صفحه 486 از 735 نخستنخست ... 386 436 476 482 483 484 485 486 487 488 489 490 496 536 586 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 4,851 تا 4,860 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    1296

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad50 نمایش پست ها
    ممنونم از پاسخی که دادید.
    فرمایش شما متین. اما بالاخره یه استانداردی وجود داره یا نه؟ در مورد شاتر از متن پاسختان دستگیرم شد چطور انتخاب کنم عدد صحیح رو. اما در مورد اپرچر نفهمیدم.
    ممنون
    سلام
    در محضر اساتید بنده نباید صحبت کنم ولی خوب گفتم یه راهنمایی کوچیک بکنم.
    شما با توجه به سوژه ای که دارید و هدفی که از عکس دارید اپرچر رو انتخاب میکنید.
    مثلا میخواید از یه گل عکس بگیرید طوری که پس زمینه مات بشه در نتیجه باید اپرچر باز انتخاب کنید.به فرض f2.
    یا میخواید از یه نفر یه عکس پرتره بگیرید به همین منوال.
    ولی یه وقت هست میخواید از یه دشت و منظره عکاسی کنید.درنتیجه باید اپرچر رو ببندید که عمق میدان زیاد بشه و همه جا فوکوس باشه.اونوقت از f8 استفاده میکنید مثلا!
    خودتون باید تو صحنه های مختلف با اپرچر های متفاوت از یه سوژه عکاسی کنید تا بهترین حالت دستتون بیاد.
    گاهی با اینکه میخوایم فقط سوژه تو فوکوس باشه و عمق میدان کم ولی باز مجبوریم یکم اپرچر رو بسته تر کنیم تا کل سوژه فوکوس باشه.چون اگه f2 بذاریم خود سوژه هم بخش هایی مات میشه و در نتیجه f4 میگذاریم که به نتیجه دلخواه برسیم.
    یا گاهی با اینکه قصد عکاسی از منظره داریم ولی یکم اپرچر رو باز میکنیم.چون معمولا تو f های میانی بیشترین وضوح رو دارن عکس ها.به جای f11 از f7 استفاده میکنیم که عکس شفاف تر باشه.
    البته همیشه انتخاب اپرچر کاملا دست ما نیست و گاهی با توجه به شرایط نوری و سرعت شاتر مجبور میشیم یکی دو استاپ با ایده آلی که هست متفاوت انتخاب کنیم.
    M.smaelnedjad تشکر می‌کند.

كاربر همراه Silence آواتار ها
    تشکر کرده
    1196

نقل قول نوشته اصلی توسط darkness_land نمایش پست ها
    دوست من خودتون فرمودید عکاس حرفه ای ، اگر چنین باشد خود میداند که با کمترین تعداد آزمون و خطا به خواسته خود برسد !

اما یک تمرین خدمتتان دارم :
    از سوژه های متفاوت و در زمان های متفاوت روند زیر را عکاسی کنید :

سرعت شاتر و میزان ایزو را ثابت نگه دارید و تلاش کنید تا با تغییر میزان گشادی اپرچر حد اقل 6-7 عکس بگیرید
    اپرچر و میزارن ایزو رو ثابت نگه دارید و تلاش کنید تا با تغییر سرعت شاتر حداقل 6-7 عکس بگیرید
    بعد از انجام کافی این تمرینات پی خواهید برد که کاربرد هرکدام چه هست و اینکه جدا از عمق میدان و حالت سوژه انتخاب مناسب
    و صحیح این اعداد بر ثبت دقیق تر رنگ ها نیز دخالت دارد

بعد از این مرحله شما میتوانید روند کار با ایزو را نیز تمرین کنید ، تا قبل از این نمیشود چون میبایست درک کاملی از شاتر و دیافراگم بدست
    بیاورید بعد بدنبال ایزو یا جبران نوردهی باشید !

ببخشید که بنده تازه کار دخالت کردم !
    فکر کنم یه جدول هم برای حالت کلی داره...که مثلاً با فلان Aperture فلان Shutter Speed استفاده بشه بهتر هست...
    M.smaelnedjad تشکر می‌کند.
    نيست نقطه اي براي آغاز...
    ...

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2604

با سلام و ارادت به همه دوستان و اساتید
    سئوالم اینه: در یک سوژه، عکاس حرفه ای از کجا و اصولا" چگونه عدد دیافراگم و سرعت شاتر را انتخاب و از صحنه مورد نظر عکس می گیره؟
    مثلا" من نوعی می خوام از یک گل عکس بگیرم: انتخاب عدد دیاف و سرعت شاتر، اشل و جدول استانداردی داره یا نه بر اساس تجربه است؟
    اساتید فن لطفا" راهنمایی فرمایید.
    سپاسگزارم
    به این لینک در ویکی رجوع کنید.

711px-Exposure_Triangle_AliBayati2012.jpg

كاربر همراه M.smaelnedjad آواتار ها
    تشکر کرده
    928

ممنون از همه دوستانی که وقت گذاشتند و جواب دادند.
    از جمع راهنمایی های دوستان اینطور استنباط کردم همیشه از سوژه مورد نظر چند شات با تنظیمات مختلف گرفته بشه بهتره... درسته؟
    darkness_land تشکر می‌کند.

كاربر همراه Farid-Gh آواتار ها
    تشکر کرده
    759

ممنون از همه دوستانی که وقت گذاشتند و جواب دادند.
    از جمع راهنمایی های دوستان اینطور استنباط کردم همیشه از سوژه مورد نظر چند شات با تنظیمات مختلف گرفته بشه بهتره... درسته؟
    خیر درست نیست!
    همونطور که دوستان گفتن معمولا با توجه به هدفی که داریم و نور موجود دو عامل(معمولا ایزو و اپرچر یا ایزو و سرعت شاتر) از سه عاملی که در مثلثی که جناب بیاتی ارسال کردند هست ثابت میکنیم و انتخاب مقدار عامل سوم را به نورسنج دوربین یا در صورت استفاده از مد دستی به تجربه میس‍‍‍پاریم.
    Dariush Chegini و M.smaelnedjad تشکر می‌کنند.
    الهی،به بهشت وحور چه نازم؛مرا دیده ای ده که از هر نظر بهشتی سازم

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

ممنونم از پاسخی که دادید.
    فرمایش شما متین. اما بالاخره یه استانداردی وجود داره یا نه؟ در مورد شاتر از متن پاسختان دستگیرم شد چطور انتخاب کنم عدد صحیح رو. اما در مورد اپرچر نفهمیدم.
    ممنون
    همانطور که عرض کردم فرمول ثابتی وجود ندارد که برای شما مقدار ثابتی را برای اپرچر، سرعت شاتر و ایزو دیکته کند ولی درشرایط نوری مشخص می توان نسبت بین اپرچر و سرعت شاتر را محاسبه کرد: اگر در شرایط نوری خاصی، مثلاً با ایزو 100 و اپرچر 5.6 و سرعت شاتر 1/50 ثانیه به نوردهی مناسب می رسید، همان میزان نوردهی را می توانید با ایزو 100 و اپرچر 2.8 و 1/100 ثانیه به دست آورید (برای رسیدن به عمق میدان کمتر، از یک استاپ اپرجر بازتر استفاده کرده اید و در عوض زمان نوردهی را یک استاپ کم کرده اید). هر دو نوردهی درستند ولی پارامترهای دیگر عکاسی مشخص می کنند که بهتر است از چه اپرچر و سرعت شاتری استفاده شود.
    در خصوص اپرچر: هر چه لنز فاصله کانونی لنز بیشتر باشد و فاصله دوربین از سوژه کمتر بوده و اپرچر بازتر باشد (عدد f کوچکتر باشد) عمق میدان کمتر است و برعکس هر چه لنز وایدتر و فاصله سوژه از دوربین بیشتر و اپرچر بسته تر باشد عمق میدان بیشتر است. (عمق میدان محدوده ای است که در آن سوژه در فوکوس قرار دارد و اجسامی که از آن محدوده خارج باشند (به دوربین نزدیک تر یا دورتر باشند) خارج از فوکوس بوده و حالت محو دارند.)
    برای مثال مورد نظرتان (عکاسی از یک گل) بهتر است که عمق میدان کم باشد یعنی خود گل در فوکوس باشد ولی پس زمینه محو شود تا گل بیشتر جلوه گری کند. از طرفی باید تصویر گل در کادر به اندازه کافی بزرگ باشد برای همین بهتر است از یک لنز تله استفاده کنیم و اپرچر را هم به اندازه کافی باز کنیم تا عمق میدان کم شود. پس اولویت در این مورد، انتخاب اپرچر است و سرعت شاتر اولویت ندارد.

دوربین های عکاسی مد های عکاسی مختلف دارند که مهمترین آن تقدم اپرچر، تقدم سرعت شاتر و مد تمام دستی (منوال) است. در مد
    تقدم اپرچر شما عدد اپرچر و ایزو را انتخاب می کنید و سرعت شاتر را دوربین محاسبه می کند، در تقدم شاتر، شما سرعت شاتر و ایزو را انتخاب می کنید و اپرچر را دوربین تعین می کند و در مد منوال همه تنظیمات را خود شما انجام می دهید ولی دوربین به شما نشان می دهد که میزان نوردهی مناسب، کم یا زیاد است.
    بر اساس نوع عکاسی، عکاس یکی از این مدها را انتخاب می کند و بر اساس سعی و خطا کار نمی کند مثلاً کسی که می خواهد عکس منظره بگیرد و به عمق میدان زیاد احتیاج دارد، سرعت شاتر برایش اولویت ندارد.
    در خصوص Live View هم معمولاً عکاس ها با استفاده از ویزور عکاسی می کنند و به جز موارد خاص از Live View برای عکاسی استفاده نمی کنند. مقادیر ایزو، سرعت شاتر و اپرچر و همچنین تراز نورسنجی همگی در ویزور دیده می شود و نیازی به Live View نیست.
    پی نوشت: عامل دیگری که در انتخاب اپرچر مناسب موثر است، میزان شارپ بودن عکس است: هر لنزی در دامنه اپرچر خاصی بیشترین شارپنس را دارد که آن را می توان در منحنی های MTF لنز مشاهده کرد.
    ویرایش توسط Dariush Chegini : Saturday 1 February 2014 در ساعت 19:31
    Farid-Gh، aro1355، kiavash و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    928

خیلی خیلی ممنون و سپاسگذارم از همه اساتید و بزرگواران
    آموختم
    دست همتونو می بوسم.
    علی یارتان
    Dariush Chegini و darkness_land تشکر می‌کنند.

spideer
    Guest

سلام دوستان عزیز آپدیتframeware فریم ور دوربین نیکون d3100 رو کجا انجام میدهند چون من بلد نیستم جایی رو معرفی کنید که مطمن باشه ضمنا ااین آپدیت چه تغییری در دوربین ایجاد میکنه متشکرم

كاربر همراه Christ Melikian آواتار ها
    تشکر کرده
    2646

سلام شما میتوانید از سایت نیکن آمریکا از این ادرس دانلود کنید . در همین صفحه لیست تغیرات هست .
    https://support.nikonusa.com/app/ans...8tRS1MbA%3D%3D

اصولا یک فایل هست که روی root کارت SD میریزید و دوربین رو روشن میکنید مابقی کار ها اتوماتیک هست و یا روی ال سی دی مینویسه الان مثلا ok کنید یا مثلا دوربین رو خاموش کنید و .. تنها نکته مهم این که باید باتریتون کاملا شارژ باشه تا در هنگام آپدیت( شاید 1 دقیقه یا کمتر) دوربین خاموش نشود .
    Marefat تشکر می‌کند.
    مجله رایگان عکاسی من https://flipboard.com/section/meliki...ne-cuts-bacQkF

تشکر کرده
    928

در کناب: "عکاسی دیجیتال" نوشته اسکات کلبی و ترجمه احسان گرامی نژاد عنوان شده:
    برای گرفتن عکس خیابان و چراغ های ماشین ها که مثل نور لیزر نمایان می شن می بایست سرعت شاتر را بر روی یکی از سرعت های 1/16 و 1/8 و یا 1/4 قرار داد و EXPOSURE را بر روی 30 ثانیه تنظیم نمود.
    این EXPOSURE یعنی چی؟