صفحه 163 از 735 نخستنخست ... 63 113 153 159 160 161 162 163 164 165 166 167 173 213 263 663 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1,621 تا 1,630 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

نقل قول نوشته اصلی توسط bahri-d نمایش پست ها
    خود من که اصلا نمیتونم با چشم چپ نگاه کنم منظورم از سختی کار با این دوربینه که ویزورو گذاشته سمت چپ. حالا برای کسانی که حرفه ای هستن این یه ایراد نیست؟
    من متوجه منظور شما نمی شوم یا اینکه نمی توانم منظورم را برسانم....!

مگر در دوربین های دیگر ( کانن ، نیکون ، سونی ، پنتاکس ، الیمپوس ، لایکا ، سامسونگ .... )

ویزور کجا است؟ سمت چپ !

درست است یا باز هم نتواستم درست برسانم؟

دیگه کلاسیک تر است از Leica M9 سراغ ندارم.

M9-black_back-2-500x334.jpg
    lamagra و I.Givili تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

كاربر همراه movahedian آواتار ها
    تشکر کرده
    642

تفاوت نورسنج در دوربین های تک لنزانعکاسی SLRبا دوربین های غیر انعکاسی در محل قرار گیری سلول نورسنج است که در SLRاین سلول ها در قسمت های حساس که یکی از اونها بالای آینه است(اصلاح پست قبلی) و یا جلوی سطح فیلم قرار دارند که این مزیت رو فراهم میکنند که استفاده از انواع لنز ها ،فیلترهاومبدلهاهیچ گونه محاسبه اضافی برای نورسنجی در پی نداره . اما در اکثر دوربین های دوربین های غیر انعکاسی نورسنجی بصورت مستقیم و از یک سلول نور سنج که مستقیما در جلوی بدنه قرار دارد نور صحنه را می خواند البته در انواعی که قابلیت تعویض لنز دارند معمولا نورسنج مثل SLRها پشت لنز است.
    Kaveh Ghobadi و Miri تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال m.daneshpayeh آواتار ها
    تشکر کرده
    1982

دوستمون خیلی هم بیراه نمیگن.وقتی با چشم راست نگاه کنیم (که باید هم همینطور باشه) در این حالت به دلیل قرار گرفتن ویزور در سمت چپ دوربین دست چپ بیشتر به راست متمایل میشه و لرزش لنز بیشتر میشه.
    نقل قول نوشته اصلی توسط Kaveh Ghobadi نمایش پست ها
    ?

اگر شما از چشم چپ استفاده کنید و ناگهان یک سنگ به سمت شما پرتاب شود و خارج از دایره تصویر ویزور شما باشد چکار می توانید بکنید؟؟؟
    What?
    مهدی دانش‌پایه
    http://500px.com/daneshpayeh
    هر گونه انتقاد، پیشنهاد، ویرایش، ایراد، نق نق، غرغر و غیره کاملا آزاد است.

كاربر همراه movahedian آواتار ها
    تشکر کرده
    642

نقل قول نوشته اصلی توسط Kaveh Ghobadi نمایش پست ها
    البته در همه دوربین ها نورسنج وجود ندارد.اما در اغلب ( شاید 99% ) Dslr ها وجود دارد.

و اینکه نورسنج های دستی و خارج از دوربین اتفاقا بسیار کاربرد زیادی دارند و اغلب برای کارهای بسیار دقیق استفاده می شود.

این نورسنج ها امکانات و دقت بیشتری نسبت به نورسنج دوربین دارند.

البته استفاده از نورسنج خارج از دوربین در ایران بنا به دلایل فراوان زیاد رایج نیست اما خیلی ها استفاده می کنند.

نورسنج و کالر متر جز ابزار های بسیار دقیق و مهم عکاسی هستند.
    دقيقا حق با جناب قبادی است این نورسنج ها به خاطر دقت بالايی که دارند بیشتر در عکاسی حرفه ای و صنعتي کاربرد دارند .

انواع پيشرفته ای از این نورسنجها به عنوان مثال Gossen Ultra proعلاوه بر نور صحنه نور فلاش و حتي دمای رنگ را هم ارزیابی میکنند همچنین کنتراست صحنه ،نسبت نور فلاش به نور موجود را به صورت نمودار گرافيکی نمایش می دهند.
    Kaveh Ghobadi تشکر می‌کند.

كاربر فعال bahri-d آواتار ها
    تشکر کرده
    263

حالا که اسم لایکا اومد وسط حتما تمام این فکرا قبلا شده . اون دیگه اونم با M9 یه همچین اشتباهی نمیکنه.

تشکر کرده
    14101

نقل قول نوشته اصلی توسط m.daneshpayeh نمایش پست ها
    دوستمون خیلی هم بیراه نمیگن.وقتی با چشم راست نگاه کنیم (که باید هم همینطور باشه) در این حالت به دلیل قرار گرفتن ویزور در سمت چپ دوربین دست چپ بیشتر به راست متمایل میشه و لرزش لنز بیشتر میشه.

What?
    پاسخ WHAT ? اینکه

این مثال را دوستانی که مطالعات نظری در عکاسی دارند و کتاب فتوژونالیسم Kenneth Kobre را خوانده باشند متوجه می شود در جایی که می گوید ( در تشریح حالات فیزیکی و روحی و روانی یک عکاسی خبری ) عکاس خبری ( جنگ ، اجتماعی ، ورزشی ) باید همیشه با دو چشم دنیا را ببیند.شما یک Photojournalism هستید نه یک عکاس معمولی.فقط با دوربین سوژه را تعقیب نکنید.با چشم دیگرتان که محیط اطراف را ببیند و در The Decisive Moment ( همان لحظه قطعی هانری کارتیه برسون ) شاتر را شلیک کنید.در جنگ صلاخ شما دوربین و لنز تان است.لنز های تله نمی توانند محیط اطراف و خطرات را به شما نشان دهند هرگز از چشم چپ بر روی ویزور استفاده نکنید ( با تاکید دو بار این را می نویسد )

متن رو تا جایی که یادم بود از روی نسخه اصل که خوانده بودم و در خاطرم بود عرض کردم ممکن است جایی پس و پیش شده باشد.

اتفاقا با همتراز شدن دست راست در راستای بدن کمترین میزان لرزش به دوربین وارد می شود.هرکسی که توصیه ای غیر از استفاده از چشم راست کند در اشتباه است.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

كاربر همراه I.Givili آواتار ها
    تشکر کرده
    1572

اولین و پایه ای ترین اصلی که در ابتدای کلاس های آموزشی عکاسی یاد می گیریم این است که همیشه برای نگاه کردن در ویزور از چشم راست استفاده کنیم.
    درود جناب قبادی

آ.ت : اینکه همیشه برای نگاه کردن در ویزور باید از چشم راست استفاده کرد مساله ای است عرف و شاید به یک نو ع قانون تبدیل شده است که من اماتورم به آن واقفم .
    اما متاسفانه بنده این مشکل را دارم که نمیتوانم با چشم راست به ویزور نگاه کنم ، سال هاست که سر این موضوع بین دوستان معذب هستم .(دایره دیدم با چشم سمت راست حس میکنم کمتر از چپ میباشد و کلا معذب هستم با چشم راستم به ویزور نگاه کنم)
    آیا در جمع عکاسان حرفه ای کسی اینطور (باچشم چپ) به ویزور نگاه کند آیا عجیب مینماید ؟(شاید سوال من در ظاهر ساده و مسخره جلوه کند اما این مشکل را چندی دیگر از دوستان من هم دارندکه باعث شده در جمع عکاسان حرفه ای حس بدی به ادم دست دهد)
    Kaveh Ghobadi، Amir Abdolpanah و M. Beyrami تشکر می‌کنند.
    "آیدین گیویلی"
    www.idingivili.ir
    Canon 70D + 100mm macro L , 50mm F1.4 , 10-18mm , Speedlite 600ex-rt

تشکر کرده
    14101

والله اصولا هیچ چیز عجیب نیست. اما از نظر منطقی و همچنین علمی بهتر است با چشم راست ببینید.هم از نظر ارگونومی هم دیدن منظره قبل از عکاسی و Review منظره.برای اینکه تغییری در آن ایجاد نشود و یا عامل مزاحمی وارد کادر شما ( بخصوص وقتی از لنز های نرمال و تله استفاده می کنید ) نشود.

این موضوع هم ریشه در اولین باری دارد که یک دوربین حرفه ای را در دست می گیرید.بنده به این موضوع بسیار حساس هستم و به هیچ وجه به دوستانی که از بنده عکاسی یاد می گیرند اجازه استفاده از چشم چپ را نمی دهم حتی به قیمت جریمه 10 هزار تومانی در کلاس !

اما گاهی به دلایل جسمی ( خدای ناکرده نابینایی یک چشم یا اینکه مشکلات چشم و ... ) اشکالی ندارد.اما با سعی و تلاش می توانید به نتیجه برسید.

راستش را بخواهید در مورد آن قسمت که فرمودید عجیب است یا نه بنده اولین چیزی که در ذهن ام در مورد فردی که با چشم چپ عکاسی کند این است که طرف عکاس نیست و تازه دوربین خریده هنوز بلد نیست دوربین رو تو دست بگیره ! ( البته دید بد بینانه اش بود و خدای نکرده جسارت نباشد )

اما زیاد دیده ام کسانی که با چشم چپ عکس های خوبی می گیرند. اما بهتر است این کار انجام نشود اصولا یک چیز غیر معمول و ناهنجار است.

راستی نکته اینکه کسانی هم که دایم چشم چپ را می بندند و فقط از ویزور نگاه می کنند باز هم اشکال دارد.

هم برای چشم شان که باعث می شود چشم دیگر تنبل شود ( چشم چپ ) و هم اینکه اصل داستان را زیر پا می گذارند که چشم چپ برای Review منظره قبل و بعد از چکاندن شاتر است نه فقط برای بستن!

photo.jpg

آواتار قبلی بنده شاید مثال مناسبی باشد . ( خودستایی در حد اعلا !!! شرمنده )
    Amir Abdolpanah، aidin594، M. Beyrami و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir

كاربر همراه
    تشکر کرده
    752

سلام

می خواستم بپرسم ،چپ دست بودن یا راست دست بودن روی این قضیه تاثیر دارد؟

پیروز باشید
    M. Beyrami تشکر می‌کند.
    بجای .............. ........ ، عکسی کافیست.

تشکر کرده
    14101

نقل قول نوشته اصلی توسط ahmad-d نمایش پست ها
    سلام

می خواستم بپرسم ،چپ دست بودن یا راست دست بودن روی این قضیه تاثیر دارد؟

پیروز باشید
    شاید...

بنده دقیقا به این موضوع تسلط فنی ندارم که در مورد ارگونومی انسان و رفتار های چپ دستان و راست دستان نظر بدهم اما احتمالا تا حدودی تاثیر گذار است که متاسفانه همیشه به نفع راست دستان است و در حق انسان های چپ دست تبعیض نژادی صورت می گیرد.

چه دوربین های عکاسی که اصولا برای راست دست ها طراحی شده و چه اتومبیل ها و .....
    M.Rahimizadeh، ahmad-d و I.Givili تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir