صفحه 18 از 58 نخستنخست ... 8 14 15 16 17 18 19 20 21 22 28 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 171 تا 180 , از مجموع 576
Like Tree298تشکر

موضوع: تفسیر مفهومی عکس - لطفا قبل از نمایش هر 1 عکس، 3 نظر در مورد عکس دیگران بدهید.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    1

پیش فرض پاسخ: تفسیر مفهومی عکس - لطفا قبل از نمایش هر 1 عکس، 3 نظر در مورد عکس دیگران بدهید.

نقل قول نوشته اصلی توسط sanaz
    باز هم تکرار می کنم، دلیل نداره اگر اکثر جامعه کاری رو انجام می دن دلیل بر درست بودن اون کار باشه،
    خوب این رو فکر می کنم همه قبول دارند!
    کماکان که از نظر تاریخی نیمی از امامزاده هایی که در کوهها و نقاط دور افتاده ایران هستند، آتشکده هایی بوده که زرتشتیان برای پایدار ماندن آنها با هجوم اعراب به ایران به نام امامزاده خوانده اند تا از حمله اعراب مصون بماند.
    در مورد درصدی که گفتید نمی تونم اظهار نظر کنم اما با کلیت اون مخالفتی ندارم.

مشکل اکثر مردم اینه که این امامزاده ها رو در حد پرستش خداوند بالا می برند، از امامزاده شفا طلب می کنند، تولد و مرگ می خواهند و...( در صورتی که جز خداوند هیچ احدی توانایی شفا دادن، مرگ و زندگی دادن ندارد) این یعنی خرافات مذهبی که در همه ادیان کم و بیش دیده می شه و در جامعه ما هم متاسفانه کم نیست. اگر هم در موردش بحث کنی کافر و مرتد حساب می شی!
    البته صرف قبول نداشتن اینکه امام معصوم می تونه به اذن خدا شفا بده یا این جور چیز ها باعث تکفیر نمیشه.
    من هم هیچوقت همچین جسارتی نمی کنم. اما شما منظورتون چیه؟ قدرت امام رو قبول دارید یا نه؟
    محمد امین فیروزآبادی
    Mohammad Amin Firuzabadi
    http://www.maf.ir
    آخرین بروز رسانی 1385/1/27
    http://www.irandeserts.com

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

پیش فرض پاسخ: تفسیر مفهومی عکس - لطفا قبل از نمایش هر 1 عکس، 3 نظر در مورد عکس دیگران بدهید.

اما شما منظورتون چیه؟ قدرت امام رو قبول دارید یا نه؟
    تفتیش عقاید؟
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر فعال asa_59a آواتار ها
    تشکر کرده
    23

در مورد اسپند دود کردن کاملا با شما موافقم کاملا درست است تنها کاربرد این عمل ضد عفونی کردن هواست و هیچ ربطی به چشم زدن و این تیپ خرافات ندارد
    و اما بحث شور شدن موضوع توسط عده ای خاص و توصیه شما به من در مورد شفاف صحبت کردن!
    علت اینکه من توضیح کامل در این مورد ندادم این است که این فروم منحصرا برای صحبت راجع به عکاسی و مسائل مرتبط با آن می باشد و حالا که شما اصرار دارید توضیح مختصری ارائه میکنم و اگر باز هم قانع نشدید ترجیح می دهم که بحث را بصورت خصوصی دنبال کنیم که از اهداف فروم و موضوع مورد بحث (تفسیر مفهومی عکس) هم دور نشویم

1: همانطور که خودتان هم اشاره کردید(در بحث اسفند دود کردن و ..) برخی مسائل به مرور زمان مورد تحریف واقع می شوند و کم کم امر مشتبه شده بطوریکه با اصل خود و فلسفه وجودی خود در تعارض قرار می گیرد
    2: بحث وجود خرافات نه در دین ما بلکه در تمام ادیان بوده و هست و خواهد بود .. شاید عبارات معروف شیعه علوی و شیعه صفوی را شنیده باشید! همانطور که می دانید عمده خرافات مذهب ما از دوران صفویه وارد اعتقادات ما ایرانیان شده است و اگر نمی دانید بدانید که در دوره صفویه ساخت مقابر قدیسین بطور گسترده و با جدیت پیگیری می شده (مثلا صندوق قدیمی حرم حضرت امام رضا(ع) که در زمان شاه عباس ساخته شده است) و باز همانطور که می دانید آنان اعتقاد داشتند که با امام زمان در ارتباط هستند!
    قمه زدن، زنجیر زدن، تعزیه خوانی و ... همه ریشه در زمان صفویه دارد
    من با حرم و امامزاده و اینجور چیزها هیچ مشکلی ندارم مشکل من با آن عده افراد کوردلی است که خرافات را جایگزین واقعیات کرده اند و چشم به روی حقایق بسته اند و در جهل و تعصب خود غوطه ورند
    3: عمده انرژی پیامبر اسلام صرف این شد که به مردم بفهماند که بت ها هیچ اراده و نیرو و تقدسی ندارند.... منظور از بت چیست؟ همین در و دیوار و مجسمه و ...
    حال در حرمها و امامزاده ها شاهد چه صحنه هایی هستیم؟.... بوسیدن درهای ورودی بوسیدن کف زمین بوسیدن علم و.... آیا اسم اینها خرافه نیست؟ پس معنی بت پرستی چه می تواند باشد؟

موفق و پیروز باشید
    افشين ساسانيان
    Panasonic Lumix DMC FZ5

كاربر همراه
    تشکر کرده
    66

نقل قول نوشته اصلی توسط maf.ir
    فکر نمی کنم که صادق هدایت برای من و شما قاضی خوبی باشد مستندات شما بهتر است از جایی معتبر تر باشند.
    صادق هدایت معتبر ترین نویسنده جامعه شناسیه که می شناسم و اینکه عقاید مذهبی داشته یا خیر دلیل نداره که در مورد خرافات و حماقات مردم و جامعه شناسی نتونه اظهار نظری کنه، کتاب حاجی آقا از نظر شخصیت شناسی و جامعه شناسی کتابی است محکم و شاهکار( این حرف من نیست حرف بزرگان ادبیات ایرانه) در ضمن صادق هدایت رو نگفتم که قاضی ما باشه! روی دست کتاب نیرنگستان هنوز کتاب خرافه شناسی ایرانی در بازار نیست که بهش استناد کنم.

در مورد عامه مردم صحبت کردم.و ریشه این صحبت ها رو هم گفتم .
    من در مورد افراد خاصی که یک عکس رو با دید منتقدانه نگاه میکنن و می خوان ازش برداشت داشته باشند صحبت کردم. عامه مردم در این مورد خیلی مهم نیستند چه در ایران و چه کشورهای دیگه و عقاید خرافی شون تنها اهمیتی که داره اینه که سطح فرهنگ یک جامعه رو به حد نزول می رسونه و بس.

فکر می کنم اکثر همون خارجی هایی که شما گفتید فرق مسجد رو با حرم متوجه نمیشوند پس از لحاظ قضاوت اون ها در مورد عکس مذکور فرقی حاصل نمیشه.
    کسانی که بخوان به پای نقد برسند باید تشخیص بدن و بعد اظهار نظر کنن.در غیر اینصورت اصلا مهم نیست که چی فکر می کنن!

اما نمی شه همه چیز رو خرافه فرض کرد به همین خاطر می گم که دقیق بگید که این جور بحث ها کمتر پیش بیاد.
    " نقل قول:
    ارسالی توسط sanaz
    سجده کردن بر سنگ و خاک و ... همه مصداق شرک و خرافاته.. "

باز هم که مبهم صحبت می کنید!
    بر منکرش لعنت! من مگر همه چیز رو خرافه فرض کردم؟!؟ مبهم نیست کاملا واضحه، سنگ و خاک منظورم همان در و دیوار امامزاده هاست، ببینید عموما مذهب و خرافات با هم سریع قاطی می شن، و مردم عامه همیشه سعی دارن که خرافات و عقاید بی ارزششون رو در قالب مذهب توجیه کنند.

البته صرف قبول نداشتن اینکه امام معصوم می تونه به اذن خدا شفا بده یا این جور چیز ها باعث تکفیر نمیشه.
    من هم هیچوقت همچین جسارتی نمی کنم. اما شما منظورتون چیه؟ قدرت امام رو قبول دارید یا نه؟
    آرش جان تفتیش عقاید هم باشه ایرادی نداره! می تونم خیلی راحت و بدور از هرگونه غرض و ترسی بهتون جواب بدم چون به گفته هام ایمان دارم. در اینکه امامان اشخاص برگزیده و نیک روزگار بودند شکی نیست. اما امامان هم مانند ما انسان بوده اند. مدتی زندگی کرده اند و بعد به پایان رسیده اند و مانند تمام انسانها در انتظار روز موعود، قدرت، تنها از آن خداوند است و بس، خداوند برای شفا دادن نیاز به کسی ندارد.تا نخواهد حتی برگی بر زمین نمی افتد. انسان باید به خدا متوسل شود و به خدا توکل کند، توکل و توسل به غیر از خدا کفر است و شرک.
    شرک حتما نباید این باشه که انسان یک عدد بت بسازه و بگذاره جلوی روش و شروع کنه خم و راست شدن. به اندازه مو باریکه مرز بین پرستش خداوند و شریک قرار دادن برای خداوند، این شریک می تونه بت باشه، می تونه بالا بردن یک انسان در حد خداوند و حتی دست راست خداوند باشه، یا ساختن یک مقبره به عنوان نماد و سمبل( چیزی که محمد (ص) با آن به مبارزه برخاست و بعد با فرقه فرقه شدن دین اسلام متاسفانه به بیراهه کشیده شد)
    و اما یک حکایت از کتاب مقدس:
    در روزگار کهن بین یهود، سموئیل نبی برگزیده شد تا با بت سازی و بت پرستی مقابله کنه، به محض اینکه به شهر مجاور برای دعوت مردم رفت، چند نفر سودجو که دیدند منافعشان در بت پرستی و تحمیق عامه است این بار شروع به ساختن بت های شخص سموئیل نبی کردند. وقتی سموئیل برگشت دید عده ای از مردم دور فروشندگان بت ایستاده اند، با خشم جلو رفت و با عصا بت های خود را شکست. همان موقع تمام مردم شروع کردند به داد و بیداد به سموئیل که الان خداوند تو را مورد غضب قرار می دهد که هیبت مقدس را شکسته ای!و سموئیل را دل شکست از حماقت بی پایان مردم.
    و منظور اینکه مردم انگار نمی تونن بی واسطه به خدای یکتا برسند و حتما باید از مرز شرک رد بشن. بهتره این بحث همین جا خاتمه بیابه، و شما هم پاسخ خودتون رو بدید من دیگه این بحث رو کش نمی دم، به نظر خودم واضح صحبت کردم.

این بحث های روانشناسی و جامعه شناسی تاثیر عمیقی در خلق هر اثر هنری داره و اصلا بی ربط نیست. بهتره در مورد صادق هدایت به نظر عوام توجه نکنید( من شخصا جهان بینی هدایت رو قبول ندارم) اما از نظر نویسندگی هدایت یکی از بزرگترین نوابغ ادبی ایرانه و خوندن آثارش به دید باز جامعه شناسی خیلی کمک می کنه، به نظر من هنرمندی که در زمینه ادیان و .. بی اطلاع باشه نمی تونه هنر خوبی ارائه بده( منظورم شخص خاصی نیست! کلی عرض می کنم) مخصوصا در عکاسی و سینما و در گرفتن عکس مفهومی این مباحث و داشتن جهان بینی از هر نوعی لازم و ضروریه ، در سینما معتقدم که یک فیلمنامه نویس اگر تاریخ، ادیان و فلسفه رو نشناسه هرگز نمی تونه شخصیت پردازی کنه، در عکاسی هم همینه، و خیلی خوبه که این بحث ها بشه مخصوصا در ارزش ها و مفاهیم عمیق عکاسی. با شناختن مفاهیم عمیق خرافات و ارزش های دینی، ریا، ساده لوحی عوام و... می تونیم در نوع دیدمون نسبت به کادری که انتخاب می کنیم، نوع رنگ، نوع سوژه ، فضاسازی، ترکیب بندی و ... تفاوت زیادی داشته باشیم و همین تفاوت هاست که هنر والا رو می سازه.
    ممنون که در بحث شرکت کردید. موفق باشید.
    ویرایش توسط M.R.Shahbazi : Sunday 5 March 2006 در ساعت 08:24
    ساناز نافذ
    ---------------

كاربر همراه Mojtaba-N آواتار ها
    تشکر کرده
    337

چقدر خوب میشد که بر روی یک عکس همیشه اینطوری بحث بشه!
    به نظر بنده حقیر مباحث یک عکس همیشه کادر و کمپوزیسیون و.. نیست.
    از بحث شیرین شما لذت بردیم. ممنون.
    مجتبی ناظمی

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

يك زماني خواهش كردم كه در مورد مسائل مذهبي صحبت نشه توي فورم، منتهي علتش را نگفته بودم.

خوب يه مقدار از علتش هماني بود كه بر اين صفحات اخير گذشت، يك مقدارش هم اينه كه مطمئنم اگر بعضي از اعضاي فورم مكنونات قلبي شان را درباره مسائل مذهبي رك و بي پرده بگويند، از سوي گروه ديگر تكفير شده و چون در اسلام حكم صريح براي اين مسائل داريم، حضور آن ها را در فورم از دست خواهيم داد! تجربه نشان داده كه بحث در مورد مسائل مذهبي به علت اين كه يك سرش چيزي وجود دارد به نام تعصب، به انسجامي نخواهد رسيد.
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

كاربر همراه
    تشکر کرده
    1

بر منکرش لعنت! من مگر همه چیز رو خرافه فرض کردم؟!؟ مبهم نیست کاملا واضحه، سنگ و خاک منظورم همان در و دیوار امامزاده هاست.
    خوب من از از حرف های شما نتونسته بودم این نتیجه رو بگیرم.

آرش جان تفتیش عقاید هم باشه ایرادی نداره![/QUOTE]

نه به هیچ وجه نه قصد چنین کاری رو دارم نه عقیده ای بر اون.
    می تونم خیلی راحت و بدور از هرگونه غرض و ترسی بهتون جواب بدم چون به گفته هام ایمان دارم. در اینکه امامان اشخاص برگزیده و نیک روزگار بودند شکی نیست. اما امامان هم مانند ما انسان بوده اند. مدتی زندگی کرده اند و بعد به پایان رسیده اند و مانند تمام انسانها در انتظار روز موعود، قدرت، تنها از آن خداوند است و بس، خداوند برای شفا دادن نیاز به کسی ندارد.تا نخواهد حتی برگی بر زمین نمی افتد. انسان باید به خدا متوسل شود و به خدا توکل کند،
    توکل به غیر از خدا کفر است و شرک.
    و من یتوکل علی الله فهو حسبه.

توسل به غیر از خدا کفر است و شرک.
    فکر می کنم تفاوت دیدگاه ما در تفاوت توکل و توسل هست که شاید شما این دو رو نزدیک به هم می پندارید.
    اما خوب در هر صورت فکر می کنم بحث خوبی بود.
    محمد امین فیروزآبادی
    Mohammad Amin Firuzabadi

كاربر همراه
    تشکر کرده
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir A
    يك زماني خواهش كردم كه در مورد مسائل مذهبي صحبت نشه توي فورم، منتهي علتش را نگفته بودم.

خوب يه مقدار از علتش هماني بود كه بر اين صفحات اخير گذشت، يك مقدارش هم اينه كه مطمئنم اگر بعضي از اعضاي فورم مكنونات قلبي شان را درباره مسائل مذهبي رك و بي پرده بگويند، از سوي گروه ديگر تكفير شده و چون در اسلام حكم صريح براي اين مسائل داريم، حضور آن ها را در فورم از دست خواهيم داد! تجربه نشان داده كه بحث در مورد مسائل مذهبي به علت اين كه يك سرش چيزي وجود دارد به نام تعصب، به انسجامي نخواهد رسيد.
    خوب به نظر من که از خیلی از بحث ها مسالمت آمیز تر بود.در ضمن به خون و خون ریزی هم نکشید.
    محمد امین فیروزآبادی
    Mohammad Amin Firuzabadi

كاربر همراه
    تشکر کرده
    1

خانوم نافذ شما سالمید؟مثل اینکه آقای محبی فکر کردند که شما رو از دست دادیم!
    محمد امین فیروزآبادی
    Mohammad Amin Firuzabadi

كاربر همراه
    تشکر کرده
    66

خانوم نافذ شما سالمید؟مثل اینکه آقای محبی فکر کردند که شما رو از دست دادیم!
    بله جناب فیروز آبادی فعلا هستیم در خدمت دوستان! در مورد اون حکم صریح هم که آقای محبی فرمودند امیدوارم شامل حال من یکی نشه!!!
    اما نه! خیلی خوش خیالم! زنگ می زنن! گرفتنمممممممممم!
    ساناز نافذ
    ---------------

صفحه 18 از 58 نخستنخست ... 8 14 15 16 17 18 19 20 21 22 28 ... آخرینآخرین