صفحه 50 از 83 نخستنخست ... 40 46 47 48 49 50 51 52 53 54 60 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 491 تا 500 , از مجموع 828
Like Tree3905تشکر

موضوع: نگاهی به وضعیت بازار و محصولات عکاسی

كاربر فعال aidin594 آواتار ها
    تشکر کرده
    2638

پیش فرض خرید و فروش کالای نو در فروم عکاسی

به محض اینکه از اولین مغازه قیمت چیزی رو میپرسی خود به خود همه مغازه ها متوجه میشن که مثلا یک خریدار D7000 وارد بازار شده! (من از این قسمتش متنفرم)
    و نهایتا همه فروشنده ها ظاهرا فقط یک انبار دارند.
    چند بارشده که فروشنده به شما بگوید باید از انبار (دلال. وارد کننده و ان کسی که دست اول است وتاثیر گذار در قیمت)جنس را بیاورم.
    من تصمیم گرفته ام که اگر خریدی داشته باشم روی یک کاغذ A4اسمش رو چاپ کنم ؛کاغذ رو بگیرم دستم و در میان مغازه ها بایستم. مثل یک مناقصه.;)

یه پیشنهاد هم دارم که یه قسمت هم در فوروم برای خرید و فروش کالای نو ایجاد بشه و فروشنده های حرفه ای هم در این جا فعالیت بکنن. البته اگر دلشون خواست
    اگر در مورد این پیشنهاد نظری دارید لطفا بنویسید. شاید ممکن باشه!

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

با درود دوباره

به نقل از delmon خطاب به فرهاد کرمی
    خود جنابعالی اگه تاکسی سوار بشی و واسه 50تومن اضافه کرایه ای که ازتون بگیره این روزه ها رو بخونه مطئنآ یقشو میگیری و میگی به من چه که خرجت بالاست کرایت 200 تومن بیشتر نیست. حالا چطور انتظار داری که این جماعت واسه خریدن یه دوربینی که وسیله کار و امرار معاششون هست حداقل 200هزار تومن پول اضافه تر پرداخت کنه؟!!!!
    با این توجیه زشتی که آوردید نه تنهاکار زشتتون توجیه نشد بلکه اون رو زشت تر جلوه دادید. کاسبای مملکت مارو ببین....
    به نقل از نوید حسینیان خطاب به delmon
    دوست عزیز ،
    دوربین گرون شده که شده !
    دلیل نمیشه اینقدر بی پروا با هم صحبت کنیم، کمی خونسرد باشید و در صحن علنی فروم رعایت ادب کنید.
    ایشون هم به عنوان یک کاسب کمی درد دل کردند و از مشکلات جاری خودشون گفتند ...
    به نقل از سینا خطاب به نوید حسینیان
    سلام
    آقای حسینیان، خدمت شما عارضم که گرون فروشی شرعاً و قانوناً جرم محسوب میشه و این عزیزان فروشنده رو هم کسی مجبور نکرده که توی این کار بمونن و برای کسب سود بیشتر کارشون به اینجاها کشیده بشه و بخوان ملت رو تلکه کنن.
    درد و دل...؟
    به نظر من که به هر چیز دیگه ای شبیه بود الا درد و دل.
    دوستان من ... اگه قرار باشه خودمون به اصول آزادی بیان پایبند نباشیم و اینگونه مجال حرف زدن رو از هم دیگه بگیریم ، چگونه می تونیم توقع داشته باشیم که دیگران این حق رو برای ما قائل بشن ؟ جناب کرمی ، درست یا غلط ، دارن صحبت و توجیهات خودشون رو ارایه می کنن . ما این آزادی رو داریم که صحبت ایشون رو نپذیریم ، اما حقّ تاختن به حریم کسی رو نداریم . یاد آوری می کنم که اینجا یک محیط هنریه و همه ی افراد ملزم به اجرای اصول حرفه ای و اخلاقی این رده هستن .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

پی نوشت: از دوستانی که پیش از من به این تهاجم پاسخ منفی دادن ، از جمله جناب سهی و حسینیان ، کمال سپاس رو دارم . همچنین به خاطر درگیر نشدن جناب کرمی ، از ایشون هم سپاسگذارم .
    sherlockHolmes، navidsohi، Rouzbeh Ehsani و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    68

نقل قول نوشته اصلی توسط farhad_k نمایش پست ها
    بی طرفانه به عنوان یک کاسب این مملکت میگویم:
    در مملکتی زندگی میکنم که روز به روز احساس میکنم قدرت خرید مردم کم شده .مربوط امسال و پارسال هم نیست و سالها بر همین منوال است.
    در مملکتی زندگی میکنم که هزینه ها سال به سال افزایش پیدا میکنه .
    در مملکتی زندگی میکنم که بدون تعارف فروشنده ها و مغازه دارانش سال به سال ضعیف تر میشوند و دلال ها قوی تر.
    چند فروشگاه را دیده اید که از هر لنزی 10 عدد داشته باشد و از هر بادی 20 عدد؟
    چند فروشگاه دیده اید که جنس پشت ویترینش را هر چند هفته عوض نکند(جای نو نفروشد) و از ان فقط به عنوان نمونه و تست مشتری استفاده کند؟
    چند بارشده که فروشنده به شما بگوید باید از انبار (دلال. وارد کننده و ان کسی که دست اول است وتاثیر گذار در قیمت)جنس را بیاورم.
    مشکل اینجاست که این (ما) فروشندگان همه دست چندمی هستند و این چند عدد دوربین و لنز کل داراییشان است.
    فروشگاه هایی که کل جنس مغازه شان 10 میلیون تومان نمیشود و کل مغازه رو با کیف و سه پایه و رم ریدر و جعبه خالی پر کردند و در سر ماه باید با این 10 میلیون سرمایه ماهی چند میلیون اجاره بدهند و پول برق و مالیات و ...... و خرج جند نفر را از همین جا در بیاورند و ....
    با این وضع شما فکر کنید تعداد مشتری ها هم روز به روز کم میشود.
    روز به روز هم بر تعداد همکاران اضافه میشود و هر ماه درامد مغازه دار کم.
    اینگونه میشود که فروش اجباری رم و فیلتر تغلبی و باب میشود و هر مشتری به عنوان ناجی مغازه دار برای حیات فرض میشود و مغازه دار این احساس را میکند که باید تا میتواند هزینه ها را از این مشتری جبران کند.
    این است که زلزله در ژاپن و قیمت دلار و قیمت نفت و بورس ژاپن و .... که دلیلی میشود بر گران فروشی.
    صادقانه باید گفت که برای فروشندگان و مغازه داران ضعیف تنها راه برای بقا گران فروشی است.
    قوی ها و سرمایه داران و واردکنندگاه هم که اصلا تن به فروشندگی و نمایندگی نمیدهند و سود را در ساپورت کردن همین مغازه داران ضعیف میبینند و از راه دور برای ژاپن در ایران زلزله درست میکنند !
    درست است قیمتها بالا رفته و دلار گران شده ولی نه تا به این حد !
    به قول یکی از دوستان چطور فقط برای کنون 7d دلار گران شده نه برای نیکون d7000
    در حالی که قیمت نیکون d7000 همان 1299 دلار است.
    موفق باشید.
    دوست عزیز مشکل اینجاست که مردم به جای اینکه برن سر کسی رو که باعث این مسایل هستش رو ببرن میرن سر همیدگر رو میبرن...البته زلزاه ژاپن به نظر من رو قیمت ها رو کل جهان تاثیر گذار بوده ولی کلا این اخلاق رو بازاری های ما و کاسب ها مون متاسفانه دارن
    Anoosh-Em، mdei، Hamid.d و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12235

زلزله در ژاپن و قیمت دلار و قیمت نفت و بورس ژاپن و .... اینگونه میشود که فروش اجباری رم و فیلتر تغلبی و باب میشود و هر مشتری به عنوان ناجی مغازه دار برای حیات فرض میشود و مغازه دار این احساس را میکند که باید تا میتواند هزینه ها را از این مشتری جبران کند.

صادقانه باید گفت که برای فروشندگان و مغازه داران ضعیف تنها راه برای بقا گران فروشی است.
    قوی ها و سرمایه داران و واردکنندگاه هم که اصلا تن به.......

درود

گذشته از اینکه اصلا توجیه قابل قبولی نیست ، همانطور که خریداران میتوانند خرید را تحریم کنند که تقریبا کرده اند ، مغازه داران هم میتوانند کسانی که از آنها خرید میکنند را تحریم کنند بهر حال راهی هم جز آن ندارند اگر مشتری از آنها خرید نکند
    تا زمانی که با قیمت حقیقی جنسی برای فروش نداشته باشند در تحریم خواهند ماند. اما اینکه زورمان را سر خریدار خالی کنیم و تغلب را هم به بهانه حفظ بقاء در این راه مجاز بدانیم از هیچ دیدگاهی توجیه ندارد.

متاسفانه این بدین جهت است که مشتری از حقوق خود غافل است

اگر در کشور های دیگر ( که بهشت برین هم نیستند و مشکلات خودشان را دارند ) بنگریم خواهید دید که شما این حق را دارید که اگر فروشنده لبخند بر لب نداشت در هنگام ارائه خدمات به شما ، از او شکایت کنید و تکرار دوباره این ماجرا باعث میشود که آن شخص اجازه کارش را از دست بدهد

بعد نگاه میکنید در ایران مشتری خیلی راحت انواع دروغهای و حقه های فروشندگان را باور میکنند ( زلزله ، دلار ، و کج شده زمین ! ، جهت حرکت تکتونیک صفحه ای قاره ها ... )

یا برخورد زشت و زننده و توهین آمیز فروشنده را تحمل میکنند برای چی؟ که یک لنز یا دوربین را با قیمتی بسیار بیشتر از قیمت واقعی آن ، بدون خدمات معتبر کمپانی اصلی خریداری کند

مشتری پول پرداخت میکند و فروشنده بابت این خدمات است که پول دریافت میکند برای چی؟
    بابت کلاس گذاشتن برای مشتری ، دروغ گفتن به مشتری ، برخورد نامناسب با مشتری.....
    گل سرسبد یکی از این موارد هم در یکی از این شرکت های بنام تجهیزات عکاسی است که متاسفانه اجازه ندارم
    نام ایشان را ذکر کنم و بگویم که چه کرده اند ، وقتی آن شرکت برای اعتبار خود کمترین ارزشی قائل نیست چرا باید دیگران سعی کنند بریشان لاپوشانی کنند؟!!

موفق باشید

انوش
    ویرایش توسط Anoosh-Em : Tuesday 10 May 2011 در ساعت 14:44
    Daruosha، Canon!، radioheadz و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه farhad_k آواتار ها
    تشکر کرده
    872

با سلام
    از سالها پیش که در زمان تحصیل برای گذران امور تحصیل فروشندگی نیمه وقت میکردم تا الان که برای خود فروشگاهی دارم و امرار معاش میکنم و از دلار 400 تومان بیاد دارم تا به امروز.
    ان روزها هم این صحبت ها بود امروز هم.
    باور بفرمایید که بنده به عنوان یک کاسب برای فرار از ورشکستگی و ویا افزایش درامد هیچگاه گران فروشی نکرده ام.
    بنده هم سوار تاکسی شده ام و باید بگویم که همانطور که پدر خدا بیامرزم هیچگاه حتی یک ریال بیشتر از مسافرش دریافت نکرد بنده هم در همان مسیر قدم بر میدارم.
    برای زنده ماندن در این اقتصاد بنده به عنوان کاسب تنها راه نجاتم را در اخلاق خوب با مشتری و افزایش ساعت کار دنبال کردم.(الان چند سالی میشود که روز تعطیل ندیده ام. در حالی که خیلی راحت میتوانم با افزایش قیمت جبران کنم.)
    من هم مثل شما برای خرید لوازم عکاسی با مشکل رو برو بودم.
    منتها چون از جنس خودشان هستم متوجه حقه بازی بعضی فروشندگان میشوم و به قول انوش خان تنها کاری که میکنم خرید نکردن از ان فروشگاه هست.
    بنده هم میدانم که بعضی قیمت ها کاذب است ولی دست منو شما نیست.
    اشکال از اقتصاد بیمار ما هست.
    تنها کاری که میشود کرد طلب حداقل حقوق خود از فروشندگان منجمله خودم میباشد.
    احساس میکنم بعضی دوستان نوشته من را تا به انتها نخواندند.
    موفق باشید
    ویرایش توسط farhad_k : Tuesday 10 May 2011 در ساعت 17:40
    Persian، A_Maddah، Daruosha و 26 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد کرمی
    Nikon D610 -Nikon 12-24 F/4 & Nikon 24-120 F/4 N & Nikon AF-s 300 f/4 & AF Nikon 80-200 f/2.8 D speedlight 600 & TC14

كاربر جديد
    تشکر کرده
    15

با سلام
    از سالها پیش که در زمان تحصیل برای گذران امور تحصیل فروشندگی نیمه وقت میکردم تا الان که برای خود فروشگاهی دارم و امرار معاش میکنم و از دلار 400 تومان بیاد دارم تا به امروز.
    ان روزها هم این صحبت ها بود امروز هم.
    باور بفرمایید که بنده به عنوان یک کاسب برای فرار از ورشکستگی و ویا افزایش درامد هیچگاه گران فروشی نکرده ام.
    بنده هم سوار تاکسی شده ام و باید بگویم که همانطور که پدر خدا بیامرزم هیچگاه حتی یک ریال بیشتر از مسافرش دریافت نکرد بنده هم در همان مسیر قدم بر میدارم.
    برای زنده ماندن در این اقتصاد بنده به عنوان کاسب تنها راه نجاتم را در اخلاق خوب با مشتری و افزایش ساعت کار دنبال کردم.(الان چند سالی میشود که روز تعطیل ندیده ام. در حالی که خیلی راحت میتوانم با افزایش قیمت جبران کنم.)
    من هم مثل شما برای خرید لوازم عکاسی با مشکل رو برو بودم.
    منتها چون از جنس خودشان هستم متوجه حقه بازی بعضی فروشندگان میشوم و به قول انوش خان تنها کاری که میکنم خرید نکردن از ان فروشگاه هست.
    بنده هم میدانم که بعضی قیمت ها کاذب است ولی دست منو شما نیست.
    اشکال از اقتصاد بیمار ما هست.
    تنها کاری که میشود کرد طلب حداقل حقوق خود از فروشندگان منجمله خودم میباشد.
    احساس میکنم بعضی دوستان نوشته من را تا به انتها نخواندند.
    موفق باشید
    با درود بر آقای farhad_k
    بابت برخورد نسبتآ تندی که با شما داشتم متاسفم و معذرت میخوام. ولی قبول کنید که حرفهای شما توی اون پست با این چیزی که اینجا نوشتید زمین تا آسمون فرقشه. به من بعنوان یه مشتری که برای خرید 2میلیون تومانی کلی باید پس انداز کنم حق بدید که وقتی همچین صحبتی رو از یه فروشنده میشنوم از کوره در برم و در صدد جواب بر بیام.
    بهر حال خوشحالم که اقلآ شما توی کارت سالمی و مراعات مشتری رو میکنی.
    Rouzbeh Ehsani، farhad_k، persian.boy و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر فعال beh_b7 آواتار ها
    تشکر کرده
    1239

دوستان من مدتی هست که زیاد نمیام فروم که دلیلی اصلیش خدمت سربازیه اما از ظاهر قضیه پیداست که همه دوستان به شدت در مورد افزایش قیمت ها عصبی شدن
    این یک حقیقت که ما تو کشوری زندگی میکنیم که هیچ کنترلی روی قیمت ها وجود نداره وقتی یک شبه قیمت نان 20درصد افزایش پیدا میکنه کسی هم جلو دارش نیست چه توقعی از صنف کم رنگ و دور از دید، "تجهیزات عکاسی" دارید؟
    بله من هم موافقم که باید خرید رو متوقف کنیم اما تا کی؟
    به نظر شما واقعا چند نفر خرید هاشون رو متوقف کردن؟ چند درصد خرید بازار مربوط به علاقه مندان به عکاسی هستش؟
    آیا آتلیه ها، آژانس ها و افراد تازه وارد رو هم میشه تو این حرکت همسو کرد؟
    خود من از اسفند ماه میخوام 10-22 بخرم هر روز رو فردا میکنم به امید اینکه قیمت ها بیاد پایین اما هیچ چیز تغییر نکرده بد تر هم شده!!!
    به نظر شما من چند فصل رو باید از دست بدم؟ چند بار لنز قرض کنم؟ خیلی های دیگه هم تو شرایط من هستن لااقل بین دوستان صمیمی خودم 4 مورد خرید(مجموعا شاید بیش از 5 ملیون تومن خرید) متوقف هست تا ببینیم چی پیش میاد به نظر شما تا کی همه مون تحمل میکنیم؟
    تمام این مسائل و دلیل حل نشدنش منشاء واضحی داره که برا روشن شدنش متاسفانه باید از اشخاص نام برده بشه و طبق قوانینی ممنوعه
    فقط خیلی در لفافه میگم وقتی وارد کننده های ما تعداد انگشت شماری هستن که همه دستشون تو یه کاسه ست هیچ چیز عوض نمیشه
    aidin594، farhad_k، nourizadeh و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    بهنام خامنه
    Canon 5DSR,6D / EF 50mm f1.4 - EF 85mm f1.8

كاربر همراه M-ESMAILZADEH آواتار ها
    تشکر کرده
    1583

نقل قول نوشته اصلی توسط beh_b7 نمایش پست ها
    دوستان من مدتی هست که زیاد نمیام فروم که دلیلی اصلیش خدمت سربازیه اما از ظاهر قضیه پیداست که همه دوستان به شدت در مورد افزایش قیمت ها عصبی شدن
    این یک حقیقت که ما تو کشوری زندگی میکنیم که هیچ کنترلی روی قیمت ها وجود نداره وقتی یک شبه قیمت نان 20درصد افزایش پیدا میکنه کسی هم جلو دارش نیست چه توقعی از صنف کم رنگ و دور از دید، "تجهیزات عکاسی" دارید؟
    بله من هم موافقم که باید خرید رو متوقف کنیم اما تا کی؟
    به نظر شما واقعا چند نفر خرید هاشون رو متوقف کردن؟ چند درصد خرید بازار مربوط به علاقه مندان به عکاسی هستش؟
    آیا آتلیه ها، آژانس ها و افراد تازه وارد رو هم میشه تو این حرکت همسو کرد؟
    خود من از اسفند ماه میخوام 10-22 بخرم هر روز رو فردا میکنم به امید اینکه قیمت ها بیاد پایین اما هیچ چیز تغییر نکرده بد تر هم شده!!!
    به نظر شما من چند فصل رو باید از دست بدم؟ چند بار لنز قرض کنم؟ خیلی های دیگه هم تو شرایط من هستن لااقل بین دوستان صمیمی خودم 4 مورد خرید(مجموعا شاید بیش از 5 ملیون تومن خرید) متوقف هست تا ببینیم چی پیش میاد به نظر شما تا کی همه مون تحمل میکنیم؟
    تمام این مسائل و دلیل حل نشدنش منشاء واضحی داره که برا روشن شدنش متاسفانه باید از اشخاص نام برده بشه و طبق قوانینی ممنوعه
    فقط خیلی در لفافه میگم وقتی وارد کننده های ما تعداد انگشت شماری هستن که همه دستشون تو یه کاسه ست هیچ چیز عوض نمیشه

سلام دوست عزیز
    منم مدتی است که می خواهم خرید کنم . امروز و فردا می کنم . و مثل شما که جمعی از دوستان فعلا صبر می کنین ..منم به دو تا از اشنایان نزدیک که درخواست کرده اند وقتی رفتم تهران دوربین خوب و مناسبی برایشان تهیه کنم ، گفته ام که فعلا صبر کنید ....حالا خودم به کنار ..ان دو نفر مدام می پرسند که چی شد ؟ قیمت ها درست نشد ..؟ و نمی توانم بهشان بگویم که تازه دارد بالاتر هم می رود .راستش از اینکه تا بحال نگهشان داشته ام و از این که قیمت دوربین هایی که می خواهیم تهیه کنیم ( 60 دی و 550 دی ) روز به روز بالاتر می رود شرمنده خودم و ان دو نفر هستم .
    Hamid.d و NetNegar تشکر می‌کنند.

كاربر همراه Sina.J آواتار ها
    تشکر کرده
    2930

دوست ندارم خبر بد بدم ولی انگار نمیشه:
    قیمت دلار در بازار آزاد (صرافی های فردوسی) 1200 تومان شد.
    دلیل هم به گفته صرافان کم شدن عرضه بانک مرکزی (جمله ایهام داره)
    Maisam.H، Walkman، mhd61 و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر فعال beh_b7 آواتار ها
    تشکر کرده
    1239

پیش فرض نگاهی به وضعیت بازار و محصولات عکاسی

عموما وقتی اوضاع بازار در مورد هر جنسی آشفته میشه، همواره دلایل ثابتی وجود داره:
    - افزایش نرخ ارز های خارجی نسبت به ریال (حدودا 200 تومن افزایش در طول شش ماه)
    - افزایش میزان برخی از هزینه های گمرکی (اهمیت چندانی نداره چون اکثر وارد کنندگاه هیچ وقت مبالغ واقعی رو پرداخت نمیکنند)
    - زیاد بودن تعداد حلقه های فروش میان تولید کننده(وارد کننده) و خریدار نهایی
    - طمع بیش از حد تجار گرامی *
    تقریبا به جز مورد آخری روند حرکت مابقی [توسط افراد عادی] نه قابل پیشبینی هستش و نه بوسیله اشخاص قابل تغییره
    اما در مورد وضع حال حاظر تجهیزات عکاسی در ایران تنها یک دلیل وجود داره و اون زیاده خواهی وارد کننده هاست و این رو با دقت در چند چیز میشه به وضوح متوجه شد موادر اول و دوم که معلوم الحال هستند و مشخص.
    اما در مورد دلال بازی همیشه انتظار میره که با کمی پشت کار بشه دورش زد اما شما در این صنف هر قدر هم که بگردین هیچ وقت در هیچ کجا قیمت های خیلی متفاوتی رو مشاهده نخواهید کرد! چرا؟؟؟؟
    پس همه چیز ما رو به سمت گزینه آخر راهنمایی میکنه که معتقدم واقعا اثر چشم گیری داره بخصوص در مورد اجناس پر طرفدار مثلا:
    d7000 با قیمت 1499 دلار**(1.780.000 تومن***) در ایران بالای 1.900.000 فروخته میشه
    d3100 با قیمت 564 دلار(670.000 تومن) در ایران حدود 800.000 فروخته میشه
    اما در مورد لنز ها جریان واقعا جالب میشه اختلاف قیمت بعضی از اونها واقعا چشم گیره مثل Canon EF 16-35 و در مورد بعضی از انواع قیمت ها تقریبا برابر اند مثل Canon EF 24-105 و در موارد نادری ما قیمت پایین تری داریم مثل Canon EF 28-300
    اما چرا اینقدر نوسان وجود داره؟ حقیقتا من هم نمیدونم!
    تنها چیزی که مطمئن هستم اینه که تمام این اوضاع هیچ ربطی به ژاپن یا سونامی نداره و تنها دلیل افزایش قیمت ها در ایران تجار گرامی هستن که طمع بی نظیری در کسب درآمد دارن

-----
    * : وقتی شما جنسی رو با تعداد بالا از کارخانه [یا نماینده مستقیمش] میخرید مسلما برای شما تخفیف معقولی قائل میشن(لااقل 20-30 درصد) که سود شما در هنگام خرده فروشی(حتی با قیمت جهانی) تامین میکنه اما متاسفانه تجار ما سود بیشتری میخوان پس مجبورن قیمت خرده فروشی رو بالا ببرند
    ** : اون چیزی که روشنه اینه که تمام فروشندگان در تمام جهان دارن با این قیمت سود میکنن!!!
    *** : تمامی قیمت ها با دلار 1190 تومن محاسبه شده.
    Elend، farhad_k، shenasi و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    بهنام خامنه
    Canon 5DSR,6D / EF 50mm f1.4 - EF 85mm f1.8

صفحه 50 از 83 نخستنخست ... 40 46 47 48 49 50 51 52 53 54 60 ... آخرینآخرین