتار ها
    تشکر کرده
    414

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    ممنون از نظرات دوستان.

مجددا تاکید میکنم که منظور آن مطلب و نیز نوشته من به معنای از بین رفتن این تکنیک در حال حاضر نبود. بلکه این سوال را مطرح کرده است که : آیا در حال حاضر نسبت به گذشته، میزان استفاده از این تکنیک کاهش یافته است یا خیر؟
    بله کاهش یافته!
    وقتی با یک شات فایل RAW و استفاده از نرم افزار های ویرایش Raw می شه به راحتی به یه HDR خوب و جذاب رسید، دلیلی نداره در چند شات بخوایم این کارو انجام بدیم، البته اگر دقیق بشیم تفاوت هایی داره، ولی خیلی محسوس نیست.
    morteza khademy تشکر می‌کند.
    شفیع فیروزبخش
    Nikon D7100 - SONY ALPHA 100
    گالری
    (می میرم، تا ایران بماند) «بایندر»

كاربر همراه radioheadz آواتار ها
    تشکر کرده
    719

با سلام و احترام خدمت جناب روشن
    یک نکته حاصل تجربه بنده در برخورد با مخاطب عام دارم و اون این هست که مردم عادی گرچه اسم HDR رو هم نمی دانند اما به شدت متقاضی این عکس ها هستند و با توصیف عکس های HDR خواستار این نوع عکاسی هستند..
    بنابراین فکر نمی کنم فعلا خبری از مرگ باشه (در مورد کاهش در میان عکاسانی که حرفه ای مشغول عکاسی طبیعت هستند به نظرم حرف شما درست هست زیرا تعداد عکس های که از این روش استفاده شده و در نمایشگاه ها ارائه شده به نظرم کمتر از قبل هست ویا اینکه بنده کمتر دیدم)
    اگر از زاویه دیگر نگاه کنیم آینده این روش به این صورت خواهد بود، HDR یک تکنیک است و مانند طراحی با مداد و زغال که با به وجود آمدن رنگ روغن هنوز هم طراحی های با مداد جذابیت خود را دارند و شاید به بتوان گفت از این دوره به بعد دیگر مانند زمانی که HDR تازه معرفی شده بود و عکاسان با هدف گرفتن عکس HDR اقدام به عکاسی می کردند نخواهد بود( در دوران دانشگاه اردو عکاسی HDR در طبیعت برگزار شد که هدف HDR بود و عکاسی طبیعت در مرحله بعدی اهمیت بود) و این تکنیک ابزاری کمکی در خدمت سوژه و عکاس خلاق در خواهد آمد.
    nmroshan، Rouzbeh Ehsani و a.g g.a تشکر می‌کنند.
    خراب رفاقت آنم که جان دهد در بهر دوست ... خط و خال لغو بر در نهاده و بی آرزوست

كاربر بسیار فعال Madjidm آواتار ها
    تشکر کرده
    7162

به نظر من ممکن است پیشرفت تکنولوژی تولید سنسورهای با داینامیک رنج بالا در کنار توسعه نرم افزارهای ویرایشگر به خصوص نرم افزارهای تخصصی HDR بتواند فرصتهای جدید و بهتری را برای تولید چنین عکسهایی فراهم سازد، درست است که مثلا تکشاتهای چنین سنسورهایی هم اکنون HDRهای خوبی را تولید کند اما آیا چند شات چنین سنسورهایی توسط نرم افزارهای آینده نمیتواند آثار بدیع خاص و متفاوت با HDR های امروزی تولید کند؟
    nmroshan، Shafy، a.g g.a و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    گزینه تشکر برای عکس خوب است نه عکاس آشنا!
    در باره من،

سلف پرتره ،
    گالری.

كاربر همراه F.KamranNia آواتار ها
    تشکر کرده
    5191

به شخصه مرگی در پیش نمیبینم ، بلکه استفاده از این تکنیک پس از گذشت زمان هدفمند تر شده.
    من از همان ابتدا سبک تصنعی که در اغلب HDR ها دیده میشد را دوست نداشتم و به مرور زمان توانستم با استفاده از روش های
    جدید تر و پروسس بهتر عکس را طوری ویرایش کنم که HDR بودنش بر عکس بودن غلبه نکند.
    (البته شاید هنوز به صورت کامل موفق نشده باشم)
    nmroshan، Navid7h، a.g g.a و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر فعال Afshin.Prt آواتار ها
    تشکر کرده
    6024

درود
    يادم هست كه چند سال پيش مطلبي از يكي از بزرگوارن انجمن در مورد اختلاف محدوده دينامكي چشم انسان با بهترين حسگرهاي نوري دوربينهاي ديجيتال خونده بودم،‌ ايشون اعتقاد داشت كه چشم انسان ميتونه تا 9 رده دينامكي رو تشخيص بده (و شايد موجودات ديگه مانند عقاب بهتر يا محدود تر مانند پشه باشند)‌، ولي بهترين تجهيزات ديجيتالي تا اون موقع تنها ميتونستند 5 رده دينامكي رو ثبت كنند بنابر اين ما نياز داريم كه با فنآوري HDR اين مشكل رو بهبود بديم.

من فكر ميكنم كه حسگرهاي تازه با وجود بهبود چشم گير، با چشم انسان فاصله زيادي دارند و هنوز نياز بكاربردن فنآوري HDR براي پر كردن اين خلا هستش. شايد با پيشرفت حسگرها اين شكاف كمتر بشه.
    بدرود

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین