صفحه 4 از 9 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 8 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 31 تا 40 , از مجموع 89
Like Tree190تشکر

موضوع: مدیریت رنگ - Color Management

كاربر همراه
    تشکر کرده
    203

سلام
    من در مورد ACDSee Pro 5 و نحوه تنظيم با پروفايل رنگي اطلاعي ندارم ولي در مورد PS معمولا بايستي فايل پروفايل رنگي مانيتور را پس از كاليبراسيون مانبتور به نرم افزار مذكور تعريف كنيد و همچنين در مور نحوه نمايش تصوير روي مانيتور پروفايل مذكور را انتخاب كنيد. معمولا اغلب اوقات هنگام كار با PS لازم ميشود روي مانيتور رنگ ها بصورتي شبيه سازي شوند كه در خروجي تعريف شده (مثلا چاپ) ظاهر خواهد شد و لازمست به اين نكته توجه فرمائيد.
    امير رضا برهاني
    http://www.arbphotos.com

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

سلام بردیای عزیز در مورد :

مشکلی که من با مدیریت رنگ دارم
    رنگها با آن چه در فتوشاپ دیده میشود با آنچه که در ACDSee Pro 5 دیده میشود متفاوت است ,و آنچه در ACDsee دیده میشود به واقعیت نزدیک تر حتی عین واقعیت است!
    مقادیر R G B در نقاط مشخصی در هر دو نرم افزار یکسان می باشد. ولی فتوشاپ رنگها را سردتر نمایش میدهد

مانیتور DELL U2711 همراه با کالیبراتور سخت افزاری(مانیتور کالیبره شده)

کسی اطلاعی در این زمینه دارد؟
    اگر دیده باشی من همین سوال رو حدود 1 یا 2 سال پیش پرسیده بودم که بحث کشید به اینکه آقا فایل خام بهتر از فایل jpg است و . . . به هر حال کسی جوابی نداد.

با گذشت زمان و با توجه به اینکه می دونی ما هم مثل شما از دو سیستم برندی مختلف استفاده می کنیم به نتیجه جالب و ساده ای رسیدم که عرض می کنم. پاسخ اینه :

پروفایل رنگ

وقتی فایل خام رو در فتوشاپ باز میکنید وارد تب Camera Calibration شوید. قسمت camera profile یک منوی کرکره ای دارد که گزینه های مختلفی قابل انتخاب است. مثلاً ACR4.4 یا Embedded یا Adobe Standard و یک سری گزینه های دیگر که بسته به دوربین و مدلش متفاوت است مثل : Natural یا Portrait یا Camera Standard و . . . که این سری آخر برای برخی دوربین ها وجود نداره و احتمالاً با دانلود و تعریف فایلش برای ACR احتمالاً میشه اضافه کرد و یا آپدیت و تصحیح کردشون.

این ها کارشون خیلی مشابه پروفایل های دوربین است اما 2 3 مورد اول خیلی اثر گذار هستند و کل رنگ رو متحول می کنند. به صورت پیشفرض Adobe Standard یک Magenta بسیار بد روی کل عکس اعمال می کند. . . بقیه را هم خودتان تست کنید. خواهید دید که هیچ کدام رنگ اصلی و رنگی که توی دوربین می بینید نیست اما می توان به آن نزدیک شد..ظاهراً نرم افزار ACDsee چون از Preview خود دوربین استفاده می کند همان رنگ اصلی را نمایش می دهد. یکی از امکانات خوب این برنامه تبدیل فرمت های خام به TIF است که البته تا جایی که یادمه 8 بیت تبدیل میکنه و امکان تنظیمات رو هم نداره اما اگر عکس نیاز به ادیت خاصی نداشته باشد و کار عجله ای باشه میشه روش حساب کرد!

اما یک راه هم همان روشی است که میثم گفت. تنظیم و تبدیل فایل در نرم افزار خود دوربین (نرم افزاری که همراه دوربین در CD ارائه میشود) و گرفتن خروجی TIF و ترنسپورت به فتوشاپ و ذخیره. اما ایرادش اینه که تنظیمات این نرم افزار ها بسیار ضعیف تر از ACR است و برخی تنظیماتش هم کنترل سختی دارند. فرض کنید تنظیمات روشنایی ACR با دقت 0/001 صورت بگیرد . . . مال اینها حدود 0/1 است. اما از برخی جهات نظیر شارپ کردن و مخصوصاً رنگ بسیار بسیار بهتر هستند.

مشکل شما کلاً هیچ ارتباطی به مانیتور ندارد.

اگر پروفایل یا فایلی برای تنظیم و آپدیت ACR پیدا کردید بنده را هم خبر کنید. این ها تجربیات شخصی بنده است دوستان دیگر هم اگر تجربه در این زمینه دارند لطفاً دریغ نفرمایند.
    ویرایش توسط mreza1001 : Thursday 15 December 2011 در ساعت 10:53
    K_NMT، Saadat، M.R.Mir و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

نقل قول نوشته اصلی توسط Saadat نمایش پست ها
    مشکلی که من با مدیریت رنگ دارم
    رنگها با آن چه در فتوشاپ دیده میشود با آنچه که در ACDSee Pro 5 دیده میشود متفاوت است ,و آنچه در ACDsee دیده میشود به واقعیت نزدیک تر حتی عین واقعیت است!
    مقادیر R G B در نقاط مشخصی در هر دو نرم افزار یکسان می باشد. ولی فتوشاپ رنگها را سردتر نمایش میدهد

مانیتور DELL U2711 همراه با کالیبراتور سخت افزاری(مانیتور کالیبره شده)

کسی اطلاعی در این زمینه دارد؟
    سلام، بردیا خان

قبل از هز چی لطفا بگو، Color Management را ACDSEE PRO 5 فعال کرده ای؟

CM.jpg
    Saadat تشکر می‌کند.
    نوید حسینیان | پیوسته

كاربر ويژه Saadat آواتار ها
    تشکر کرده
    5366

سلام ,بلی فعال کردم
    پروفایل هم دیفالت خود نرم افزار یعنی sRGB هست.
    تغییراتی در پروفایل اعمال نکردم زیرا که از مشکلی با آن ندارم و راضی هستم
    دلیل عدم انتخاب پروفایل حاصل از عملیات کالیبراسیون ,احتمال ایجاد اشکالات بعدی به هنگام چاپ می باشد. زیرا که لابراتوارها معمولا sRGB را به عنوان پروفایل مبدا برای چاپ در نظر میکیرند و تظیمات را بر اساس آن انجام میدهند و امکان انتقال پروفایل شخصی و اصرار به استفاده و اعمال ان برای چاپهای شخصی چندن آسان نیست.(باشد که خیلی از اپراتورها اصلا نمیدانند پروفایل چیست)

آقای میلانی این مورد اگر خاطرتان باشد یکی از دغدغه های من هم بود(حتی چندین نوبت تلفنی مفصل در این رابطه بحث کردیم) و پس از کلی بررسی تحقیق تجربه و.. به این نتیجه رسیدم که تنظیمات رنگ در acr دقیق نخواهد بود و تنها راه چاره را در باز کردن فایل خام در نرم افزر خود دوربین(Capture NX 2) و گرفتن خروجی tif 16b و ادامه مراحل در ps
    که همانطور که خودتان هم اشاره کردید محدودیتهای خود را داشت و دارد و بسیاری از امکانات و تنظیمات پایه ای موجود در acr را از دست...
    البته این مشکل با نیکون بیشتر مشهود بود تا کانن با کانن مشکل چندانی از این بایت ندارم.
    برای تنظیم acr مطمعنم که هیچ روشی وجود ندارد اگر بود حتما پیدا میکردم حتی اعتقاد دارم تعدادی از تنظیمات acr بی منطق و نا کارآمد هستند مانند قرار گرفتن تنظیمات تراز سفیدی قبل از تنظیمات نور که اصولا مسخره است و یا تنظیمات مربوط به نور که یه جورایی غیر حرفه ای است
    (ایران خودرو بعد از گذشت 40 سال متوجه شد که جهت حرکت برف پاک کن های پیکان بر عکس است و متناسب با جهت قرار گرفتن فرمان و راننده و جاده های انگلستان طراحی شده خدا میداند برنامه نویسهای ادوبی کی متوجه این اشکال خواهند شد)
    شخصا فضای ACDsee و نحوه چینش و ترتیب منوها را بیشتر میپسندم:

و اما مشکل من در اینجا نه acr بلکه خود برنامه فتوشاپ در نمایش عکس هاست

تشکر کرده
    7879

سلام ,بلی فعال کردم
    دلیل عدم انتخاب پروفایل حاصل از عملیات کالیبراسیون ,احتمال ایجاد اشکالات بعدی به هنگام چاپ می باشد. زیرا که لابراتوارها معمولا sRGB را به عنوان پروفایل مبدا برای چاپ در نظر میکیرند و تظیمات را بر اساس آن انجام میدهند و امکان انتقال پروفایل شخصی و اصرار به استفاده و اعمال ان برای چاپهای شخصی چندن آسان نیست.(باشد که خیلی از اپراتورها اصلا نمیدانند پروفایل چیست)

و اما مشکل من در اینجا نه acr بلکه خود برنامه فتوشاپ در نمایش عکس هاست

پس شما مانیتور را کالیبره کردی، و نرم افزار Data Color Express یک پروفایل برای شما ساخته است.
    هر بار که ویندوز بالا می آید، نرم افزار مربوطه پروفایل ساخته شده را Load میکند؟

لطفا یک عکس هم از قسمت تنظیمات رنگ فتوشاپ در اینجا قرار بده. (Edit > Color Settings)
    نوید حسینیان | پیوسته

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    4494

بردیا جان، من متوجه نشدم که انتخاب پروفایل برای نمایش عکس چه تاثیری در چاپ نهایی داره؟ پروفایل‌هایی‌ که توسط دستگاه کالیبراتر مانیتور ساخته میشه برای این هست که هر دستگاه دیگری رنگ‌ها رو همونطوری ببینه که مانیتور کالیبره شما رنگ‌ها رو نشون میده. درسته که احتمالاً لابراتوار‌ها در فضای رنگی‌ sRGB کار می‌کنن اما شما که نمیخواین پروفایل رنگی‌ ساخته شده رو روی عکس embed کنید. شما فقط دارید مانیتورتون رو کالیبره می‌کنید که رنگ‌ها رو درست نشون بده. اصلا قرار نیست که پروفایل شخصی‌ رو به جای که عکس چاپ میکنه بدید. اون پروفایل مخصوص چاپ رو توسط کلیبراتور پرینتر باید بسازید که اصلا یه دستان جداگانه‌ای داره. فکر می‌کنم اگر در هنگام ثبت عکس از چارت رنگی‌ استفاده کنید و مانیتور رو هم کالیبره کنید اون‌وقت رنگ‌ها واقعا به چیزی که در هنگام عکاسی می‌بینید شبیه خواهند شد. capture nx شاید رنگ‌ها رو زیبا تر نشون بده اما فکر نمیکنم رنگ‌ها رو دقیقا همون چیزی که میبینیم نشون بده. متأسفانه تا اون جای که من خبر دارم و یکی‌ از متخصصان x-rite هم تایید میکرد، capture nx تنها پروفایل‌های ICC رو میپذیره که تهیه این پروفایل‌ها توسط نرم‌افزار همراه color checker امکان پذیر نیست.

نمیدونم، شاید کلا منظور شما رو درست متوجه نشدم. اما به نظرم بحث در مورد مدیریت رنگ، بحث مفیدی هست.
    A_Maddah و Navid7h تشکر می‌کنند.
    ج.ابراهیمی
    instagram

تشکر کرده
    5366

پس شما مانیتور را کالیبره کردی، و نرم افزار Data Color Express یک پروفایل برای شما ساخته است.
    هر بار که ویندوز بالا می آید، نرم افزار مربوطه پروفایل ساخته شده را Load میکند؟
    بلی و پروفایل ساخته شده به عنوان پروفایل دیفالت ویندوز انتخاب شده

به نظر انتخاب صحیح کدام گزینه باید باشه؟

جواد جان فرمایش شما کاملا صحیح است
    ولی مشکل من اینکه که با وجود کالیبره بودن مانیتور رنگها در فتوشاپ واقعی نشان داده نمیشود ,احتمالا در انتخابهای و تنظیمات رنگ فتوشاپ یک جایی اشتباه کردم

تشکر کرده
    7879

بلی و پروفایل ساخته شده به عنوان پروفایل دیفالت ویندوز انتخاب شده

ولی مشکل من اینکه که با وجود کالیبره بودن مانیتور رنگها در فتوشاپ واقعی نشان داده نمیشود ,احتمالا در انتخابهای و تنظیمات رنگ فتوشاپ یک جایی اشتباه کردم

بردیا جان
    منظورت از واقعی چیه؟

آنچه با قبل تقاوت داشته ؟ بعضی وقت ها بعد از کالیبراسیون ( مخصوصا بعد از بار اول) آنقدر نتایج با آنچه چشم ما عادت داشته فرق میکند که گاهی فکر میکنیم اشتباه کرده ایم.
    Saadat، M.Mobin و jebrahim تشکر می‌کنند.
    نوید حسینیان | پیوسته

تشکر کرده
    5366

مشکل دقیق اینه:
    مانیتور کالیبره شده
    در هر دو برنامه فتوشاپ و ACDsee فضای رنگی sRGB انتخاب شده
    ولی به هنگام نمایش ,رنگها در هر دو برنامه اندکی با یکدیگر تفاوت دارند و آن چیزی که ACDsee نمایش میدهد به واقعیت نزدیک تر است به عبارت دیگر آنچه هست که باید باشد
    ولی ps رنگها را اندکی با تغییر(سردتر) نشان میدهد

كاربر فعال Bijan.DSLR آواتار ها
    تشکر کرده
    940

در پنجره Color Setting فتوشاپ desaturate monitor colors تیک نخورده ؟

صفحه 4 از 9 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 8 ... آخرینآخرین