صفحه 8 از 23 نخستنخست ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 18 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 71 تا 80 , از مجموع 222
Like Tree908تشکر

موضوع: فول فریم : برتري ها و محدوديت ها

Forum Moderator M.Mobin آواتار ها
    تشکر کرده
    13646

نقل قول نوشته اصلی توسط jebrahim نمایش پست ها
    سلام.
    نه جناب توکلی این طور نیست. لنز 50مم روی فول فریم همون پرسپکتیو 35مم روی کراپدار رو بهتون نمیده. فکر کنم این مساله قبلا هم یه جایی توی فروم عکاسی مطرح شده بود.
    شما با یه تک شات و بدون کراپ کردن هرگز نمی تونید عکس کاملا یکسان (یعنی کادر و پرسپکتیو و عمق میدان و ....) یکسان از دو دوربین فول فریم و کراپدار داشته باشید. حالا هر چقدر هم دیافراگم و فاصله کانونی و فاصله از سوژه و ... رو تغییر بدید.
    تنها راهی که ممکنه عکس یکسانی بگیرید اینه که با تنظیمات کاملا یکسان (دیافراگم و فاصله کانونی و فاصله یکسان از سوژه) عکس بگیرید و بعد عکس گرفته شده توسط دوربین فول فریم رو کراپ کنید.
    اگر با تنظیمات یکسان و کادر یکسان(یعنی با جابجایی عکاس با دوربین کراپدار به کادر دوربین فول فریم رسید) عکس گرفته شود،باز هم عمق میدان و پرس پکتیو متفاوت خواهد بود؟
    Amir Tavakoli تشکر می‌کند.
    مسعود مبین علی

about.me
    instagram

كاربر بسیار فعال Hamid Moradi آواتار ها
    تشکر کرده
    3025

با سلام
    من نیز مدتی پیش با اعداد ارقام این سایت کلنجار رفتم ولی در واقعیت داستان به نحوی دیگر است
    مورد اینکه لنزی مانند 50 رو فول فریم و 35 روی کراپ کاردی یکسان می دهند به زاویه دید یکسان بر میگردد
    موردی که این میان برای خودم سوال هست این است که بطور مثال لنزهایی مانند 135 اف 2 و 85 اف 1.2 از لحاظ عمق میدان و زاویه دید روی دوربین فول فریم و کراپدار تقریبا یکسان هستند ، پس ایا می توان گفت که اختلاف عمق میدان روی فول فریم و کراپدار در زاویه دید یکسان تقریبا به اندازه یک استاپ دیافراگم هست ؟
    مورد دیگر نیز کیفیت بوکه ( جدای از بحث اپتیکی لنز ) نیز روی فول فریم جذاب تر و بهتر است
    مثلا 24-70 در فوکال های مختلف و روی دوربین های فول فریم و کراپدار و با اختلاف یک استاپ دیافراگم به طور نسبی عمق میدان یکسانی دارند ولی کیفیت محدوده خارج از عمق میدان روی فول فریم جذاب تر و گیراتر هست

یک موردی هم مدتها پیش مطالعه کرده بود ، که چنین می گفت که یکی از عوامل اختلاف عمق میدان در فول فریم و کراپدار در کادری یکسان و دیافراگمی یکسان اختلاف فوکال لنت لنز ها می باشد ، همانطور که می دانیم هر چه فوکال لنت کمتر باشد عمق میدان نیز کمتر هست به طور مثال دو لنز 10-22 و 16-35 هر دو در دیاف 5.6 و کمترین فوکال لنت ( تقریبا زاویه دید یکسانی دارند )
    به طور قطع عمق میدان 16-35@16 م م روی فول فریم کمتر از 10-22@10 م م روی کراپ خواهد بود
    Amir Tavakoli و nadersharp تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    4494

نقل قول نوشته اصلی توسط M.Mobin نمایش پست ها
    اگر با تنظیمات یکسان و کادر یکسان(یعنی با جابجایی عکاس با دوربین کراپدار به کادر دوربین فول فریم رسید) عکس گرفته شود،باز هم عمق میدان و پرس پکتیو متفاوت خواهد بود؟
    عمق میدان رو میشه درست کرد اما پرسپکتیو و کادر رو به طور همزمان, خیر.
    حتی کادر رو هم میشه شبیه هم کرد اما نمیشه دو تا عکس کاملا یکسان داشت. فکر کنم با داشتن یک دوربین هم بشه یه آزمایشی طراحی کرد که درک این مساله ساده تر بشه. فرض کنید که یه دوربین کراپدار داریم. حالا با این دوربین و با لنز 10مم یه عکس از یه منظره بگیرید و ازش یه کراپ کوچیک بسازید. حالا لنز رو عوض کنید و یه لنز تله 70-200 روی دوربین ببندید و سعی کنید یه عکس بگیرید که شبیه اون کراپ 10مم بشه. هر چقدر هم عقب جلو بشید یا هر چقدر هم که اون کراپ عکس 10مم رو کوچیک کنید باز هم نمی تونید به همون عکس برسید. اصولا نقش فاصله کانونی در عکس رو نمیشه با کراپ کردن یا تغییر فاصله از سوژه شبیه سازی کرد. اگر دارم اشتباه می کنم لطفا بهم تذکر بدید. ممنون.

پی نوشت: با تشکر از لینک مفید آقای قشقایی.
    ویرایش توسط jebrahim : Wednesday 26 January 2011 در ساعت 13:06
    M.Mobin و aidin594 تشکر می‌کنند.
    ج.ابراهیمی
    instagram

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

سلام

در این تاپیک در خصوص پرسپکتیو صحبت هایی شد

پرسپكتيو
    Amir Tavakoli و jebrahim تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال Amir Tavakoli آواتار ها
    تشکر کرده
    7229

سلام.
    نه جناب توکلی این طور نیست. لنز 50مم روی فول فریم لزوما همون پرسپکتیو 35مم روی کراپدار رو بهتون نمیده. فکر کنم این مساله قبلا هم یه جایی توی فروم عکاسی مطرح شده بود.
    شما با یه تک شات و بدون کراپ کردن هرگز نمی تونید عکس کاملا یکسان (یعنی کادر و پرسپکتیو و عمق میدان و .... یکسان) از دو دوربین فول فریم و کراپدار داشته باشید. حالا هر چقدر هم دیافراگم و فاصله کانونی و فاصله از سوژه و ... رو تغییر بدید.
    تنها راهی که ممکنه عکس یکسانی بگیرید اینه که با تنظیمات کاملا یکسان (دیافراگم و فاصله کانونی و فاصله یکسان از سوژه) عکس بگیرید و بعد عکس گرفته شده توسط دوربین فول فریم رو کراپ کنید.
    سلام آقای ابراهیمی عزیز. ممنونم بخاطر پاسخ
    خب من یکمی گیج شدم!!! آخه در همون تاپیک پرسپکتیو که لینکش رو آقای قشقایی عزیز گذاشته بودن ، در پست شماره 18 آقای دکتر روشن فرمودن که:

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    در مورد عدم تفاوت پرسپکتیو در دو لنز 30 در APS-C و 50 میلیمتر در فول‌فریم، در دو مساله زیر نیز سوء تفاهم وجود دارد:

1- برای نیل به این تشابه پرسپکتیو نیازی به تغییر فاصله خود نداریم. مثلا با لنز 30 روی دوربین غیر فول فریم عکس می گیریم. سپس بدون اینکه جای خود را تغییر دهیم اگر با 50 فول فریم عکس بگیریم، پرسپکتیو ثابت خواهد بود.

2- میدان دید نیز در دو حالت فوق یکی است و تغییری نمی کند.

اما عمق میدان. عمق میدان متفاوت است. اگر فرض کنیم بقیه فاکتورهای دخیل مشابه باشند و فقط لنز و سنسور دوربین تغییر کند، عمق میدان در دو حالت متفاوت است، هر چند تفاوت ممکن است در برخی شرایط زیاد نباشد ویا فقط در چاپ مشخص شود.
    پس اگه فاصله تا سوژه ثابت باشه و محل دوربین تغییر نکنه ، اگه از دوربین کراپ دار با لنز 35 استفاده کنیم و بعد هم یدونه فول فریم با لنز 50 ، پرسپکتیو و کادر یکسان خواهد بود. (اگه بازم اشتباه میکنم دوستان تذکر بدن لطفا)

و تنها مسئله باقیمانده عمق میدان هست. درسته؟ :confused:
    jebrahim و aidin594 تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    4494

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Tavakoli نمایش پست ها
    سلام آقای ابراهیمی عزیز. ممنونم بخاطر پاسخ
    خب من یکمی گیج شدم!!! آخه در همون تاپیک پرسپکتیو که لینکش رو آقای قشقایی عزیز گذاشته بودن ، در پست شماره 18 آقای دکتر روشن فرمودن که:

پس اگه فاصله تا سوژه ثابت باشه و محل دوربین تغییر نکنه ، اگه از دوربین کراپ دار با لنز 35 استفاده کنیم و بعد هم یدونه فول فریم با لنز 50 ، پرسپکتیو و کادر یکسان خواهد بود. (اگه بازم اشتباه میکنم دوستان تذکر بدن لطفا)

و تنها مسئله باقیمانده عمق میدان هست. درسته؟ :confused:
    سلام .
    فرمایش شما مطابق حرف جناب روشن صحیح هست. چیزی که هست اینه که من در مورد اون صحبت آقای دکتر روشن کمی تردید دارم.
    شاید اشتباه از جانب من باشه. ممنونم بابت توضیحتون .
    Amir Tavakoli تشکر می‌کند.
    ج.ابراهیمی
    instagram

كاربر بسیار فعال Amir Tavakoli آواتار ها
    تشکر کرده
    7229

سلام
    ممنونم آقای ابراهیمی عزیز
    و ممنونم آقای دکتر روشن عزیز

و حالا سوال اصلی که داشتم این بود که آیا فرمولی یا ضریبی (مثل ضریب کراپ فاکتور) برای عمق میدان هم وجود داره یا خیر؟
    بعنوان مثال ، بوکه و عمق میدان دی 90 با پرایم 35 و دیافراگم 1.8 ، مانند دی 700 با پرایم 50 و مثلا دیافراگم 4 خواهد شد یا خیر؟؟؟؟

و اگر همچین ضریبی وجود داره ، تمام مشخصات تصویر مانند نوع بوکه و میزان عمق میدان و .... برابر هست یا خیر.
    ممنون
    jebrahim تشکر می‌کند.

Forum Moderator M.Mobin آواتار ها
    تشکر کرده
    13646

عمق میدان رو میشه درست کرد اما پرسپکتیو و کادر رو به طور همزمان, خیر.
    حتی کادر رو هم میشه شبیه هم کرد اما نمیشه دو تا عکس کاملا یکسان داشت. فکر کنم با داشتن یک دوربین هم بشه یه آزمایشی طراحی کرد که درک این مساله ساده تر بشه. فرض کنید که یه دوربین کراپدار داریم. حالا با این دوربین و با لنز 10مم یه عکس از یه منظره بگیرید و ازش یه کراپ کوچیک بسازید. حالا لنز رو عوض کنید و یه لنز تله 70-200 روی دوربین ببندید و سعی کنید یه عکس بگیرید که شبیه اون کراپ 10مم بشه. هر چقدر هم عقب جلو بشید یا هر چقدر هم که اون کراپ عکس 10مم رو کوچیک کنید باز هم نمی تونید به همون عکس برسید. اصولا نقش فاصله کانونی در عکس رو نمیشه با کراپ کردن یا تغییر فاصله از سوژه شبیه سازی کرد. اگر دارم اشتباه می کنم لطفا بهم تذکر بدید. ممنون.

پی نوشت: با تشکر از لینک مفید آقای قشقایی.
    پس عمق میدان متفاوت نخواهد بود؟
    jebrahim تشکر می‌کند.
    مسعود مبین علی

about.me
    instagram

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    4494

نقل قول نوشته اصلی توسط M.Mobin نمایش پست ها
    پس عمق میدان متفاوت نخواهد بود؟
    منظورم از اینکه عمق میدان رو میشه درست کرد این نبود که عمق میدان یکسان هست. قطعا این طور نیست. منظورم این بود که با تغییر دیافراگم میشه عمق میدان رو درست کرد اما پرسپکتیو رو نمیشه یکسان کرد.
    البته دوستان تذکر دادند که پرسپکتیو رو هم میشه یکسان کرد (با داشتن فاصله یکسان از موضوع) مثال پست دکتر روشن هم باعث شد که من متوجه اشتباهم بشم. البته هنوز در مورد پرسپکتیو سوالاتی برام باقی مونده اما در مورد عمق میدان فکر کنم همگی هم عقیده ایم.
    M.Mobin تشکر می‌کند.
    ج.ابراهیمی
    instagram

كاربر فعال aidin594 آواتار ها
    تشکر کرده
    2638

رسپکتیو رو هم میشه یکسان کرد (با داشتن فاصله یکسان از موضوع)
    در فاصله یکسان از سوژه پرسپکتیو یک دوربین موبایل VGA و یک مدیوم فرمت یکی است. ولی عمق میدان نه. کادر نه.

صفحه 8 از 23 نخستنخست ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 18 ... آخرینآخرین