صفحه 54 از 83 نخستنخست ... 4 44 50 51 52 53 54 55 56 57 58 64 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 531 تا 540 , از مجموع 828
Like Tree3905تشکر

موضوع: نگاهی به وضعیت بازار و محصولات عکاسی

كاربر فعال aidin594 آواتار ها
    تشکر کرده
    2638

نقل قول نوشته اصلی توسط radioheadz نمایش پست ها
    با تشکر
    می بخشید ولی بعید است از شما که در امر واردات باشید و از این امر مطلع نباشید الان چند سالی هست که ایران نفت خود را با یورو معامله می کنند و اگر کمی به اخبار دقت کرده باشید حتی فاینانس های اجرایی و عمرانی رو با یورو می بندند...
    بنا به فرمایش شما با تقویت یورو وضع ما بهتره که..
    لذا...........

پ.ن: سوال دلیل دوستان برای افت ارزش ریال به دلار چیه؟ (دلیل علمی البته)
    با تقویت یورو وضع ما بهتر نیست. چون یوروی کمتری بابت همان مقدار نفت آشغال گیرمون میاد!

كاربر همراه
    تشکر کرده
    251

نقل قول نوشته اصلی توسط radioheadz نمایش پست ها
    با تشکر
    می بخشید ولی بعید است از شما که در امر واردات باشید و از این امر مطلع نباشید الان چند سالی هست که ایران نفت خود را با یورو معامله می کنند و اگر کمی به اخبار دقت کرده باشید حتی فاینانس های اجرایی و عمرانی رو با یورو می بندند...
    بنا به فرمایش شما با تقویت یورو وضع ما بهتره که..
    لذا...........

پ.ن: سوال دلیل دوستان برای افت ارزش ریال به دلار چیه؟ (دلیل علمی البته)

دوست عزیز، چیزی که میشنوید با چیزی که اتفاق میافتد زمین تا آسمان متفاوت است. کلیه قرار داد های نفتی و گازی به نرخ شناور بازار و با واحد دلار آمریکا است بدلیل اینکه کلیه قیمتهای بورس های جهان به دلار است. تا به حال شنیده اید بگویند نفت بشکه ای فلان یورو یا فلان ین یا یوان؟ خیر.

بدلیل تحریم، بندی در کلیه قرارداد ها ذکر شده است که پول دریافتی ایران با محاسبه نرخ روز از بازار های جهانی به ارز مورد نظر تبدیل و پرداخت میشود. در نهایت، فروش به دلار است، ولی دریافتی به نرخ تبدیل ارز آن روز به ارز مورد نظر است. در نتیجه، باز هم ریال ایران با دلار آمریکا قفل است، مگر اینکه مشکلاتی رخ دهد از جنس مشکلات اقتصادی امسال.

دلایل علمی افت ارزش ریال رو هم میتوانید در همه جا بخوانید و متعدد و مفصل است و از قوانین فروم خارج.

با احترام
    -- خرم یار
    Arash، Persian، infinity و 9 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Hamed Khoramyar
    My Gear: D300 + Nikkor(s) 10.5mm / 10-24 / 17-55 / 70-200 / TC 1.7 / SB800 / MF3a + 50 F1.4 D

كاربر همراه radioheadz آواتار ها
    تشکر کرده
    719

ممنون
    نقل قول نوشته اصلی توسط aidin594 نمایش پست ها
    با تقویت یورو وضع ما بهتر نیست. چون یوروی کمتری بابت همان مقدار نفت آشغال گیرمون میاد!
    قیمت نفت فروخته شده با یورو یا دلار هنگام فروش یکیست اما نکته اینجاست وقتی شما نفت رو به یورو می فروشید پس از مدتی که ذخیره ارزی شما یورو است با تقویت یورو ارزش مالی پول ذخیره شده شما بیشتر خواهد بود تا فروش به دلار

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد خرم یار نمایش پست ها
    دوست عزیز، چیزی که میشنوید با چیزی که اتفاق میافتد زمین تا آسمان متفاوت است. کلیه قرار داد های نفتی و گازی به نرخ شناور بازار و با واحد دلار آمریکا است بدلیل اینکه کلیه قیمتهای بورس های جهان به دلار است. تا به حال شنیده اید بگویند نفت بشکه ای فلان یورو یا فلان ین یا یوان؟ خیر.
    اینکه نفت رو بازار با چی معامله می کنه در مورد ما صادق نیست چون ما داریم نفت رو به یورو می فروشیم و ذخیره می کنیم که به معنی تقویت واحد پولی ریال در مقابل دلاره چون ذخیره ارزی ما یوروست
    نقل قول نوشته اصلی توسط حامد خرم یار نمایش پست ها
    دلایل علمی افت ارزش ریال رو هم میتوانید در همه جا بخوانید و متعدد و مفصل است و از قوانین فروم خارج.
    راستش بنده مقالات رو مطالعه کردم بیشتر دلایل سیاسی به نظر میاد تا علمی.. برای همین دوست داشتم که اینجا مطرح بشه تا شبه ها و ایرادتی که به این نظریه (ارزش کم ریال به دلار) وارده مطرح بشه بلکه حداقل این مسئله روشن بشه زیرا تاثیر دلار زمانی باید بر ریال باشه که پشتوانه ارزی ریال دلار باشه وقتی پشتوانه ارزی ما یورو با ارزش بیشتر نسبت به دلار هست که برعکس مباید بشه قضیه!!!!
    mdei تشکر می‌کند.
    خراب رفاقت آنم که جان دهد در بهر دوست ... خط و خال لغو بر در نهاده و بی آرزوست

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

با درود فراوان
    برای من مسجل هست که اگه وارد کننده ی معتبری قصد دریافت ارز دولتی رو داشته باشه ، دولت به راحتی ارز رو تامین می کنه ؛ حال اینکه خود شرکت های بازار دوربین اعتباری ندارن یا اینکه تمایلی به این کار ندارن ، اون دیگه بحثی جداست . یک بار دیگه می خوام تاکید کنم که اگر تمام نقدینگی ارزی صرافی های کلّ کشور روی هم جمع بشه ، باز هم نمیتونه نیاز 1 ماه واردات کشور رو تامین کنه . می پردازم به صحبت های جناب خرم یار :

افت شدید ارزش ریال نسبت به دلار آمریکا
    این مورد صحیحه ولیکن چه ربطی به گرانی کالاهای وارداتی داره ؟ هر چه قدر هم که ارزش ریال افت کنه ، تا زمانی که یارانه ی دولتی در راستای تثبیت دلار 1050 تومان تزریق بشه ، این عامل هیچ توجیهی برای گرانی نداره ؛ چون عملا بازار واردات با بهره از تزریق ارز دولتی ، چیزی رو حس نمی کنه .

تنش شدید در بازار ارز ایران
    خودتون دارید می گید :تنش در بازار ارز "ایران" . ببینید ، بازار ارز صرافی ها مصرف خرید خرد و پخش داخلی داره . عملکرد صرافی ها هیچ تاثیر جامعی بر روی واردات نخواهد داشت . رشد قیمت هم در این مورد به تورم داخلی ربط داره و افزایشی حباب گونه هست . بنده اطمینان می دم که با شروع فصل گرما و کاهش فعالیت های ایران در بازار جهانی نفت ، قیمت حتی با بالاترین تورم داخلی ، بیش از این توان رشد رو نخواهد داشت . در فصل سرما هم با افزایش درآمد های ارزی ، دولت با تزریق فراوان ارز ، این حباب رو از بین خواهد برد .
    و اما سوال اینجاست که چرا یک وارد کننده از قیمت ارز دولتی استفاده نمی کنه ؟ خب جواب مشخصه ... چون میدونه در حال حاضر ، شاهد رشد دلار خواهیم بود و با این روش می تونه ارزی که "فرضا" دو ماه قبل با قیمت 1050 تومان خریده رو الان با قیمت 1200 تومان به خریدار بفروشه ؛ در واقع با این روش هم می تونه دلال ارز باشه و هم دلال کالای وارداتیش .

افت شدید دلار آمریکا در بازار های جهانی نسبت به سایر ارز های جهانی از جمله یورو و ین ژاپن
    البته افت دلار به یورو که مورد بحث نیست . در مورد ین هم ، به دو شکل می تونیم بحث کنیم ؛ اگر نرخ رشد و سقوط میانگین مدّ نظر باشه ، خب بنده نوسان رو از ابتدای مارس تا اواخر اوریل (گرانی های اخیر) ، به طور میانگین فقط با یک واحد کاهش می بینم . اما اگر بخوایم به صورت لحظه ای بحث کنیم ، چرا از یکم تا پانزدهم آوریل که نرخ برابری دلار و ین به شکل بسیار سریعی به نفع دلار صعود کرد ، قیمت ها کاهش نیافت ؟

افزایش هزینه انتقال پول از ایران به خارج از کشور به دلیل تحریم سیستم بانکی ایران
    ورود و خروج ارز به داخل و خارج ایران طبق تحریم های سازمان ملل متحد ، بانک مرکزی ایالات متحده و اتحادیه ی اروپا ، دارای یک سقفه . آیا می دونید اون سقف چه رقمیه ؟

افزایش سایر هزینه‌های محاسباتی در قیمت تمام شده مانند حمل و نقل، بیمه، افزایش احتمالی تعرفه گمرکات (‌این مورد را مطمئن نیستم و ممکن است تعرفه با پارسال یکی باشد ) و افزایش دیگر هزینه‌های ترخیص کالا، انبارداری و غیره.
    تعرفه گمرک تغییری نکرده . بقیه مواردی که فرمودید هم اگه تغییری کرده باشن ، به شکل جزء به کل روی همه ی بار پخش می شن و در نهایت تغییر ناچیزی خواهند بود . برای مثال اگر یک کامیون برای انتقال بار از بندر عباس به تهران ، 100 هزار تومن گرون تر حساب کنه ، اگه در کامیون فقط 1000 کارتون بدنه باشه ، این هزینه ی برای هر دوربین میشه 100 تومن . بقیه ی موارد رو هم اگه بخوایم در نظر بگیریم ، نهایتا به "5 هزار تومن تفاوت" هم نخواهد رسید .

در مورد جابجایی ارز توضیح دیگری که باید بدهم این است که کلاً شما در ایران برای واردات اگر بخواهید از ارز با نرخ دولتی استفاده کنید شرط استفاده از آن استفاده از سیستم بانکی و ال سی یا بروات تضمینی است که به دلایل مطرح شده در بالا امکان استفاده از آن وجود ندارد
    با این توضیحات شما باید تمام وارد کننده ها از صرافی ارز بگیرن . چنین نقدینگی ای همون طور که قبلا توضیح دادم ، عملا نزد صرافی ها وجود نداره .

هیچ شرکتی به تنهایی در ایران در تجارت دوربین و امثالهم به اندازه کافی سهم بازار و نفوذ و نقدینگی ندارد تا بتواند بازار را کنترل کند. این را مطمئن باشید. تبانی و غیره و هم کلاً در بازار بسیار رقابتی ایران کلاً منتفی است.
    صدمه جدی به خطوط تولیدی شرکت های تولید کننده در ژاپن به علت سونامی و زلزله
    وقتی که شرکت با نمایندگی رسمی کالا به فروش میرساند سیاست های داخلی قیمت مصرف کننده را از طرف تولید کننده باید به اجرا بگزارد و حتی در مواردی شرکتهای تولید کننده با نظر به فاکتور های متفاوت از جمله قدرت خرید مصرف کننده داخلی آن بازار، قاچاق محصولات از یک کشور به کشور دیگر و بسیاری از مسایل دیگر قیمتها را تا جایی که امکان داشته باشد کنترل میکنند یعنی بعضی اوقات حتی در شرایط ویژه قیمت خرید را برای نمایندگی پایین هم میاورند تا این مشکلات رخ ندهند.
    با این سه مورد موافقم .

نمیدانم چه اصراری وجود دارد یک نمونه تلوزیون را به کل بازار با اصرار تعمیم دهیم.
    تا اونجا که من اطلاع دارم ، نمونه ی تلوزیون ، تعمیم بیشتری نسبت به عرایض شما بر بازار داره . دلم میخواد به جز تلوزیون یک مثال بزنم تا وسعت تعمیم عرایض انوش خان مشخص بشه؛ همیشه حساس ترین کالا در بازار الکترونیک ایران نسبت به تغییرات دلار ، موبایل بوده . ولیکن الان هیچ تغییر چشم گیری در قیمت ها نسبت به بازار دوربین شاهد نیستیم .

کلیه قرار داد های نفتی و گازی به نرخ شناور بازار و با واحد دلار آمریکا است بدلیل اینکه کلیه قیمتهای بورس های جهان به دلار است.
    چون بنا بر قوانین فروم نمی توانم توضیح بی ربط نسبت به مسایل عکاسی بدهم ، در ردّ این سخن بحث مبسوط نمی کنم ولیکن بر حسب وظیفه باید اشاره کنم که صحبت از اول تا آخر اشتباهه و هر بخش از این صحبت رو میشه به راحتی رد کرد .

در نهایت، فروش به دلار است، ولی دریافتی به نرخ تبدیل ارز آن روز به ارز مورد نظر است. در نتیجه، باز هم ریال ایران با دلار آمریکا قفل است
    این صحبت هم مثل مورد قبلی اشتباهه ولیکن نمیشه روش بحث کرد .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

پی نوشت : با توجه به اطلاعات و روابط متعددی که با سیاست گذاران و عوامل اجرایی و دوستان عزیزم در طیف بازار دارم ، فقط قصد تصحیح داشتم . امیدوارم بحثی که بر اجزاء و ارکان کلامتون صورت پذیرفت رو از سوی این حقیر ، جسارت تلقی نکنین .
    ویرایش توسط persian.boy : Sunday 15 May 2011 در ساعت 22:49
    radioheadz، Anoosh-Em، M. Beyrami و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

درود

قیمت نفت فروخته شده با یورو یا دلار هنگام فروش یکیست اما نکته اینجاست وقتی شما نفت رو به یورو می فروشید پس از مدتی که ذخیره ارزی شما یورو است با تقویت یورو ارزش مالی پول ذخیره شده شما بیشتر خواهد بود تا فروش به دلار
    اینکه نفت رو بازار با چی معامله می کنه در مورد ما صادق نیست چون ما داریم نفت رو به یورو می فروشیم و ذخیره می کنیم که به معنی تقویت واحد پولی ریال در مقابل دلاره چون ذخیره ارزی ما یوروست
    ابتدا می خوام خواهش کنم بحث نفت رو بیش از این مبسوط نکنین . در ثانی ، این مطالبی که گفتین ، صحیح نیست .

راستش بنده مقالات رو مطالعه کردم بیشتر دلایل سیاسی به نظر میاد تا علمی.. برای همین دوست داشتم که اینجا مطرح بشه تا شبه ها و ایرادتی که به این نظریه (ارزش کم ریال به دلار) وارده مطرح بشه بلکه حداقل این مسئله روشن بشه زیرا تاثیر دلار زمانی باید بر ریال باشه که پشتوانه ارزی ریال دلار باشه وقتی پشتوانه ارزی ما یورو با ارزش بیشتر نسبت به دلار هست که برعکس مباید بشه قضیه!!!!
    این بحث هم خصوصا در مواردی که هایلایت کردم اشتباهه . دلیل تورم ، سیاست های مالیه . مورد دوم هم اصلا یک بحث دیگه هست ؛ ما داریم روی تغییرات نرخ برابری صحبت می کنیم نه ارزش ذخایر ارزی .

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

سلام به همه

ممنون از توضیحات همه دوستان مخصوصا حامد خان و اون لینکی که معرفی کردن.

من البته از اقتصاد و تجارت و بازرگانی خیلی سر در نمیارم اما میخواستم یک چند تا نکته بگم..
    همه ما می دونیم دوربین و تجهیزات عکاسی گرون شده، به نظر من هم دلیلش فقط زلزله و سونامی ژاپن نبوده و نیست، بیشتر از اون به جریانات فعلی اقتصاد کشور ، تحریم ها، سخت شدن واردات و دلار و ریال و ..... ( این چند نقطه رو نمیشه رسما گفت ! :)) بستگی داره .. حالا چرا فعلا فقط محصولات عکاسی خیلی گران شده، یکسری دلیل توزیع و پخش رو جناب حامد خان گفتند دلیل دومش هم به نظرم کمی شیطنت شرکت ها و بهانه گیری زلزله هست !

اما به نظرم، نمیشه و نباید سعی کنیم این موضوع و یا این سیستم رو تحلیل کنیم ! کلا هیچ سیستمی ( از اقتصاد بگیرین تا سیستم های نرم افزاری و ... !) تو ایران تحلیل پذیر نیست ! دلیلش هم ساده است. چون کلا سیستمی وجود نداره! هزار و یک فاکتور قابل گفتن و غیر قابل گفتن وجود داره ! شب میخوابی صبح پا میشی میبینی، نان دوباره افزایش قیمت داشته ! چرا؟؟؟؟ به چه دلیلی ....

کم کم باید عادت کنیم که به ریال درآمد داشته باشیم و به ارز (اونم غیر دولتی) خرج کنیم چجوریش هم به کسی ربط نداره ! مشکل خودمونه !!!

اما جناب Persian Boy دو نکته گفتن، با اینکه خیلی آفتاپیک هست نتونستم جلوی خودمو بگیرم،

دوست عزیز، جناب پسر پارسی، متاسفانه در این فضای مجازی نمیشه شناخت دقیق از کسی که ندیدی پیدا کرد. ولی با چیزهایی که نوشتین یک لحظه فکر کردم الان شما بی خبر از همه جا، خوشحال و پراز انرژی، در یک کشور خوب و آرام مثل سوئیس نشستین و دارید مطلب ارسال میکنید !

ورود و خروج ارز به داخل و خارج ایران طبق تحریم های سازمان ملل متحد ، بانک مرکزی ایالات متحده و اتحادیه ی اروپا ، دارای یک سقفه . آیا می دونید اون سقف چه رقمیه ؟
    شما یک راه آسان و رسمی بگین من 100 دلار میخوام برای کسی بفرستم. از بانک با سوئیفت. به خدا کلی بدبختی باید بکشیم برای یک ثبت نام تافل، یا فرستادن پول Application Form برای یک دانشگاه و ..... هزار خفت و خواری باید بکشی بعد تازه بشی شهروند جمهوری آذربایجان ! تا بهت یک کارت اعتباری معتبر مثل Visa یا ... که مثلا بتونی ACDSEE رو آنلاین بخری !
    تحریمیم به خدا ، حتی اگر قانونی هم باشه، رعایت نمیشه !

برای مثال اگر یک کامیون برای انتقال بار از بندر عباس به تهران ، 100 هزار تومن گرون تر حساب کنه ، اگه در کامیون فقط 1000 کارتون بدنه باشه ، این هزینه ی برای هر دوربین میشه 100 تومن . بقیه ی موارد رو هم اگه بخوایم در نظر بگیریم ، نهایتا به "5 هزار تومن تفاوت" هم نخواهد رسید .
    من یک بار چنین توضیحی رو به یک راننده تاکسی دادم، گفتم بنزین 100 تومان گران شده بعد چرا از سر میرداماد تا ته میرداماد هر نفر !!! 50 تومان کرایه اضافه شده ؟ اول میخواست کتکم بزنه ! .. بعد یکم جواب داد
    بنزین گرون میشه، خونه گرون میشه، کرایه خونه گرون میشه، میوه گرون میشه، نون گرون میشه و ....

به هر حال به نظرم جناب آماتور درست گفتن
    "خانه از پای بست ویران است !"
    شاد باشید.

پی نوشت:
    پسر پارسی عزیز، جسارت بنده رو بپذیرید اگر کمی خودمانی صحبت کردم و کمی شوخی ... بیشتر جهت دور شدن از این جریانات اقتصادی بود و بس !
    Amateur، navidsohi، aidin594 و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نوید حسینیان | پیوسته

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

قصد قفل کردن تاپیک رو ندارم.
    اما گمان می‌کنم حرفهای درست و غلط، موافق و مخالف زده شده. بقیش برمی‌گرده به اختلاف سلیقه و اینکه اینجا فروم تخصصی بازرگانی، واردات و صادرات و اینها نیست و قرار هم نیست باشه.
    خیلی دوستانه پایان بحث رو اعلام می‌کنم تا اینکه بحث به مجادله کشیده نشه.
    به هرحال تاپیک با رعایت دوستان بازخواهد بود تا اگر خبر جدید و یا کشف جدیدی در این مورد بوجود آمد مطلع بشیم.
    از همه دوستانی که با تحمل در بحث شرکت کردند تشکر می‌کنم.
    Khoramyar، infinity، Kamal و 11 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه radioheadz آواتار ها
    تشکر کرده
    719

نقل قول نوشته اصلی توسط persian.boy نمایش پست ها
    درود

ابتدا می خوام خواهش کنم بحث نفت رو بیش از این مبسوط نکنین . در ثانی ، این مطالبی که گفتین ، صحیح نیست .

این بحث هم خصوصا در مواردی که هایلایت کردم اشتباهه . دلیل تورم ، سیاست های مالیه . مورد دوم هم اصلا یک بحث دیگه هست ؛ ما داریم روی تغییرات نرخ برابری صحبت می کنیم نه ارزش ذخایر ارزی .
    مثله اینکه زیادی خارج از محدوده عکاسی شدیم به همین علت دیگه ادامه نمی دم

اما بنده حاضرم با شما یا دوستان دیگر به دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران بریم و اونجا این مسائل رو مطرح کنیم تا مشخص بشه درست هست یا خیر (البته پیش اساتید )
    خراب رفاقت آنم که جان دهد در بهر دوست ... خط و خال لغو بر در نهاده و بی آرزوست

كاربر جديد
    تشکر کرده
    15

سلام
    خواهشآ این بحثهای حاشیه ای و تقریبآ نامربوط رو رها کنید. موضوع خیلی ساده تر از این حرفهاست. یه عده که انحصارآ واردات دوربین رو در دست دارن از سونامی و افزایش قیمت دلار دلار آزاد (که هیچ کدومش هم ربطی به قیمت دوربین و یا هر جنس وارداتی دیگه هم نداره) سوء استفاده کردن و قیمتها رو کشیدن بالا، همین. وگرنه برید تو بازار ببینید چه جنس وارداتی دیگه ای اینجوری افزایش قیمت خورده.
    لطفآ به حاشیه نریم و بحثهای تخصصی اقتصاد رو بگذاریم توی فروم و مکان خودش.
    باتشکر از همه دلسوزان هنر و صنعت عکاسی و همچنین مادرتور سایت که با صبر و شکیبایی به ادامه فعالیت این تاپیک اجازه میدن.
    mdei و persian.boy تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه Persian آواتار ها
    تشکر کرده
    6066

راستش اینقدر بحث های مختلف مطرح شد که نمیخواستم وارد بحث بشم اما یک چیز در جلسه اول درس اقتصاد خرد یا کلان هر مکتب خانه ای درس میدهند و اون هم اینه که رفتار اقتصادی انسان به دنبال حداکثر کردن سود است و دیگر اینکه رفتار اقتصادی بنگاهها در بازار کامل یا غیر انحصاری با بازار نیمه انحصاری و بازار کاملا انحصاری متفاوت است.
    در یک بازار غیر انحصاری کسی نمیتونه بدون در نظر گرفتن عوامل بازار همینطوری قیمت را افزایش بده و سودش را هم حداکثر کنه چون دیگر بازیگران بازار با قیمتهای پایین تر این اجازه را نمیدهند. تمامی ماجرا به این بر میگردد که گروهی از دوستان معتقدند که کنترل بازار در دستی گروهی است که قادر به ایجاد بازار انحصاری هستند و گروهی دیگر معتقدند که خیر بازار تجهیزات عکاسی بازاری غیر انحصاری است و چنین قدرتی در تعدادی بنگاه نیست که قیمت ها بیفزایند و در نهایت سود مجموع خودشان را افزایش بدهند.
    به شخصه معتقدم بازار تجهیزات عکاسی یک بازار انحصاری نیست اما اینکه چقدر با بازار کامل فاصله دارد محتاج کار تحقیقی است.
    Arash، infinity، Navid7h و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    علیرضا غفاری
    لینک مقالات سایت
    "Travel is the graduate school of life" Joe McNally

صفحه 54 از 83 نخستنخست ... 4 44 50 51 52 53 54 55 56 57 58 64 ... آخرینآخرین