صفحه 54 از 735 نخستنخست ... 4 44 50 51 52 53 54 55 56 57 58 64 104 154 554 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 531 تا 540 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر همراه arash1988 آواتار ها
    تشکر کرده
    1119

پیش فرض پاسخ: سوالات عمومي عكاسي

نقل قول نوشته اصلی توسط QashQai نمایش پست ها
    سلام:
    من فکر نمیکنم اینگونه باشد. شما اطمینان دارید؟
    منظورتان کراپ شدن عکسهاست؟ چند مدت پیش آقای دکتر روشن نرم افزار جالبی را در فروم یا بلاگ (متاسفانه دقیق خاطرم نیست) معرفی کردند که میتوانست از کاتالوگ لایت روم نتایج آماری استخراج کند. هم در نتیجه ای که خودشان به عنوان مثال قرار داده بودند، هم در کاتالوگ خودم و هم در کاتالوگ لایت روم یکی از دوستانم که کمتر از یک ماه بود شروع به استفاده از لایت روم کرده بود به چنین موضوعی برخوردم، یعنی کراپ شدن تعداد قابل توجهی از عکسها به میزان بیش از 90%. اطمینان نسبی من از اینجا آمده است، نمیدانم منبع درستی بوده یا خیر.

از دید من کراپ نرم افزاری، آخرین چاره برای رسیدن به نتیجه مطلوب است. بهتر است هر آنچه که از کادر مد نظرتان هست قبل از اقدام به شات انجام دهید. البته این نظر من است و لزوما درست نیست. بسته به نوع عکاسی و مواردی دیگر این موضوع میتواند از اهمیت برخوردار باشد یا نباشد اما یک اصل نیست...
    کسانی که دوربیشنان ویزور کوچک با نمایش 90 درصدی دارد، نمیتوانند هنگام عکاسی به فکر حدس زدن کادر واقعی هم باشند، موافقید؟ مسلما بهتر است که کادربندی دقیق قبل از ثبت عکس انجام شود، اما آیا همیشه و برای همه افراد و دوربینها ممکن است؟ آن هم در مواردی که با لنزهای Walkaround عکاسی میشوند، که معمولا عناصر مزاحم زیاد هستند و برای حذف آنها انچام کراپ لازم است.

از طرف دیگر، من وقتی نتایج آماری کاتالوگ خودم را نگاه کردم به نتیجه جالبی رسیدم. بیش از نیمی از عکسهایی که با فاصله کانونی 105mm گرفته شده بودند، بیش از 80% کراپ شده اند. به عبارت دیگر، اگر 135-18 هم داشتم باز هم باید آنها را کراپ میکردم.

حالا خودتان فرض کنید که در حال عکاسی با 105-18 هستید، یک لنز 300-70 هم داخل کیف دارید. اگر سوژه ای یا ترکیبی نظر شما را جلب کند که کادر بندی بهینه اش در مثلا 135mm باشد، آیا حاضرید لتز عوض کنید یا با همان 105mm میگیرید و بعد کراپ میکنید؟

در مورد لنزهای مطرح شده در این بحث نظر خاصی ندارم اما اگر لنز مطرح شده در فوکال لنت 135 خطای اپتیکی نداشته باشد، واقعا 135 میلیمتر باشد فرق دارد، مگر آنکه فرق فوکال لنت 105 و 135 برای یک فرد مهم نباشد.

موفق باشید :)
    بله حق با شماست، عکسها را هم به همین منظور آپلود کردم. واقعا فرقش دیده میشود، اما اولا در یک لنز زوم Walkaround در مقایسه با کمترین فاصله کانونی به چشم نمی آید و ثانیا به دلایلی که گفتم به نظر من در عمل، خصوصا به عنوان یک معیار تصمیم گیری بین این دو لنز محسوس نیست.

ممنون از پاسختان جناب قشقایی عزیز
    QashQai تشکر می‌کند.
    آرش شاهکار

Forum Administrator Kholeno آواتار ها
    تشکر کرده
    4056

والا بقیه رو نمی دونم اما من شدیدا وسواس دارم که عکسهایم را کراپ نکنم. شاید حداکثر 20% عکسهام کراپ می شوند اکثرا هم به دلیل کجی کادر نه عنصر اضافه. حتی اگر بتونم کراپ خوبی هم از عکس بیرون بکشم اصلا به دلم نمیشینه.
    QashQai تشکر می‌کند.
    پيام حمزه‌ای
    PayamPix

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

نقل قول نوشته اصلی توسط arash1988 نمایش پست ها
    منظورتان کراپ شدن عکسهاست؟ چند مدت پیش آقای دکتر روشن نرم افزار جالبی را در فروم یا بلاگ (متاسفانه دقیق خاطرم نیست) معرفی کردند که میتوانست از کاتالوگ لایت روم نتایج آماری استخراج کند. هم در نتیجه ای که خودشان به عنوان مثال قرار داده بودند، هم در کاتالوگ خودم و هم در کاتالوگ لایت روم یکی از دوستانم که کمتر از یک ماه بود شروع به استفاده از لایت روم کرده بود به چنین موضوعی برخوردم، یعنی کراپ شدن تعداد قابل توجهی از عکسها به میزان بیش از 90%. اطمینان نسبی من از اینجا آمده است، نمیدانم منبع درستی بوده یا خیر.

کسانی که دوربیشنان ویزور کوچک با نمایش 90 درصدی دارد، نمیتوانند هنگام عکاسی به فکر حدس زدن کادر واقعی هم باشند، موافقید؟ مسلما بهتر است که کادربندی دقیق قبل از ثبت عکس انجام شود، اما آیا همیشه و برای همه افراد و دوربینها ممکن است؟ آن هم در مواردی که با لنزهای Walkaround عکاسی میشوند، که معمولا عناصر مزاحم زیاد هستند و برای حذف آنها انچام کراپ لازم است.

از طرف دیگر، من وقتی نتایج آماری کاتالوگ خودم را نگاه کردم به نتیجه جالبی رسیدم. بیش از نیمی از عکسهایی که با فاصله کانونی 105mm گرفته شده بودند، بیش از 80% کراپ شده اند. به عبارت دیگر، اگر 135-18 هم داشتم باز هم باید آنها را کراپ میکردم.

حالا خودتان فرض کنید که در حال عکاسی با 105-18 هستید، یک لنز 300-70 هم داخل کیف دارید. اگر سوژه ای یا ترکیبی نظر شما را جلب کند که کادر بندی بهینه اش در مثلا 135mm باشد، آیا حاضرید لتز عوض کنید یا با همان 105mm میگیرید و بعد کراپ میکنید؟

بله حق با شماست، عکسها را هم به همین منظور آپلود کردم. واقعا فرقش دیده میشود، اما اولا در یک لنز زوم Walkaround در مقایسه با کمترین فاصله کانونی به چشم نمی آید و ثانیا به دلایلی که گفتم به نظر من در عمل، خصوصا به عنوان یک معیار تصمیم گیری بین این دو لنز محسوس نیست.

ممنون از پاسختان جناب قشقایی عزیز
    سلام:

تمامی این مواردی که میفرمایید راهکارهایی هم دارد در مواقعی هم که چاره ای نیست و دقت عمل میباید بسیار بالا باشد. استفاده از لایوویو یا دوربین هایی با ویووفایندرهای 100 چاره ساز است.

ولی در کل ابتدا به ساکن با این ایده که تمامی مراحل کار میباید به ویرایش سپرده سود خیلی موافق نیستم. مخصوصا بحث فوکال لنت. ( اصلا کاری به مقایسه آن دو لنز ندارم صحبت من فقط روی آن مطلبی است از شما که بولد شده است )

بقول یکی از عکاسان ینگ دنیا" که میگفت من هر آنچه که نیاز باشد قبل از شات انجام میدهم از تنظیمات، نورپردازی، کادر و ...

و کم پیش میاد مراحل ویرایش عکسهایم خیلی طول بکشد. و پاره ای موارد هم همان خروجی Jpeg برای من کافیست. چون هر دقیقه برای من کلی هزینه در برخواهد داشت "

مسلما این فرد اشراف کاملی به تمامی اصول عکاسی خواهد داشت. که با اطمینان روی این موضوع صحبت میکند.

من فکر میکنم ویرایش یک "باید" است و در این شکی نیست. منتها خیلی از کارها بهتر است قبل از شات انجام شود که یکی از آنها همین کادر درست است. یا شاید سخت گیرانه ویرایش برای رفع ایراد نیست برای بهتر شدن است. و بهتر است هر آنچه که از توانایی ابزار بر می آید قبل از شات اعمال گردد

البته ناگفته پیداست که صحبت من روی این موضوع نیست که مخالف پیشرفت تکنولوژی و سهولت استفاده از ابزار با امکاناتی که هست ...

بلکه دقت روی این موضوع که عکاسی ظاهرا اصولی هم دارد.

من خودم را عادت داده ام کراپ را قبل از شات انجام دهم اگر نیاز باشد بعد هم انجام خواهم داد و در پاره ای موارد هم کراپ های متفاوتی ( نرم افزاری ) امتحان میشود برای بدست آوردن ایده هایی که در ثبت های بعدی؛ مجددا قبل از شات اعمال خواهد شد.

این نظر من است و لزوما درست نیست میباید نظر دیگر دوستان را در این خصوص جویا شوید.

موفق باشید
    nmroshan، Kholeno، farhad44 و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه arash1988 آواتار ها
    تشکر کرده
    1119

سلام

جناب قشقایی با آن بخش صحبتتان که با اطمینان از اینکه "بعد در ویرایش یک کاریش میکنم" نباید عکس گرفت موافقم. مسلما برای خلق یک عکس خوب، همه مراحل باید به درستی طی شوند که مسلما یکی از آنها تنظیمات مناسب (خصوصا کادر، نورسنجی، فکوس و عمق میدان و مسائل اپنیک) در هنگام عکاسی است. کاملا موافقم که کادر بندی و "دیدن" ترکیب خوب باید هنگام عکاسی شکل بگیرد و کادر را نباید به بعد سپرد. اما کادر و ترکیب یک چیز است و حذف مثلا گوشه یک شاخه در کناره کادر یک چیز دیگر.

با آن بخش لایو ویو موافق نیستم. به نظر من یک کراپ 90 درصدی هیچ لطمه ای به روند کار وارد نمیکند. راستش شخصا نمیتوانم با این صحبتتان کنار بیایم که مثلا برای اطمینان از نبود گوشه یک شاخه در کناره کادر که در ویزور 90 درصدی ندیده ام، لایو ویو را روشن کنم و روی مود لایو ویو عکس بگیرم. با ویزور اصل ترکیب بندی را آنگونه که چشمانم زیبا میبیند و به دلم مینشیند انجام میدهم، اگر به هر دلیلی هم عناصر مزاحم در آن 10% گوشه و کنار کادر بودند از نظر من بدون هیچ (دقیقا هیچ) مشکلی در ویرایش کراپ میشوند.

گرچه اصل صحبت من در مورد آن دو لنز به هیچ وجه این مسائل نبود. صحبت من در مورد تفاوت این دو لنز در عمل بود. نمیدانم شاید واضح نگفتم. کسی که یک لنز 105-18 دارد، چند درصد عکسهایش را با 105mm میگیرد؟ از بین این عکسها، چند تایش را اگر 135-18 داشت با فاصله ای بین 135 و 106 میگرفت؟ باز از بین اینها، چند درصدش را دیگر کراپ نمیکند (یعنی 135 کافی بوده است)؟ این یعنی دقیقا همان حرفم که گفتم چه کاری با 135-18 میشود کرد که با 105-18 نمیشود؟ این سه عدد درصدی را که تخمین میزنم و در هم ضرب میکنم، میبینم من هیچگاه به خاطر بخش به این کوچکی از عکسهایم که شاید به زور به 4 یا 5 درصد برسد، چیزی مثل VR را از دست نمیدهم.
    QashQai تشکر می‌کند.
    آرش شاهکار

تشکر کرده
    5125

نقل قول نوشته اصلی توسط arash1988 نمایش پست ها
    سلام
    ..

با آن بخش لایو ویو موافق نیستم. به نظر من یک کراپ 90 درصدی هیچ لطمه ای به روند کار وارد نمیکند. راستش شخصا نمیتوانم با این صحبتتان کنار بیایم که مثلا برای اطمینان از نبود گوشه یک شاخه در کناره کادر که در ویزور 90 درصدی ندیده ام، لایو ویو را روشن کنم و روی مود لایو ویو عکس بگیرم. با ویزور اصل ترکیب بندی را آنگونه که چشمانم زیبا میبیند و به دلم مینشیند انجام میدهم، اگر به هر دلیلی هم عناصر مزاحم در آن 10% گوشه و کنار کادر بودند از نظر من بدون هیچ (دقیقا هیچ) مشکلی در ویرایش کراپ میشوند.

...
    سلام:

عذر خواهی از بابت تاخیر در پاسخ...

بگمانم برداشت شما از عرایض من "شاید" درست نیست (با دقت به جمله بولد شده ) برای اینکه منظورم را برسانم یک پیشنهاد میدهم. این میزان تفاوتی که شما معتقد هستید در Viewfinder دیده نمیشود امتحان کرده اید به چه میزان است؟ پیشنهاد میدهم تست کنید و نتیجه را بررسی کنید معمولا میتوان برای یک برگ یا شاخه ای از درخت (در آن محدوده کم) یا چیزی در همین حدود؛ ( مخصوصا اگر لنز زوم باشد ) حدود بیرون کادر را بدست آورد یا از آن ساده تر برداشتن یک اشیا مزاحم با نرم افزار های موجود..

منتها نیاز هست خودتان روی ابزار یک بررسی داشته باشید کافیست یک تست کنید نمیدانم دوربین شما چیست؟! اما باید جزو دوستانی باشید که از ابزار نیکون استفاده میکنند. این موضوع ممکن است در پاره ای موارد اختلافی هم داشته باشد. فرضا اگر اشتباه نکنم Viewfinder نیکون D700 مشخصات ارایه شده 95% است ولی دیده ام جایی این موضوع را 90% میدانستند یا در تقابل با کادر اصلی اندکی Off Center بود. اگر نیکون D700 استفاده میکنید ممکن است این موضوع اینگونه دیده شود یا اگر از دوربین های دیگر استفاده میکنید شرایط با اندکی اینور آنور یرای شما دیده شود... حداقل آنکه حدود این تفاوت برای شما دیده خواهد شد.

اگر هم به هر شکل مایل به کراپ هستید، و ترجیح میدهید کراپ کنید باز هم سلیقه های متفاوتی این میان دید خواهد شد. و شاید در نوع استفاده شما از ابزارتان هیچ ایرادی نداشته باشد.

این Viewfinder هایی با پوشش کمتر بعضی مواقع برای عکاسانی که با لنزهای تیلت ... در عکاسی معماری و مواردی دیگر استفاده هایی دارند ممکن است برای رسیدن به دقت بیش از اندازه روی کادر و تراز مشکل ساز باشد. من در این خصوص بیشتر از این نمیدانم میباید نظر دوستان فروم را در این خصوص جویا شد. اگر اشتباه نکنم آرش زمانی تجربه عملی روی این موضوع دارد نظر ایشان یا دوستانی که بطور عملی روی این موضوع کار میکنند ارجح خواهد بود.

ارادتمندتان :)
    ویرایش توسط QashQai : Saturday 1 May 2010 در ساعت 02:44 دلیل: تصحیح کلمه

كاربر آشنا hmirzaei آواتار ها
    تشکر کرده
    1044

سلام به اساتید و دوستان عزیز
    سال جدید برا حقیر سال هجرت از کانن به نیکون (معشوق دیرینه) بود
    این اتفاق میمون با یک بدنه D90 رخ داد
    از اونجایی که بنده به هزار و یک دلیل فقط بدنه رو ابتیاع نمودم بدیهه که برا دوربینمون همچو زنان خیره سر حجره به حجره شو به شو هرچند وقت یه لنز امانت مهمون میکردیم
    اما پس از اینهمه تصدیع خاطر نمودن سوالاتی برا حقیر پیش اومده که جایی رو بهتر از ین سایت ندیدم
    ...
    مدتی لنز فول فریم 50G f1.4 نیکون رو استفاده میکردم ولی متاسفانه بعداز دیدن خروجی مشاهده میکردم که دوربین یه پله عقب تر از محلی که من نقطه فوکوس انتخاب کردم فوکوس کرده وطبیعتا نقطه انتخابی من فلو شده
    البته چند وقت پیش یه چند ساعتی 18 105 رو هم رو دوربین داشتم ولی یادم نمیاد که همچین مشکلی برام پیش اومد یا نه هرچند ازین بخاطر نیاوردن احتمال میدم که نه:cool:
    دیروز توفیق رفیق بود وبخت یار که دستمون به لنز نازنین 14 24 f2.8 رسید یه چند تا شات هم با این لنز زدم
    ولی در کمال ناباوری باز دیدم بااین لنز هم همون حکایت 50:(
    ...
    سوال بنده
    خطای فوکوس به لنز مربوط میشه یا بدنه و یا هر دو؟
    آیا فرقی بین فوکوس در لنزهای فول فریم وکراپ البته روی بدنه های یکدیگه وحود داره یا خیر؟
    اگه سوالات بالا چرت و پرت و بی معنی نبوده ایا این مشکل حل شدنیه؟
    ایا جمله کالیبره کردن لنز با بدنه به این مساله ارتباطی داره واگر بله چطور میشه این کار رو انجام داد
    ...
    بازهم عذر میخوام
    همیشه سعی کردم مطالب دوستان رو بخونم وبه خودم اجازه ندادم بخاطر بیسوادیم در بحث ها شرکت کنم ومطلبی در فروم ها بنویسم لذا اگه خیلی نامربوط نوشتم حمل بر بیسوادی کنیدوبه دیده اغماض بنگرید
    ...
    ضمنا روز معلم رو به جناب مشهدی وحید عزیز که چند سالیه درهمین سایت افتخار شاگردیشو دارم تبریک میگم
    آنانکه زما دور ولی در دل و جانند بسیار گرامی تر از آنند که دانند
    یاعلی
    کمترین حسین
    vbigdeli، barca007 و Amir Abdolpanah تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    4494

نقل قول نوشته اصلی توسط hmirzaei نمایش پست ها
    سلام به اساتید و دوستان عزیز
    سال جدید برا حقیر سال هجرت از کانن به نیکون (معشوق دیرینه) بود
    این اتفاق میمون با یک بدنه D90 رخ داد
    از اونجایی که بنده به هزار و یک دلیل فقط بدنه رو ابتیاع نمودم بدیهه که برا دوربینمون همچو زنان خیره سر حجره به حجره شو به شو هرچند وقت یه لنز امانت مهمون میکردیم
    اما پس از اینهمه تصدیع خاطر نمودن سوالاتی برا حقیر پیش اومده که جایی رو بهتر از ین سایت ندیدم
    ...
    مدتی لنز فول فریم 50G f1.4 نیکون رو استفاده میکردم ولی متاسفانه بعداز دیدن خروجی مشاهده میکردم که دوربین یه پله عقب تر از محلی که من نقطه فوکوس انتخاب کردم فوکوس کرده وطبیعتا نقطه انتخابی من فلو شده
    البته چند وقت پیش یه چند ساعتی 18 105 رو هم رو دوربین داشتم ولی یادم نمیاد که همچین مشکلی برام پیش اومد یا نه هرچند ازین بخاطر نیاوردن احتمال میدم که نه:cool:
    دیروز توفیق رفیق بود وبخت یار که دستمون به لنز نازنین 14 24 f2.8 رسید یه چند تا شات هم با این لنز زدم
    ولی در کمال ناباوری باز دیدم بااین لنز هم همون حکایت 50:(
    ...
    سوال بنده
    آیا فرقی بین فوکوس در لنزهای فول فریم وکراپ البته روی بدنه های یکدیگه وحود داره یا خیر؟
    اگه سوالات بالا چرت و پرت و بی معنی نبوده ایا این مشکل حل شدنیه؟
    ایا جمله کالیبره کردن لنز با بدنه به این مساله ارتباطی داره واگر بله چطور میشه این کار رو انجام داد
    ...
    بازهم عذر میخوام
    همیشه سعی کردم مطالب دوستان رو بخونم وبه خودم اجازه ندادم بخاطر بیسوادیم در بحث ها شرکت کنم ومطلبی در فروم ها بنویسم لذا اگه خیلی نامربوط نوشتم حمل بر بیسوادی کنیدوبه دیده اغماض بنگرید
    ...
    ضمنا روز معلم رو به جناب مشهدی وحید عزیز که چند سالیه درهمین سایت افتخار شاگردیشو دارم تبریک میگم
    آنانکه زما دور ولی در دل و جانند بسیار گرامی تر از آنند که دانند
    یاعلی
    کمترین حسین
    سلام.

تا جایی که من اطلاع دارم مشکلی که گفتین به لنز مربوط میشه. در دوربین های حرفه ای مثل D300, D700, D3 و ... شما این امکان رو دارید که از روی بدنه عیب جزیی فوکوس رو برطرف کنید. اما در دوربین شما این امکان فراهم نیست.

چیزی که خیلی عجیب به نظر می رسه این هست که لنز 14-24 لنز بسیار مرغوبیه و من هیچ وقت در مورد مشکل فوکوس این لنز چیزی نشنیده بودم. خصوصا اینکه این لنز واید هست و به خاطر بیشتر بودن عمق میدان در لنز های واید, مشکل بک یا فرانت فوکس نباید در حدی وجود داشته باشه که به چشم بیاد.

ممکنه که یک بار دیگه لنز 14-24 رو تست کنید. دقت کنید که فوکوس نقطه ای و مد فوکوس رو هم AF-S انتخاب کنید و دیافراگم رو هم 2.8 انتخاب کنید.

اگر مشکل همچنان ادامه داشت -با توجه به اعتبار لنز 14-24 و با این فرض که این لنز روی دوربین دوست شما چنین مشکلی نداشته- حتما عیب از دوربین شماست.
    ج.ابراهیمی
    instagram

كاربر ويژه Persian آواتار ها
    تشکر کرده
    6066

البته چند وقت پیش یه چند ساعتی 18 105 رو هم رو دوربین داشتم ولی یادم نمیاد که همچین مشکلی برام پیش اومد یا نه هرچند ازین بخاطر نیاوردن احتمال میدم که نه
    ولی در کمال ناباوری باز دیدم بااین لنز هم همون حکایت 50
    ...
    برای نتیجه گیری دقیق تر یک خط کش را روی میز بگذارید و با بازترین دیافراگم موجود و دوربین حتما روی سه پایه یا مستقر بر جایی باشد. بر روی یکی از خطوط میلیمتر فوکوس کنید و عکس بگیرید و در مونیتور بیینید که ایا فوکوس همانجایی است که قصد داشتید یا خیر. (البته خط کش در جهت طولی باشد).
    در نظر داشته باشید که عکس گرفتن با دیاف 1.4 . بدون سه پایه و به خصوص از سوژه غیر ثابت دشوار است و با کوچکترین جنبشی نقطه فوکوس جابجا میشود.
    من تاکنون موردی که دی90 مشکل back focus یا front focus داشته باشد را نشنیده ام و دو لنزی هم که استفاده کردید از بهترین لنزهای نیکون هستند.
    Saeed.gh.sh و arash1988 تشکر می‌کنند.
    علیرضا غفاری
    لینک مقالات سایت
    "Travel is the graduate school of life" Joe McNally

تشکر کرده
    5125

نقل قول نوشته اصلی توسط hmirzaei نمایش پست ها

سوال بنده
    سلام:

به هردو
    Saeed.gh.sh و Amir Abdolpanah تشکر می‌کنند.

كاربر جديد mohammad hosein آواتار ها
    تشکر کرده
    0

سلام
    راستش با سیستم search نتونستم جوابمو پیدا کنم. برای همین اومدم اینجا. این که در دوربین های غیر حرفه ای می گن دوربین با چند ایکس zoom منظور چیه ؟ آیا زوم دیجیتال منظوره ، یا همین تله و وایدشون رو میگن زوم؟ یا زوم اپتیک رو می گن؟ یا ...:) چون من فقط توضیحاتی راجع به تله و واید شنیدم . اگه جایی برای جوابم معرفی کنید هم ممنون می شم.

صفحه 54 از 735 نخستنخست ... 4 44 50 51 52 53 54 55 56 57 58 64 104 154 554 ... آخرینآخرین