صفحه 497 از 755 نخستنخست ... 397 447 487 493 494 495 496 497 498 499 500 501 507 547 597 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 4,961 تا 4,970 , از مجموع 7544
Like Tree81983تشکر

موضوع: پرتره Portrait

كاربر بسیار فعال ata_m3 آواتار ها
    تشکر کرده
    5142

دوستان به نظر من هم نظر آقای تاجیک محترمه هم نظر سایر اساتید و دوستان.

یک انسان با توجه به رمز و راز خلقتش می تونه حالات و احساسات بی شماری داشته باشه. خنده، گریه، شادی، هیجان، استرس و ... و همه اینها می تونه در خلق یک پرتره خوب تاثیر گذار باشه.

مسلما انسانی که افسرده هست یا به عبارتی آدم شادی نیست به احتمال زیاد با دیدن یک پرتره عروس و داماد به احتمال زیاد شاد نخواهد شد البته قصد بنده جسارت به آقای تاجیک عزیز نیست و در حالت کلی عرض می کنم چون نه من ایشون رو می شناسم و نه به خلقیات ایشون آشنا هستم.

انسانی هم که شاد هست مسلما با دیدن یه پرتره شاد مثل پرتره های عروسی شاد خواهد شد. اصلا همین سایت 500px هزاران هزار عکس پرتره می تونید توش پیدا کنید. از پرتره های شاد تا غمگین، از مفهومی تا ساده، زن و مرد، بچه و پیر و ... هر پرتره هم مخاطبان خاص خودش رو داره. کسی که از پرتره های شاد خوشش نمی یاد مسلما به پرتره های غمگین like نمیزنه یا favourite نمی کنه و یا بر عکس.

اصلا خود شما، آیا از تمام پرتره های سایت 500px خوشتون میاد؟ و به همشون رای مثبت میدید؟ به فرض اینکه اونها رو بهترین عکاسان با رعایت کامل قوانین پرتره نگاری و نور پردازی گرفته باشند. مسلما جواب منفی هست. هر کسی با توجه به حس درونی و شخصیت شکل گرفته اش از بعضی ها خوشش میاد و از یعضی ها نه.

پس ما نمی تونیم کسی رو محکوم به دوست داشتن پرتره ای کنیم که حس درونی اون شخص خلاف اون رو میگه. حتی اگه دو نفری که از یه جنس هستند و مثلا از پرتره های شاد خوششون میاد برداشتهای متفاوتی نسبت به سوژه خواهند داشت. اینه که در بین 7.5 میلیارد انسانی که بر روی این کره خاکی زندگی میکنند هیچ دو نفری( حتی دوقلو ) رو نمی تونید پیدا کنید که کاملا از همه لحاظ برابر باشند و این از مصادیق قدرت لایزال خداوند متعال هست.

جناب تاجیک از پرتره های خاصی خوششون میاد و به قول خودشون پرتره باید حس و حال داشته باشه، نظر ایشون کاملا محترم. بسیاری از دوستان هم از پرتره های شاد خوششون میاد، نظر ایشون هم محترم. و در این بین هیچ کس نمی تونه طرف مقابل رو محکوم به دوست داشتن پرتره های شاد یا غمگین کنه یا ایرادی از طرف مقابل بگیره که چرا پرتره های شاد دوست دارین؟ چرا که این دوست داشتن از حس درونی آدم نشات میگیره و هر گونه تلاشی جهت تغییر اون بیهوده خواهد بود.
    Digital Lover، Nima Sadigh، Mazy و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

Forum Moderator کوروش آواتار ها
    تشکر کرده
    12880

بسياري از گفتني ها گفته شدند، ولي ذكر اين نكته هم خالي از لطف نيست كه ، چقدر قضاوت كردن آنهم از نوع منفي، و به شكل نفي ، در جامعه ما زياد شده!
    و عدم تحمل ديگري( حالا به شكل سبك ديگري، اثر ديگري ، كار ديگري، خود ديگري و ....)
    كساني كه عادت به بررسي جامعه شناسانه پديده ها دارند، اين عدم تحمل را يك عارضه مي دانند كه هم معلول است و هم علت.
    و متاسفانه در سال هاي كذشته در ميان طبقات پايين تر اجتماعي شليع بود و اينك به طبقات بالاتر و حتي هنرمندان و نخبگان در كشور انجاميده.
    جشنواره اي را سراغ نداريد كه داوري آن با خيل اتهامات و يا برگزيدگانش با انواع و اقسام توهين ها و اتهامات روبرو نشوند!!
    چه؟!
    اينكه چرا من يا ما را برنگزيده اند؟!!
    چرا كار من جزو منتخبين نيست؟!
    اينجا هم به عنوان يك جامعه كوچكتر به تدريج از اين بي نصيب نمانده و نمي ماند...
    davoud maani، ata_m3، Dariush Chegini و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه m.tajik آواتار ها
    تشکر کرده
    483

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Tavakoli نمایش پست ها
    هرچی خواستم بحث رو کش ندم ، نشد!!!
    خب معلومه کدوم زیباتره!
    پرتره یک عروس ، پرتره یک داماد ، پرتره یک کودک در حال خندیدن ، پرتره یک زوج شاد ، پرتره دو دوست قدیمی ، پرتره یک نوزاد در بغل مادر ، پرتره یک جوان در جشن فارغ التحصیلی ، یا حتی پرتره یک زن زیبا و هزاران هزار پرتره دیگه.
    کاملا حرفتون رو قبول دارم! پرتره یعنی نمایش احساس و عواطف انسانی. ولی در پرتره ای که از خودتون گذاشتید و اون رو حد نهایت و بهترین پرتره فرض کردید ، چه حرفی برای گفتن داره؟ من که هرچی نگاه کردم چیزی از عواطف و احساسات توش ندیدم!
    چرا تمام زندگی رو در زجر و درد میبینید؟ اتفاقا زندگی با تمام ناملایماتش پر از زیبایی هست. نکند با زیبایی مخالفید؟
    اگر به قرآن رجوع کنید میبینید که هم به زیبایی مادی و هم به زیبایی معنوی اشاره شده.

مصادیق زیبایی در قرآن: زیبایی انسان ، زیبایی آسمان و ستارگان ، زیبایی مناظر طبیعت ، زیبایی جانداران ، زیبایی آرمانها و....
    و اگر باز هم به قرآن رجوع کنید میبینید که زن بعنوان یکی از جلوه های زیبایی خلقت معرفی شده. یا حتی در سوره یوسف که به زیبایی ایشان اشاره شده و اینکه زنان در برابر زیبایی حضرت یوسف ، دست خود را می بریدند!
    اتفاقا ما توی فروم خودمون تمام این تاپیک ها رو داریم که زیبایی های آفریده خدا رو به تصویر بکشیم. زیبایی های انسان ها رو ، زیبایی های ستارگان رو ، زیبایی های جانداران و طبیعت رو.
    اگر شما با گذاشتن عکسهای برهنه در فروم مخالفید ، باید بگم که من هم مخالفم و قوانین فروم هم مخالفه. و تاحالا همچین عکسی ندیدم که تایید بشه و اجازه انتشار بگیره.
    خب دیگه پرحرفی نکنم!
    امیدوارم منطقی صحبت کرده باشم.
    پرتره ای که من گذاشتم اصلا پرتره قویی نیست، و عکس ژوژمان یه عکاس تازه کاره که کلا 100 ساعت دوره دیده و 5 ماه نیست که دوربین دست میگره کی گفتم این عکس آخر عکسه؟؟!!
    مفهومی هم که عکاس به دنبالش بوده این بوده که اگر بخوای واقعیت رو نشون بدی و رسالتت رو به عنوان یه عکاس انجام بدی چشمهات رو در میارند. چیزی که تو غزه دیدیم که بارها هتل خبرنگار ها رو زدند و توی سوریه هدفمند ترورشون کردند. البته این طرز فکرش جای تقدیر داره.
    همین قرآن و اسلام میگه ان اکرمکم عند الله اتقاکم و نگفته برای نمایش زیبایی زن یه لباس دکلته تنش کنه که با نمایش قستی از سینه هاش عکسش رو زیباتر بکن.
    شاید 80 درصد پرتره های عروس و داماد و مدلینگ فقط به درد خود عروس و داماد بخوره البته برخی شون هم واقعا خلاقانه و زیبا هستند.

البته میشد توی این سایت تاپیک پرتره رو به دو تاپیک پرتره مدلینگ و فشن ، پرتره خاص و مفهومی تقسیم کرد.

كاربر فعال behzad_milad آواتار ها
    تشکر کرده
    2201

جناب چگینی بحث دختر و پسر نیست .

اینجا مشکل اینکه این نوع عکاسی از دختر خیلی راحت و بدون دردسر تلقی میشه درحالیکه این موضوع کار خیلی مشکلیه .

مخصوصا درکشور ما , چه به نوع قانونی و چه به حساب رسوم و آداب بعضی از مردم .

این مورد هم مرز به مرز و استان به استان متفاوته .

چیزی که شما میگید عکس برابر سند میتونه زندگی یه نفر رو فقط برای اینکه بدون روسری هست تغییر بده .

ولی همین مورد آخر , نمایش این عکس خودش مرحله ای هست که از گرفتن عکس سختر هست .

مگه میشه فردی رو مجبور کرد که اجازه بده عکسش در محیط مجازی نمایش داده بشه , بدون اجازه هم کار درستی نیست و ....

درکشور ما نوع نمایش عکس دخترها و خانمها در دنیای مجازی تا حدودی مشکلساز هست وقبول اینکه عکس فردی رو دریک مکان عمومی هرچند سالم مثل اینجا به اشتراک بگذاریم بیشتر مواقع با پاسخ منفی اون افراد روبه رو میشیم .

باور کنید عکسهایی دارم که خیلی خیلی دوست دارم اونها رو اینجا قرار بدم ولی یا قبول نمیکنن و یا چون برای اون افراد مشکلساز میشه مجبورم یا پاک کنم یا فقط یادگاری برای خودم نگه دارم .

پس فکر نکنید فقط میتونید نورپردازی کنید و ژست و فیگور بدید و .....

مهم اینکه از مرحله آخر عبور کنید .

و یا مثل من فقط از کسانی که اول قبول میکنن که عکسشون رو به اشتراک قرار بدم عکاسی کنید .

یا حق
    sohrab-gh، hossein137، viva_utopia و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Nikon D600

تشکر کرده
    483

نقل قول نوشته اصلی توسط کوروش نمایش پست ها
    بسياري از گفتني ها گفته شدند، ولي ذكر اين نكته هم خالي از لطف نيست كه ، چقدر قضاوت كردن آنهم از نوع منفي، و به شكل نفي ، در جامعه ما زياد شده!
    و عدم تحمل ديگري( حالا به شكل سبك ديگري، اثر ديگري ، كار ديگري، خود ديگري و ....)
    كساني كه عادت به بررسي جامعه شناسانه پديده ها دارند، اين عدم تحمل را يك عارضه مي دانند كه هم معلول است و هم علت.
    و متاسفانه در سال هاي كذشته در ميان طبقات پايين تر اجتماعي شليع بود و اينك به طبقات بالاتر و حتي هنرمندان و نخبگان در كشور انجاميده.
    جشنواره اي را سراغ نداريد كه داوري آن با خيل اتهامات و يا برگزيدگانش با انواع و اقسام توهين ها و اتهامات روبرو نشوند!!
    چه؟!
    اينكه چرا من يا ما را برنگزيده اند؟!!
    چرا كار من جزو منتخبين نيست؟!
    اينجا هم به عنوان يك جامعه كوچكتر به تدريج از اين بي نصيب نمانده و نمي ماند...
    والله شما دارید قضاوت میکنید، من رو که افسرده، متحجر و نفهم کردید. ایرادی نداره
    تمام حرف من اینبود که چرا فقط پرتره و اون هم از نوع ضعیف مدلینگش؟
    چرا عکاسی مفهومی ومستند اجتماعی که اوج و غایت یه عکاسه اینجا چقدر مظلومه؟

تشکر کرده
    483

نقل قول نوشته اصلی توسط davoud maani نمایش پست ها
    سلام
    من فکر میکنم منظور اصلی جناب تاجیک این نیست که پرتره فشن و مدلینگ بده و ارزش نداره
    بلکه من اینجور برداشت کردم که به نظر ایشون پرتره های اجتماعی که بتواند بیانگر احساسات خالص
    و بدون ژست باشه و بتونه پیام رو بدون عوامل بیرونی مانند ادیت و روتوش و عناصر اضافی در عکس منتقل کنه ارزش بیشتری داره
    مثالش همین عکس جناب باقری که ادیت فقط حس عکس رو قویتر کرده و عکس به تنهایی نیز حرف زیادی برای گفتن داره

البته من فقط برداشت خودم را از نوشته های ایشان گفتم
    با تشکر
    شما درست متوجه شدی داداش
    davoud maani تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    483

نقل قول نوشته اصلی توسط Fereidoon نمایش پست ها
    خیلی جاها دیدم که کلا با مقوله زیبایی در عرصه های مختلف مشکل داریم ، مخصوصا با یک خانم زیبا که لباس خوشرنگ و زیبایی داره ، متفاوت برخورد می کنیم و مشکل داریم و گاها هم براش مشکل ایجاد می کنیم .
    مشکل اصلی از استاد عکاسی و یا دانشگاه ایشون بوده که گفته هر وقت از یک خانم با چادر و روسری و بدون آرایش ، عکس خوب گرفتی ، عکاس خوبی هستی ....
    آخر کدام عقل سلیمی و یا کدام عکاسی به خانمی که سوژه عکاسی اش است ، می گوید ، تا آرایشت رو پاک نکنی ازت پرتره نمی گیرم مگر استاد شما اگر از یک منظره زیبا می خواهد عکس بگیرد درختان زیبا را با اره قطع می کند و گلها را می چیند که هیچ چیز زیبایی در کادر قرار نگیرند و فقط هنر عکاسی ایشان در قاب تصویر ثبت شود .
    حالا پس تکلیف عکاسی فشن که یکی از علایق من و خیلیا هم هست ، چیست ؟ خانم های زیبا ، چه گناهی دارند بنده خداها که نباید پرتره بگیرند ؟ بخدا اینها هم خلقت خداوندند درست مثل من و شما .
    منظور استاد بنده این بوده که اگر از یه دختر خوشکل با آرایش و لباس عکس گرفتی و عکست قشنگ شد شاید به خاطر قشنگی خود سوژه عکس قشنگ بشه و ترکیب بندی و سایر عوامل درست نباشه برای چک کردن این مورد فرض کن سوژه عکست یقه اسکیو روسری سرشه و آرایش هم نداره اگه باز عکسش قشنگ بود ترکیب بندی و سایر عوامل درسته

بعضی عکسها از لحاظ ترکیب بندی فاجعه هستند و قشنگی دختر و روتوشش باعث شده عکس قشنگ بشه

كاربر جديد
    تشکر کرده
    196

نام: 21121.jpg نمایش: 861 اندازه: 132.2 کیلو بایت
    نظراون رو بگین ممنون میشم
    suzanfire، davoud maani، Reza Safaei و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه Pedram.m آواتار ها
    تشکر کرده
    2486

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها
    جسارتا خدمت دوستان متخصص این ژانر، یک سری نکات به ذهنم رسید که شاید به بحث کمک مثبتی بکند.

عکس مانند خیلی از مدیا های دیگر فرای ژانر بندی، جنبه های گوناگونی دارد. زیبایی شناسی بصری عکس، مفهوم، داستان، کاربرد و ...

بعضی عکس ها مثل عکس پرسنلی کاربردی اند. مثل عکس های مطالعاتی گونه های جانوری، نژاد های مختلف انسانی، جغرافیایی و ...
    بعضی عکس ها زیبایی بصری دارند. فرم، رنگ، ترکیب، کنتراست، نورپردازی، زیبایی خود سوژه و ...
    بعضی دیگر مفهوم دارند، لزوما نه مفهوم واحد بلکه مفهومی تفسیر پذیر با تجربه های شخصی گوناگون افراد مختلف که می توانند یکسان یه متفاوت از هم باشند.
    بعضی دیگر داستان دارند، این داستان هم می تواند زوایای مختلفی داشته باشد که افراد مختلف ممکن است همزمان همه این داستان ها را با هم درک نکنند.
    و ...

به نظر من توی ژانر های مختلف این دسته بندی قابل تعمیم است. پرتره ای از آن جهت ارزشمند است که نشان دهنده سبک زندگی یک انسان در کوهستان های مغولستان را نشان می دهد، پرتره ای دیگر صرفا به زیبایی بصری صورت سوژه یا بدن او می پردازد. پرتره ای دیگر (شبیه پرتره ای که امید اسدی فرستاده است) مفهوم گراست، حس منتقل می کند و الخ!

حالا مقایسه شانه به شانه این دسته ها با هم به نظر بنده چندان صحیح نیست. مثل مقایسه ماشین شاسی بلند است با یک سدان خانواده یا یک خودروی اسپرت! نمی توانیم بگوییم کدام خوب است یا بد. یا کدام خوب تر است.
    بعضی موقع مطالب آموزنده ای گوشه کنار فروم میبینیم ولی بی توجه از کنارش رد میشیم یا کمتر بهش توجه میکنیم
    نوشته بالا شاید بهترین و کامل ترین جواب باشه که پیشنهاد میکنم باز خوانی شود.
    به جای دو دو تا کردن بدیهیات یکم واقع بینانه تر به مبحث پرتره نگاه کنیم.
    با تشکر پدرام
    nautilus_214، KHAKSAR، Amir Abdolpanah و 9 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    پدرام میرصادقی
    www.pedramphotography.com

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

احتمالا اکثر ما در حدی هستیم که هنگام دیدن یک عکس بتوانیم بین زیبایی سوژه و زیبایی عکس قضاوت کنیم و فرق بگذاریم. (این دریافت من از دوستان در این محیط گفتگوست.)

اما از آنجاییکه فرمودید اینجا تالار تخصصی عکاسی است. بگذارید من هم چند مساله ای که به نظرم می رسد را عنوان کنم :

1- تالار تخصصی، ادبیات تخصصی هم می طلبد. شما در پست هاتون این امر را رعایت نمی کنید.
    2- نظر من این است که شعور جمعی یک عده کسانی که (حداقل) عکس کم ندیده اند، می تواند تفاوت عکسی که جذابیت سوژه محور اصلی آن است و عکس خوبی نیست با عکسی که ترکیب بندی، تکنیک، نورپردازی خوب و ... را دارد، تمییز دهد.
    3- فکر می کنم حرمت اعضای این انجمن که خودتان هم به تخصصی بودنش اذعان داشتید بیشتر از این ها باشد که مجذوب نمایش قسمتی از سینه های سوژه* شوند و دکمه تشکر را فشار دهند. این صحبت شما به هیچ وجه در شان کاربران نیست و من به شخصه این صحبت شما را (حداقل) نسبت به خودم توهین می دانم.
    4- شما ابتدا از بی ارزش بودن یک ژانر گفتید و الان زده اید به صحرای کربلا!
    5- خوب است همان قدر که دیگران به عقاید مذهبی مومنان این دیار احترام می گذارند، کمی هم احترام در مورد عقیده و انتخاب خودشان از سوی آن ها ببینند.
    6- پرتره فقط و فقط نمایش زیبایی نیست، همین طور بیان احساس و مفهوم و واقعیت ... در عین حال می تواند هر کدام از این ها باشد، و عکس خوب در هر کدام از این زمینه ها خوب است و عکس بد، بد خواهد بود.

* نقل قولی از یکی از پست های قبلی خود شما.
    K_NMT، Amir Tavakoli، Amin Zarif و 27 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.