صفحه 230 از 285 نخستنخست ... 130 180 220 226 227 228 229 230 231 232 233 234 240 280 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 2,291 تا 2,300 , از مجموع 2842
Like Tree12621تشکر

موضوع: عكاسي نجومي Astrophotography

كاربر ويژه msh2200 آواتار ها
    تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط ata_m3 نمایش پست ها
    نیاز جان چراغ سبز باید مثل چراغ قرمز، چشمک زن می بود در حالیکه تو تصویر چشمک زن نیست و ثابته. اگه چراغهای آنتی کلیژن روشن و خاموش شدن اون موقع باید رنگ سبز هم به صورت منقطع ثبت میشد، ثابت بودن چراغ سبز جای سواله.
    درود
    اصلا صحبت من این نبود
    ببینید، فرض کنیم هواپیما باشه! و در حالت اصطلاحا نیم رخ و همانطور که اشاره کردند ولی بر خلاف جهت ذکر شده از سمت راست به سمت چپ در حال حرکت باشه!
    در این صورت شما چراغ قرمز سمت چپ را مشاهده خواهید کرد که بصورت پالسی خاموش و روشن می شود!
    نور سبز اتفاقا اصلا نباید دیده شود و طبق عکسی هم که کاربر گرامی نیاز قرار دادند چشمک زن هست!
    اگر فرض کنید رنگ سبز بدنه شیئ در حال پرواز باشد که در اثر تابش نور مثلا ماه و وایت بالانس دوربین به این رنگ تبدیل شده باشد، باز هم بحث نور وسط باقی می ماند! این دو نور اثر کشیدگی دارد که نشان از نوردهی 2 الی 3 ثانیه ای هست!
    اما در تصویری که از یک سایت دیگر قرار داده شده، نور های وسط به تناوب و بدون نظم خاصی بر روی نور قرمز حرکت کرده و این عجیب هست!

بنده حرکت هواپیما در لکیدور های هوایی را دیدم! خیلی زیاد رنگ چراغ ها همانطور که گفته شد قرمز و سبز (برابر تصویر) هستند ولی بصورت چشمک زن که البته در تصویر هم مشخصه و اصلا نور ممتد در هواپیماهای مسافری وجود نداره! مگر چراغ های زیر چرخ که بیشتر در جنگنده ها رایجه و از آن مهمتر اینکه اگر در مسافری هم باشه چنین چیزی در ارتفاع بالا منجر به بروز اشکالات و اختلالات پروازی می شود.
    ارادتمند
    ShahramUae و hamid.jmsd تشکر می‌کنند.
    باتوجه به تعطیلی فروم در تلگرام پاسخگوی دوستان هستم:Telegram:@msh2200
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

كاربر همراه ShahramUae آواتار ها
    تشکر کرده
    466

توضیحات نیاز عزیز کاملا درسته ، چراغهای سبز و قرمز مسیر حرکت هواپیما رو نشون میده ، حتی میشه توجیح کرد که اون نور های سفید هم شاید لندینگ لایت هواپیما باشه ( که البته اون هم میبایست به صورت خط ممتد ثبت میشد ! )‌ که لندینک لایت رو هم در زیر ارتفاع ۱۰،۰۰۰ پایی روشن میکنند .
    پس تمام شواهد نشون میده این یک هواپیماست .
    و اما تنها نکته شک برانگیز اینه که هیچ هواپیمایی (‌با توجه به عکس کراپ نشده ) نه در وضعیت Climb و نه در Decenting این شیب یا Rate رو نمیتونه داشته باشه .
    پس فرضیه هواپیما هم رد میشه !
    Niaz، msh2200، ata_m3 و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    https://500px.com/Shahramuae
    Canon Shooter

كاربر بسیار فعال ata_m3 آواتار ها
    تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط msh2200 نمایش پست ها
    درود
    ا
    اگر فرض کنید رنگ سبز بدنه شیئ در حال پرواز باشد که در اثر تابش نور مثلا ماه و وایت بالانس دوربین به این رنگ تبدیل شده باشد، باز هم بحث نور وسط باقی می ماند! این دو نور اثر کشیدگی دارد که نشان از نوردهی 2 الی 3 ثانیه ای هست!
    اما در تصویری که از یک سایت دیگر قرار داده شده، نور های وسط به تناوب و بدون نظم خاصی بر روی نور قرمز حرکت کرده و این عجیب هست!
    درود،

نورهای سفیدی که من میبینم کاملا سفید ثبت شده اند که نشان از درست بودن وایت بالانس داره و همچنین شاید اگر ماه تو آسمون بود کهکشان راه شیری هم به این صورت ثبت نمی شد، البته نور ممتد تو هواپیماهای مسافری جهت روشن کردن دم هواپیما وجود داره که به صورت ثابت چه روی باند و چه در آسمون روشنه.

ارادتمند.
    msh2200 تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط Niaz نمایش پست ها
    نویگیشن لایت ها چشمک زن نیستند، ثابت اند

Navigation lights are the red, green, and white lights that are on continuously
    در این صورت چراغ قرمز جای سوال میشه. تمام هواپیماها دو چراغ قرمز یکی در بالا و یکی در پایین و درست در مرکز هواپیما دارند که حالت چرخش دارن درست مثل چراغهای روی ماشین پلیس. اگه اون چراغ قرمز مربوط به این چراغها باشه، باید دو تا ثبت میشد در حالیکه یه دونه هست.

md11-lighting.jpg

تو این عکس هم نویگیشن لایت ها ثابت نیستند، که جای سواله!!!

ce.JPG
    msh2200 و ShahramUae تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    466

اساتید عزیز
    با مطالعه این تاپیک و دیدن عکسهای زیبای دوستان علاقه‌مند شدم خودم رو در این سبک عکاسی محکی بزنم
    چند سوال برام پیش آمد که ممنون میشم از راهنمایی دوستان استفاده کنم

۱- تنها لنز با دیافراگم بازی که دارم 50mm 1.4 هست با بدنه 5D mark II ، البته به خاطر واید نبودن قطعا گزبنه مناسبی نیست ، ولی با همین امکان ثبت تصویری از راه شیری هست ؟

۲ - با چه نرم‌افزار یا اپلیکیشنی برای آیفون میشه موقعیت راه شیری رو پیدا کرد ؟

۳ - قطعا تهران (‌ مخصوصا شمال شهر )‌ مکان مناسبی برای عکاسی نجومی نیست ، به خاطر آلودگی نوری و هوا . ولی در همین پشت بام منزل میشه نتیجه‌ای گرفت ؟
    حداقل برای بر طرف کردن حس کنجکاوی و عطش یادگیری ..

سپاس
    Canon Shooter

تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط ShahramUae نمایش پست ها
    اساتید عزیز
    با مطالعه این تاپیک و دیدن عکسهای زیبای دوستان علاقه‌مند شدم خودم رو در این سبک عکاسی محکی بزنم

۱- تنها لنز با دیافراگم بازی که دارم 50mm 1.4 هست با بدنه 5D mark II ، البته به خاطر واید نبودن قطعا گزبنه مناسبی نیست ، ولی با همین امکان ثبت تصویری از راه شیری هست ؟

۳ - قطعا تهران (‌ مخصوصا شمال شهر )‌ مکان مناسبی برای عکاسی نجومی نیست ، به خاطر آلودگی نوری و هوا . ولی در همین پشت بام منزل میشه نتیجه‌ای گرفت ؟

سپاس
    درود،

متاسفانه با لنز 50 امکان ثبت راه شیری ون طور که باید و شاید نیست و فقط قسمت کوچکی از اون رو قادر خواهید بود تا ثبت کنید مگر اینکه به صورت پانوراما کار کنید که مشکلات خاص مربوط به خودش رو داره اون هم از راه شیری.

برای نرم افزار، Stellarium یکی از بهترین نرم افزارهاست.

امکان ثبت راه شیری از پشت بام خونه هم وجود نداره اون هم تو آلودگی نوری شهری مثل تهران. بهترین محل، دور بودن کافی از آلودگی نوری و جایی مثل کویر و دشت هست.
    msh2200، S_Mahdi، ShahramUae و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه hamid.jmsd آواتار ها
    تشکر کرده
    399

اساتید عزیز

سپاس
    دوربین فول فریم شما مناسب برای این کار هست چون از ایزوی بالا یاید استفاده کنید برای عکاسی نجومی
    stellarium که فرمودن عالی هست برای مشاهده وضعیت دقیق ماه هم از برنامه Delux moon استفاده کنید
    این عکسی که گذاشتم برای شی ناشناخته با لنز 50mm f1.4 ثبت شده که مناسب این کار نیست
    قطعا تو محیط شهری نمیشه اینکارو کرد باید انقدر تاریک باشه که راه شیری رو با چشمتون ببینید و در ضمن ماه هم نباید تو آسمون باشه.
    این ویدئو هم میتونه به شما کمک کنه تو یادگیری :
    Motion Timelapse of the Milky Way
    msh2200، ata_m3 و ShahramUae تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    466

ممنون از راهنماییتون عطا و حمید عزیز
    پس با این حساب حتی با تهیه لنز مناسب هم امکان عکسبردای خوب نیست ، مگر اینکه همتی کنیم و بریم سفر

پ ن : دوستان حین وبگردی اپلیکیشن خوبی پیدا کردم به اسم PhotoPills
    نه تنها برای نجوم و موقعیت یابی ، بلکه برای عکاسی طبیعت هم احتمالا میتونه براتون مفید باشه .

ar-9_2.jpg

planner-15.jpg
    ata_m3 و hamid.jmsd تشکر می‌کنند.
    Canon Shooter

تشکر کرده
    5142

ممنون از راهنماییتون عطا و حمید عزیز
    پس با این حساب حتی با تهیه لنز مناسب هم امکان عکسبردای خوب نیست ، مگر اینکه همتی کنیم و بریم سفر

پ ن : دوستان حین وبگردی اپلیکیشن خوبی پیدا کردم به اسم PhotoPills
    نه تنها برای نجوم و موقعیت یابی ، بلکه برای عکاسی طبیعت هم احتمالا میتونه براتون مفید باشه .

ar-9_2.jpg

planner-15.jpg
    بله شهرام جان حتی با وجود داشتن لنز دیاف باز و اولترا واید و سنسور فول فریم و حتی مدیوم فرمت، باز هم باید تا می تونید از شهر و آلودگی نوری به دور باشید تا بتونید ثبت بهتری داشته باشید. هر چقدر آسمون تاریکتر، تعداد ستاره بیشتر و ثبت زیباتر.

بابت نرم افزار هم ممنون، نرم افزار خوبی باید باشه.

تو سایت زیر، نقشه آلودگی نوری کل کره زمین نشون داده میشه که می تونه تو پیدا کردن جاهایی که آلودگی نوری صفر هست کمک زیادی کنه.

Light Pollution map

همونطور که مشاهده می کنید دشت کویر و کویر لوت از بهترین مکانها هستند.

ارادت.
    msh2200، Kane، ShahramUae و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه msh2200 آواتار ها
    تشکر کرده
    4653

اساتید عزیز

درود
    شما با همین تجهیزات هم می توانید کارهای خوبی انجام دهید ولی باید برای ویرایش و یا به اصطلاح Post Process بیشتر وقت بگذارید!
    بجای ثبت یک تصویر از چند تصویر استفاده کنید و تصاویر را با نرم افزاری مصل PTGu یکی کنید اتفاقا یک مزیت خوبی که استفاده از این لنز داره نور گرفتن بیشتر لنز و در نتیجه نیاز کمتر به افزایش ISO هست! افزایش ISO در دوربین برای عکاسی نجومی زمانی انجام می شه که شما برای جبران نور کم و ثبت آسمان نیاز به نور گرفتن سنسور داشته باشید و در عین حال ثابت ماندن ستارگان برایتان مهم باشه. در این حالت باید دیافراگم را تا حد امکان باز کنید و با استفاده از فرمولهای موجود برای ثابت کردن رد ستارگان که راحتترینش از تقسیم 1000 بر فاصله کانونی لنز بدست می آید استفاده کنید. برای ISO هم همانطور که دوستان اشاره کردند گریزی جز افزایش ISO وجود نداره مگر اینکه از روشهای عکاسی نجومی مثل Piggy Back یا مقره های استوایی تلسکوپ ها و یا مقره پلاری شرکت Vixen استفاده کنید که در این صورت دیگه مشکل با ISO، تایم بیشتر و ... ندارید و مزیتشون هم اینه که در دو مدل اول که اشاره شد بدلیل وجود سیستم Goto نیازی هم با دنبال کهکشان گشتن حتی در نور شهر هم نخواهد بود. البته این دلیل بر ثبت شدن کهکشان در نور شهر نیست.
    من نرم افزار SkySafari Pro را معرفی می کنم به این دلیل که هم دارای یک بانک اطلاعات فوق العاده کامل از اجرام هست و هم از تصاویر هابل برای نمایش اجرام استفاده می کنه.
    این نرم افزار اتفاقا برای Mac OS و آندروید هم نسخه داره و قابلیت خیلی خاصش امکان اتصال به مقره های دارای پورت اتصال به USB می باشد.
    البته نسخه Pro این نرم افزار نیاز به لایسنس داره و شاید برای شما که بصورت مدام در ایران نیستید نیاز به تهیه لایسنس باشه ولی نسخه های کرک شده آن هم پیدا می شود. این نسخه 25 میلیون ستاره را در دیتا بیس خودش داره و دقیقا آسمان را براتون شبیه سازی می کنه و البته قابلیت استفاده از قطب نما فعال را هم همراه دارد.

سپاس
    فقط در دو حالت چنین چیزی ممکنه!
    1- قطع برق نور افکن های شهری
    2- وجود یک لایه ابر یا مه غلیظ بر روی کل شهر که مانع از انتشار نور به آسمان شود.
    همانطور که دوستان اشاره کردند دور ثبت چنین اثری را در تهران از سرتون خارج کنید! اگر هم خیلی حس کنجکاویتون زیاد شده به فکر رفتن به ارتفاعات، دیزین و یا رفته به اتوبان قم تهران و فاصله گرفتن مناسب از تهران باشید طوری که بتوانید بالای 50 ستاره را در اسمان ببینید.(تهران که در بهترین شرایط بیشتر از 30 ستاره نمی شه دید!)
    ارادتمند
    nicebluesky، ata_m3، Dariush Chegini و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    باتوجه به تعطیلی فروم در تلگرام پاسخگوی دوستان هستم:Telegram:@msh2200
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات