صفحه 20 از 735 نخستنخست ... 10 16 17 18 19 20 21 22 23 24 30 70 120 520 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 191 تا 200 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر فعال MahBaz آواتار ها
    تشکر کرده
    2159

پیش فرض پاسخ: تفاوت زاویه"10م م" و"18 م م" چند درجه است؟

نقل قول نوشته اصلی توسط Navid7h نمایش پست ها
    در دوربین نیکون D90 چون اندازه سنسور از فول فریم کوچکتر است یک ضریب 1.5 در اعداد فاصله کانونی لنز ضرب میشود. Focal length multiplier

یعنی یک لنز 10mm روی بدنه D90 مثل یک لنز 15 میلیمتر روی یک فول فریم است.

برای زاویه ها هم به لینک زیر نگاه کنید.
    کد:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Angle_of_view
    از شما آقای نور قاسمی وهمچنین آقای حسینیان ممنونم.

صفحات بسیار مفیدی رو معرفی کردید.

كاربر آشنا hamid_kh آواتار ها
    تشکر کرده
    1590

پیش فرض دلیل فیزیکیه کاهش عمق میدان با باز شدن دیافراگم چیه؟

سلام
    کسی میدونه دلیل محو شدن پس زمینه سوژه با باز شدن دیافراگم چیه؟
    یعنی از نظر فیزیکی و نوری چه اتفاقی میفته، که هرچی دیافراگم باز تر باشه عمق میدان کمتر و هرچی بسته تر باشه عمق میدان بیشتر میشه ؟؟!

ممنون
    حمید خرمی
    www.photonarenji.com

كاربر فعال aidin594 آواتار ها
    تشکر کرده
    2638

پیش فرض پاسخ: سوالات عمومي عكاسي

سلام
    شما ميتونيد Depth of field رو توي ويكي پديا جستجو كنيد. يك مقاله كامل در مورد عمق ميدان در آنجا منتشر شده.

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

پیش فرض پاسخ: دلیل فیزیکیه کاهش عمق میدان با باز شدن دیافراگم چیه؟

نقل قول نوشته اصلی توسط hamid_kh نمایش پست ها
    سلام
    کسی میدونه دلیل محو شدن پس زمینه سوژه با باز شدن دیافراگم چیه؟
    یعنی از نظر فیزیکی و نوری چه اتفاقی میفته، که هرچی دیافراگم باز تر باشه عمق میدان کمتر و هرچی بسته تر باشه عمق میدان بیشتر میشه ؟؟!

ممنون
    اگر به مقالات سایت مراجعه کنید یقینا جوابی خواهید یافت.

پی نوشت!

نمی دانم چرا جدیدا دوستان اصلا قسمت مقالات سایت را یا نمی بینند و یا نمی دانند که وجود دارد و یا اگر می دانند به آن توجه نمی کنند.
    farhad44، mreza1001، aphrodite و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

تشکر کرده
    1590

آقای قبادی
    من خیلی هم جدید نیستم و 2-3 ساله عضو این فوروم هستم ولی پست نمیزدم و فعالیت نمیکردم چون اطلاعات کافی نداشتم برای شرکت در بحث ها
    و میدونم که قسمت مقالات سایت وجود داره و بهشون توجه کرده ام ، فکرم میکنم تقریبا 80 درصد مقالات رو خونده ام ( و قسمت زیادی از اطلاعاتم رو از همین مقالات کسب کرده ام)
    بازم به اون بخش مراجعه میکنم

به هر حال بد نبود شما که همیشه لطف دارید و برای جواب دادن به دوستان و بنده وقت میگذارید، در صورتیکه فکر میکنید کسی نمیدونه مقالات سایت کجاست یه اشاره ای میکردین به محلش که بره و استفاده کنه !

ممنون از راهنمایی تون
    Kaveh Ghobadi تشکر می‌کند.
    حمید خرمی
    www.photonarenji.com

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

نقل قول نوشته اصلی توسط hamid_kh نمایش پست ها
    آقای قبادی
    من خیلی هم جدید نیستم و 2-3 ساله عضو این فوروم هستم ولی پست نمیزدم و فعالیت نمیکردم چون اطلاعات کافی نداشتم برای شرکت در بحث ها
    و میدونم که قسمت مقالات سایت وجود داره و بهشون توجه کرده ام ، فکرم میکنم تقریبا 80 درصد مقالات رو خونده ام ( و قسمت زیادی از اطلاعاتم رو از همین مقالات کسب کرده ام)
    بازم به اون بخش مراجعه میکنم

به هر حال بد نبود شما که همیشه لطف دارید و برای جواب دادن به دوستان و بنده وقت میگذارید، در صورتیکه فکر میکنید کسی نمیدونه مقالات سایت کجاست یه اشاره ای میکردین به محلش که بره و استفاده کنه !

ممنون از راهنمایی تون
    http://www.akkasee.com/articles/7118/

http://www.akkasee.com/articles/7181/

http://www.akkasee.com/forum/showthread.php?t=4989
    Arash، Kaveh Ghobadi، hamid_kh و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

تشکر کرده
    1590

پیش فرض پاسخ: دلیل فیزیکیه کاهش عمق میدان با باز شدن دیافراگم چیه؟

ممنون از لینکهاتون آقا فرهاد
    2 تا مقاله ای که لینک داده بودین و رو سایت هست رو خونده بودم و فکر میکنم فهمیده ام قبلا، قسمتی که تو فروم هم اشاره کردین رو هم دیدم الان
    اما جواب سوالمو نگرفتم
    :confused:
    یا خوب منظورمو نرسونده بودم
    یا یه چیزه ساده ای این وسط هست که من حواسم نیست و متوجه نمیشم

از نظر فیزیکی و نوری چه اتفاقی میفته، که هرچی دیافراگم باز تر باشه عمق میدان کمتر و هرچی بسته تر باشه عمق میدان بیشتر میشه ؟؟!
    برای یک بدنه و لنز مشخص و در فاصله کانونی ثابت، میدونیم که با باز شدن دیافراگم عمق میدان کم و با بسته شدنش عمق میدان زیاد میشه،
    که رابطه ی بین اینها و مقدارشون تو مقالات سایت کاملا توضیح داده شده
    مشکلی نیست
    سوال من دلیل فیزیکی و نوریه این مسئله است
    میگم چه اتفاقی برای پرتو های نوری میفته یعنی
    وقتی یه پرتره داریم میگیریم، دیافراگم رو باز میکنیم، چی میشه که زمینه محو میشه؟
    نوری که داره از اون کادر به دهانه ی لنز میرسه که ثابته، با بسته شدن و باز شدن دیافراگم، مقدار نوری که به سنسور میرسه تغییر میکنه، درسته؟ خب حالا این تغییر مقدار نور، چرا باعث زیاد یا کم شدن عمق میدان میشه ؟!

تا جایی که میتونم سعی کردم منظومو برسونم
    اگه خیلی تابلوه چیزی که میپرسم و من الکی دارم گیج میزنم ببخشید

ممنون
    Kaveh Ghobadi و farhad44 تشکر می‌کنند.
    حمید خرمی
    www.photonarenji.com

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

سلام

یادمه اثبات این قضیه را با کمک تشابه مثلثها در جایی دیده بودم که الآن نتوانستم پیدا کنم.

تقریبا ً میشود گفت اثبات این قضیه این است:

در تئوری، فقط یک نقطه در مسیر دید دوربین میتواند میتواند فوکوس باشد (در صفحه افق, یک دایره میشود) و هر نقطه ای با کمترین فاصله از آن نقطه خاص؛ خارج از فوکوس خواهد بود.

حالا اگر دیافراگم باز داشته باشیم، این خارج شدن از فوکوس خیلی سریعتر صورت میگیرد و واضح تر خواهد بود، اما با یک دیافراگم بسته، این شیب بسیار ملایم میشود و حتی با کمی اغماض میشود تصور کرد که نقطه فوکوس ما به یک خط تبدیل می گردد که همه نقاط روی آن خط واضح خواهند بود.

اگر هم اشتباه میکنم دوستان تصحیح بفرمایند.

کد:
    http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/depth-of-field.htm

http://www.aestheticendeavors.com/photo/dof/index.htm
    عـمـق مــیدان
    Persian، hamid_kh، farsad و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

آها. براي فهم اين موضوع بايد مفهوم Circle of Confusion يا دايره ي آشفتگي را بفهميد. در متن و شكل زير مي تونيد دليل را دريابيد :

Suppose the lens focuses on the yellow dot as shown in the figure below. This subject generates a yellow dot on the image plane. Once focused, all subjects that have the same subject-lens distance as that of the yellow dot will appear sharp. Now, consider a white dot that is behind the yellow dot (i.e., with larger subject-lens distance). Since it is out of focus, it will not produce a sharp white dot image. Instead, its image is formed somewhere in front of the image plane. On the image plane, the image of this white dot is a circle as shown below. This circle is usually referred to as a circle of confusion. As the subject-lens distance increases, the size of this circle increases. The same holds true for a subject in front of the yellow dot (e.g., the green dot in the following figure). Since these circles of confusion are actually out of focus images of subjects, if we can reduce the size of circle of confusion, we can increase the sharpness of the resulting image. But, how?

It turns out to be very simple. Since circles of confusion are formed by light rays passing through the lens tube, the size of a circle of confusion is proportional to the amount of light that can pass through the lens tube. This means smaller (resp., larger) circles of confusion will be formed if less (resp., more) light can pass through. Restricting how much light can pass through the lens is the function of the diaphragm in the lens tube that sets the aperture values. Therefore, a smaller aperture means a smaller diaphragm opening, which, in turn, means allowing less light to strike the film/CCD plane. Thus, we have smaller circles of confusion and, as a result, a sharper image!

منبع :

کد:
    http://www.cs.mtu.edu/~shene/DigiCam/User-Guide/950/depth-of-field.html
    مقاله ي زير هم مفيد است :

http://www.akkasee.com/articles/8748/
    hamid_kh، Mashhadi Vahid، farsad و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

تشکر کرده
    1590

سلام

ممنون وحید جان (اگه خواستی لینک آقا فرهادم بخون، مفیده توضیحاتش)

ممنون آقا فرهاد، مطلبی که گذاشتید خیلی جالب بود برام

در تئوری، فقط یک نقطه در مسیر دید دوربین میتواند میتواند فوکوس باشد
    فکر میکنم این جمله هم همون چیزی باشه که اینجا هم هست :
    Suppose the lens focuses on the yellow dot as shown in the figure below. This subject generates a yellow dot on the image plane. Once focused, all subjects that have the same subject-lens distance as that of the yellow dot will appear sharp.
    اما من دلیل این جمله رو دقیق نمیفهمم ! که چرا یک نقطه در تئوری میتونه فوکوس باشه (همون نقطه ی زرد فرض شده در متن دوم)
    موضوع رو این جمله پایه گذاری کرده و جلو رفته که البته در ادامه با قبول این فرض اولیه همه چی خوبه!

پاراگراف زیر عکسی که آقا فرهاد گذاشتن رو خوندم اینطوری:biggrin: شدم
    حمید خرمی
    www.photonarenji.com

صفحه 20 از 735 نخستنخست ... 10 16 17 18 19 20 21 22 23 24 30 70 120 520 ... آخرینآخرین