صفحه 68 از 149 نخستنخست ... 18 58 64 65 66 67 68 69 70 71 72 78 118 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 671 تا 680 , از مجموع 1489
Like Tree1729تشکر

موضوع: راهنمايي براي انتخاب و خريد فيلتر مناسب

كاربر جديد MovementX آواتار ها
    تشکر کرده
    188

سلام
    با اینکه وسط بحثتون وارد میشم ولی امیدوارم جوابم داده بشه.
    من بتازگی لنز اولترا واید Tokina 11-16 f2.8 DX-II خریدم که در برگه راهنمای خودش نوشته حتما همیشه هود لنز را نصب کنید.
    میخوام فیلتر بخرم براش، مطمئن نیستم ولی احتمالا فیلتر پلاریزه بخرم.

با توجه به اینکه اگر فیلتر پلاریزه بخرم هود قابل استفاده نیست (فکر میکنم امکان چرخوندن فیلتر نیست دیگه، درست میگم؟)،میخوام ببینم آیا با برداشتن هود و گذاشتن یک فیلتر پلاریزه به تنهایی، این نوع لنز در خطر تابش مضر یا شدید خورشید به لنز و دوربین قرار میگیره؟
    و یا اینکه خود فیلتر پلاریزه به نوعی برای تصفیه تابش های مضر برای این لنز اولترا واید کفایت میکنه؟

میدونم که کاربرد فیلتر پلاریزه این نیست و برای رفع انعکاس های نامطلوب هست ولی ظاهرا من میتونم فقط یک فیلتر برای لنز خیلی واید نصب کنم و نصب فیلتر اضافه باعث افت کیفیت و ایجاد وینیت میشه.

با این حساب میخوام ببینم راه حل چی هست، فیلتر پلاریزه، بدون هود، برای حفاظت لنز اولترا واید و دوربین من کافی هست یا نه؟
    ویرایش توسط MovementX : Saturday 31 May 2014 در ساعت 21:53

كاربر ويژه msh2200 آواتار ها
    تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط MovementX نمایش پست ها
    سلام
    با اینکه وسط بحثتون وارد میشم ولی امیدوارم جوابم داده بشه.
    من بتازگی لنز اولترا واید Tokina 11-16 f2.8 DX-II خریدم که در برگه راهنمای خودش نوشته حتما همیشه هود لنز را نصب کنید.
    میخوام فیلتر بخرم براش، مطمئن نیستم ولی احتمالا فیلتر پلاریزه بخرم.

با توجه به اینکه اگر فیلتر پلاریزه بخرم هود قابل استفاده نیست (فکر میکنم امکان چرخوندن فیلتر نیست دیگه، درست میگم؟)،میخوام ببینم آیا با برداشتن هود و گذاشتن یک فیلتر پلاریزه به تنهایی، این نوع لنز در خطر تابش مضر یا شدید خورشید به لنز و دوربین قرار میگیره؟
    و یا اینکه خود فیلتر پلاریزه به نوعی برای تصفیه تابش های مضر برای این لنز اولترا واید کفایت میکنه؟

میدونم که کاربرد فیلتر پلاریزه این نیست و برای رفع انعکاس های نامطلوب هست ولی ظاهرا من میتونم فقط یک فیلتر برای لنز خیلی واید نصب کنم و نصب فیلتر اضافه باعث افت کیفیت و ایجاد وینیت میشه.

با این حساب میخوام ببینم راه حل چی هست، فیلتر پلاریزه، بدون هود، برای حفاظت لنز اولترا واید و دوربین من کافی هست یا نه؟

اول از همه مبارکتون باشه
    فلسفه استفاده از هود محافظت از نور خورشید نیست!
    جلوگیری از ایجاد Flare در لنز و در نهایت در عکس و جلوگیری از ورود نور های ناخواسته در لنزه!!
    در مورد فیلتر هم خودتون اشاره کردید! اگر منظورتون از حفاظت از لنز در برابر نور خورشید بحث اشعه UV هست که تکلیف مشخصه و باید فیلتر UV تهیه کنید! ولی در کل فیلتر پلاریزه هم اگر مرغوب باشه تا 90 درصد در برابر اشعه مقاومت داره و اجازه عبور UV را نمی دهد!!

اما در کل نوعی هود هم هست که امکان استفاده همزمان از فیلتر پلاریزه را برای عکاس فراهم می کنه! اگر استفاده از هود براتون مهمه می توانید از آن استفاده کنید!
    (من که خودم در شرایط خیلی خاص از هود استفاده می کنم!)
    Amir Abdolpanah، MovementX و MEHRDAD.D تشکر می‌کنند.
    باتوجه به تعطیلی فروم در تلگرام پاسخگوی دوستان هستم:Telegram:@msh2200
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

كاربر جديد MovementX آواتار ها
    تشکر کرده
    188

نقل قول نوشته اصلی توسط msh2200 نمایش پست ها
    اول از همه مبارکتون باشه
    فلسفه استفاده از هود محافظت از نور خورشید نیست!
    جلوگیری از ایجاد Flare در لنز و در نهایت در عکس و جلوگیری از ورود نور های ناخواسته در لنزه!!
    در مورد فیلتر هم خودتون اشاره کردید! اگر منظورتون از حفاظت از لنز در برابر نور خورشید بحث اشعه UV هست که تکلیف مشخصه و باید فیلتر UV تهیه کنید! ولی در کل فیلتر پلاریزه هم اگر مرغوب باشه تا 90 درصد در برابر اشعه مقاومت داره و اجازه عبور UV را نمی دهد!!

اما در کل نوعی هود هم هست که امکان استفاده همزمان از فیلتر پلاریزه را برای عکاس فراهم می کنه! اگر استفاده از هود براتون مهمه می توانید از آن استفاده کنید!
    (من که خودم در شرایط خیلی خاص از هود استفاده می کنم!)
    ممنون : )
    خب فکر میکنم همون کاربردهای هود هم به کارم بیاد. والا من که آشنا نیستم، توی همین انجمن یکی کاربرهای با سابقه نوشته بود که استفاده از فیلتر uv در کنار هود بیشتر وسواس هست و خود هود به تنهایی هم تا حد خوبی حفاظت هم میکنه از دوربین. (منظور اینکه فیلتر uv و یا هود هر کدوم به تنهایی هم برای حفاظت خوبند)

توی برگه راهنمای لنز ام نوشته شده:
    we recommend that you use lens hood all times to ensure clear, problem-free photographs and to protect the lens.

It is recommended that a lens hood be attached especially when a wide-angle lens is used, a lens hood should be attached even indoors.
    حتی در محیط های داخل ساختمان هم توصیه کرده هود این لنز واید نصب باشه.

حالا من خیلی آشنا نیستم ولی ترجیح میدم هود سر جاش باشه و حدس میزدم که بقول شما فیلتر پلاریزه خوب تا حد خوبی حفاظت هم میکنه.
    من فیلتر پلاریزه B+W مدنظرم هست گرونه ولی فکر میکنم بهترین کیفیت رو داره، نازک هم هست. به نظر شما چطوره؟

در مورد اون هود منطبق با فیلتر پلاریزه، راه حل خیلی خوبیه. من حتما میخوام . ممنون میشم اسم هود اش و جایی که گیر میاد رو برام بفرستید(اگه اینجا میسر نیست پیغام خصوصی)
    ممنون از توضیحاتتون : )
    msh2200 تشکر می‌کند.

كاربر ويژه msh2200 آواتار ها
    تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط MovementX نمایش پست ها
    توی برگه راهنمای لنز ام نوشته شده:
    we recommend that you use lens hood all times to ensure clear, problem-free photographs and to protect the lens.

It is recommended that a lens hood be attached especially when a wide-angle lens is used, a lens hood should be attached even indoors.
    حتی در محیط های داخل ساختمان هم توصیه کرده هود این لنز واید نصب باشه.
    احتمالا راهنما نویس خیلی حرفه ای نبوده!
    یا حد اقل برای من که این مسئله امکان پذیر نیست بخصوص زمانی که مجبور باشید از فلاش خود دوربین استفاده کنید!
    به دلیل اینکه هود جلوی بخشی از مسیر تابش نور فلاش رو می گیره در زمانی که قصد عکاسی با فلاش رو دارید باید هود رو باز کنید وگرنه قسمت پایین عکستون ممکنه سیاه بشه و یا خیلی کم نور تر از قسمت های بالایی بشه!!
    به عکس های زیر دقت کنید متوجه تفاوت خواهید شد!
    200806we_olympuscomparison-thumb.jpg

حالا من خیلی آشنا نیستم ولی ترجیح میدم هود سر جاش باشه و حدس میزدم که بقول شما فیلتر پلاریزه خوب تا حد خوبی حفاظت هم میکنه.
    من فیلتر پلاریزه B+W مدنظرم هست گرونه ولی فکر میکنم بهترین کیفیت رو داره، نازک هم هست. به نظر شما چطوره؟
    B+W برند معتبریه و مطمئنا گران!
    فقط به این نکته توجه داشته باشید فیلتر پلاریزه باعث کاهش نور ورودی به اندازه یک یا دو استپ نسبت به زمان عدم وجود فیلتر خواهد شد و به این نکته باید دقت کنید تا زمانی که در فضای بسته عکاسی می کنید مشکلی پیش نیاد!

در مورد اون هود منطبق با فیلتر پلاریزه، راه حل خیلی خوبیه. من حتما میخوام . ممنون میشم اسم هود اش و جایی که گیر میاد رو برام بفرستید(اگه اینجا میسر نیست پیغام خصوصی)
    من خودم تا به حال دنبالش نگشتم ولی احتمال داره تو ناصر خسرو پیدا بشه
    این هم تصویرش
    Pentax Lens Hood-L.jpg

البته خودتون هم اگر یک هود معمولی بخرید می توانید همین حالت را با کمی حوصله روی هود ایجاد کنید!
    MovementX و Dariush Chegini تشکر می‌کنند.
    باتوجه به تعطیلی فروم در تلگرام پاسخگوی دوستان هستم:Telegram:@msh2200
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

كاربر فعال Iman.sh آواتار ها
    تشکر کرده
    1592

سلام دوستان
    کیفیت فیلترهای tiffen چجوریه؟ کسی تجربه ای از اون ها داشته؟ جزء فیلترهای مضر(سافتی در تصویر و فلر و ...) نیستند؟

كاربر بسیار فعال ata_m3 آواتار ها
    تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط Iman.sh نمایش پست ها
    سلام دوستان
    کیفیت فیلترهای tiffen چجوریه؟ کسی تجربه ای از اون ها داشته؟ جزء فیلترهای مضر(سافتی در تصویر و فلر و ...) نیستند؟
    دوست گرامی فیلتر های tiffen ساخت کشور آمریکا می باشند و تو ایران زیاد محبوب و شناخته شده نیستند، هر چند می توان اونها رو در رده فیلتر های متوسط تا خوب قرار داد اما مشکلات خاص خودشون رو دارند. به عنوان مثال به دلیل عدم استفاده از کوتینگ های مناسب، این فیلتر ها ایجاد فلرهای سبز رنگ می کنند و درصد بیشتری از اشعه uv رو نسبت به رقبا از خودشون عبور میدند که نتیجه اون کاهش کنتراست و حفظ haze عکس هست هر چند به مقدار کم و جزئی.

در کل با وجود برندهایی مثل B+W، Rodenstock، Hoya، Kenko و حتی Hama و Marumi و Heliopan فیلترهای tiffen حرفی برای گفتن ندارند و خرید اونها توصیه نمیشه و به قول شما جزو فیلترهای مضر محسوب میشند

موفق باشید.
    ویرایش توسط ata_m3 : Wednesday 11 June 2014 در ساعت 12:14
    msh2200، کوروش و Iman.sh تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط Iman.sh نمایش پست ها
    سلام دوستان
    بهتر است دقیقا مشخص کنید که چه نوع فیلتری از این برند را در نظر دارید. به نظر من همه فیلترهای یک برند در یک سطح نیستند.
    Nima Sadigh و Iman.sh تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر فعال Iman.sh آواتار ها
    تشکر کرده
    1592

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها
    بهتر است دقیقا مشخص کنید که چه نوع فیلتری از این برند را در نظر دارید. به نظر من همه فیلترهای یک برند در یک سطح نیستند.
    فیلترهای UV مد نظر بنده بود.

كاربر بسیار فعال ata_m3 آواتار ها
    تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها
    با سلام،

مساله بسیار مهمی که در فرومهای مختلف هم راجع به آن بحث شده، مساله تکنولوژی ساخت فیلترهاست. به عنوان مثال شرکت B+W میاد تو تمام فیلترهاش از نوعی شیشه بسیار بسیار مرغوب به نام Schott Glass که تکنولوژیشم انحصارا مال خود B+W هست استفاده می کنه که این نوع شیشه در لنزهای Schneider هم استفاده میشه. طبیعتا همین شرکت هیچ وقت نمیاد مثلا برای polarizer از نوعی شیشه دیگه استفاده کنه. چرا که اولا هزینه بر هست و ثانیا از نظر خود شرکت، شیشه Schott دارای بهترین تکتولوژی برای ساخت انواع فیلترهاست. حالا بحث ساخت polarizer و ND و سایر فیلترها جدا. اما اساس و پایه همه اونها همون Schott Glass هست + کوتینگ های مختلف و تکنولوژی های دیگر.

مثلا هیچ کس تا حالا ندیده و نشنیده که فیلترهای uv شرکت Rodenstock بد باشه اما polarizer هاش خوب باشه. مساله ای که در مورد سایر برندها نیز صحیح هست یا در حالت کلی از تمام فیلترهای شرکت hoya به نیکی یاد می کنند و راضی هستند.

ساختن فیلتر uv برای این شرکت ها هزینه آنچنانی نداره + اینکه ساختن اون هم در مقایسه یا انواع فیلتر ها ساده هست به همین دلیل هست که قیمت پایینی در مقایسه با ND و polarizer دارند. پس هیچ وقت از شرکتی مثل tiffen که فیلترهای uv اون چنگی به دل نمی زنند و دارای کوتینگ مناسب نیستند و ایرادات اپتیکی کم و بیش دارند، انتظار نداشته باشید که این مساله در فیلترهای polarizer یا ND این شرکت، حل شده باشه. جرا که اگه قابل حل بود تو همون فیلترهای uv که دارای تکنولوژی ساخت ساده تری هستند، این مساله رو برطرف می کردند.

همچنین همه ما می دونیم که فیلترهای B+W فیلتر های گرون قیمتی هستند به خاطر همون تکنولوژی منحصر به فردش و کیفیت عالی که اون رو از سایر برندها جدا می کنه. طبیعتا اگر شرکتی هم مثل tiffen به تکنولوژی مذکور دسترسی یا توانایی ساخت اون رو داشت، محصولات اون هم مشابه محصولات B+W میشد.

از بحثهای بالا نتیجه میشود که مساله خوب بودن یا بد بودن فیلتر به تمام محصولات یک شرکت اطلاق میشود و استثنایی وجود ندارد. این نام شرکت هست که می تونه خاطره مثبت یا منفی در ذهن استفاده کنندگان از اون فیلتر، حالا چه uv چه ND چه polarizer و .... به جا بذاره.
    ویرایش توسط ata_m3 : Wednesday 11 June 2014 در ساعت 16:02 دلیل: اضافه کردن متن
    kiavash، Iman.sh، MEHRDAD.D و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط ata_m3 نمایش پست ها
    با سلام،

مساله بسیار مهمی که در فرومهای مختلف هم راجع به آن بحث شده، مساله تکنولوژی ساخت فیلترهاست. به عنوان مثال شرکت B+W میاد تو تمام فیلترهاش از نوعی شیشه بسیار بسیار مرغوب به نام Schott Glass که تکنولوژیشم انحصارا مال خود B+W هست استفاده می کنه که این نوع شیشه در لنزهای Schneider هم استفاده میشه. طبیعتا همین شرکت هیچ وقت نمیاد مثلا برای polarizer از نوعی شیشه دیگه استفاده کنه. چرا که اولا هزینه بر هست و ثانیا از نظر خود شرکت، شیشه Schott دارای بهترین تکتولوژی برای ساخت انواع فیلترهاست. حالا بحث ساخت polarizer و ND و سایر فیلترها جدا. اما اساس و پایه همه اونها همون Schott Glass هست + کوتینگ های مختلف و تکنولوژی های دیگر.

مثلا هیچ کس تا حالا ندیده و نشنیده که فیلترهای uv شرکت Rodenstock بد باشه اما polarizer هاش خوب باشه. مساله ای که در مورد سایر برندها نیز صحیح هست یا در حالت کلی از تمام فیلترهای شرکت hoya به نیکی یاد می کنند و راضی هستند.

ساختن فیلتر uv برای این شرکت ها هزینه آنچنانی نداره + اینکه ساختن اون هم در مقایسه یا انواع فیلتر ها ساده هست به همین دلیل هست که قیمت پایینی در مقایسه با ND و polarizer دارند. پس هیچ وقت از شرکتی مثل tiffen که فیلترهای uv اون چنگی به دل نمی زنند و دارای کوتینگ مناسب نیستند و ایرادات اپتیکی کم و بیش دارند، انتظار نداشته باشید که این مساله در فیلترهای polarizer یا ND این شرکت، حل شده باشه. جرا که اگه قابل حل بود تو همون فیلترهای uv که دارای تکنولوژی ساخت ساده تری هستند، این مساله رو برطرف می کردند.

همچنین همه ما می دونیم که فیلترهای B+W فیلتر های گرون قیمتی هستند به خاطر همون تکنولوژی منحصر به فردش و کیفیت عالی که اون رو از سایر برندها جدا می کنه. طبیعتا اگر شرکتی هم مثل tiffen به تکنولوژی مذکور دسترسی یا توانایی ساخت اون رو داشت، محصولات اون هم مشابه محصولات B+W میشد.

از بحثهای بالا نتیجه میشود که مساله خوب بودن یا بد بودن فیلتر به تمام محصولات یک شرکت اطلاق میشود و استثنایی وجود ندارد. این نام شرکت هست که می تونه خاطره مثبت یا منفی در ذهن استفاده کنندگان از اون فیلتر، حالا چه uv چه ND چه polarizer و .... به جا بذاره.
    استدلالتون برای بنده قانع کننده نیست مگر جنس قسمت اپتیکی همه فیلترها (از ND و پلاریزه و UV و ...) یا نوع Coating آنها یکسان است؟ لینک فروم های مربوطه را اگر همین جا بگذارید که مطالعه کنم، ممنون می شوم.
    Amin Zarif تشکر می‌کند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

صفحه 68 از 149 نخستنخست ... 18 58 64 65 66 67 68 69 70 71 72 78 118 ... آخرینآخرین