صفحه 9 از 26 نخستنخست ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 19 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 81 تا 90 , از مجموع 257
Like Tree812تشکر

موضوع: تکنیک Hdri

كاربر همراه Shafy آواتار ها
    تشکر کرده
    414

پیش فرض پاسخ: تکنیک Hdri

از اساتید محترم کسی با آلفا 100 کار کرده ؟
    سبک HDR در دوربین آلفا 100 چطوریه ؟
    کسی هست که بتونه کمکم کنه ؟
    شفیع فیروزبخش
    Nikon D7100 - SONY ALPHA 100
    گالری
    (می میرم، تا ایران بماند) «بایندر»

كاربر همراه Kamal آواتار ها
    تشکر کرده
    2002

نقل قول نوشته اصلی توسط Shafy نمایش پست ها
    از اساتید محترم کسی با آلفا 100 کار کرده ؟
    سبک HDR در دوربین آلفا 100 چطوریه ؟
    کسی هست که بتونه کمکم کنه ؟
    سلام
    از اساتيد نيستم ولي شايد بتونم كمكت كنم .
    hdr سبك نيست و تكنيك هست و با هر دوربيني كه بشه از يك صحنه با چند نور دهي عكاسي كرد امكان پذيره.
    نرم افرارم يا از خود فتوشاپ استفاده ميشه يا ار نرم افزارهاي كه مخصوص اين كا ر هست مثل photomatix pro
    براي ساختن معمول ترين hdr داخل منزل ودر طول روز دوربين روي سه پايه و به طرف يك پنجره وحداقل 3 عكس با نوردهي هاي مختلف بعد عكسها رو وارد نرم افزار ميكوني و يك عكس hdr تحويل ميگري.

كاربر همراه Shafy آواتار ها
    تشکر کرده
    414

نقل قول نوشته اصلی توسط kamalmobil نمایش پست ها
    سلام
    از اساتيد نيستم ولي شايد بتونم كمكت كنم .
    hdr سبك نيست و تكنيك هست و با هر دوربيني كه بشه از يك صحنه با چند نور دهي عكاسي كرد امكان پذيره.
    نرم افرارم يا از خود فتوشاپ استفاده ميشه يا ار نرم افزارهاي كه مخصوص اين كا ر هست مثل photomatix pro
    براي ساختن معمول ترين hdr داخل منزل ودر طول روز دوربين روي سه پايه و به طرف يك پنجره وحداقل 3 عكس با نوردهي هاي مختلف بعد عكسها رو وارد نرم افزار ميكوني و يك عكس hdr تحويل ميگري.
    خوب، مشکل همین جاست ! چطوری با فتوشاپ همچین تکنیکی رو اجرا کنم ؟
    شفیع فیروزبخش
    Nikon D7100 - SONY ALPHA 100
    گالری
    (می میرم، تا ایران بماند) «بایندر»

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

همین تاپیک را از اول بخوانید
    Kamal، BERLANO و S.M.Noorbakhsh تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه nalibre آواتار ها
    تشکر کرده
    787

این پست صرفا در پاسخ دوست خوبمون آقای شفیع نیست البته می تونه برای ایشون به عنوان یک نمونه از کاربرد تکنیک HDR در آلفا 100 استفاده بشود.

یکی از مهمترین مشکلاتی که از اوایل شروع کار عکاسی باهاش مواجه هستم مشکل کم بودن داینامیک رنج دوربین و در نتیجه اور اکسپوز شدن یا آندر اکسپوز شدن بخشهایی از تصویر ثبت شده است. این مشکل به خصوص در شاخه عکاسی مورد علاقه من من یعنی عکاسی از طبیعت که رنج نوری وسیعی از آسمان با نور زیاد تا سایه های با نور کم رو شامل می شه خیلی نمود پیدا می کند. برای حل این مشکل سه راه حل قابل استفاده است.
    1- استفاده از دوربین با داینامیک رنج بیشتر (این A100 ما فکرکنم رکورددار کمترین داینامیک رنج است، که البته با دوربین های بهتر هم همیشه حالتی وجود دارد که رنج نورها فراتر از محدوده دوربین است)
    2- استفاده از فیلتر گراجوال، (که برای وقتی که تفاوت رنج نوری عمدتا بین آسمان و زمین است قابل کاربرد است و در سایر موارد کمکی نمی کند و البته من کمی تنبلم در استفاده از این فیلتر)
    3- استفاده از تکنیک HDR

بنابراین به نوعی مجبور به یادگیری و استفاده از تکنیک HDR هستم. الان که چند وقتی است در برخی موارد از HDR استفاده می کنم. بد ندیدم دو نکته زیر رو با دوستان به اشتراک بگذارم و اگر اشتباهی می کنم یا راه بهتری هست اصلاح کنم.

1- استفاده از این تکنیک معمولا باعث غیر طبیعی شدن عکس می شود که خوب این امر به خصوص در عکسهای منظره که عمدتا رئال بودن مد نظر است همیشه مطلوب نیست.
    برای کاهش این اثر معمولا تنظیم Tone Mapping باید با دقت زیادی انجام بشود و حتما بعد از ساخت HDR در فتوماتیکس تنظیم Level و Curev در فتوشاپ انجام بشود.من معمولا دوباره کمی Shadow/highlight را هم تغییر می دهم.

2- استفاده از چند شات در صحنه های با اجسام متحرک (حتی با اجسام با سرعت کم مانند ابر) خیلی موفقیت آمیز نیست. حتی وقتی از براکتینگ استفاده می کنم معمولا در شاخه های درختان و لبه ابرها محو شدگی پدید می آید. مگر وقتی که سرعت باد تقریبا صفر باشد.
    برای کاهش این مشکل معمولا از دو شات (و حداکثر سه شات) یکی آندر و یکی آور اکسپوز استفاده می کنم و بعد طیفهای نوری بینابینی را در لایت روم می سازم. مثلا فرض کنیم دو شات یکی -1 و دیگری +1 ثبت می کنم و ثبتهای +2,0,-2 را از این دو شات تهیه می کنم.

و در نهایت یک نمونه از کاربرد این تکنیک و شاتهای مورد استفاده برای آن
    عکس با محدوده نوری اصلاح شده

عکسهای اولیه

reza_Bahman، shabab، moriss و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    [CENTER][/CENTER]

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

پیش فرض پاسخ : پاسخ: تکنیک Hdri

نقل قول نوشته اصلی توسط nalibre نمایش پست ها
    ا
    1- استفاده از دوربین با داینامیک رنج بیشتر
    2- استفاده از چند شات در صحنه های با اجسام متحرک (حتی با اجسام با سرعت کم مانند ابر) خیلی موفقیت آمیز نیست. حتی وقتی از براکتینگ استفاده می کنم معمولا در شاخه های درختان و لبه ابرها محو شدگی پدید می آید. مگر وقتی که سرعت باد تقریبا صفر باشد.
    با سلام خدمت دوستان عزيز
    درخصوص استفاده از دوربين با ديناميك رنج بيشتر ، بهتر است از بدنه هاي نيكون استفاده نماييد. براي عكاسي در نورهاي طبيعي يا شديد روز (پر كنتراست) ، فضاهاي باز و موارد مشابه نيكون بدليل ديناميك رنج بهتر و كثرت نقاط نورسنجي معمولا تصاوير يكنواخت تر با رنگ هاي زنده تر را به شمامي دهد.
    درخصوص مورد دوم (استفاده از براكتينك و مشكل حركت اجسام) يك راه بسيار ساده وجود دارد كه اين مشكل را حل مي نمايد و آن عكاسي با فرمت raw مي باشد.
    شما زماني كه با فرمت raw تصويري را ثبت نماييد (البته همه دوستان اطلاعات كافي درخصوص فرمت raw دارند) مي توانيد با adobe LR (لايت روم) ، اسپوز تصوير خود را مثلا يك گام كاهش داده و يا يك گام اضافه نماييد و با هر حالت از تغييراتي كه انجام ميدهد كه فايل با تغييرات ذخيره نموده و بعدا در نرم افزار hdr خود از آنها استفاده نماييد.
    * بهتر است فايل هاي خروجي LR را tiff ذخيره نماييد تا با كاهش كيفيت (بدليل فشرده سازي فايل هاي Jpg) روبرو نشويد.
    پس تصوير شما ديگر داراي حركت نيست و عكس خوبي را خواهيد داشت.
    * درخصوص فايلهاي raw : اطلاعات و جزئيات ذخيره سازي در فايلهاي raw در دوربين هاي مختلف با هم متفاوت است.
    با تشكر - رضا فهيهي
    ویرایش توسط fahimi : Friday 3 September 2010 در ساعت 12:40

كاربر فعال AmirS آواتار ها
    تشکر کرده
    1291

نقل قول نوشته اصلی توسط fahimi نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان عزيز
    درخصوص استفاده از دوربين با ديناميك رنج بيشتر ، بهتر است از بدنه هاي نيكون استفاده نماييد. براي عكاسي در نورهاي طبيعي يا شديد روز (پر كنتراست) ، فضاهاي باز و موارد مشابه نيكون بدليل ديناميك رنج بهتر و كثرت نقاط نورسنجي معمولا تصاوير يكنواخت تر با رنگ هاي زنده تر را به شمامي دهد.
    درخصوص مورد دوم (استفاده از براكتينك و مشكل حركت اجسام) يك راه بسيار ساده وجود دارد كه اين مشكل را حل مي نمايد و آن عكاسي با فرمت raw مي باشد.
    شما زماني كه با فرمت raw تصويري را ثبت نماييد (البته همه دوستان اطلاعات كافي درخصوص فرمت raw دارند) مي توانيد با adobe LR (لايت روم) ، اسپوز تصوير خود را مثلا يك گام كاهش داده و يا يك گام اضافه نماييد و با هر حالت از تغييراتي كه انجام ميدهد كه فايل با تغييرات ذخيره نموده و بعدا در نرم افزار hdr خود از آنها استفاده نماييد.
    * بهتر است فايل هاي خروجي LR را tiff ذخيره نماييد تا با كاهش كيفيت (بدليل فشرده سازي فايل هاي Jpg) روبرو نشويد.
    پس تصوير شما ديگر داراي حركت نيست و عكس خوبي را خواهيد داشت.
    * درخصوص فايلهاي raw : اطلاعات و جزئيات ذخيره سازي در فايلهاي raw در دوربين هاي مختلف با هم متفاوت است.
    با تشكر - رضا فهيهي
    البته این روش HDR واقعی نمیده چون نهایتا جزيیات قسمت های سایه و هایلایت وجود نخواهد داشت و نتیجه فقط افکت HDRگونه داره...
    ویرایش:
    در مورد استفاده از فوتوشاپ برای HDR ورژن های قبل از CS5 یا این امکان را ندارند و یا بسیار ظعیف است اما وضعیت برای CS5 بسیار بهبود پیدا کرده...
    برای CS5 به منوی فایل و سپس Automate رفته و بعد merge to HDR Pro رو بزنید و مراحل وارد کردن عکس و سپس تنظیمات پردازش را دنبال کنید (مهمترین گزینه ها در پنجره پردازش HDR، اسلایدرهای قسمت edge glow و اسلایدر Detail هستند و بقیه موارد تقریبا در ACR ولایت روم قابل جایگزینی هستند)
    برای ورژن های قدیمی (اگه اشتباه نکنم از CS2 به بعد) هم به همین مسیر رفته و merge to HDR رو بزنید... منتها برای این ورژن ها، خروجی در مرحله قبل از پردازش باقی می ماند و باید با رفتن به منوی Edit و بعد Mode، عمق رنگ را از ۳۲بیت به ۱۶ بیت کاهش بدهید و در پنجره ای که به اینمظور باز می شود، پردازش های لازم قابل اعمال خواهد بود... ولی نتیجه به عیچ عنوان قابل مقایسه با نرم افزار های تخصصی مثل photomatix یا خود فوتوشاپ در CS5 نیست...
    •••••
    در مورد اجسام متحرک هم عموما یک لایه از یکی از فریم ها (معمولا اکسپوز میانی) روی خروجی HDR فرار می گیرد و با Mask کردن قسمت های متحرک و جایگزین کردن آنها از آن تک فریم، مشکل اصلاح می گردد (این روش برای HDRهای که چهره افراد را در خود دارند (نظیر پرتره های HDR) هم مورد استفاده است)
    ضمن اینکه در HDR Pro گزینه ای به نام remove ghost وجود دارد که خودش این کار را انجام می دهد و ظاهرا امکان مشابهی در Photomatix 4 به بعد هم اضافه شده...
    ویرایش توسط AmirS : Friday 3 September 2010 در ساعت 14:16
    MahBaz تشکر می‌کند.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

البته این روش HDR واقعی نمیده چون نهایتا جزيیات قسمت های سایه و هایلایت وجود نخواهد داشت و نتیجه فقط افکت HDRگونه داره...
    اتفاقا اگر ریزه‌کاری‌هایش را بدانید و درست عمل کنید، نتایج غیر قابل تشخیصی نسبت به HDR واقعی خواهید داشت:

Mashhadi Vahid، ashkan 78، S.M.Shamsi و 8 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر فعال AmirS آواتار ها
    تشکر کرده
    1291

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    اتفاقا اگر ریزه‌کاری‌هایش را بدانید و درست عمل کنید، نتایج غیر قابل تشخیصی نسبت به HDR واقعی خواهید داشت:

بله جناب دکتر، من به هیچ عنوان مخالف این روش نیستم، منظورم این بود که اگر هدف از تهیه HDR داشتن عکسی با جزئیات کامل باشد و رنج آنقدر وسیع باشد که نتوان یک شات بدون هایلایت های over شده و سایه های Under شده‌ی کامل (قسمت هایی که جزئیات کاملا از بین رفته یا به عبارتی سفید و سیاه خالص) داشت، این روش خیلی موثر نیست... در غیر اینصورت HDR تک فریم (که شاید بتوان گفت بسیار هم رایج است) را می توان به نوعی ۳ شات که در آنها به جای تغییر سرعت شاتر، حساسیت را تغییر داده ایم در نظر گرفت.
    nmroshan و mreza1001 تشکر می‌کنند.

كاربر همراه Soheil Qoddusi آواتار ها
    تشکر کرده
    1639

سلام.جناب روشن امکان دارد عکس خام را ببینیم؟برایم بسیار جالب و آموزنده است(مخصوصا برای مکانهایی که امکان استفاده از hdr را ندارم..)

ممنونم
    6D | Canon 35 f2 IS | Canon 70-200 f2.8 IS II | Canon 100 f2.8 macro

صفحه 9 از 26 نخستنخست ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 19 ... آخرینآخرین