صفحه 18 از 735 نخستنخست ... 8 14 15 16 17 18 19 20 21 22 28 68 118 518 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 171 تا 180 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر فعال
    تشکر کرده
    4296

پیش فرض پاسخ: سوالات عمومي عكاسي

یک استاپ به معنای نصف شدن ( یا دو برابر شدن) نور ورودی است. اما این مساله خیلی دقیق نیست. برای محاسبه تفاوت دو دیافراگم در مقدار نور ورودی، کافیست مجذور نسبت آنها را بدست آورید. مثلا نسبت دیافراگم 8 و 5.6 حدود 1.42 و مجذورش 2.04 است (که نقریبا همان 2 می‌شود) اما در دیافراگم‌های کوچک در این حد دقیق نیست. مثلا دیاف 2 و 1.8 نسبت 1.11 و مجذورش 1.23 می شود.
    اختلاف دیافراگم 1.2 و 1.4 حدود 1.4 برابر و بین 1و 1.4 حدود نیم ( همان یک استاپ)خواهد شد.
    دقیقا، به این دلیل که میزان نور ورودی به مساحت دهانه ربط دارد ولی f مربوط به قطر دهانه هست. پس مجذور آن نسبت مساحت خواهد بود که همان نسبت نور ورودی هست.
    mreza1001 تشکر می‌کند.
    اصلان نورقاسمی

كاربر فعال
    تشکر کرده
    4296

اینم یک رابطه خوب. بالاخره پیداش کردم:

منبع:
    کد:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Fisheye_lens
    ویرایش توسط AslanAslan : Monday 8 June 2009 در ساعت 22:02
    rodentia، farhad44، Super Oli و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    اصلان نورقاسمی

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

البته با توجه به اينكه عبارت داخل پرانتز ديمانسيون دارد ( اگر منظور از Frame Size سطح سنسور باشد) بايد اولا توضيح داده شود كه سطح و فوكال بر اساس چه واحدي بايد قرار داده شوند ( احتمالا ميليمتر مربع و ميليمتر) و زاويه بر اساس چه واحدي ( احتمالا راديان).
    اصلان جان من حوصله نكردم به منابع رجوع كنم لطفا خودتان موارد فوق را روشن كنيد.
    Super Oli، mreza1001 و AslanAslan تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

سلام:

اصلان جان این فرمول مربوط به FOV نیست؟ یعنی اینجوری بگم ممکنه FOV مشابه باشه ولی عمق میدان متغیر ...

نهایتان شما بتونید FOV معادل رو پیدا کنید که با توجه به داستان ضریب کراپ براحتی میتوان به زاویه برداشت معادل رسید. ولی داستان عمق میدان مبحث جدایی خواهد بود که از سنسور سایز پیکسل سایز و ..... در ان نقش خواهند داشت.

حالا یک سوال :

فرض کنیم دوربینی با سنسور فول فریم با چگالی پیکسل مشخص با فوکال لنت فرضی از سوژه ای در فاصله ای معین ثبتی انجام میدهیم

در وضعیتی دیگر معادل همان فوکال لنت روی سنسور کراپ 1.6 با همان چگالی در فاصله ای مشابه ( که قاعدتا با حفظ FOV فاصله مثل قبل خواهد بود ) از همان سوژه با همان شرایط نوری ..

بنظرتان بوکه هر دو لنز یکیست ؟

:)

* به دلیل اینکه چگالی پیکسل یکی است فقط رزولوشن متفاوت خواهد بود اینجا بحث عمق میدان نیست بحث میزان محو شدگیست و کیفیت آن
    mreza1001، partow، AslanAslan و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر فعال
    تشکر کرده
    4296

این مسئله عجب معمایی شده ها! تا اطلاع ثانوی دور این جور چیز ها نمی گردم! (ممنون از جناب استاد قشقایی عزیز که منو متوجه اشتباه فاحشم کردن)
    سلام

البته با توجه به اينكه عبارت داخل پرانتز ديمانسيون دارد ( اگر منظور از Frame Size سطح سنسور باشد) بايد اولا توضيح داده شود كه سطح و فوكال بر اساس چه واحدي بايد قرار داده شوند ( احتمالا ميليمتر مربع و ميليمتر) و زاويه بر اساس چه واحدي ( احتمالا راديان).
    اصلان جان من حوصله نكردم به منابع رجوع كنم لطفا خودتان موارد فوق را روشن كنيد.
    بنابر تاکید مراجع احتیاط واجب بر این است که واحد ها را SI قرار بدین و جواب رو SI بگیرین. (یاد آوری می کنم: SI: کیلوگرم، متر، ثانیه و ...)

اینم چیزی که ذکر شده:
    The formula is , which comes from inverting the mapping function; Dyxum, Gustavo Orensztajn
    ویرایش:
    سلام:

اصلان جان این فرمول مربوط به FOV نیست؟ یعنی اینجوری بگم ممکنه FOV مشابه باشه ولی عمق میدان متغیر ...

نهایتان شما بتونید FOV معادل رو پیدا کنید که با توجه به داستان ضریب کراپ براحتی میتوان به زاویه برداشت معادل رسید. ولی داستان عمق میدان مبحث جدایی خواهد بود که از سنسور سایز پیکسل سایز و ..... در ان نقش خواهند داشت.

حالا یک سوال :

فرض کنیم دوربینی با سنسور فول فریم با چگالی پیکسل مشخص با فوکال لنت فرضی از سوژه ای در فاصله ای معین ثبتی انجام میدهیم

در وضعیتی دیگر معادل همان فوکال لنت روی سنسور کراپ 1.6 با همان چگالی در فاصله ای مشابه ( که قاعدتا با حفظ FOV فاصله مثل قبل خواهد بود ) از همان سوژه با همان شرایط نوری ..

بنظرتان بوکه هر دو لنز یکیست ؟

* به دلیل اینکه چگالی پیکسل یکی است فقط رزولوشن متفاوت خواهد بود اینجا بحث عمق میدان نیست بحث میزان محو شدگیست و کیفیت آن
    اشتباه این شد که من به پست غلطی نقل قول دادم... واقعا نمی دونم چی شد که این جوری شد!
    ویرایش توسط AslanAslan : Monday 8 June 2009 در ساعت 22:01
    QashQai و mreza1001 تشکر می‌کنند.
    اصلان نورقاسمی

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

نقل قول نوشته اصلی توسط aslanaslan نمایش پست ها

(ممنون از جناب استاد قشقایی عزیز که منو متوجه اشتباه فاحشم کردن)
    با عذر خواهی از دوستان فروم یک آف تاپیک

اصلان عزیز در اینکه شما و دوستان فروم نسبت به من لطف دارید من بسیار شرمنده هستم اما باور بفرمایید اسم من افشین و فامیل من قشقایی است یک میانوند هم در بین اسم و فامیل بنده هست که البته کلمه استاد نیست . بزرگترین افتخار من در این فروم اینست که یک آماتور مشتاق به عکاسی و مباحث آن هستم. امیدوارم بدرستی منظورم را رساند باشم که من فقط مخلص همه دوستان فروم هستم چه با نام افشین چه با نام قشقایی ( که به انگلیسی Qashqai خواهد بود )

ارادتمندتان :)
    mreza1001، AslanAslan و Vahid5500 تشکر می‌کنند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

سلام
    چند تا سوال برايم بوجود آمده:
    1) تعريف فرمتهاي jpg. tiff.psd و تفاوت آنها باهم ؟
    2) استاندارد رنگ در مانتيتور، چاپگر و دوربين چيست ؟
    3) تفاوت ccd و كريستالهاي نقره در چيست؟
    4) رابطه ديافراگم وسرعت دوربين؟
    پيشاپيش ممنون از لطفتون

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

پاسخ سوالات شما به صورت کامل و جامع در قسمت مقالات سایت هست . یه مطالعه بفرمایید اگر مشکلی باقی موند که فکر نمی کنم بمونه بپرسید در خدمتیم.

پ ن: اسمتون واقعا اینه؟؟؟؟!! خوش آمدید
    محمد رضا میلانی

كاربر همراه ghanbar آواتار ها
    تشکر کرده
    1809

سلام

خوش آمديد . اگر كمي جستجو كنيد مواردي را كه ذكر كرديد به راحتي هم در انجمن و هم در بخش مقالات سايت خواهيد يافت .

مثلا براي مديريت رنگ ها بند 2 مي توانيد به اين بخش مراجعه كنيد :

http://www.akkasee.com/articles/category/126/

براي بند 1 هم به اين بخش مراجعه كنيد اطلاعات خوبي را خواهيد يافت

http://www.akkasee.com/articles/category/153/

الي
    .
    .
    .
    آخر .

حوصله + كمي جستجو = موفقيت
    AslanAslan تشکر می‌کند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

Wink پاسخ: سوالات عمومي عكاسي

بله اسم واقعيمه
    ممنون از لطف شما

صفحه 18 از 735 نخستنخست ... 8 14 15 16 17 18 19 20 21 22 28 68 118 518 ... آخرینآخرین