نقل قول نوشته اصلی توسط leopard07 نمایش پست ها
...در مورد بدنه هم خیلی دوست داشتم نیکون سری بعد از 610 رو معرفی میکرد و گزینه اکونومی و با کیفیتی به گزینه هام اضافه میشد. چند بار دیگه باید بدنه های مختلف رو تست کنم و بعد تصمیم بگیرم.
درود

در مورد آنچه جناب امامی بیان کردند،باید نکته تکمیلی کوچکی هم اضافه کنم..اینکه بنده با لنز 35 میلیمتری بر روی بدنه کراپدار عکاسی می کنم،در حقیقت در همان بازه 35 میلیمتری خروجی گرفته ام..اشتباهی که برخی کاربران می کنند اینکه تصورشان این است که وقتی با مثلا لنز 35 میلیمتری عکاسی می کنند،عکس گرفته شده در بازه 52 میلیمتری به آنها خروجی داده است.در حالتی که اصلا چنین نیست..لنز 35 میلیمتری در همان بازه 35 میلیمتری خروجی خواهد داد..حال بدنه کراپدار باشد یا فول فریم..حال تفاوت در کجاست؟

جناب امامی بدرستی بیان کردند که کادر مشابهی با ضریب 1.5 در نیکون و همچنین 1.6 در بدنه های کنون داده می شود..یعنی بعبارت بهتر،شما در بدنه کراپدار در مقایسه با بدنه فول فریم،کادر بسته تر یا کوچک تری دارید.حال اگر بخواهید کادر بسته یا کوچک تر کراپدار را به ابعاد کادر فول فریم نزدیک تر کنید یا به اصطلاح بزرگ تر کنید تا ابعاد کادر فول فریم را پیدا کند،در بدنه های نیکون،با 1.5 برابر شدن تقریبی کادر بسته کراپدار،کادر مشابه فول فریم پیدا می کند.
از طرف دیگر،وقتی شما با لنز 35 میلیمتری با بدنه کراپدار عکاسی می کنید،با بزرگ تر کردن همان کادر و برابر سازی ابعاد کادر با کادر فول فریم که طبیعتا از کادر بسته کراپدار بزرگتر است،تصویری بدست می آورید که اگر همان تصویر را بخواهید با بدنه فول فریم بدست آورید،با درنظر گفتن فاصله تقریبی هردو بدنه با سوژه،باید لنز 52 میلیمتری به بدنه فول فریم بسته شود که تصویری مشابه همان 1.5 برابر شدن خروجی کادر بدنه کراپدار را حاصل کند.

به همین دلیل است که عکاسان حیات وحش از بدنه کراپدار استفاده می کنند.چرا؟ چون وقتی که مثلا از یک پرنده کوچک با لنز تله عکاسی کردند و در خروجی نهایی یک پرنده کوچک در همان کادر کراپدار بدست آمد،با بزرگنمایی همان کادر و به شرط حفظ جزئیات عکس،تصویر بزرگتر و بهتری از همان پرنده کوچک بدست می آورند.

دقیقا به همین دلیل است که عکاسان طبیعت از بدنه فول فریم با لنزهای واید استفاده می کنند که کادر بزرگتری داشته باشند و اگر نیاز به کراپ کردن کادرشان (بصورت معکوس) داشته باشند،امکان این کار فراهم باشد.یعنی بخواهند از کادر فول فریم بازتر خود،با کراپ عکس،کادر بسته تری بدست آورند.

در مورد بدنه گمان می کنم اگر بخواهید بجای انتخاب بدنه کراپدار به فول فریم بروید،هنوز D750 نیکون حرف های بسیاری برای گفتن دارد..حتی اگر یک دست دوم تمیز آن را بتوانید تهیه کنید،بخصوص از کسانی که از این بدنه به D850 کوچ کرده اند،بسیار انتخاب ارزشمندی خواهد بود.بخصوص از بابت توانایی بسیار خوب این بدنه از بابت خروجی بسیار با کیفیت در شرایط کم نور و اینکه با معرفی بدنه جدیدتر D760 در آینده نزدیک،قیمت بدنه D750 اکنون در مناسب ترین وضعیت برای خرید قرار خواهد گرفت.

بدرود تا درودی دیگربار