صفحه 6 از 8 نخستنخست ... 2 3 4 5 6 7 8 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 51 تا 60 , از مجموع 72
Like Tree244تشکر

موضوع: واقعیت و سورئال در HDR

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

با درود دوباره

اگه به این سال بتونیم پاسخ بدیم ، می تونیم به نقطه ی مشترکی برسیم :"واقعیت چیست؟" ... این سوال قبلا مطرح شد ولی پاسخ دقیقی به اون داده نشد . به نظر من واقعیت ، چیزیه که وجود داره . شما وقتی چند شات از طبیعت می گیری و بعد اونارو روی هم میگذاری تا HDR خلق بشه ، در واقع داری یک "واقعیت و یک ماهیت موجود" رو بدون حذف قسمتی و یا افزودن چیزی ، نشون می دی . واقعیت به نظر من به هر ماهیتی اطلاق می شه که واقعا وجود داشته باشه . وقتی از پرتو های خورشید درآسمان عکس میگیریم ، خب بالاخره باید پرتویی وجود داشته باشه که ما بتونیم از اون عکس بگیریم .
    حالا ممکنه مطرح بشه "خب چرا نمی تونیم چنین چیزی ببینیم؟" ... جواب این سوال به این صورته که اتفاقا چشم تمام این لحظات رو می بینه . فقط چون نوردهی ها در طبیعت در کسری از ثانیه رخ میده ، پردازش مغز به شکلیه که اون هم مثل HDR تلفیقی از این نوردهی ها رو میبینه . برای اینکه به صحت این موضوع پی ببرید می خوام به این سوال پاسخ بدیم "آیا ما خورشید رو چیزی غیر از یک دایره ی گرد می بینیم؟" و اینکه "آیا ما انفجارهای خورشیدی رو میتونیم با چشم ببینیم؟" ... قطعا من و شما به عنوان یک انسان ، خورشید رو همیشه گرد می بینیم و هیچ انفجاری هم مشاهده نمی کنیم ؛ ولی آیا این دلیل میشه که اصلا انفجاری در خورشید نیست ؟ آیا خورشیدی که لحظاتی بر اثر این انفجارها به شکل بیضی در میاد ، دلیلی وجود داره که بگیم همیشه گرده ؟ قطعا جواب منفیه .
    صحبت من و بقیه ی عزیزان که با من هم نظرن ، اینه که نباید همیشه به آنچه مغز نشون میده اعتماد کرد ... اگه بخوایم به این شکل ، فقط نمای مغز رو از چشم در نظر بگیریم ، بسیاری از پدیده های ثابت شده ی علمی مثل موجی بودن نور ، حرکت زمین به دور خورشید ، بزرگتر بودن خورشید از ماه ، بیضی بودن زمین و ... با تبدیل شدن به "سورئال" ، زیر سوال میده . البته من نمی گم HDR واقعیته ... من با این توضیحات فقط می خوام ثابت کنم که هر چه هست ، "سورئال نیست" .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی
    Kourosh Kahal، Amir Abdolpanah و NetNegar تشکر می‌کنند.

كاربر فعال Herati آواتار ها
    تشکر کرده
    1581

نقل قول نوشته اصلی توسط persian.boy نمایش پست ها
    با درود دوباره

اگه به این سال بتونیم پاسخ بدیم ، می تونیم به نقطه ی مشترکی برسیم :"واقعیت چیست؟" ... این سوال قبلا مطرح شد ولی پاسخ دقیقی به اون داده نشد . به نظر من واقعیت ، چیزیه که وجود داره . شما وقتی چند شات از طبیعت می گیری و بعد اونارو روی هم میگذاری تا HDR خلق بشه ، در واقع داری یک "واقعیت و یک ماهیت موجود" رو بدون حذف قسمتی و یا افزودن چیزی ، نشون می دی . واقعیت به نظر من به هر ماهیتی اطلاق می شه که واقعا وجود داشته باشه . وقتی از پرتو های خورشید درآسمان عکس میگیریم ، خب بالاخره باید پرتویی وجود داشته باشه که ما بتونیم از اون عکس بگیریم .
    حالا ممکنه مطرح بشه "خب چرا نمی تونیم چنین چیزی ببینیم؟" ... جواب این سوال به این صورته که اتفاقا چشم تمام این لحظات رو می بینه . فقط چون نوردهی ها در طبیعت در کسری از ثانیه رخ میده ، پردازش مغز به شکلیه که اون هم مثل HDR تلفیقی از این نوردهی ها رو میبینه . برای اینکه به صحت این موضوع پی ببرید می خوام به این سوال پاسخ بدیم "آیا ما خورشید رو چیزی غیر از یک دایره ی گرد می بینیم؟" و اینکه "آیا ما انفجارهای خورشیدی رو میتونیم با چشم ببینیم؟" ... قطعا من و شما به عنوان یک انسان ، خورشید رو همیشه گرد می بینیم و هیچ انفجاری هم مشاهده نمی کنیم ؛ ولی آیا این دلیل میشه که اصلا انفجاری در خورشید نیست ؟ آیا خورشیدی که لحظاتی بر اثر این انفجارها به شکل بیضی در میاد ، دلیلی وجود داره که بگیم همیشه گرده ؟ قطعا جواب منفیه .
    صحبت من و بقیه ی عزیزان که با من هم نظرن ، اینه که نباید همیشه به آنچه مغز نشون میده اعتماد کرد ... اگه بخوایم به این شکل ، فقط نمای مغز رو از چشم در نظر بگیریم ، بسیاری از پدیده های ثابت شده ی علمی مثل موجی بودن نور ، حرکت زمین به دور خورشید ، بزرگتر بودن خورشید از ماه ، بیضی بودن زمین و ... با تبدیل شدن به "سورئال" ، زیر سوال میده . البته من نمی گم HDR واقعیته ... من با این توضیحات فقط می خوام ثابت کنم که هر چه هست ، "سورئال نیست" .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی
    دوست عزیز من اصلا نفهمیدم شما منظورتون چی بود شاید مشکل از آیکیو من باشه اگر منظورتون اینه که HDR سورئال نیست پس چیست اگر میشه منظورتون رو روشن کنید
    و البته نمونه عکس اگر باشد بهتر است

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

Lightbulb

با درود دوباره

نقل قول نوشته اصلی توسط Herat-picture نمایش پست ها
    دوست عزیز من اصلا نفهمیدم شما منظورتون چی بود شاید مشکل از آیکیو من باشه اگر منظورتون اینه که HDR سورئال نیست پس چیست اگر میشه منظورتون رو روشن کنید و البته نمونه عکس اگر باشد بهتر است
    دوست من ، صحبت بنده اینه که هر چیزی که مغز شما از دیدگانتون پردازش می کنه ، نمی تونه رئال باشه ... برای این صحبت هم کلّی مثال زدم . چون مثال خواستین ، با این عکس از جناب سعادت مثال می زنم :

به شعاع های خورشید دقت کنید ... به نظر من تمام این شعاع ها واقعی هستن و اثر ویرایش و یا فوتوشاپ نیست . چشم شما تمام این شعاع ها رو میبینه فقط چون نوردهی منبع نور به شکل یک موج سینوسیه و میزان تراوش این نورها با سرعت نور کم و زیاد میشه ، پس مغز نمیتونه این اطلاعات که چشم میبینه رو پردازش کنه و فقط یک میانگین رو به شما نشون میده .
    بنده تلاش نکردم اسمی بر سبک این کار و رده بندیش بذارم چون واقعا نیاز به بحث بیشتری هست ... صحبت من اینه که چون تمام این پرتو ها و این نوردهی ها واقعا در طبیعت وجود دارن ، پس این عکس "سورئال نیست" ؛ چرا که اثر هایی در قالب سورئال می گنجن که در ماورای قوانین عقلانی و منطقی ، به بیان احساسات و تخیلات ذهنی پرداخته باشن . حال آنکه در عکسی که دیدیم ، هیچ ردّی مبنی بر عدول از قوانین عقلانی و منطقی به چشم نمی خوره .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

پی نوشت : بنده دقیقا نمی دونم که آیا شعاع های نور در عکس جناب سعادت با فوتوشاپ ایجاد شدن یا نه . من این عکس رو فقط به عنوان مثال گذاشتم . دوستان توجه داشته باشن که اگه عکس حتی فوتوشاپ باشه ، دست ردّی بر عرایض بنده نیست ، چرا که چنین آثاری رو بدون فوتوشاپ هم میشه ثبت کرد .
    NetNegar تشکر می‌کند.

كاربر فعال Herati آواتار ها
    تشکر کرده
    1581

نقل قول نوشته اصلی توسط persian.boy نمایش پست ها
    با درود دوباره

دوست من ، صحبت بنده اینه که هر چیزی که مغز شما از دیدگانتون پردازش می کنه ، نمی تونه رئال باشه ... برای این صحبت هم کلّی مثال زدم . چون مثال خواستین ، با این عکس از جناب سعادت مثال می زنم :

به شعاع های خورشید دقت کنید ... به نظر من تمام این شعاع ها واقعی هستن و اثر ویرایش و یا فوتوشاپ نیست . چشم شما تمام این شعاع ها رو میبینه فقط چون نوردهی منبع نور به شکل یک موج سینوسیه و میزان تراوش این نورها با سرعت نور کم و زیاد میشه ، پس مغز نمیتونه این اطلاعات که چشم میبینه رو پردازش کنه و فقط یک میانگین رو به شما نشون میده .
    بنده تلاش نکردم اسمی بر سبک این کار و رده بندیش بذارم چون واقعا نیاز به بحث بیشتری هست ... صحبت من اینه که چون تمام این پرتو ها و این نوردهی ها واقعا در طبیعت وجود دارن ، پس این عکس "سورئال نیست" ؛ چرا که اثر هایی در قالب سورئال می گنجن که در ماورای قوانین عقلانی و منطقی ، به بیان احساسات و تخیلات ذهنی پرداخته باشن . حال آنکه در عکسی که دیدیم ، هیچ ردّی مبنی بر عدول از قوانین عقلانی و منطقی به چشم نمی خوره .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

پی نوشت : بنده دقیقا نمی دونم که آیا شعاع های نور در عکس جناب سعادت با فوتوشاپ ایجاد شدن یا نه . من این عکس رو فقط به عنوان مثال گذاشتم . دوستان توجه داشته باشن که اگه عکس حتی فوتوشاپ باشه ، دست ردّی بر عرایض بنده نیست ، چرا که چنین آثاری رو بدون فوتوشاپ هم میشه ثبت کرد .
    پیشنهاد میکنم پست 14 رو دوباره بخوانید

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

سلام

اینکه اصرار داشتم نریم توی واقعیت و حقیقت برای این بود!

دوست گرامی پسر پارسی یک سری مفاهیم رو شما جابجا فرمودید. مثلاً می تونید بفرمایید که واقعیت برداشت های مختلفی از حقیقت می تونه باشه و حقیقت چیزی است که وجود داره . . . این ها با کمی مطالعه و یک بار برای همیشه بر طرف خواهد شد.

hdr فراتر از واقعیت و مترادف آن سورئال می باشد
    و مکتب سورئال خارج از واقعیت می باشد
    از طرفی فراتر از واقعیت را بدر این تاپیک گذر از واقعیت (واقعیتی نه لزوماً واحد، اما واقعیت قابل ثبت) به سوی بهتر شدن و به تعبیری زیبا تر شدن عکس می دانیم (چیزی که در HDR اتفاق می افتد)

بنا بر این اصلاً اون سورئالی که دوستمون بر پایه تعریفش در ادبیات این تاپیک را غیر موجه می دانست مد نظر ما نیست. مشکل ترجمه ای و لغتی هم نداریم.

این عکس هم شعاع های خورشیدش اضافه شده و هم خورشیدش دایره شده. تمام افکت های موجود را هم نمی توانید به این شدت و یک جا با یک شات ثبت کنید.

اینکه وجود دارد ولی ما نمی بینیم هم دلیل موجهی برای رئال بودن کار نیست.
    NetNegar تشکر می‌کند.
    محمد رضا میلانی

كاربر همراه m like mother آواتار ها
    تشکر کرده
    95

سلام

مقدمه:
    تاپیک رو خوندم مثل همه بحث های ایرانی ( خارجی ها رو ندیدم و نگفتم ) هر کی سر هر موضعی هست
    تقریبا پا بر جا می مونه. چون لابد مغزش اونجوری دستور میده. و کمتر دیدم کسی بگه " آهان ، درسته حق با شماست حالا فهمیدم قضیه چیه "

این بحث هم بی فایده خواهد بود ( البته نه کاملا .. شاید فوایدی داشته باشه )

و اما بعد ...

این بحث هم جنبه عملی داره هم نظری و کلامی ...

همه هم تقریبا درست میگن! ( جمع اضداد!)

مثال: ( شاید ربطی نداشته باشه ) : یه شخص کور رنگ ،مثلا رنگ نارنجی رو قهوه ای می بینه. از نظر واقعی چون همه نارنجی می بینند پس نارنجی واقعیت داره و اون داره اشتباه می بینه. اما اون قهوه ای می بینه. پس اگر خواستید بگید اون مداد نارنجی رو بیار باید بگید اون مداد قهوه ای رو بیار. حتما اون برای شما مداد نارنجی (بخوانید قهوه ای) می آورد. پس برای او قهو ه ای واقعیت دارد!

این بحث ها همه نسبی است . البته من نظر صریحم رو نگفتم!
    NetNegar تشکر می‌کند.

كاربر ويژه
    تشکر کرده
    5959

من نمی‌دونم چه کاری است، هی گفته می‌شود که تاپیک بی‌فایده است، فلان است، بعد نظر هم می‌دهیم!!!
    اگر بی‌فایده است، خوب بگذارید بماند.

اصلاً محل بحث این نیست که نارنجی قهوه‌ای شود، با یک عکس سورئال طرفیم. خیلی واضحه! سؤال این است: عکس HDR سورئال است یا نه؟ به این سوال جواب دهید. اصلاً به این فکر نکنید که چه کسی چه چیزی را سورئال می‌داند. با توجه به پیش‌زمینه‌ها و اطلاعی که از این موضوع دارید، یک جواب بدهید! (مسلماً اگر این پیش‌زمینه‌ها مبتنی بر مطالعات منابع معمول و معقول باشد خیلی با دیگران اختلاف فاز نداریم)

* بحث دربارۀ اینکه سورئال چیست باز شده و خوب است که به سرانجام برسد اما تأکید بر اینکه واقعیت نزد هر کس تعریف متفاوتی دارد اصلاً صحیح نیست. یعنی یک اثر نمی‌تواند در نزد کسی سورئال باشد و در نزد دیگری نباشد. ممکن است بتوان گفت آن اثر یک کار سورئال ضعیف است اما سلیقه‌ای دانستن این موضوع غلطه.
    ویرایش توسط Vahid : Friday 13 May 2011 در ساعت 04:03
    mreza1001 و NetNegar تشکر می‌کنند.
    .

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط Vahid نمایش پست ها
    من نمی‌دونم چه کاری است، هی گفته می‌شود که تاپیک بی‌فایده است، فلان است، بعد نظر هم می‌دهیم!!!
    اگر بی‌فایده است، خوب بگذارید بماند.

اصلاً محل بحث این نیست که نارنجی قهوه‌ای شود، با یک عکس سورئال طرفیم. خیلی واضحه! سؤال این است: عکس HDR سورئال است یا نه؟ به این سوال جواب دهید. اصلاً به این فکر نکنید که چه کسی چه چیزی را سورئال می‌داند. با توجه به پیش‌زمینه‌ها و اطلاعی که از این موضوع دارید، یک جواب بدهید! (مسلماً اگر این پیش‌زمینه‌ها مبتنی بر مطالعات منابع معمول و معقول باشد خیلی با دیگران اختلاف فاز نداریم)

* بحث دربارۀ اینکه سورئال چیست باز شده و خوب است که به سرانجام برسد اما تأکید بر اینکه واقعیت نزد هر کس تعریف متفاوتی دارد اصلاً صحیح نیست. یعنی یک اثر نمی‌تواند در نزد کسی سورئال باشد و در نزد دیگری نباشد. ممکن است بتوان گفت آن اثر یک کار سورئال ضعیف است اما سلیقه‌ای دانستن این موضوع غلطه.
    قسمت آخر صحبت شما صد در صدی نیست.

یک مثال می زنم تا متوجه شوید. اینکه با یک قایق چوبی در وسط دریای مه گرفته آروم آروم پارو بزنید و هیچ چیزی جز صدای برخورد پارو به آب را نشنوید، شاید برای شما سورئال باشد. اما برای "من نوعی" که چنین چیزی را از نزدیک دیدم خیر. یک مورد دیگر که به ذهنم می رسد، رفتار های سورئال در جامعه است. بارها شده است که از دیدن لباس فردی یا مدل مویش، طرز حرف زدن و راه رفتنش و برخوردش تعجب کنید، و به نظرتان آدم عجیبی بیاید اما در نظر خودش خیلی هم طبیعیست.
    MahBaz، persian.boy و NetNegar تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

یک واقعیت واحد (از چند واقعیت موجود اگر هست) را بپذیرم و حاشیه نرویم. همه ما کم و بیش یک چیز را می بینیم. و فرق HDR و معمولی را با یک نگاه می فهمیم یا دست کم حدس می زنیم.
    NetNegar تشکر می‌کند.
    محمد رضا میلانی

كاربر همراه m like mother آواتار ها
    تشکر کرده
    95

نقل قول نوشته اصلی توسط Vahid نمایش پست ها

اما تأکید بر اینکه واقعیت نزد هر کس تعریف متفاوتی دارد اصلاً صحیح نیست
    تمام دعواهای دنیا از همین جا شروع می شود. صحیح هست یا نیست رو من نمی دونم. اما اینکه هست رو می دونم.
    حرف شما مطلق شد. حرف من نسبی بود.

با اطلاعاتی که من از HDR دارم. HDR عین واقیعته.
    NetNegar تشکر می‌کند.

صفحه 6 از 8 نخستنخست ... 2 3 4 5 6 7 8 آخرینآخرین