صفحه 18 از 22 نخستنخست ... 8 14 15 16 17 18 19 20 21 22 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 171 تا 180 , از مجموع 216

موضوع: Canon S2IS

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

پیش فرض پاسخ: Canon S2 is

براي راه حلهاي 1 و 2، از حالت اتوماتيك دوربين ميشه بهره گرفت به اين صورت:

اگر مي خواهيد به عنوان مثال آسمون و ابرهاي اون واضح به نظر بياند، بايد نورسنجي دوربين رو از روي آسمون انجام بديد به اين ترتيب كه مربع مخصوص فوكوس رو روي آسمون بگيريد و شاتر رو تا نيمه فشار بديد، احتمالا خواهيد ديد كه آسمون و ابرها به رنگ و نور طبيعي در مياند و پايين سوژه تيره ميشه. حالا بدون اينكه دستتون رو از روي شاتر برداريد، كادر بندي مطلوب رو انجام بديد و شاتر رو تا آخر فشار بديد. در مورد درخت هم مي تونيد مشابه همين عمل رو انجام بديد.

از قفل نورسنجي هم مي تونيد استفاده كنيد. وقتي به نورسنجي دلخواه رسيديد، دكمه قفل نورسنجي دوربينتون رو مي زنيد و نورسنجي ثابت مي مونه. حالا مي تونيد بر اساس نور سنجي جديد از هر كادري كه خواستيد عكس بگيريد. در مورد قفل نورسنجي و نحوه تنظيم كليد Shortcut دوربين، به صفحه 82 دفترچه راهنماي دوربينتون مراجعه كنيد.

مي تونيد دوربين رو روي حالت M برده و تنظيمات شاتر و ديافراگم رو به طور دستي انجام بديد تا به نورسنجي دلخواه برسيد. به نظر مي رسه كمتر از دفترچه دوربينتنون استفاده مي كنيد! بهترين راهنما در مراحل اوليه، خود راهنماي دوربين هست! اس 2 امكانات نورسنجي زيادي ارائه مي كنه.
    صادق طاهری

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

سلام
    يک مشکل کوچولو پيش آمده و اون اين که يا سايت ايراد داره يا سيستم من.چون از ديروز تا حالا آخرين پست مربوط به آقاي طاهري هستش در صورتي که من دوباره از ايشون سوال کردم يک جورهاي انگار سيستم به روز نميشه.
    امير ـ م
    Canon S2IS

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

فروم مشكلي نداره دوست عزيز. من روزي سه يا چهار با به تك تك بخش هاي فروم سر مي زنم. احتمالا همون سيستم شما مشكل پيدا كرده.
    صادق طاهری

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

سلام
    جناب طاهري حق باشما بود ظاهرا سيستم من دچار مشکلي شده بود که حالا درست شده.
    از توضيحاتتون خيلي ممنون راستش بدون اينکه بدونم راه حل هاي ۱و۲ را قبلا انجام داده بودم ولي راستش نمي دونستم که کار درستي انجام ميدم و آيا نتيجه کار درسته يانه ؟ولي حالا با گفته هاي شما در موردش بيشتر ميدونم.حالا که صحبت به اينجا رسيد ميخواستم بصورت تجربي راهنمايي کنيد که شما در چه مواقعي metering mode دوربينتون را تغيير ميدهيد(صفحه ۸۹ )
    راستش سعي ميکنم هميشه از دفترچه دوربين استفاده کنم البته همانطور که متوجه شديد من تازه کار و کاملا بي تجربه هستم به اينها کار و مشغله روزمره را هم اضافه کنيد اينطوري که بعضي اوقات متوجه کارايي هاي خوب اين دوربين نميشوم.البته بي انصافي اگر نگم جناب آراز سرکارفرشي براي من خيلي تا اينجا زحمت کشيده و از ايشون خيلي چيز ها ياد گرفته ام که باز هم از ايشون و ديگر دوستان تشکر ميکنم.
    در مورد قفل نورسنجي ميشه بيشتر توضيح بدهيد اگر اشتباه نکنم صفحات ۱۰۳ و ۱۱۰ در همين مورده درست ميگم.
    باز هم متشکرم
    امير ـ م
    Canon S2IS

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

سلام
    اساتيد گرامي جناب سرکارفرشي و طاهري مرخصي تشريف داريد؟يا جام جهاني حسابي مشغولتون کرده منتظر راهنمايتون مثل هميشه هستم.
    امير ـ م
    Canon S2IS

كاربر فعال arax30th آواتار ها
    تشکر کرده
    1

سلام ...

من که نه! ولی چون سوال رو از جناب طاهری پرسیده بودین جواب ندادم که به ایشون بی احترامی نشده باشه.

Metering Mode دوربین رو کم پیش میاد که لازم شه از حالت Evaluation تغییر بدین. از حالت Center Weighted که خودم تا حالا پیش نیومده استفاده کنم، اگه استفاده مفیدی داره خوشحال میشم بدونم! ولی Spot Metering در مواردی به درد می خوره. مثلا شما میخواین از صحنه ای عکاسی کنید که فقط نور یه قسمت براتون مهمه. موردی که خودم پیش اومده استفاده کنم نمایی بود با نورهای بسیار متفاوت که من میخواستم بر اساس آسمون نورسنجی کنم و بقیه کادر برام زیاد مهم نبود. اینجا بود که نورسنجی رو روی Spot Metering گذاشتم و نورسنجی رو انجام دادم و قفل کردم.

قفل نورسنجی هم تو جاهایی استفاده میشه که بخواین بر اساس یه کادر نورسنجی کنید، ولی از یه کادر دیگه عکس بگیرین. مثلا موقع عکس گرفتن از غروب خورشید برای اینکه قرص خورشید واضح تر بشه و بقیه نما تاریک تر باشه مهمولا وسط کادر دوربین رو کمی بالاتر از قرص خورشید قرار میدن (تقریبا با فاصله ای به اندازه قطر خورشید) و بعد نورسنجی رو قفل می کنن. حالا تا زمان گرفتن عکس، با فوکوس کردن و تغییر کادر تنظیمات شاتر و دیافراگم و ایزو تغییری نمی کنه. حالا می تونید کادر مناسب برای عکاسی از غروب رو انتخاب کنید و عکس رو بگیرید.
    آراز سركارفرشی
    Canon EOS 40D
    Canon EF-S 18-55 IS + Canon EF-S 55-250 IS

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

اي بابا آراز جان اين چه حرفيه مي زنيد، اينجا ما همه از تجربيات هم استفاده مي كنيم. من خودم كه تا حالا كلي چيز از شما ياد گرفتم.

در مورد Center Weighted چيزي كه من اطلاع دارم اينه:

در ظاهر خوب كارش خيلي شبيه به Evaluation هست، اما در عمل بعضي وقت ها مي تونه تفاوت فاحشي با بقيه مدهاي نورسنجي داشته باشه. همونطور كه مي دونيد مد Evaluation در واقع نورسنج هوشمند دوربين هست و بر اساس نورهايي كه از اجسام مختلف موجود در كادر به دوربين مي رسه و براساس نوع كادر بندي شما كه چه اجسام تيره و روشني رو در كادر خودتون داشته باشيد نورسنجي رو انجام مي ده. در واقع هدف نورس سنجي Evaluation اينه كه سوژه يا سوژه هايي رو كه در وسط كادر سبزرنگ و اطراف كادر قرار دارند واضح نشون بده و در عين حال نور بقيه كادر رو هم در حالت استاندارد نگه داره. اما وقتي دوربين رو روي مد Center Weighted مي ذاريد در واقع نورسنج هوشمند دوربين رو تقريبا خاموش كرديد و دوربين هم صحنه رو همونطور كه مي بينيد ثبت مي كنه.

كاربردش هم زماني هست كه شما دقيقا مي خوايد صحنه رو با همون نوري كه وجود داره و چشم مي بينه ثبت كنيد و شايد در اون صحنه نورسنج دوربين اگه در حالت Evaluation باشه به اشتباه بيافته و شما رو كمي به دردسر بندازه. اين موقع است كه حالت Center Weighted به كار مياد و بدون اينكه هيچ دخالتي در نورسنجي انجام بده همه چيز رو همونطور كه هست، تاريك يا روشن، ثبت مي كنه.

البته انتظار نداشته باشيد در اين حالت از نور سنجي، دوربين بتونه دقيقا همون چيزي رو ثبت كنه كه چشم شما هم مي بينه! چون دوربين ها ذاتا همچين ويژگي رو ندارند. دليلش هم اينه كه تصويري كه چشم انسان مي بينه، حاصل فرآيند بسيار پيچيده اي است كه در چشم و در مغز انجام مي گيره. چشم انسان دامنه ديناميكي بسيار گسترده اي داره و درجات مختلفي از رنگها و نورها رو باهم تركيب مي كنه و در نهايت تصوير در مغز ايجاد ميشه.

البته فكر نكنم تا الان هيچ دوربين ديجيتال يا آنالوگي يا هيچ سيستم نورسنجي اختراع شده باشه كه بتونه ديناميك رنج چشم انسان رو داشته باشه يا حداقل به اون نزديك شده باشه.
    ویرایش توسط kamira : Wednesday 14 June 2006 در ساعت 23:31
    صادق طاهری

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

دوستان سلام
    جناب سرکار فرشي و طاهري متشکرم بابت توضيحاتتون.اما نگفتيد مطلب در مورد قفل نور سنجي همون صفحات 103 و 110 هستش.
    اما سوالي هم در لطفا نظر بدهيد پرسيدم که دوباره ميپرسم:
    البته خودتون ميدونيد عکس گرفتن از اينجور صحنه ها چقدر سخته چون هم عکس العمل هاي دلفينها خيلي سريع بود و هم اينکه معلوم نبود هر دفعه از کجا مي آيند بيرون.لطفا راهنمايي بفرمائيد از چه مد دوربين و چه تنظيماتي بايد استفاده ميکردم تا تعداد و درصد عکسهاي موفق بيشتر ميشد.راستش نميدونم کجا کار ايراد داشت سعي کردم از Continious Shooting استفاده کنم ولي مشکل فوکوس داشتم.راستي مشخصه هاي تجهيزات همانند همونهاي بايد باشه که براي صحنه هاي ورزشي گفتيد.
    راستي جناب آراز ميشه بگوئيد عکس زيبا پست ۲۷۲۶ را چکار کرديد که اون شکلي شده ممنونم.
    http://www.akkasee.com/forum/showthr...t=192&page=273
    جناب آراز در مورد قفل نورسنجي گفتيد که:
    قفل نورسنجی هم تو جاهایی استفاده میشه که بخواین بر اساس یه کادر نورسنجی کنید، ولی از یه کادر دیگه عکس بگیرین. مثلا موقع عکس گرفتن از غروب خورشید برای اینکه قرص خورشید واضح تر بشه و بقیه نما تاریک تر باشه مهمولا وسط کادر دوربین رو کمی بالاتر از قرص خورشید قرار میدن (تقریبا با فاصله ای به اندازه قطر خورشید) و بعد نورسنجی رو قفل می کنن. حالا تا زمان گرفتن عکس، با فوکوس کردن و تغییر کادر تنظیمات شاتر و دیافراگم و ایزو تغییری نمی کنه. حالا می تونید کادر مناسب برای عکاسی از غروب رو انتخاب کنید و عکس رو بگیرید.
    من خوب متوجه نميشم يعني بعد از گذشت مثلا چند ساعت و تغيير ميزان نور عکس بگيريم و يا اينکه منظورتون اينه که اصلا کادر گرفتن عکس تغيير کنه.ممنون ميشم بيشتر توضيح بديد.
    ویرایش توسط fc bayern : Sunday 18 June 2006 در ساعت 15:54
    امير ـ م
    Canon S2IS

كاربر فعال arax30th آواتار ها
    تشکر کرده
    1

سلام ...

استفاده از عکسبرداری پیوسته تو اون شرایط انتخاب خوبی بوده. برای فوکوس باید کادر رو تنظیم کنید، دکمه شاتر رو تا نیمه فشار بدین تا فوکوس روی مثلا حلقه ها انجام بشه، فوکوس رو با فشار دادن Mf قفل کنید و منتظر پرش دلفینها بشین. در مورد قفل نورسنجی هم منظور این بود که مثلا روی آسمون نورسنجی کنید و بعد کادر رو عوض کنید و عکس بگیرید.

برای عکس 2726 هم از فلاش استفاده کردم. نوردهی رو روی سرعت پایین تنظیم کردم و دوربین رو حرکت دادم تا حرکت شعله ثبت شه، و بعد یه فلاش زدم تا بقیه تصویر ثبت شه.
    آراز سركارفرشی
    Canon EOS 40D
    Canon EF-S 18-55 IS + Canon EF-S 55-250 IS

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

سلام دوستان
    ديروز براي دوربين من مشکلي پيش آمد که گفتم بپرسم ببينم بايد چکار کنم.در حال عکاسي بودم که وقفه اي در کار پيش آمد بدون اينکه دوربين خاموش کنم کارم را انجام دادم و وقتي دوباره به سراغ دوربين اومدم دوربين ديگه نه روشن ميشد نه خاموش ميشد و نه اينکه چيزي در مونيتور و چشمي آن ديده ميشد و هم اينکه با فشردن هيچ کدام از کليدها دوباره به کار مي افتاد .ديدم تحت هيچ شرايطي به کار نمي افته همون شکلي باطريش را خارج کردم و دوباره برگردوندم درست شد.يعني مشکلي براش پيش اومده .ممنون ميشم راهنمايي کنيد
    امير ـ م
    Canon S2IS

صفحه 18 از 22 نخستنخست ... 8 14 15 16 17 18 19 20 21 22 آخرینآخرین