صفحه 102 از 755 نخستنخست ... 2 52 92 98 99 100 101 102 103 104 105 106 112 152 202 602 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1,011 تا 1,020 , از مجموع 7544
Like Tree81983تشکر

موضوع: پرتره Portrait

كاربر بسیار فعال
    مقام اصلی ماگوشه خراباتست-خداش خیردهادآنکه این عمارت ک
    تشکر کرده
    1927

پیش فرض پاسخ: عكس های پرتره

ممنونم آقای روشن
    بله من اصلا به این مطلب اشاره نکردم که در هنگام ویرایش ماسک , قلموی شما به طور پیش فرض به صورت سیاه سفید در میاد و شما برای کم کردن جلوه ماسک یا کاهش و افزایش اثرات اون میتونید از قلموهای خاکستری استفاده کنید

اما در این حین مطلبی به ذهنم رسید که ندیدم جایی به این موضوع اشاره بشه . در عین حال کارایی خوبی داره

یک ترفندی برای حفظ جزئیات پوست ( مخصوصا پوست های روشن ) وجود داره و اونهم اینکه بعد از روتوش نهایی ( منظور بعد از پایان لکه گیری های کوچک و نیز بعد از استفاده از پلاگین است) , از لایه اصلی یک کپی تیه کنید و روی لایه روتوش شده بندازید . حالا مد آمیختگی این لایه رو روی Lighten قرار بدید . معمولا جزئیات روشن تر باقی میمونن بدون اینکه جزئیات سیاه مثل جوش ها یا زخم ها , پدیدار بشن .
    خب لازم به گفتن نیست که میتونید Opacity این لایه رو هم برای رسیدن به یک حالت طبیعی به میزان دلخواه کم کنید

معمولا این کار باعث میشه اون مصنوعی شدن پوست که به علت روتوش بوجود میاد , کمتر شده و پوست خیلی طبیعی تر به نظر برسه

اما این کار رو باید قبل از تغییر تن رنگ پوست یا تغییرات Transform انجام بدید

گاهی دوستان میپرسند که چطور میشه پوست رو کاملا روتوش کرد اما پرز صورت هنوز باقی بمونه یعنی یک حالت بسیار طبیعی
    خب این یک ترفند اساسی در این مورده
    nmroshan، Simaei، babakdin543 و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال babakdin543 آواتار ها
    تشکر کرده
    1522

سعي كردم توصيه هاي جناب دكتر روشن و دلباز رو پياده كنم
    نميدونم كار چطوري درومده
    [IMG]http://i31.*******.com/mug60.jpg[/IMG]
    Delbaz، shabab، Super Oli و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    بابک دیناروند
    BabakPhoto
    Puppy

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

خوب بابک جان کار خوبی شده اما...

اول اینکه با کچ لایت هایت بسیار مشکل دارم.

و بعد اینکه روتوش رو برای یک پرتره خانم کم می دانم...

اما نگاه و کادر رو می پسندم.
    nmroshan، A_Maddah، babakdin543 و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

كاربر بسیار فعال A_Maddah آواتار ها
    تشکر کرده
    13944

سلام
    با کاوه جان کاملا موافقم .
    بابک جان حق با کاوه است باید کمی رو پوست ویرایش انجام می دادی .راستش این پلاگینی که بچه ها برای رتوش گذاشتند(پلاگین portraiture یک پلاگین عالی برای افراد تازه کار و نابلد مثل من در امر رتوش است .کافیه کمی با این پلاگین کار کنی کلی پاور روتوشر می شی .
    بابک جان مقداری ته رنگ قرمز در سفیدی چشمهای سوژه می بینم . شاید مانیتور من اینطوریه .
    و اما مورد آخری که خیلی هم مهم است . بحث کچ لایت .
    می دانم که دوستان این موارد رو بهتر از من می دانند اما این چیزا ها رو می گم که اگه اشتباه می کنم دوستان گوشز کنند و ایراداتم بر طرف بشه .
    استفاده از سافت باکس بخصوص از نو ع بزرگش با سایز 80 * 100 بیشتر برای دیفیوز کردن سایه های عکس های نیم قدی و سافت باکس خیلی بزرک برای دیفیوز کردن سایه ها ی عکس ها ی تما م قد رایج است .
    حال اگر شما مجبور شدید از سافت باکس بزرگ برای پرتره هایی مثل پرتره بابک جان استفاده کنید بهتر است از فتو شاپ برای حذف تصویر سافت باکس در چشم استفاده کنید .
    اما راه حل مناسب تر این است که برای پرتره های نیم تنه و پرتره هایی چون پرتره بابک جان از چتر دیفیوزر استفاده کنید هم کچ لایت مناسب تری ایجاد می کند . هم اگر خواستید کچ لایت حاصله از چتر دیفیوزر را از چشم ها حذف کنید راحتر خواهید بود .
    بهترین موقیت کچ لایت ها در چشم قرار گرفتن در موقعیت ساعت ده و دو می باشد
    بابک جان یک مورد دیگر هم که الان متوجه شدم سیاهی زیر چشم است که باید با کار با لایه ها اون رو هم کمتر می کردی .

بابک جان جوشهای کوچک روی پیشانی را هم باید با رتوش از بین می بردی
    nmroshan، Amir Mohebi، babakdin543 و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    اسدالله مداح

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

بله همانطور که کاوه و اسد عزیز گفتند، باید کمی بیشتر وقت بگذارید. به عبارت بهتر، علاوه بر رتوش کلی (Global)، رتوش موکد بر نواحی خاص هم لازم است. برای این منظور و قبل از رتوش کلی، اصلاح نقاط برجسته یا نقاط تیره صورت با ابزار Spot Healing Brush tool در مد Normal و یا Lighten با یک براش نرم، می تواند مفید باشد. البته راههای دیگری هم وجود دارد. در مرحله بعد یک ویرایش کلی مثلا با پلاگین و یا به صورت دستی، تکمیل کننده نهایی خواهد بود.

کمترین خطر چنین ویرایشی که شما انجام دادید، بر باد رفتن سرتان خواهد بود.

نکته دیگر، فضای رنگی این عکس Prophoto RGB‌است. مراقب خروجی RAW خود هستید؟
    Amir Mohebi، rezakh، A_Maddah و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

تشکر کرده
    13944

سلام

Amir Mohebi، babakdin543، yasin-m و 10 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    اسدالله مداح

كاربر بسیار فعال babakdin543 آواتار ها
    تشکر کرده
    1522

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    کمترین خطر چنین ویرایشی که شما انجام دادید، بر باد رفتن سرتان خواهد بود.

نکته دیگر، فضای رنگی این عکس Prophoto RGB‌است. مراقب خروجی RAW خود هستید؟
    در خصوص كچ لايت كاملا موافقم و نكته رو ميدانم اما بعد از برداشتن اثر سافت باكس عكس به شكل وحشتناكي ساختگي به نظر ميرسيد و چشمها بسيار بي رمق شد اگر لازم ميدانيد آن عكس رو آپلود كنم

در خصوص ويرايش صورت هم من اول Opacity لايه ويرايشي صورت رو به حالت 100 گذاشته بودم و صورت بسيار پلاستيكي به نظر رسيد بعد از ديدن عكس توسط همسرم (سوژه) تصميم گرفتم Opacity لايه رو پايين بيارم اين حد كاملا مورد موافقط ايشان بود پس دكتر كماكان زنده ام خيالتان راحت شايد بعد از مطالعه تاپيك و كامنت شما سرم به باد بره

مد رنگي را چي بايد بزارم اين مد پيش فرض اصلي بود AdobeRGB بزارم يا RGB خالي تو كارگاه پيشنهاد AdobeRGB داده بوديد
    اين مد رنگي پيش فرض لايت رومه وقتي اوردم تو فتوشاپ نميدونم چرا هنگام خروجي گرفتن عوض نشده تو فتو شاپ تنظيم شده رو RGB بود نظرتون چيه همه رو AdobeRGB بزارم يا RGB
    در كل به نظر ميرسه اگر تو پروسس از نظر خود سوژه استفاده نشه براي بينندگان بهتره اما خود سوژه ممكنه راضي نباشه اگر سوژه راضي باشه بقيه بينندگان نظرات متفاوتي داره كدام رويكرد رو پيشنهاد ميديد

كلا همسر من از پروسس زياد خوشش نمياد مثلا پرتره قبلي رو زياد نپسنديد چون معتقده اصلا اون صورت واقعيات شخصيتي سوژه رو كه از قديم ميشناسه نداره و براش غريبس
    ben163s تشکر می‌کند.
    بابک دیناروند
    BabakPhoto
    Puppy

كاربر همراه Tooraj آواتار ها
    تشکر کرده
    1459

دیروز شیرپلا بودیم جاتون خالی بود.
    دلم نیومد از این مرد عکس نگیرم

[IMG]http://s3.*******.com/2ue4uap.jpg[/IMG]
    shabab و ben163s تشکر می‌کنند.
    تورج فارسی

تشکر کرده
    13944

سلام
    مدتی است که در تاپیک پرتره در باره اینکه تا چه حد و چگونه پوست صورت را رتوش کنیم بحث می شود
    واینکه چگونه رتوش کنیم . البته من کوچکتر از آن هستم که در این مورد نظر بدهم اما انچه را می نویسم تجربیاتم است در این اندی سال .که بر خود واجب می دانم به اعضاء محترم انتقال دهم .
    لطفا به این متن پراکنده توجه کنید .
    مشتری : می بخشید آقا اسد امروز یک جوش بدی تو صورتم در آمده است تو عکس می توانی انرا حذف کنی ؟
    مشتری خانم :می بخشید خانم مداح من هر وقت تخم مرغ می خورم تو صورتم جوش می زنه می بخشید می شه تو عکس این جوشها حذف بشه .؟
    مشتری خانم اهل شمال :وای ...اقا شهر شما چقدر گرمه!!!می شه یک کاری کنید که این دانه های ریز که در اثر گرما تو صورتم ریخته داخل عکس 20*25 من معلوم نشه ؟
    مشتری آقا :آقا می بخشید این لکه تو صورتم جای یک جوشه که ترکوندمش و حالا جاش سیاه شده .می بخشید می شه.............؟
    مشتر ی آقا : اسد جون خوش بحال مردم مناطق خنک و سردسیر .
    اسد چرا ؟
    آقا اینجا افتاب صورتهای ما رو داغون کرده و پر از لک وپیس شده .ارزو داشتم صورت من هم مثل صورت اونا صاف و صوف بود .
    مشتری آقا :می بخشید آقا اسد دیروز بچه ام با ناخن زد به صورتم .می شه ............؟
    اسد :جواد این جای چیه تو صورتت.
    جواد ا ا ا .....تو هم دیدی .هیچی آقا پارسال دو نفر داشتند دعوا می کردند من رفتم سواشون کنم نوک چاقو یارو یه ذره خورد به صورتم .مفت و مجانی صورتم خط افتاد روش . .راستی اسد می شه ..............؟
    مشتری خانم : می بخشید 4 هفته پیش برادر شوهرم فوت کرده .خانم مداح می شه صورتم رو هم تمیز کنی و ابرو هامو برداری .
    مشتری خانم :با قیافه پایین تر از قیافه معمولی : خانم مداح می خواهم حسابی رو عکسم کار کنی .حسابی خوشکل بشم ها !!
    خانم مداح :منظورت اینه که خیلی تغییرات روی صورتتان انجام بهم .
    مشتری :بله
    خانم مداح :مثلا چقدر ؟
    مشتری :اندازه ایکه من رو با نیکول کیدمن اشتباه بگیرند !!!!!!!
    چیز هایی که گفتم مواردی بود که هر روز با آنها برخورد می کنم . و تازه . قسمتی از آن بود .اگه بخوام بنویسم هنوز کلی می توانم بنویسم .
    براستی حد و مرز این ویرایش و روتوش کجاست .؟
    فکر کنم همه متوجه شدید که صورت هر فرد رتوش خاصی را می طلبه .
    رتوشیکه در آتلیه برای مشتری می کنیم با رتوش صورت برادر یا خانمتان متفاوت است .گاهی هم یکی است !!!!
    به نظرمن باید برای رتوش خط قرمز را در نظر بگیرید .
    شده است گاهی روی یک عکس 2 ساعت کار کرده ام . بعد پاکش کردم رفته .برای اینکار همیشه عکس رتوش شده را با عکس اصلی مقایسه می کنم .اگر صورت را واقعا دگرگون کرده باشم بدون برو برگرد عکس را پاک می کنم .
    باید خیلی از جوانب را در این امر در نظر گرفت .
    در امر رتوش و نور پردازی حتی فرهنگ هم دخیل است . نمونه :رتوش عکس های پاکستانی و بنگلادشی را نمی دانم دیده اید یا نه ؟
    در رودان اکثر مردم (98%) از نور بالا سر بدشان می آید .
    و از همه مهمتر سرشت انسان است .
    همانطور که می دانید زیبایی و زیبا دوستی در فطرت انسان است نمی شود ان را نادیده گرفت .مشتری دوست دارد و حق دارد که عکسش تا جای ممکن زیبا از او بگیرید. و شما هم همیشه در هنگام عکاسی و رتوش سعی ,وتلاشتان این است که اول عکس خوب بگیرید و عکس سوژه یتان را تا جا ممکن زیبا در بیارید (البته نه اینکه اینقدر رتوش کنید که عکس کسی دیگر تحویلش بدهید ).
    گاهی عکسی را انقدر رتوش می کنیم و انقدر انرا تخت میکنیم که عکس سوژه برای تبلیغ مانیتور های تخت مناسب می شه .باور کنید راحت مورچه روی صورت سوژه لیز می خورد .
    گاهی آنقدر صورت و پوست را خشن و زمخت رتوش می کنیم که یادمان می رود بابا سوزه جنس ظریف است . وگاهی انقدر چین و چروک صورت پیر مرد را بر می داریم که پیر مرده 15 سال جوانتر می شود .
    فکر کنم اگر موارد بالا را در اجرای رتوش مورد توجه قرار دهیم کلی مسئله حل است .
    در پایان هم در نوشته هایم منظور خاصی و یا شخص خاصی مد نظر نبوده است هدفم دوری از افراط و تفریط و رعایت خیر و صلاح رتوش سوژه بوده است .
    مثل همیشه پر حرفی کردم ببخشید .
    یا حق
    nmroshan، Amir Mohebi، rezakh و 21 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    اسدالله مداح

كاربر همراه
    تشکر کرده
    1219

چیز هایی که گفتم مواردی بود که هر روز با آنها برخورد می کنم . و تازه . قسمتی از آن بود .اگه بخوام بنویسم هنوز کلی می توانم بنویسم .
    براستی حد و مرز این ویرایش و روتوش کجاست .؟
    بادرود
    جناب مداح
    تفاوت یک آماتور ویک حرفه ای دقیقا در همین ظرایف است وآنچه که برپایه آموخته های حرفه ای موجب بوجود آمدن یک سبک فرم کلاسیک بزای هر عکاس حرفه ای میگردد اعتقاد و وحدت رویه در انجام کارش میباشد.
    اگر بیاد بیاوریم عکسهایی که اساتید عکاسی پرتره در دهه های 40 و 50 در همین ایران خودما نمیگرفتند مثال های بارز و شناخته شده ای را داریم مثلا سبک آقای غلام رحیمی( آتلیه افشین در میدان ولیعصر )که صورتها صاف و فلو بود وبیشتر از زمینه های سفید استفاده میشد عکسهای بسیاری از هنر مندان و ستارهها در این آتلیه "رفته شده و همیشه مرا به یادآخرین عکسهای اودون می اندازد.
    و نیز یادگار های استاد فخرالدین فخر الدینی که سبک و سیاق خاص خود در عکاسی پرتره را دارند وبه دست کاری خیلی اندک ولی بجا معتقد میباشند.
    از این جمله اند مرحوم عبد الله مشتعل(آتلیه پر) و یرواند (آتلیه سایه)
    اگر با هرکدام از این اساتید به صحبت بنشینی عقیده خود را خواهد گفت.
    آنچه که مثلم است هر عکاس پرتره بر مبنای سلیقه و اعتقاد خود مشغول کار است و میطلبد همراهان خویش را بدور خود بیاراید .
    واگر چنین نباشد یک عکاس برای هر منطقه از شهری مثل تهران کافی است.
    A_Maddah، farhad44 و ben163s تشکر می‌کنند.