صفحه 5 از 6 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 41 تا 50 , از مجموع 56
Like Tree148تشکر

موضوع: اهمیت فوق العاده و فراموش شده نور...

كاربر همراه sprants آواتار ها
    تشکر کرده
    311

پیش فرض پاسخ: اهمیت فوق العاده و فراموش شده نور...

آره دوستان . حرف شما کاملا متین هست و من هم این مسئله رو میدونم . منظور من این بود که جناب روشن عزیز همون شرایط مختلف رنگ و نور رو بگن . بببینید تا این جای تاپیک رو ما امتحان کردیم و جناب حمزه ای هم با مثال خوبشون من رو متوجه کردن . حالا فکر میکنم کمی سوالم بیجا بود چون به قول جناب حمزه ای توی شهر و سوژه من خوب نبوده و مسلما باید بیشتر تجربه و مقایسه کنم . منتظر میمونم تا ادامه این بحث ها رو بخونم . ممنون از هر دوی شما .

كاربر همراه
    تشکر کرده
    842

من هم با نورسنجیهای مختلف مشکل دارم و بنظرم تفاوتی ایجاد نمیکنند. مثلا من عکسی را که یک سوژه نسبتا تاریک و پشت سر آن آسمان روشن قرار داشته با هر سه مد مختلف نورسنجی دوربینم نورسنجی کرده ام در هر سه حالت نورسنجی تقریبا یکسان انجام شده!!

در ضمن آیا نورسنجی نقطه ای در 350D همان center-weighted average metering است؟ چون توی توضیحش توی دفترچه راهنماش گفته که :
    The metering is weightedat the center and then averaged for the entire scene.

اما بنظر من نورسنجی بخشی" طبق توضیحش بیشتر به نورسنجی نقطه ای شباهت دارد.

Forum Administrator Kholeno آواتار ها
    تشکر کرده
    4056

من هم با نورسنجیهای مختلف مشکل دارم و بنظرم تفاوتی ایجاد نمیکنند. مثلا من عکسی را که یک سوژه نسبتا تاریک و پشت سر آن آسمان روشن قرار داشته با هر سه مد مختلف نورسنجی دوربینم نورسنجی کرده ام در هر سه حالت نورسنجی تقریبا یکسان انجام شده!!
    جلل الخالق!
    در حالت نور سنجی نقطه ای، نور سنجی روی نقطه فوكوس انجام میشه نه جای دیگه. یعنی اگر در یك شات رو به آسمان نورسنجی كنید بعد در شات دیگری روی سوژه نسبتا تاریك، باید دو عكس شما چند استپ اختلاف نوری داشته باشند. یعنی اگر مثلا در مد A سرعت سوژه تاریك 1/30 نورسنجی شود آسمان روشن 1/250 یا 1/125 ثانیه نورسنجی خواهد شد. چطور این دو عكس تفاوتی ندارند؟! دقت كنید در نور سنجی نقطه ای فقط و فقط اطلاعات از روی نقطه فوكوس خوانده می شود و اگر كمی دوربین رو بچرخانید و روی نقطه دیگر فوكوس كنید مقادیر نورسنجی تغییر می كند. حتما این مقایسه رو روی همون آسمون روشن و سوژه تاریك در حالت نورسنجی نقطه ای در دو شات جداگانه انجام دهید تا متوجه شوید.
    در مورد دوربین شما Canon دارها باید بگویند اما نورسنجی نقطه ای با center weight فرق می كنه. اگر اشتباه نكنم نور سنجی نقطه ای در 350D بصورت Partial 9% at center است. ظاهرا فقط اسمش بجای partial, spot است.
    darya_s تشکر می‌کند.
    پيام حمزه‌ای
    PayamPix

كاربر همراه
    تشکر کرده
    842

در حالت نور سنجی نقطه ای، نور سنجی روی نقطه فوكوس انجام میشه نه جای دیگه. یعنی اگر در یك شات رو به آسمان نورسنجی كنید بعد در شات دیگری روی سوژه نسبتا تاریك، باید دو عكس شما چند استپ اختلاف نوری داشته باشند. یعنی اگر مثلا در مد A سرعت سوژه تاریك 1/30 نورسنجی شود آسمان روشن 1/250 یا 1/125 ثانیه نورسنجی خواهد شد. چطور این دو عكس تفاوتی ندارند؟! دقت كنید در نور سنجی نقطه ای فقط و فقط اطلاعات از روی نقطه فوكوس خوانده می شود و اگر كمی دوربین رو بچرخانید و روی نقطه دیگر فوكوس كنید مقادیر نورسنجی تغییر می كند. حتما این مقایسه رو روی همون آسمون روشن و سوژه تاریك در حالت نورسنجی نقطه ای در دو شات جداگانه انجام دهید تا متوجه شوید.
    نه نه!! اینو که میدونم و واضح است. من منظورم این بود که در همه حالات رو سوژه تاریک فوکوس کرده ام، اما مثلا یکبار از نورسنجی نقطه ای (همان partial) و یکبار مثلا center weight استفاده کرده ام که در حاصل این دوبار تفاوتی ندیده ام. در صورتیکه در نورسنجی نقطه ای، باید فقط روی سوژه تاریک نورسنجی انجام شود ولی در نورسنجی بگویم غیر نقطه ای، باید نور سایر مناطق هم در نورسنجی دخالت داده شود که این تفاوت رو من نمیبینم.

در مورد دوربین شما Canon دارها باید بگویند اما نورسنجی نقطه ای با center weight فرق می كنه. اگر اشتباه نكنم نور سنجی نقطه ای در 350D بصورت Partial 9% at center است. ظاهرا فقط اسمش بجای partial, spot است.
    بله طبق تعریف همینطور باید باشد.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

نه نه!! اینو که میدونم و واضح است. من منظورم این بود که در همه حالات رو سوژه تاریک فوکوس کرده ام، اما مثلا یکبار از نورسنجی نقطه ای (همان partial) و یکبار مثلا center weight استفاده کرده ام که در حاصل این دوبار تفاوتی ندیده ام. در صورتیکه در نورسنجی نقطه ای، باید فقط روی سوژه تاریک نورسنجی انجام شود ولی در نورسنجی بگویم غیر نقطه ای، باید نور سایر مناطق هم در نورسنجی دخالت داده شود که این تفاوت رو من نمیبینم.
    بستگی به اندازه سوژه تاریک دارد. اگر کوچک باشد، نورسنجی نقطه‌ای و centet- weighted متفاوت خواهد بود و اگر بزرگتر باشد، ممکن است تفاوتی نبینید.

در D70 امکان تغییر اندازه دایره‌ای که نورسنجی Center-Weighted بر اساس ان انجام می‌شود، وجود دارد که راهی است برای کنترل بیشتر در نورسنجی این حالت.
    showan و darya_s تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه showan آواتار ها
    تشکر کرده
    302

در دوربین 350D نورسنجی spot نقطه ای وجود نداره، و همان نورسنجی partial بیشتر کارساز خواهد بود که اگر اشتباه نکنم چیزی حدود 9% از مساحت منظره یاب را در اطراف نقطه فوکوس پوشش میدهد، اما نورسنجی spot که در 30d وجود داره ، حدود 3.5 % از منظره یاب رو پوشش میدهد ، چیزی حدود 3 برابر دقیق تر در سیستم نورسنجی .
    در مورد در صدهای دوربینهای نیکون اطلاع دقیقی ندارم! خوبه که یکی زا دوستان نیکونی بیشتر توضیح بدهند
    نعما جان در مورد تغییر مقدار دوایر نورسنجی در d70 بدم نمیاد کمی توضیح بدهید.

چیزی که به ذهن من میرسه اینه که :به احتمال قریب به یقین سوژه تاریک شما وسط بوده و با بک روشن، شما یکبار روی نقطه فوکوس با حالت بخشی فوکوس کردید و یکبارم روی مد مرکزی که مساحت بیشتری رو نورسنجی میکنه فوکوس کردید، ( اندازه سوژه احتمالا در حد مساحت منطقه نورسنجی بوده) پس نباید زیاد انتظار داشت که نتیجه خیلی متفاوت باشه ، حالات نورسنجی به حالت دست گرفتن دوربین و نقطه فوکوسی که ما از آن نورسنجی میکنیم هم ربط پیدا میکنه!
    nmroshan، babakdin543 و darya_s تشکر می‌کنند.
    سعید نقشبندی

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

Spot metering در دی70 به گفته نیکون حدود 1٪ مرکز منظره‌یاب را در برمی‌گیرد که تقریبا دایره‌ای به قطر 2.3 میلیمتر می‌شود. اما در عمل گفته می‌شود که کمی از این مقدار بیشتر است.

سعید عزیز؛ center weighted به طور پیش فرض دایره ای به قطر 8 میلیمتر در مرکز منظره‌یاب را شامل می‌شود. اما می‌توان قطر این دایره را 6، 8، 10 یا 12 میلیمتر تنظیم کرد. هر چه کوچکتر باشد عملکردش به spot metering ( با قطر 2.3 میلیمتر) نزدیک میشود و هر چه بزرگتر باشد، عملکردش به Evalutive/matrix metering شبیه خواهد شد.

در نیکون مفهوم center- weighted یعنی نوعی نورسنجی که 75٪ تاکید نورسنجی بر اساس آن دایره مرکزی (که قطرش را تعیین می‌کنیم) انجام شود. بنابراین 25٪ باقیمانده، از خارج این دایره نورسنجی می‌گردد.

در عمل، Spot metering کاربردی تر است و سریعتر می‌توان از آن به نتیجه مورد نظر رسید. مگر در شرایطی که سوژه مورد نظرمان مشخصا نقطه‌ای نباشد( بزرگتر باشد)، مناطق مختلف سوژه دارای روشناییهای مختلف باشد و البته وضعیت نور کلی سوژه نیز با اطراف و سایر قسمتهای کادر متفاوت باشد.
    babakdin543، showan و Saeed.gh.sh تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه sprants آواتار ها
    تشکر کرده
    311

جناب روشن عزیز

آقا center wtd چه می کنه !

جالبه من روی 12 و 6 که امتحان می کنم نورسنجی چقدر تغییر می کنه . !!!!!
    این امکان روی دوربین های کنون نیست ؟ یعنی این امکان فوق العاده منحصرا به نیکون تعلق داره ؟

كاربر فعال reza_Bahman آواتار ها
    تشکر کرده
    3705

سلام
    مطالب زیر ترجمه فوق خلاصه شده و سردستی از انواع نورسنجی برگرفته از كتاب PC Magazine Digital SLR Photography Solutions 2006 صفحات 157 تا 158 است كه چند وقت پیش برای خودم انجام داده بودم. فكر كردم شاید بدرد این بحث بخورد.

نور سنجی ماتریسی
    وقتی صحنه از نظر نوری نسبتاً یک شکل است یا زمانی که نواحی خیلی روشن یا خیلی تاریک اندک یا نسبت به کل صحنه جانبی هستند این نوع نورسنجی کاربرد دارد.

این عکس کاندیدای مناسبی برای نورسنجی ماتریسی است چراکه کل تصویر از لحاظ نوری یک شکل است.

نور سنجی مرکزی
    وقتی موضوع اصلی شما بیشتر (و نه تمامی ) فریم را پر می‌کند و دارای پس زمینه یا کناره هایی است که تاریکتر یا روشنتر هستند این نوع نورسنجی خوب کار می‌کند. این نورسنجی مناسب برای کار پرتره است.

نورسنجی مرکزی برای عکس هایی همچون عکس بالا مناسب است. چرا که هنگام معدل گیری نوری تأکید بیشتری بر سوژه مرکزی میشود تا بر کناره های تاریک. اگر از نورسنجی ماتریسی استفاده می کردیم دوربین این کناره ها را تا حدی روشن تر می کرد. این به نوبه خود باعث سفید تر شدن موهای گربه و از دست رفتن جزئیات صورت، پنجه ها و بدن وی می‌شد.

نورسنجی نقطه ای
    وقتی ناحیه ای کوچک اما حساس در صحنه تان دارید که ممکن است نسبت به نواحی و اشیاء اطراف تاریکتر یا روشنتر باشد از این نورسنجی استفاده می‌شود.

در اینجا اردک سفید خیلی سفیدتر از بقیه تصویر است که اگر می خواستیم با استفاده از حالت مرکزی یا ماتریسی نورسنجی کنیم شمار زیادی از جزئیات بدن وی را از دست میدادیم. با استفاده از نورسنجی نقطه ای مطمئن شده ایم که نور برای دریافت جزئیات پردار نرم، حتی در روشنترین نواحی بدن اردک متوازن شده است.
    nmroshan، babakdin543، showan و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    عليرضا بهمن آبادي
    Nikon D50
    Nikkor 18-55 f/3.5-5.6G ED + Nikkor 18-200 f/3.5-5.6G IF-ED VR + Sigma 70-300 f/4-5.6 Apo DG
    Speedlight SB800 Case Logic SLRC3

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

سايت بهمن فرزاد، عکاس ايراني خوش‌ذوق را قبلاً معرفي کرده‌ام،‌ اما احتمالاً براي دوستاني که آشنا نيستند مفيد واقع شود.

البته ايشان براي فروش کتاب(هاي) خودشان تبليغ مي‌کنند. اما من هربار به اين سايت مراجعه کرده‌ام، نکته‌اي از لابه‌لاي مطالب ياد گرفتم، که از اين لحاظ مديون ايشان هستم.

کد:
    http://www.spotmetering.com/
    nmroshan، Arash، A_Maddah و 11 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

صفحه 5 از 6 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 آخرینآخرین