صفحه 136 از 735 نخستنخست ... 36 86 126 132 133 134 135 136 137 138 139 140 146 186 236 636 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1,351 تا 1,360 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر همراه djmehdi_67 آواتار ها
    تشکر کرده
    1433

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali Saeedi نمایش پست ها
    دوستان ببخشید 2 تا سوال داشتم
    امیدوارم جاش اینجا باشه

دیروز یه جریانی پیش اومد می خواستم یه پرتره بگیرم
    سوژه پشتش درخت و این حرفا بود ، نور قرمز خورشید غروب هم پشت سوژه خود نمایی می کرد
    می خواستم ازش عکس بگیرم ولی ضد نور می شد
    همینجوری درگیر بودم که واسه امتحان گذاشتم رو AF عکس رو بگیرم
    وقتی داشت فکوس می کشید یه لحظه سوژه کاملا واضح شد و حالت ضد نورش رو از دست داد همه چیز عالی شد
    منم همون شرایط رو می خواستم ولی بعدش شد همون چیزی که قبلش بود
    توی این شرایط چیکار باید کنم که به چیزی که میخوام برسم؟
    ------------
    یه سوال صد در صد زیر خط مبتدی
    جبران نوردهی چه تفاوتی با تغییر ایزو داره؟
    اصولا در چه مواردی ازش استفاده کنم؟

سپاس
    در مورد قسمت اول با توجه به اینکه دوربین شما نیکون هست احتمال میدم به خاطر روش نورسنجی هست ...
    با تغییر روش های نورسنجی شاید به روشنایی مورد نظر برسید ولی من که با دوربین خودم نتونستم و بهترین کار یا رفلکتور هست یا فیل فلاش ...
    جبران نوردهی در اساس تغییر سرعت شاتر هست یعنی وقتی شما جبران نوردهی رو به سمت + هدایت میکنید یعنی سرعت شاتر کمتر رو انتخاب میکنید(در واقع دوربین انتخاب میکنه) تا تصویر روشن تری داشته باشید و همینطور بر عکس یعنی اگه تصویر خیلی روشن باشه مثل زیر آفتاب صلاه ظهر شما جبران نوردهی رو روی آخرین درجه - میگذارید یعنی دوربین سرعت شاتر بالایی رو انتخاب میکنه تا تصویر تاریک تر بیفته
    اما ایزو حساسیت به نور هست ... اینجوری بگم وقتی ایزو بالا میره این امکان رو به دوربین میده که با سرعت های سریعتر شاتر بتونید عکس رو بگیرید بدون اینکه عکس تاریک بشه
    اما بالا رفتن ایزو یعنی بالا رفتن نویز ... البته اکثر دوربین های در همین رده دوربین شما تا ایزو 800 هم بدون نویز عکس میگیرن ضمن اینکه با برنامه میشه نویز رو کاهش داد
    کاربردهای ایزو هم به نظر من بیشتر از اون چیزی هست که تو آموزش های اولیه عکاسی در موردش صحبت میکنند
    اگر از سه پایه استفاده کنید بهتره تا اینکه ایزو رو بالا ببرید اما اگه به ایزو بالا با علم به اینکه میدونید چرا ایزوی بالا رو انتخاب کردید نیاز دارید کاملا منطقی ست ...
    کاربردش گسترده تر از این حرفهاست اما به طور مثال عرض کنم تصور کنید در محیط بیرون وقتی از فلاش استفاده میکنید با سرعت 1/200 در زمانهایی مثل غروب یا تاریکتر و آسمان یا شهر رو در پشت سر دارید با این سرعت شاتر عملا چیزی از بک گراند در عکس شما ثبت نمیشه که با انتخاب ایزو بالا میتونید نور بکگراند رو هم به نحو زیبایی در عکس داشته باشید و الی آخر ...

امیدوارم تونسته باشم کمکتون کرده باشم

در پناه اورمزد ...
    Ali Saeedi تشکر می‌کند.
    چیزی که امروز داری فردا از رده خارج است
    خودتان را برای برندها و محصولاتشان قیمه قیمه نکنید!/مهدی استیری/
    تجهیزات

كاربر همراه Ali Saeedi آواتار ها
    تشکر کرده
    1566

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash نمایش پست ها
    سوال اول اینه که در چه وضعیتی عکاسی می‌کردید؟
    روی زمین نشسته بودم
    خورشید هم دقیقا پشت سوژم بود و پرتو هاش اطراف سوژه مشخص بود
    منظره ی عالی ای رو از دست دادم

نقل قول نوشته اصلی توسط djmehdi_67 نمایش پست ها
    در مورد قسمت اول با توجه به اینکه دوربین شما نیکون هست احتمال میدم به خاطر روش نورسنجی هست ...
    با تغییر روش های نورسنجی شاید به روشنایی مورد نظر برسید ولی من که با دوربین خودم نتونستم و بهترین کار یا رفلکتور هست یا فیل فلاش ...
    جبران نوردهی در اساس تغییر سرعت شاتر هست یعنی وقتی شما جبران نوردهی رو به سمت + هدایت میکنید یعنی سرعت شاتر کمتر رو انتخاب میکنید(در واقع دوربین انتخاب میکنه) تا تصویر روشن تری داشته باشید و همینطور بر عکس یعنی اگه تصویر خیلی روشن باشه مثل زیر آفتاب صلاه ظهر شما جبران نوردهی رو روی آخرین درجه - میگذارید یعنی دوربین سرعت شاتر بالایی رو انتخاب میکنه تا تصویر تاریک تر بیفته
    اما ایزو حساسیت به نور هست ... اینجوری بگم وقتی ایزو بالا میره این امکان رو به دوربین میده که با سرعت های سریعتر شاتر بتونید عکس رو بگیرید بدون اینکه عکس تاریک بشه
    اما بالا رفتن ایزو یعنی بالا رفتن نویز ... البته اکثر دوربین های در همین رده دوربین شما تا ایزو 800 هم بدون نویز عکس میگیرن ضمن اینکه با برنامه میشه نویز رو کاهش داد
    کاربردهای ایزو هم به نظر من بیشتر از اون چیزی هست که تو آموزش های اولیه عکاسی در موردش صحبت میکنند
    اگر از سه پایه استفاده کنید بهتره تا اینکه ایزو رو بالا ببرید اما اگه به ایزو بالا با علم به اینکه میدونید چرا ایزوی بالا رو انتخاب کردید نیاز دارید کاملا منطقی ست ...
    کاربردش گسترده تر از این حرفهاست اما به طور مثال عرض کنم تصور کنید در محیط بیرون وقتی از فلاش استفاده میکنید با سرعت 1/200 در زمانهایی مثل غروب یا تاریکتر و آسمان یا شهر رو در پشت سر دارید با این سرعت شاتر عملا چیزی از بک گراند در عکس شما ثبت نمیشه که با انتخاب ایزو بالا میتونید نور بکگراند رو هم به نحو زیبایی در عکس داشته باشید و الی آخر ...

امیدوارم تونسته باشم کمکتون کرده باشم

در پناه اورمزد ...
    دوست من ممنون از توضیحاتتون
    پس مثلا استفاده از جبران نوردهی توی مد A میشه تغییر دادن سرعت شاتر درسته؟؟
    و اگه رفلکتور نداشته باشم نمی تونم اون کاری رو که می خوام انجام بدم با دوربینم؟؟
    این فیل فلاشم نمی دونم چیه؟1!!

سپاس بابت وقتی که برای پاسخ دادن می زارید
    Nikon D5100 + AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6 G ED + AF-S Nikkor 50mm 1:1.8 G + 8mm + Nissin Di622 M2 + Vanguard Alta 233 AP

تشکر کرده
    1433

روی زمین نشسته بودم

دوست من ممنون از توضیحاتتون
    پس مثلا استفاده از جبران نوردهی توی مد A میشه تغییر دادن سرعت شاتر درسته؟؟
    و اگه رفلکتور نداشته باشم نمی تونم اون کاری رو که می خوام انجام بدم با دوربینم؟؟
    این فیل فلاشم نمی دونم چیه؟1!!

سپاس بابت وقتی که برای پاسخ دادن می زارید
    فکر کنم منظور جناب عاشوری نیا از وضعیت , وضعیت مود دوربین بود و عکاسی بود نه خودتون ...
    در مورد سوال اولتون بله و خیر / خیر چون در مود A شما نمیتونید این کار رو انجام بدید و جبران نوردهی در این قسمت در دستان پرتوان دوربین هست نه شما و در این مود فقط ایزو دست شما هست و دیافراگم ولی در مود P بله شما با کم و زیاد کردن جبران نوردهی با سرعت شاتر بازی کردید در واقع و چیز دیگه ای نیست ...
    فیل فلاش fill flash یا فلاش پرکننده هم برای همین مواقع کاربرد داره
    وقتی مثلا پشت سوژه خیلی روشن هست در محیط ایندور(داخلی مثل خونه پشت پنجره) اگر نورسنجی روی محیط بیرون انجام بشه داخل تاریک و اگه بر اساس نور داخل یا سوژه مورد نظرتون باشه بک گراند به اصطلاح اور میشه یعنی خیلی روشن میشه ...
    با انواع روش های نور سنجی هم عموما نمیشه عکس مناسبی رفت
    حالا باید چیکار کرد؟
    نور سنجی رو روی محیط بیرون تنظیم و با استفاده از یک فلاش جبرانی عکس بگیرید ... فلاش پاپ آپ دوربین هم خیلی توصیه نمیشه مگر در مواقع اجبار ...
    با این حساب بک گراند نورسنجی مناسبی خواهد داشت ضمن اینکه سوژه ای هم که در داخل هست کاملا روشن میفته
    البته یه عکاس با تجربه و با سواد با کمترین امکانات در بدترین وضعیت میتونه بدون این مواردی هم که عرض کردم عکس خوبی بگیره که امیدوارم شما هم بتونید ...

ارادتمند
    ----------------------
    در پناه اورمزد
    Ali Saeedi تشکر می‌کند.
    تجهیزات

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

روی زمین نشسته بودم
    منظورم مد عکاسیتون بود. دوربین روی چه مدی قرار داشت؟ A? M ? P ? S ? Auto? , ....

نه لزوما!
    برای همین پرسیدم وضعیت دوربین چی بوده.
    اگر شما در مد اولویت شاتر باشید؟ دیافراگم تغییر می‌کنه. در مد پی باشید بر اساس الگوریتم تغییر می‌کنه.
    نکته‌ی بعدی اینکه ما در چه ساعت و نوری باشیم دلیل بر این نیست که عکس ما روشن و یا تیره بیفته. این امکان وجود داره که لنگ ظهر عکس تیره بگیریم و یا بالعکس!

الان برمی‌گردم کامل و دقیق توضیح می‌دم! ادمین سایت بیرون منتظرن!
    Kaveh Ghobadi، illidan، Miri و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

تشکر کرده
    1566

چون در مود A شما نمیتونید این کار رو انجام بدید و جبران نوردهی در این قسمت در دستان پرتوان دوربین هست نه شما
    پس توی مد A من با تغییر نورسنجی چه چیزی رو تغییر می دم؟؟

منظورم مد عکاسیتون بود. دوربین روی چه مدی قرار داشت؟ A? M ? P ? S ? Auto? , ....
    مد A
    ساعت رو نمیدونم چند بود ولی غروب بود
    نور کم نبود ، زیادم نبود ، به نظرم نور خوب بود

به ادمین سلام بروسونید
    Nikon D5100 + AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6 G ED + AF-S Nikkor 50mm 1:1.8 G + 8mm + Nissin Di622 M2 + Vanguard Alta 233 AP

كاربر فعال behzad_milad آواتار ها
    تشکر کرده
    2201

دیروز یه جریانی پیش اومد می خواستم یه پرتره بگیرم
    سوژه پشتش درخت و این حرفا بود ، نور قرمز خورشید غروب هم پشت سوژه خود نمایی می کرد
    می خواستم ازش عکس بگیرم ولی ضد نور می شد
    همینجوری درگیر بودم که واسه امتحان گذاشتم رو AF عکس رو بگیرم
    وقتی داشت فکوس می کشید یه لحظه سوژه کاملا واضح شد و حالت ضد نورش رو از دست داد همه چیز عالی شد
    منم همون شرایط رو می خواستم ولی بعدش شد همون چیزی که قبلش بود
    توی این شرایط چیکار باید کنم که به چیزی که میخوام برسم؟
    دوست عزیز سوال که کردید رو درست شرح ندادید !
    اول درمورد عکاسی پرتره می گید بعد از ضدنور و بعد از AF و فوکوس ، منظورتون رو دقیق متوجه نشدم .

جبران نوردهی چه تفاوتی با تغییر ایزو داره؟
    اصولا در چه مواردی ازش استفاده کنم؟
    جبران نوردهی = درمواقعی لازم هست که میزان نورسنجی را کم و زیاد کنیم ، یعنی به دوربین دستور دهیم که کمی عکسها رو روشنتر و یا گاهی هم تیره تر ثبت کند که این مورد دربعضی مواقع کاربرد دارد ، مثلا اگر منبع نور رو به دوربین باشد و سوژه شما نزدیک دوربین نورسنج نور تمام محیط را اندازه می گیرد و این مورد سوژه شما سیاه رنگ می شود .
    یا برعکس وقتی نور سوژه به اندازه کافی بود ولی فضای پشت سر سوژه (بکگراند ) کم نور بود ، صورت سوژه شما روشن و فضای پشت سر تیره می شود .
    برای غلبه براین موضوع ما تنظیمات نورسنج را کم و زیاد می کنیم یعنی چند استپ نورسنجی را کم و زیاد می کنیم که به این کار جبران نور دهی گفته می شود ، که این مورد دربسیاری مواقع کاربرد دارد .
    ایزو = به میزان حساسیت سنسور دوربین به نور ایزو گفته می شود با کمتر شدن نور مابرای استفاده از سرعت شاتر بالاتر این میزان حساسیت را بیشتر می کنیم که استفاده از این مورد باعث بیشتر شدن نویز می شود

اگه منظورتون عکاسی ضدنور هست ومی خواهید نور سوژه شما هم مناسب باشه بهترین را استفاده از فلاش هست با کمی حساسیت بیشتر مثلا 400
    البته باید توجه کنید که نوربکگراند خیلی تیره نباشه .

بهتر به این چند تاپیک یه سری بزنید

عکسهای ضد نور - Silhouette Photos

عکاسی از طلوع و غروب
    ویرایش توسط behzad_milad : Thursday 21 July 2011 در ساعت 13:21
    Arash، M. Beyrami، Miri و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    1433

مد A

به ادمین سلام بروسونید
    اجازه بدید در مورد نیکون دوستان نیکونی نظر بدهند چون من اطلاع دقیق ندارم اما در کنون در مود A جبران نوردهی الگوریتم خاصی داره یعنی تا یه میزان سرعت شاتر رو کم یا زیاد میکنه و بیش از یه اندازه ای شروع میکنه به تغییر میزان ایزو ... مثلا سرعت شاتر رو تا 1/15 میاره پایین و پایینتر از این نمیاره تا عکس خیلی تار نشه بعد به جاش میاد ایزو رو بالا میبره تا عکس آندر نشه ... تو نیکون هم باید یه همچین الگوریتمی داشته باشه ...

ضمنا دقت کنید و نورسنجی رو با جبران نوردهی اشتباه نگیرید دو مبحث جدا از هم هستند ...
    اینجا ما در مورد جبران نوردهی صحبت میکنیم حالا در هر شکل و مودی از نورسنجی ...
    شما در مورد A نورسنجی رو تغییر نمیدید جبران نوردهی رو تغییر میدید ...

ارادتمند
    ------------
    در پناه اورمزد
    SORENNA، ehsan+ و Ali Saeedi تشکر می‌کنند.
    تجهیزات

تشکر کرده
    1566

دوست عزیز سوال که کردید رو درست شرح ندادید !
    اول درمورد عکاسی پرتره می گید بعد از ضدنور و بعد از AF و فوکوس ، منظورتون رو دقیق متوجه نشدم .
    الان کامل توضیح می دم
    قرار بود از یه نفر یه پرتره بگیرم
    داشتم دستی فکوس می کردم ولی به نتیجه نمی رسیدم به خاطر اینکه هر کاری می کردم
    یه آدم سیاه فکوس شده داشتم با یه منظره ی زیبای فلو
    هم سوژم خسته شده بود هم من کلافه
    گفتم از این ستون به اون ستون فرجه
    با این که هیچ ربطی نداره
    فکوس رو گذاشتم روی اتو و اون چیزی رو که می خواستم ثبت کنم فقط 1 ثانیه دیدم ولی دوباره شد مثل قبلش
    فکر کنم الان دیگه کامل توضیح دادم
    مد A
    دیاف 4.6 (اگه درست یادم باشه)
    فوکال رو نمی دونم چند بود

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

چیزی که شما برای 1 ثانیه دیدید: دوربین برای فوکوس درمنطقه مورد نظر نورسنجی را به صورت موقت با چهره فرد تنظیم می کند، و به دلیل ضدنور بودن سوژه روشن می شود و جزئیات هویدا، اما بلافاصله بعد از فوکوس به وضعیت نورسنجی شما بر می گردد. (ندیدم که اعلام کنید در لایو ویوو بوده ولی به احتمال زیاد اینطور بوده است)

در واقعا در اون شرایط نوری به دلیل کنتراست بالای روشنایی، بسیار مشکل که نورسنجی مناسبی داشته باشید تا هم سوژه هم منظره پشت با نور مناسب بیفتد. ( استفاده از فلاش برای کمی روشن تر کردن سوژه، یا رفلکتور می تواند راه گشا باشد.)
    M. Beyrami، S.M.Noorbakhsh، Walkman و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر همراه S.M.Noorbakhsh آواتار ها
    تشکر کرده
    5438

مد A
    سلام دوست عزیز
    برای این نوع عکس ها بهتر است نورسنجی را در حالت نقطه ای تنظیم کنید. نورسنجی را روی صورت شخص یا سوژه انجام بدید. از کلید قفل نورسنجی استفاده کنید و بعد کادربندی را انجام بدید. چون از مود A استفاده کردید از یک دیافراگم و ایزو مشخص دارید (تنظیماتی که شما انجام داده اید) و سرعت شاتر در دست دوربین است. اگر نور سوژه کم یا زیاد بود از جبران نوردهی استفاده کنید که دوربین این کار را در مود A با کم و زیاد کردن سرعت شاتر انجام می دهد. اگر سرعت خیلی کم باشد (نسبت به فوکال، لرزش دست و حرکت سوژه) که باعث محو شدگی شود، میتوانید ایزو را افزایش دهید یا از فلاش با سرعت بالاتر استفاده کنید.

پیروز باشید.
    Arash، M. Beyrami، M.Rahimizadeh و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    سید میثم نوربخش