صفحه 269 از 735 نخستنخست ... 169 219 259 265 266 267 268 269 270 271 272 273 279 319 369 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 2,681 تا 2,690 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر فعال Viper آواتار ها
    تشکر کرده
    1607

موضوع هم مربوط میشه به dpi و ppi که من متوجه نمیشم ! ببخشید !!
    ppi : pixel per inch / پیکسل در اینچ مربع | 72 و 96 عدد معمول برای crt و lcd
    dpi : dot per inch / نقطه در اینچ مربع | dpi در چاپ استفاده می شود . کیفیت معمول 300 می باشد. برای کارهای بزرگ مثل بنر ها تا 100 هم کاهش می دهند.
    هر چقدر کمتر باشد هزینه چاپ کمتر می شود چرا که جوهر چاپ کمتر مصرف می شود و هرچه بیشتر باشد کیفیت بالاتر است.
    یعنی در یک اینچ مربع شما 300 نقطه دارید یا 100 نقطه یا ...
    این از این

سوالم این هست که من پس زمینه یک عکس رو جدا کردم و اون پس زمینه ای که قرار دادم 72dpi هست.. ولی dpi خود عکس 240 هست..
    قرار هم هست 8-7 تا ازش در اندازه 20 در 30 چاپ بشه..
    میخوام بدونم در چاپ، پس زمینه افت کیفیت پیدا میکنه ؟
    ببینید ، وقتی یک تصویر 240 dpi دارید تصویر با 72 dpi مسلما 3.3 برابر از تصویر اصلی کوچکتر است
    اتفاقا یه سوالم هم همینه.. هر 2 تا عکس 2000 در 3000 هستن. ولی وقتی اون عکس پس زمینه که dpi72 هست رو میزارم روی اون یکی عکس اندازش کوچکتر از عکس اصلی که DPI 240 داره هست.. و باید عکس رو بکشم تا هم اندازه بشه !!
    آره دیگه

مشکل از عکس من هست انگار
    چون وقتی مثلا یه سند باز میکنم با مشخصات 2000 در 3000 و DPI 240 همین عکس DPI 72 روش فیکس میشه !
    مثل اینکه باید بیخیال شم !!!
    نمیشه که فیت بشه مگر اینکه 72 dpi باشه اما طول و عرضش 3.3 برابر فایل 240 dpi باشه
    درسته?
    ALI.Barutkub و Pouria Arshadi تشکر می‌کنند.

كاربر فعال M.Meghdari آواتار ها
    تشکر کرده
    8725

و اون پس زمینه ای که قرار دادم 72dpi هست.. ولی dpi خود عکس 240 هست..
    بستگي به سايز عكس داره خب
    يه فايل 100000*100000 پيكسل با DPI:72 كيفيتش از يه عكس 500*500 پيكسل با DPI:300 بهتره.
    بهتره براي درك بهتر واحد سايز رو به سانتيمتر بگيريد و در سايز سانتيمتري يكسان، عكسي كيفيت بهتر داره كه DPI بالاتري داشته باشه.
    اينكه ميگيد روش فيكس ميشه فكر مي كنم به خاطر درگ مستقيم فايل زمينه روي عكس اصليه كه به صورت اسمارت آبجكت وارد سند ميشه.
    با توجه به اختلاف اندازه اختلاف كيفيت بين زمينه و عكس اصلي رو خواهيد داشت.
    Pouria Arshadi تشکر می‌کند.

كاربر بسیار فعال m.daneshpayeh آواتار ها
    تشکر کرده
    1982

نقل قول نوشته اصلی توسط Pouria Arshadi نمایش پست ها
    دوستان لطفا کمک کنید !
    اول از همه بگم که من در قسمت مقالات سایت هم چند تا مقاله که بود رو خوندم ولی آخر نفهمیدم چی به چی شد ! بزارید پای iq ضعیف من !
    موضوع هم مربوط میشه به dpi و ppi که من متوجه نمیشم ! ببخشید !!
    سوالم این هست که من پس زمینه یک عکس رو جدا کردم و اون پس زمینه ای که قرار دادم 72dpi هست.. ولی dpi خود عکس 240 هست..
    قرار هم هست 8-7 تا ازش در اندازه 20 در 30 چاپ بشه..
    میخوام بدونم در چاپ، پس زمینه افت کیفیت پیدا میکنه ؟
    فقط این رو پای تنبلی من نذارید چون چندین مقاله خوندم ولی... تشکر
    ببین دوست عزیز dpi va ppi هیچ تاثیری در کیفیت کار شما نمیگذارد. این اعددایست که دستگاه چاپ از روی آنها سایز چاپ عکس را محاسبه میکند. برای مثال یک عکس میتواند dpi 300 داشته باشد یا 72. هیچ تاثیری بر کیفیت و ریزولوشن عکس ندارد. اما دستگاه چاپ از این اعدا محاسبه میکند که عکس در چه سایزی چاپ شود.
    اما در مورد کارشما. چیزی که برای شما مهم است dpi نیست. ریزولوشن تصویر زمینه است. برای مثال (فارق از dpi) اگر عکس ریزولوشن فرضا 3000*2000 داشته باشد باید زمینه هم همین ریزولوشن یا بیشتر را داشته باشد. وگرنه باید سایز زمینه را برای پوشاندن کل کادر بزرگ کنید که کیفیت پایین می‌اید.
    در مورد کیفیت هم بطور کلی نمیتوان نظر داد. بستگی به تصویر زمینه دارد. معمولا زمینه‌ها کمی محو هستند (بخاطر عمق میدان) حالا اگر از این نوع زمینه میخواهید استفاده کنید که کلا نگران کیفیت نباشید. حتی میتوانید زمینه را کمی هم بلر کنید.
    Pouria Arshadi تشکر می‌کند.
    مهدی دانش‌پایه
    http://500px.com/daneshpayeh
    هر گونه انتقاد، پیشنهاد، ویرایش، ایراد، نق نق، غرغر و غیره کاملا آزاد است.

كاربر فعال omid mohebbi آواتار ها
    تشکر کرده
    1405

با سلام خدمت دوستان
    مشکلی برای یکی از دوستانم پیش اومده در یکی از آزمونهای عکاسی که با مدرس محترم ! به مشکل برخوردن سئوالی مطرح شده به این حالت :
    در مکانی مشغول عکاسی هستیم و قصد داریم با دیافراگم 4 عکاسی کنیم. و نور سنج دوربین سرعت 1/60 رو به ما پیشنهاد میکند.
    چنانچه بخواهیم. با دیافراگم 8 عکاسی کنیم. سرعت مناسب چه عددی خواهد بود ؟( بدون توجه به نور سنج دوربین )؟
    دوست بنده هم در پاسخ با توجه به مقدار استاپها بین شاتر و دیافراگم که از مبانی عکاسی هستش نوشته اند با دیافراگم 8 سرعت میبایست روی عدد 1/15 باشد.
    اما استاد نوشته که پاسخ غلط است !!
    راستش من هم به شک افتادم نکنه به من هم اشتباه یاد دادند و سرعت باید 1/250 باشه !؟!!!!!!!!
    NIKON D810- FUJI X-A1 nikon 14-24 + fotodiox wonder pana66 filters - nikon 24-70 nikon 70-200 f2.8 vrII-nikon 50 mm f 1.8- - - cokin z GND kit

http://www.omidmohebbi.com/

كاربر فعال Viper آواتار ها
    تشکر کرده
    1607

نقل قول نوشته اصلی توسط m.daneshpayeh نمایش پست ها
    ببین دوست عزیز dpi va ppi هیچ تاثیری در کیفیت کار شما نمیگذارد. این اعددایست که دستگاه چاپ از روی آنها سایز چاپ عکس را محاسبه میکند. برای مثال یک عکس میتواند dpi 300 داشته باشد یا 72. هیچ تاثیری بر کیفیت و ریزولوشن عکس ندارد. اما دستگاه چاپ از این اعدا محاسبه میکند که عکس در چه سایزی چاپ شود.
    اما در مورد کارشما. چیزی که برای شما مهم است dpi نیست. ریزولوشن تصویر زمینه است. برای مثال (فارق از dpi) اگر عکس ریزولوشن فرضا 3000*2000 داشته باشد باید زمینه هم همین ریزولوشن یا بیشتر را داشته باشد. وگرنه باید سایز زمینه را برای پوشاندن کل کادر بزرگ کنید که کیفیت پایین می‌اید.
    در مورد کیفیت هم بطور کلی نمیتوان نظر داد. بستگی به تصویر زمینه دارد. معمولا زمینه‌ها کمی محو هستند (بخاطر عمق میدان) حالا اگر از این نوع زمینه میخواهید استفاده کنید که کلا نگران کیفیت نباشید. حتی میتوانید زمینه را کمی هم بلر کنید.
    دوست عزیز چرا اطلاعات غلط می دهید.
    dpi va ppi هیچ تاثیری در کیفیت کار شما نمیگذارد. این جمله کلا اشتباه است

دو فایل با اندازه یکسان یکی 72 dpi یکی 300 در چاپ یکی می شود؟
    adobe و epsom و hp , .... همه محاسباتشون رو دیمی انجام می دهند؟

ينكه ميگيد روش فيكس ميشه فكر مي كنم به خاطر درگ مستقيم فايل زمينه روي عكس اصليه كه به صورت اسمارت آبجكت وارد سند ميشه.
    این هم مهمه
    7777 و Pouria Arshadi تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2604

نقل قول نوشته اصلی توسط omid mohebbi نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان
    مشکلی برای یکی از دوستانم پیش اومده در یکی از آزمونهای عکاسی که با مدرس محترم ! به مشکل برخوردن سئوالی مطرح شده به این حالت :
    در مکانی مشغول عکاسی هستیم و قصد داریم با دیافراگم 4 عکاسی کنیم. و نور سنج دوربین سرعت 1/60 رو به ما پیشنهاد میکند.
    چنانچه بخواهیم. با دیافراگم 8 عکاسی کنیم. سرعت مناسب چه عددی خواهد بود ؟( بدون توجه به نور سنج دوربین )؟
    دوست بنده هم در پاسخ با توجه به مقدار استاپها بین شاتر و دیافراگم که از مبانی عکاسی هستش نوشته اند با دیافراگم 8 سرعت میبایست روی عدد 1/15 باشد.
    اما استاد نوشته که پاسخ غلط است !!
    راستش من هم به شک افتادم نکنه به من هم اشتباه یاد دادند و سرعت باید 1/250 باشه !؟!!!!!!!!
    یعنی 2Stop اپرچر را تنگتر کرده ایم (از f/4 به f/5.6 - و از f/5.6 به f/8)، به ازایش باید 2Stop زمان را افزایش دهیم، یعنی 2x2 بار، زمان باید افزایش یابد ... بنظر، جواب دوست شما کاملاً درسته.

مگر اینکه استاد! محترم، عمداً و یواشکی، یا ISO رو تغییر داده باشه؛ یا چراغ قوه ی موبایلش رو گرفته باشه به لنز دوربین !

كاربر فعال omid mohebbi آواتار ها
    تشکر کرده
    1405

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali Bayati نمایش پست ها
    یعنی 2Stop اپرچر را تنگتر کرده ایم (از f/4 به f/5.6 - و از f/5.6 به f/8)، به ازایش باید 2Stop زمان را افزایش دهیم، یعنی 2x2 بار، زمان باید افزایش یابد ... بنظر، جواب دوست شما کاملاً درسته.

مگر اینکه استاد! محترم، عمداً و یواشکی، یا ISO رو تغییر داده باشه؛ یا چراغ قوه ی موبایلش رو گرفته باشه به لنز دوربین !
    ممنونم جناب بیاتی.
    بله من هم در همین مورد موندم...
    البته بحث و سئوال اصلا در مورد iso نبوده و اصلا مقدار حساسیت مطرح نشده.
    نمیدونم استاد چرا اینقدر اصرار داره که جواب غلطه. ! ( اون هم استاد یکی از مراجع صدور مجوز !!! )
    مگه اینکه اخیرا در تئوری و مبانی عکاسی تغییراتی داده شده که در این حالت سرعت باید بیشتر بشه نه کمتر.. !
    فعلا در حال مذاکره هستیم تا ببینیم میشه به ایشون فهموند که دارند اشتباه میکنن یا خیر ؟
    NIKON D810- FUJI X-A1 nikon 14-24 + fotodiox wonder pana66 filters - nikon 24-70 nikon 70-200 f2.8 vrII-nikon 50 mm f 1.8- - - cokin z GND kit

http://www.omidmohebbi.com/

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

متاسفانه اينروزها ظاهرا سخن و نوشته ماليات ندارد و هر كس دوست دارد به هر كه دوست دارد اين عنوان پرطمطراق استاد را اعطا مي كند. در كل ايران شايد به تعداد انگشتان دو دست بيشتر استاد عكاسي نداشته باشيم ولي استاد نما صد ها و بلكه هزاران مورد داريم.
    Daruosha، Kaveh Ghobadi، mreza1001 و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    45

با سلام
    دوستان يك سوال در مورد وايت بالانس داشتم.
    قانون ميگويد هر چه كلوين بالاتر ميرود رنگها به سمت آبي كشيده ميشود وهر چه كلوين پايين تر مي آيد رنگها قرمز تر .ولي چيزي كه در دوربين و در نرم افزار Acr ميبينيم چيزي غير ازاين است ودرست بر عكس اين حالت است .

از دوستان كسي دليلش رو ميدونه؟

ممنون .

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2604

نقل قول نوشته اصلی توسط omid mohebbi نمایش پست ها
    ممنونم جناب بیاتی.
    بله من هم در همین مورد موندم...
    البته بحث و سئوال اصلا در مورد iso نبوده و اصلا مقدار حساسیت مطرح نشده.
    نمیدونم استاد چرا اینقدر اصرار داره که جواب غلطه. ! ( اون هم استاد یکی از مراجع صدور مجوز !!! )
    مگه اینکه اخیرا در تئوری و مبانی عکاسی تغییراتی داده شده که در این حالت سرعت باید بیشتر بشه نه کمتر.. !
    فعلا در حال مذاکره هستیم تا ببینیم میشه به ایشون فهموند که دارند اشتباه میکنن یا خیر ؟
    نیازی به مذاکره نیست امید جان. از خود نورسنج دوربین استفاده کنید:
    1) دوربین بر روی سه پایه، روی Manual Mode
    2) نورسنجی صحیح از یک صحنه: با کم و زیاد کردن ISO و ثابت نگهداشتن اپرچر روی f/4 و 1/60sec
    3) وقتی EV روی صفر قرار گرفت، و اپرچر روی f/4 و سرعت شاتر روی 1/60sec، از استاد! بخواهید تا با ثابت نگاهداشتن ISO، اپرچر را روی f/8 ببرد و ببیند که چه سرعت شاتری برای حصول به نورسنجی صحیح را باید به دوربین بدهد. اگر EV به ازای عددی بجز 1/15 معادل صفر نشد، با همان دوربین و سه پایه ...