صفحه 137 از 735 نخستنخست ... 37 87 127 133 134 135 136 137 138 139 140 141 147 187 237 637 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1,361 تا 1,370 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر همراه Ali Saeedi آواتار ها
    تشکر کرده
    1566

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها
    چیزی که شما برای 1 ثانیه دیدید: دوربین برای فوکوس درمنطقه مورد نظر نورسنجی را به صورت موقت با چهره فرد تنظیم می کند، و به دلیل ضدنور بودن سوژه روشن می شود و جزئیات هویدا، اما بلافاصله بعد از فوکوس به وضعیت نورسنجی شما بر می گردد. (ندیدم که اعلام کنید در لایو ویوو بوده ولی به احتمال زیاد اینطور بوده است)

در واقعا در اون شرایط نوری به دلیل کنتراست بالای روشنایی، بسیار مشکل که نورسنجی مناسبی داشته باشید تا هم سوژه هم منظره پشت با نور مناسب بیفتد. ( استفاده از فلاش برای کمی روشن تر کردن سوژه، یا رفلکتور می تواند راه گشا باشد.)
    چون دوربین رو خیلی پایین گرفته بودم نمی تونستم توی ویزور نگاه کنم
    اگه دوربینم بالا میاوردم اون کادر بندی رو که میخواستم از دست می دادم
    اینجا LCD چرخان به دادم رسید
    گذاشتم رو لایو ویو تا بتونم کادر بندی کنم
    فلاش هم استفاده کردم ولی عکس تمام زیباییش رو از دست می داد
    خیلی مصنوعی می شد
    برای این که به اون نور سنجی دلخواه برسم باید چی کار کنم؟؟
    Nikon D5100 + AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6 G ED + AF-S Nikkor 50mm 1:1.8 G + 8mm + Nissin Di622 M2 + Vanguard Alta 233 AP

كاربر همراه djmehdi_67 آواتار ها
    تشکر کرده
    1433

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali Saeedi نمایش پست ها
    خیلی مصنوعی می شد
    دوستان توضیح دادند ولی کاملا بستگی به شرایط نوری داره و نمیشه قانون کلی صادر کرد
    اما برای راهنمایی
    نورسنجی رو روی Spot یا نقطه ای قرار بدید و بعد نقطه مرکزی فوکوس رو روی سوژه قرار بدید و کلید ستاره در کنون(نیکون رو نمیدونم) برای قفل نورسنجی و چیلیک ....
    یکبار هم روی evaluate قرار بدید و نتایج رو مقایسه و بررسی کنید
    تمرین تمرین تمرین ...
    بهترین استاد هست تجربه ای به شما میده که صد عدد تاپیک و فروم به شما نمیدهند ...

ارادتمند
    -----------------
    در پناه اورمزد
    M. Beyrami، Miri و Ali Saeedi تشکر می‌کنند.
    چیزی که امروز داری فردا از رده خارج است
    خودتان را برای برندها و محصولاتشان قیمه قیمه نکنید!/مهدی استیری/
    تجهیزات

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

خیلی مصنوعی می شد
    باید قابلیت های فایل خام دوربین خود را بشناسید تا بدانید چقدر قادر با بازیافت مناطق تیره و روشن خواهد بود، یا از چند شات متوالی برای پر کردن داینامیک رنج کادر مورد نظر (به شرط بی حرکت بودن سوژه) استفاده کنید. همه این ها وقتی است که با تمام مفاهیم و اصطلاحات فوق + قابلیت های دوربین کاملا آشنا باشید. پس اول منوال دوربین را بخوانید، سپس به بخش مقالات سایت رجوع کنید.
    Arash، M. Beyrami، S.M.Noorbakhsh و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر فعال behzad_milad آواتار ها
    تشکر کرده
    2201

الان کامل توضیح می دم قرار بود از یه نفر یه پرتره بگیرم داشتم دستی فکوس می کردم ولی به نتیجه نمی رسیدم به خاطر اینکه هر کاری می کردم یه آدم سیاه فکوس شده داشتم با یه منظره ی زیبای فلو هم سوژم خسته شده بود هم من کلافه گفتم از این ستون به اون ستون فرجه با این که هیچ ربطی نداره فکوس رو گذاشتم روی اتو و اون چیزی رو که می خواستم ثبت کنم فقط 1 ثانیه دیدم ولی دوباره شد مثل قبلش فکر کنم الان دیگه کامل توضیح دادم مد A دیاف 4.6 (اگه درست یادم باشه) فوکال رو نمی دونم چند بود
    با توضیحاتی که فرمودید ، فکر می کنم شما قبلا از دوربین کامپکت زیاد استفاده کرداید ، در دوربینهای SLR درمود لایوویو سرعت و دقت فوکوس خیلی پایین هست و برای اینکه سرعت و دقت فوکوس مناسبی داشته باشید بهتر از همون ویزور یا همون چشمی استفاده کنید حتما از نتیجه کار راضی خواهید شد . و مورد بعدی نوع فوکوس خود را فوکوس نطقه ای انتخاب کنید و نقطه فوکوس را درست برروی سوژه قراردهید .
    یه آدم سیاه فکوس شده داشتم با یه منظره ی زیبای فلو
    دقت داشته باشید که اگر اخلاف نور بکگراند و سوژه اگر زیاد باشه یعنی یکی روشن ویکی تیره نتیجه خوبی به دست نمی اید مگر با عکاسی HDR و یا با استفاده از فلاش می تونید این مورد رو تاحدی اصلاح کنید . این که مود عکاسی روی M-S-A-P یا اتو باشه مهم هست ولی درنتیجه فوکوس شما اثری نداره . موفق باشید
    M. Beyrami و Ali Saeedi تشکر می‌کنند.

كاربر فعال ehsan+ آواتار ها
    تشکر کرده
    1367

خیلی مصنوعی می شد
    دوستان چندین راه به شما پیشنهاد دادن:
    1)جبران نورسنجی
    2)استفاده از فیل فلاش
    3)استفاده از قفل نورسنجی
    من معمولا از جبران نوردهی استفاده میکنم و تا حالا مشکلی نداشتم
    Miri و Ali Saeedi تشکر می‌کنند.
    در مملکتی که امضا حتما باید خط خطی باشه و یا اشکال هندسی داشته باشه و نمیشه اسم و فامیلت رو با دست خط خودت به عنوان امضا بنویسی ،نمی دونم چه امضایی بذارم پس انگشت میزنم

كاربر فعال AmirS آواتار ها
    تشکر کرده
    1291

نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan+ نمایش پست ها
    دوستان چندین راه به شما پیشنهاد دادن:
    1)جبران نورسنجی
    2)استفاده از فیل فلاش
    3)استفاده از قفل نورسنجی
    من معمولا از جبران نوردهی استفاده میکنم و تا حالا مشکلی نداشتم
    البته دوستمون در نظر داشته باشن که شرایطی که مطرح کردن اختلاف نوری زیادی داره و اصولا امکان ثبت اون تو یه شات خیلی ضعیفه (حتی شاید ممکن نباشه)
    بنابراین یا باید قید یکی از دو قسمت رو بزنن و با روش هایی که مطرح شد روی اون یکی نورسنجی درست انجام بدن، یا اختلاف نوری رو با فلاش یا رفلکتور کم کنن (اگه به نظرتون فلاش مصنوعی میکنه، اول نورسنجی رو انجام بدید و قفل کنید بعد یه فلاش نسبتا ضعیف فقط برای روشن تر کردن سوژه اضافه کنید)
    گزینه سوم هم دو شات با نورسنجی متفاوت (یکی برای زمینه و یکی برای سوژه) و ترکیب اونا در فوتوشاپ‌ه... و البته HDR برای پرتره رو پیشنهاد نمیدم، مخصوصا الان که بحث سر پوست انسان‌ه... (البته میتونید باز هم از ترکیب در فوتوشاپ استفاده کنید و HDR رو با لایه ای که پوست نور خوبی داره ترکیب کنید)
    M. Beyrami، ehsan+ و Ali Saeedi تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

این بنده‌خدا یک سوال کرد از عکاسی نا‌امیدش نکنیم!

اول مطالبی که به گمانم اشتباه است و یا من دچار کج‌فهمی شدم:

پس مثلا استفاده از جبران نوردهی توی مد A میشه تغییر دادن سرعت شاتر درسته؟؟
    در مورد سوال اولتون بله و خیر / خیر چون در مود A شما نمیتونید این کار رو انجام بدید و جبران نوردهی در این قسمت در دستان پرتوان دوربین هست نه شما و در این مود فقط ایزو دست شما هست و دیافراگم ولی در مود P بله شما با کم و زیاد کردن جبران نوردهی با سرعت شاتر بازی کردید در واقع و چیز دیگه ای نیست ...
    اینجوری نیست به خدا!

دوستان توضیح دادند ولی کاملا بستگی به شرایط نوری داره و نمیشه قانون کلی صادر کرد
    اما برای راهنمایی
    نورسنجی رو روی Spot یا نقطه ای قرار بدید و بعد نقطه مرکزی فوکوس رو روی سوژه قرار بدید و کلید ستاره در کنون(نیکون رو نمیدونم) برای قفل نورسنجی و چیلیک ....
    یکبار هم روی evaluate قرار بدید و نتایج رو مقایسه و بررسی کنید
    تمرین تمرین تمرین ...
    بهترین استاد هست تجربه ای به شما میده که صد عدد تاپیک و فروم به شما نمیدهند ...
    استفاده از انواع نورسنجی بد نیست. اما نکته‌ی مهم این است که ما قبل از نورسنجی باید بدانیم از چه نوع نورسنجی می‌خواهیم استفاده کنیم. (تمرین را جای دیگر باید انجام دهیم.)
    حال هر نوع نورسنجی انتخاب کردیم، اگر اشتباهی در کارش وجود داره باید با اصلاح نورسنجی مشکل رو حل کنیم.
    روش حرفه‌ای این است که با توجه به نوع نورسنجی و تجربه‌ی شما نسبت به نورسنج دوربین قبل از فشردن شاتر نورسنجی را اصلاح می‌کنید!

حالا برسیم به مشکل اصلی:
    جناب سعیدی این موارد را مطالعه کنید:
    ۱-مدهای مختلف عکاسی
    مدهای مختلف عکاسی را ازروی کاتالوگ دوربین مطالعه کنید و در مورد آن در سایت و فروم مطالعه کنید.
    ۲- انواع نورسنجی
    هر نورسنجی را در وضعیت نوری متفاوت امتحان کنید و نتیجه بدست آمده را به ذهن بسپارید. توضیحات کاملی هم در سایت هست.
    ۳-اصلاح نورسنجی
    اصلاح نورسنجی جریان ساده‌ای دارد.
    در مدهای P,A,S اصلاح نورسنجی کاربرد دارد. بر اساس اصلاح شما دوربین عکس تیره تر و یا روشن‌تر از معیار نورسنجی شده برای شما میاندازد.
    بر اساس مد دوربین این تغییر بر روی شاتر، دیافراگم و یا هردو اعمال می‌شود.(اصولا اگر اتو ایزو روشن باشد در شرایطی روی ایزو هم موثر خواهد بود.)
    ۴- ایزو
    دوستان توضیح دادند. البته بهتر است دقیق در مورد سرعت شاتر، دیافراگم و ایزو بدانید. این ۳ متغیر وضعیت نوری عکاسی شما را مشخص می‌کنند.

حالا می‌رسیم سر اینکه چه کنیم؟!
    برای یادگیری هرکدام از موارد بالا به ترتیب عمل کنید.
    یعنی اینجوری نباشه که برید روی مد M ایزو رو کم کنید و دیاف رو زیاد کنید و شاتر رو هم یه کار دیگه!
    به نوبت تاثیر هرکدام را بسنجید.
    به گمانم بهتر است ابتدا در مد p عکاسی کنید.

یعنی اینکه بر اساس حجم نور ایزو را مشخص می‌کنید. شاتر و دیافراگم را دوربین. امکان اصلاح نورسنجی هم برایتان وجود دارد. امکان تغییر مد نورسنجی هم. (همینجا توضیح بدم که در این مد تغییر ایزو برای از بین بردن اثر حرکت و یا لرزش دست انجام می‌شود و نه برای کم و زیاد کردن نور! برای اون مورد باید از اصلاح نورسنجی استفاده کنید.)
    برای تمرین این موارد این مد بهترین است.

بعد بنا به وضعیت و سلیقه‌ی خودتان در مد A و یا S عکاسی می‌کنید. هنوز برخی از عکاسان همیشه در مد M عکاسی می‌کنند که من نمی‌فهمم واقعا! چرا این کارو با خودشون می‌کنن اما اونم می‌شه!
    من تمام اوقاتی که با نور موجود و یا با فلاش TTL عکاسی می‌کنم در مد A عکاسی می‌کنم.(غیر از شب و ستاره!)

حالا عکاسی ضد نور شما!

دوستان توضیح دادند. اگر عکس ضد نور است؟ خوب ضد نور است!
    یا باید وضعیت سوژه را تغییر دهید که مثلا یک عکس ضد نور خوشگل بگیرید.(اصولا نیم‌رخ)
    یا باد از رفلکتور استفاده کنید.
    یا باید فلاش بزنید.
    یا اینکه HDR بگیرید.

خوب همه‌ی این کارا اگر بد انجام بشه باعث می‌شه عکستون خوب نشه. یعنی اینکه فلاش دوربین رو بزنید بیاد بالا؟ تضمین کننده‌ی این نیست که عکستان رویایی شود. در شرایط سخت نورسنجی و یا تضاد نوری بالا کار عکاس مشکل می‌شه.
    برای همین است که عکاسان فلاش استودیو می‌برن لب دریا و یا دوستان فلاش‌باز ما! چندتا چندتا فلاش اکسترنال کانن و نیکون می‌خرند. فلاشهای غیر مستقیم با زاویه مناسب و فلاش متری و نورسنجی مناسب می‌تونه باعث بشه عکسی رویایی ثبت کنید.
    بخش مهمی از جریان عکاسی هم در مرحله‌ی پروسس اتفاق میافتد.
    خلاصه اینکه باید از بالا شروع کنید به یادگیری تا به این پایینی ها برسید. در تمام موارد هم باید خبره شوید و ابزار مناسب داشته باشید تا بتوانید عکسهای حرفه‌ای بگیرید.(یعنی خیلی اوقات دوربینی مثل D90 کیت و یا حتی D3x و کافی نیست. بلکه عکاسی نیاز زیادی به ابزار و تشکیلات خاص خودش رو داره)
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

بعد بنا به وضعیت و سلیقه‌ی خودتان در مد A و یا S عکاسی می‌کنید. هنوز برخی از عکاسان همیشه در مد M عکاسی می‌کنند که من نمی‌فهمم واقعا! چرا این کارو با خودشون می‌کنن اما اونم می‌شه!
    چرا مد M رو اینقدر کوبوندید! :)
    فکر میکنم بستگی به نوع عکاسی داشته باشد. فکر میکنم عکاسی های سریعتر در مدهای نیمه اتوماتیک مناسب تر باشه، گر چه با چرخاندن یک دیال به راحتی می توان نورسنجی را در مد M تصحیح کرد.

یا اینکه HDR بگیرید.
    از قول جناب روشن که چند بار در این مورد متذکر شده اند: عکس HDR متفاوت با پر کردن داینامیک رنج خواهد بود و اصولا نتایج مختلفی بر روی خروجی دارند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر همراه Ali Saeedi آواتار ها
    تشکر کرده
    1566

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash نمایش پست ها
    این بنده‌خدا یک سوال کرد از عکاسی نا‌امیدش نکنیم!
    به خدا داشتم از گیجی می مردم
    دمه شما گرم
    شرمنده برای آف تاپیک ولی فشردن اون دکمه ی تشکر کافی نبود
    سپاس
    Nikon D5100 + AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6 G ED + AF-S Nikkor 50mm 1:1.8 G + 8mm + Nissin Di622 M2 + Vanguard Alta 233 AP

كاربر فعال Moty آواتار ها
    تشکر کرده
    3738

نقل قول نوشته اصلی توسط nedaaa نمایش پست ها
    اگه بخوام برای دوربین مدل کنون D1000 فیلتر بگیرم چه نوع فیلتری پیشنهاد میکنید؟؟
    راهنمایی بفرمایید و اگه سایتی برای مطالعه بیشتر درباره فیلتر میشناسید لطف کنید

سلام این لینک راجع به فیلترhttp://www.akkasee.com/articles/category/86/
    شما برای اموزش میتونید از همین سایت استفاده کنید هم کلاس های حضوری داره هم غیر حضوری
    http://www.akkasee.com/digitalcamera/
    با احترام فراوان مرتضی صادقیان
    http://instagram.com/Morteza__sadeghian
    http://instagram.com/man.sa_photography