صفحه 198 از 285 نخستنخست ... 98 148 188 194 195 196 197 198 199 200 201 202 208 248 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1,971 تا 1,980 , از مجموع 2842
Like Tree12621تشکر

موضوع: عكاسي نجومي Astrophotography

كاربر فعال
    تشکر کرده
    1029

نقل قول نوشته اصلی توسط msh2200 نمایش پست ها
    سلام
    باز هم اشتباه کردید!
    این تصویری که شما گذاشتید مربوط به سیاره زهره هست نه زحل!
    این هم تصویر شبیه سازی شده مربوطه
    فایل پیوست 49809
    اگر چک بفرمایید با این تصویر ثبت شده شما یکی خواهد بود!
    فایل پیوست 49810

اما برای اطمینان بیشتر با شبیه ساز starry night چک کردم و این هم تصویر شب گذشته ! (البته محیط نرم افزار را هم برای شما قرار دادم تا شبهه ای ایجاد نشود
    فایل پیوست 49811

و این هم تصویر شبیه ساز برای امشب
    فایل پیوست 49812

این هم تصویری که امشب می توانید با همین دوربین و لنز امشب ببینید!
    فایل پیوست 49813
    تصویر فوق بر اساس FOV شبیه سازی شده از عکس شما محاسبه شده است!!

و اما در مورد این تصویر:
    فایل پیوست 49798
    اگر اطمینان دارید این دقیقا همان جرمی هست که در تصویر قبلی بوده صرفا تصویر زهره می باشد که به خاطر اختلال در جو ، کیفیت لنز دوربین و احتمالا لرزش به این صورت نشان داده شده است!
    برای اطمینان امشب هم ازش عکس بگیرید و نورش را تاحد امکان کم کنید!

در ضمن دیشب سیاره زهره در تربیح بوده و به همین دلیل هم مثل ماه شب 8 تقریبا نصف سطحش درخشان خواهد بود.
    دوست عزیز ممنون از توجهتون. البته بنده بررسی کردم و نوشتم که در افق بنده در 2 شاتی که گرفته بودم زهره را ثبت نکرده ام. در اینکه این تصویری که در زیر همان تصویر قرار داده ام زحل ثبت شده هم شکی ندارم.چون اصلا این عکس که با سه پایه گرفته شده (با تایمر 2 ثانیه هم بوده) به زهره آن هم در تربع! نمی خورد.
    تنها می توانم این احتمال را بدهم که باید لکه ی ابری زهره را در آن 2 شات پوشانده باشد.متاسفانه بعد از آن تصویر هم بیرون نرفته ام و اصلا متوچه زهره نشده ام.
    دوست گرامی دراین که تصویر زیر زحل است هیچ شکی ندارم(به عنوان یه منجم آماتور) .
    S.jpg
    viva_utopia تشکر می‌کند.
    نمی دانم.
    ژوزف لویی لاگرانژ.
    فروم از دریچه آمار

كاربر فعال
    تشکر کرده
    1029

البته دوست گرامی ام msh2200 از اینکه مستند و روشن صحبت می کنید یک تشکر بزرگ را از طرف من بپذیرید.امیدوارم من و دیگر دوستان بیشتر از اینها از اطلاعات ارزشمند شما در این انجمن استفاده کنیم.
    البته این موضوع باعث شد از این به بعد با حوصله تر به عکاسی بپردازم. بازهم ممنون.
    نمی دانم.
    ژوزف لویی لاگرانژ.
    فروم از دریچه آمار

كاربر همراه auditore آواتار ها
    تشکر کرده
    3132

نقل قول نوشته اصلی توسط Ahmad.Najari نمایش پست ها
    نمیدانم که سیاره زحل است یا نه چون اطلاعات کمی دارم. اما به نظر بنده مطمئنا سیاره زهره(ناهید) نیست. چون اگر قرار باشد به این صورت یعنی نقطه ای نورانی در شب دیده شود باید زمین بین زهره و خورشید باشد که در واقعیت اینچنین نیست. بلکه زهره بین زمین و خورشید است. سیاره زهره معمولا به صورت نقطه ای سیاه در مقابل خورشید و در روز دیده میشود. از آشنایان به نجوم خواهش دارم اگر اشتباهی در عرایض بنده دیدند اصلاح بفرمایند.
    سلام جناب نجاری عزیز
    در مورد سیاره که زهره هست . کلا زحل که به این پر نوری با چشم غیر مسلح اونم توی این آلودگی نوری دیده نمیشه . زهره یا همون ستاره سحر تقریبا هر شب دیده میشه(حالا یا اول شب یا یا نزدیک سحر) . برای دیده شدن هم حتما لازم نیست زمین بین خورشید و سیاره باشد .
    Untitled.jpg
    در این نقشه ای که کشیدم تقریبا وضعیت دیشب زمین ، ماه و زهره دیده می شو که صد البته دقت لازم را ندارد اما برای روشن شدن موضوع کفایت می کند . محل فلش هم تقریبا محل ما که در حال مشاهده ایم هست . الان خورشید برای ناظر زمینی که در مکان فلش قرار دارد غروب کرده اما ونوس یا همون زهره هنوز غروب نکرده و دیده میشه (البته همون طور که دوستان فرمودند تمام سطحش روشن نیست و مثل ماه ، در شب 9-10 ماه قمری نیمی از سطح روشن اون از زمین قابل مشاهده است که برای ما به صورت تقییر در قدر نوری اون قابل تشخیص هست) .
    اون دیده شدن زهره به صورت نقطه سیاه رو به روی خورشید هم که یک اتفاق تقریبا نادر نجومی هست که همین چند وقت پیش افتخار دیدن آخرین بار اون توی عمرمون رو داشتیم .
    و اما در مورد این تصویر:

همون طور که دوستان فرمودند این زهره هست که به خاطر لرزش دوربین یا اختلالات جوی این طوری ثبت شده .
    من نمیدونم چقدر از پشت تلسکوپ زحل رو رسد کردید اما به شما قول میدم حتی با بهترین تلسکوپ ها هم حلقه ها رو نمیشه به این صورت ثبت کرد . مخصوصا توی الودگی نوری . اگه از داخل شهر با یک تلسکوپ خوب به زحل نگاه کنید میتونید حلقه ها رو تشخیص بدید . اما این که با این شدن نوری(شدت نور اونها در عکس شما اصلا فرقی با سطح سیاره نداره) حتی از هابل هم قابل مشاهده نیست چه برسه به لنز یک بریج . اگه خیلی بخواهیم خوشبینانه در مورد ثبت زحل با یک دوربین معمولی غیر مسلح فکر کنیم نهایتا یک خط باریک خیلی کم نور رو دور سیاره میتونیم ببینیم .
    این سیاره زهره هست که دیشب هم تقریبا کم نور در آسمان دیده میشد .

پ.ن
    الان اگزیف این عکس رو نگاه کردم میتونم به جرات بگم ثبت زحل با این تنظیمات نوری با یک بریج اون هم در این زاویه نسبت به افق و در آلودگی نوری شهری غیر ممکن هست . دیگه چه برسه به ثبت حلقه ها و .... .
    ویرایش توسط auditore : Monday 9 September 2013 در ساعت 18:21 دلیل: افرودن پیش نویس .
    msh2200، m.a.i و farshad.s تشکر می‌کنند.
    پیمان شکوری من
    Nikon d7100 +sigma 20mm1.4 art . nikkor 50mm f1.8g + sigma 150mm macro
    Manfrotto 290dual . Manfrotto 804
    Tifoto ball head

كاربر بسیار فعال farshad.s آواتار ها
    تشکر کرده
    9086

نقل قول نوشته اصلی توسط ali k نمایش پست ها
    دوست گرامی، می توانید از سایت های مختلف نجومی بررسی بفرمایید اما این سیاره زحل است.البته تصویری در بزرگنمایی 25 دارم که همین امشب گرفتم اما چون کیفیت آن پایین است قرار ندادم.(البته متاسفانه موردی پیش آمد و نشد که عکس زحل را خوب بگیرم)
    البته اگر بفرمایید مرورگرتان چیست شاید بتوانم یک application نجومی برای چنین مواردی به شما معرفی کنم.
    از توجه شما ممنونم.انشاا... فردا شب.
    سلام بر شما

درسته که از لفظ فکر میکنم استفاده کردم ولی در واقع مطمئن بودم ولی نخواستم با صراحت اعلام کنم.

عکس شما متعلق به سیاره زهره است و دوستان هم دلایل محکمی ارائه کردن که از تکرارشون خودداری میکنم ولی متوجه پافشاری شما برای اثبات زحل بودنش نمیشم!!

زهره در عکس شما با قدر نوری 3.57- ثبت شده و جدای از مکان اون که اثبات میکنه زهره هستش٬ ثبت زحل با قدر نوری 0.89+ در اون زمان و مکان امکان پذیر نبوده است ضمنا اگر هم موفق می شدید الودگی نوری و الودگی هوای تهران رو حذف کنید و اون رو با دوربین و لنز و بدون تلسکوپ ثبت کنید باید در اون ساعت زهره بین ماه و زحل قرار می گرفت که نیست!!

در مورد اپلیکیشن هم که فرمودید ممنونم از لطف شما و نیازی نیست٬ اونقدر با نجوم آشنا هستم که بدون شبیه ساز و اپلیکیشن بتونم سیارات رو در اسمان پیدا کنم و موقعیتشون رو نسبت به صور فلکی و ماه و ... تشخیص بدم :)

موفق باشید.
    msh2200، m.a.i، Amateurism و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر فعال
    تشکر کرده
    1029

نقل قول نوشته اصلی توسط auditore نمایش پست ها
    سلام جناب نجاری عزیز
    در مورد سیاره که زهره هست . کلا زحل که به این پر نوری با چشم غیر مسلح اونم توی این آلودگی نوری دیده نمیشه . زهره یا همون ستاره سحر تقریبا هر شب دیده میشه(حالا یا اول شب یا یا نزدیک سحر) . برای دیده شدن هم حتما لازم نیست زمین بین خورشید و سیاره باشد .
    Untitled.jpg
    در این نقشه ای که کشیدم تقریبا وضعیت دیشب زمین ، ماه و زهره دیده می شو که صد البته دقت لازم را ندارد اما برای روشن شدن موضوع کفایت می کند . محل فلش هم تقریبا محل ما که در حال مشاهده ایم هست . الان خورشید برای ناظر زمینی که در مکان فلش قرار دارد غروب کرده اما ونوس یا همون زهره هنوز غروب نکرده و دیده میشه (البته همون طور که دوستان فرمودند تمام سطحش روشن نیست و مثل ماه ، در شب 9-10 ماه قمری نیمی از سطح روشن اون از زمین قابل مشاهده است که برای ما به صورت تقییر در قدر نوری اون قابل تشخیص هست) .
    اون دیده شدن زهره به صورت نقطه سیاه رو به روی خورشید هم که یک اتفاق تقریبا نادر نجومی هست که همین چند وقت پیش افتخار دیدن آخرین بار اون توی عمرمون رو داشتیم .
    و اما در مورد این تصویر:

همون طور که دوستان فرمودند این زهره هست که به خاطر لرزش دوربین یا اختلالات جوی این طوری ثبت شده .
    من نمیدونم چقدر از پشت تلسکوپ زحل رو رسد کردید اما به شما قول میدم حتی با بهترین تلسکوپ ها هم حلقه ها رو نمیشه به این صورت ثبت کرد . مخصوصا توی الودگی نوری . اگه از داخل شهر با یک تلسکوپ خوب به زحل نگاه کنید میتونید حلقه ها رو تشخیص بدید . اما این که با این شدن نوری(شدت نور اونها در عکس شما اصلا فرقی با سطح سیاره نداره) حتی از هابل هم قابل مشاهده نیست چه برسه به لنز یک بریج . اگه خیلی بخواهیم خوشبینانه در مورد ثبت زحل با یک دوربین معمولی غیر مسلح فکر کنیم نهایتا یک خط باریک خیلی کم نور رو دور سیاره میتونیم ببینیم .

پ.ن
    الان اگزیف این عکس رو نگاه کردم میتونم به جرات بگم ثبت زحل با این تنظیمات نوری با یک بریج اون هم در این زاویه نسبت به افق و در آلودگی نوری شهری غیر ممکن هست . دیگه چه برسه به ثبت حلقه ها و .... .
    دوست عزیز اول از نظرات ارزشمند شما تشکر می کنم.
    بنده در مورد عکسی که از ماه و سیاره ای (که حقیقتا برای من تردید پیدا شده و دلیل آن ممکن است هر چیزی باشد و بنده اشتباه کنم و البته که اگر اشتباه کرده باشم می پذیرم) بیشتر صحبت نمی کنم.رصد است و هزار اتفاق.
    اما درباره ی اینکه بنده عکسی از سیاره زحل تهیه کرده ام و شما می فرمایید که ثبت آن با دوربین بریج غیر ممکن است حقیقت است که شما دارید عکس را مشاهده می کنید.درباره تلسکوپ هم بنده با تلسکوپ 8 اینچی به راحتی آنرا مشاهده کرده ام.و احساس می کنم قدری یک طرفه نوشته اید.
    امشب دوباره اقدام به تهیه عکس ها کردم البته هوا امشب خیلی بدتر از دیشب بود اما شات های متعددی که تهیه کرده ام را ملاحظه بفرمایید و دوباره نظرتان را بفرمایید.
    بنده اط شما تشکر می کنم اما باور کنید درباره ی چنین مواردی استفاده از لفظ غیرممکن زیبنده نیست.چرا نباشد؟
    ماه و زهره
    ali 011.jpg
    ماه و زحل
    ali 031.jpg
    تصاویر زحل (برای کیفیت بد هوا که از دیروز متاسفانه شرایط ضعیف تر بود ببخشید)
    ali 017.jpg
    ali2 010.jpg
    ali2 016.jpg
    ali2 021.jpg
    msh2200، MahBaz، m.a.i و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نمی دانم.
    ژوزف لویی لاگرانژ.
    فروم از دریچه آمار

كاربر فعال
    تشکر کرده
    1029

این تصویر را مدتی پیش از مشتری و اقمار گالیله ای با دوربین بریج sx50 گرفتم که ملاحظه می فرمایید.
    jupiter 1 018.jpg
    m.a.i، auditore، viva_utopia و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نمی دانم.
    ژوزف لویی لاگرانژ.
    فروم از دریچه آمار

كاربر فعال
    تشکر کرده
    1029

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad.s نمایش پست ها
    سلام بر شما

ثبت زحل با قدر نوری 0.89+ در اون زمان و مکان امکان پذیر نبوده است ضمنا اگر هم موفق می شدید الودگی نوری و الودگی هوای تهران رو حذف کنید و اون رو با دوربین و لنز و بدون تلسکوپ ثبت کنید باید در اون ساعت زهره بین ماه و زحل قرار می گرفت که نیست!!

در مورد اپلیکیشن هم که فرمودید ممنونم از لطف شما و نیازی نیست٬ اونقدر با نجوم آشنا هستم که بدون شبیه ساز و اپلیکیشن بتونم سیارات رو در اسمان پیدا کنم و موقعیتشون رو نسبت به صور فلکی و ماه و ... تشخیص بدم :)

موفق باشید.
    دوست عزیز در اینکه شما با نجوم آشنایی دارید بنده نظری ندارم چون مشخصا از اینکه پست ها را مطالعه فرموده اید این امر مشخص است و از توجه ای که که عکس بنده داشته اید سپاسگذارم. اما درباره اینکه فرموده اید ثبت زحل امکان پذیر نبوده بنده عکسی رو از زحل در کنار ماه منتشر کردم که در پست قبلی ام می تونید ببینید.در مورد اینکه باید زهره بین ماه و زحل قرار می گرفته البته که حق با شماست و بنده عرض کردم یا در آن لحظه زهره پشت لکه ای ابر پنهان شده بوده و یا به دلیلی واقعا از زهره عکس گرفته ام و به شکلی که بر من روشن نیست شات بعدی را از زحل گرفته ام.حقیقتا در لحظه ای که عکاسی را انجام می دادم اینقدر دقت نداشته ام که منتظر چنین نتایجی بعد از عکس باشم.
    اگر در معرفی اپلیکیشن جسارتی شده ببخشید، بنده قصد بدی نداشته ام.
    بازهم ممنون از توجهتون.
    farshad.s تشکر می‌کند.
    نمی دانم.
    ژوزف لویی لاگرانژ.
    فروم از دریچه آمار

كاربر ويژه msh2200 آواتار ها
    تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط auditore نمایش پست ها
    سلام جناب نجاری عزیز
    Untitled.jpg
    و اما در مورد این تصویر:

پ.ن
    سلام
    جناب شکوری در این که امکان ثبت تصویر از سیارات با چنین دوربینهایی وجود داره شک نکنید!
    من خودم تجربه ثبت تصویر از مشتری با اقمار را البته به سختی داشتم ولی در اینکه کنترل نور و کیفیت سخت هست بی شک حق با شماست!!
    (تقریبا 30 دقیقه طول کشید تا تصویر رو ثبت کردم)
    اما در مورد دوستمون جناب ali k، اعتراف می کنم اول که تصویر دومشون (تک تصویری که ادعا داشتند مربوط به زحل هست) رو دیدم به جرات قصد رد این مسئله رو داشتم که اون تصویر زحل باشه و حتی متنی با لحنی تلخ تر رو برای ایشان نوشتم (اگر به پست مربوطه نگاه بفرمایید متوجه می شوید چندین بار ویرایش شده!)
    دلیلش هم این بود که بعد از چک کردن تصویر با FOV و با توجه به معادل لنز 1200 میلیمتر مطمئن شدم اون تصویر مربوط به زحل بوده!
    خوب ایشان در ادامه هم تصاویری از زحل رو ارائه دادند.
    اما تصویری که ترکیب هلال و سیاره مورد بحث بود قطعا سیاره زهره بوده است.
    Amateurism، auditore، farshad.s و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    باتوجه به تعطیلی فروم در تلگرام پاسخگوی دوستان هستم:Telegram:@msh2200
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

كاربر همراه auditore آواتار ها
    تشکر کرده
    3132

نقل قول نوشته اصلی توسط ali k نمایش پست ها
    دوست عزیز اول از نظرات ارزشمند شما تشکر می کنم.
    بنده در مورد عکسی که از ماه و سیاره ای (که حقیقتا برای من تردید پیدا شده و دلیل آن ممکن است هر چیزی باشد و بنده اشتباه کنم و البته که اگر اشتباه کرده باشم می پذیرم) بیشتر صحبت نمی کنم.رصد است و هزار اتفاق.
    اما درباره ی اینکه بنده عکسی از سیاره زحل تهیه کرده ام و شما می فرمایید که ثبت آن با دوربین بریج غیر ممکن است حقیقت است که شما دارید عکس را مشاهده می کنید.درباره تلسکوپ هم بنده با تلسکوپ 8 اینچی به راحتی آنرا مشاهده کرده ام.و احساس می کنم قدری یک طرفه نوشته اید.
    امشب دوباره اقدام به تهیه عکس ها کردم البته هوا امشب خیلی بدتر از دیشب بود اما شات های متعددی که تهیه کرده ام را ملاحظه بفرمایید و دوباره نظرتان را بفرمایید.
    بنده اط شما تشکر می کنم اما باور کنید درباره ی چنین مواردی استفاده از لفظ غیرممکن زیبنده نیست.چرا نباشد؟
    اول بگم که قصد توهین و یک طرفه نوشتن نداشم و اگر این طور برداشت شده عذر خواهی میکنم .
    در مورد اون قسمت از صحبت هام در مورد ثبت زحل من تسلیم . کمی زیاده روی کردم هنوز هم ثبت این تصاویر با sx50 کمی برام غیر قابل باور هست ولی دیگه با ارائه تصاویر مستند حرفی برای گفتن باقی نمیمونه و حق با شماست .
    اما در مورد ثبت دیشبتون مطمئنا زهره هست . برای روشن تر شدن موضوع این چند تا عکس از ماه و ذهره دیشب در کشور های اطراف ایران :
    کویت
    04-moon-venus-9-8-2013-Grand-Mosque-Kuwait-Abdulmajeed-Alshatti-e1378733780802.jpg
    مصر:
    05-moon-venus-9-8-2013-Egypt-Mohammed-Hatata-e1378733933621.jpg
    در این تصویر زحل هم طبق نقشه آسمان دیشب در بالا و سمت چپ کادر قابل مشاهده است .
    منبع :
    کد:
    http://earthsky.org/space/see-it-best-photos-of-moon-and-venus-on-september-8
    پ.ن
    البته هنوز ابهاماتی وجود دارد :
    در عکسی که از ماه و سیاره گزاشتید که شکی نیست زهره است . بعد هم عکس دوم رو گراشتید که خودتون گفتید همون سیاره عکس اول است .
    در اینکه این تصویری که در زیر همان تصویر قرار داده ام زحل ثبت شده هم شکی ندارم.چون اصلا این عکس که با سه پایه گرفته شده (با تایمر 2 ثانیه هم بوده) به زهره آن هم در تربع! نمی خورد.
    خوب بنابر این گفته ها عکس دوم هم باید زهره باشد . که بنا بر شواهد نیست .
    ویرایش توسط auditore : Monday 9 September 2013 در ساعت 22:45
    msh2200، FarshadPix، m.a.i و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    پیمان شکوری من
    Nikon d7100 +sigma 20mm1.4 art . nikkor 50mm f1.8g + sigma 150mm macro
    Manfrotto 290dual . Manfrotto 804
    Tifoto ball head

كاربر فعال
    تشکر کرده
    1029

نقل قول نوشته اصلی توسط msh2200 نمایش پست ها
    سلام
    جناب شکوری در این که امکان ثبت تصویر از سیارات با چنین دوربینهایی وجود داره شک نکنید!
    من خودم تجربه ثبت تصویر از مشتری با اقمار را البته به سختی داشتم ولی در اینکه کنترل نور و کیفیت سخت هست بی شک حق با شماست!!
    (تقریبا 30 دقیقه طول کشید تا تصویر رو ثبت کردم)
    اما در مورد دوستمون جناب ali k، اعتراف می کنم اول که تصویر دومشون (تک تصویری که ادعا داشتند مربوط به زحل هست) رو دیدم به جرات قصد رد این مسئله رو داشتم که اون تصویر زحل باشه و حتی متنی با لحنی تلخ تر رو برای ایشان نوشتم (اگر به پست مربوطه نگاه بفرمایید متوجه می شوید چندین بار ویرایش شده!)
    دلیلش هم این بود که بعد از چک کردن تصویر با FOV و با توجه به معادل لنز 1200 میلیمتر مطمئن شدم اون تصویر مربوط به زحل بوده!
    خوب ایشان در ادامه هم تصاویری از زحل رو ارائه دادند.
    اما تصویری که ترکیب هلال و سیاره مورد بحث بود قطعا سیاره زهره بوده است.
    دوست گرامی با تشکر از توجهات ارزنده تون؛ از اینکه به یک نکته خاص اشاره کردید متشکرم:آنهم اینکه ثبت تصویر با این دوربین ها در عکاسی نجومی به صرف وقت و حوصله نیاز داره.
    msh2200 و Amin.S تشکر می‌کنند.
    نمی دانم.
    ژوزف لویی لاگرانژ.
    فروم از دریچه آمار