صفحه 354 از 735 نخستنخست ... 254 304 344 350 351 352 353 354 355 356 357 358 364 404 454 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 3,531 تا 3,540 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر همراه AliShamshirian آواتار ها
    تشکر کرده
    493

نقل قول نوشته اصلی توسط saman.shayeste نمایش پست ها
    بله از اون نظر میدونم که باید از image size تغییر داد اما با این کار کیفیت عکس موقع چاپ بزرگ افت نمیکنه ؟
    چون عکس با فرمت cr2 که من گرفتم باز کردم پیشفرض روی 30 در 50 هست
    حالا بیام بزنم 50 در 70 کیفیت افت نمیکنه موقع چاپ ؟
    میشه از لحاظ علمی توجیحم کنید ؟
    حداکثر سایز دوربین شما 5184x3456 پیکسل است. در صورتی که دقت چاپ را 300ppi حساب کنید (که حدوداً می‌شود 118 نقطه در هر سانتیمتر، برای چاپ، کیفیت بالایی است، و برای عکس نیازی به این دقت بالا نیست) شما می‌توانید عکس را به اندازۀ 30 در 50 چاپ کنید (تقسیم طول و عرض بر 118). برای 50x70 می‌شود چیزی حدود 188ppi که برای چاپ عکسی با این سایز چندان پایین نیست. (حتی نتیجه حاصل از 150ppi هم قابل قبول است)
    Dariush Chegini و saman.shayeste تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا 4you آواتار ها
    تشکر کرده
    96

نقل قول نوشته اصلی توسط Dariush Chegini نمایش پست ها
    مشکل نویز است. با ایزو 1600 و نوردهی 30 ثانیه نویزهای بیش از حدی ایجاد می شود که مکانیزم نویزگیر دوربین شما آن را به این شکل در آورده است. عکس را با فرمت Raw بگیرید و در محیط فتوشاپ در کانال رنگ سبز نویزگیری کنید ولی انتظاری از این دوربین با ایزو 1600 و نوردهی 30 ثانیه نداشته باشید.
    با فرمت raw عکس انداختم میشه بگید تو فتوشاپ کدوم قسمت کانال رنگ سبز نویزگیری کنم ممنون میشم یا حق

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط 4you نمایش پست ها
    با فرمت raw عکس انداختم میشه بگید تو فتوشاپ کدوم قسمت کانال رنگ سبز نویزگیری کنم ممنون میشم یا حق
    در پنجره ای که Layers هست (پایین صفحه سمت چپ) کنار Layers می توانید Channels را ببینید روی آن کلیک کنید و بهد روی کانل green بروید و بعد نویزگیری کنید.
    4you تشکر می‌کند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    208

پس در کل من با دوربین 60 دی تا چه سایز عکسی رو میتونم با کیفیت بالا چاپ کنم ؟
    توی عکس سایز بالا مثل 50 در 70 بافت پوست حتما لازم هست حفظ بشه یا اون رو از بین ببرم بهتر میشه ؟
    من میخوام عکس از نزدیک خیلی با کیفیت دیده بشه

نقل قول نوشته اصلی توسط AliShamshirian نمایش پست ها
    حداکثر سایز دوربین شما 5184x3456 پیکسل است. در صورتی که دقت چاپ را 300ppi حساب کنید (که حدوداً می‌شود 118 نقطه در هر سانتیمتر، برای چاپ، کیفیت بالایی است، و برای عکس نیازی به این دقت بالا نیست) شما می‌توانید عکس را به اندازۀ 30 در 50 چاپ کنید (تقسیم طول و عرض بر 118). برای 50x70 می‌شود چیزی حدود 188ppi که برای چاپ عکسی با این سایز چندان پایین نیست. (حتی نتیجه حاصل از 150ppi هم قابل قبول است)

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

توی عکس سایز بالا مثل 50 در 70 بافت پوست حتما لازم هست حفظ بشه یا اون رو از بین ببرم بهتر میشه ؟
    سلام دوست عزیز

شما با 18 مگاپیکسل میتوانید عکس 50x70 را با کیفیت عالی و 100x70 را هم بسیار خوب چاپ کنید.
    با کمی ویرایش 10 مگاپیکسل هم برای 50x70 کاملا جوابگوست.

خوب باشید.

پی نوشت: در ضمن مثلا یک عکس در ابعادی مانند 100x70 را از فاصله خیلی نزدیک نمی ببیند.
    KHAKSAR، M.Mobin و Dariush Chegini تشکر می‌کنند.
    نوید حسینیان | پیوسته

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    4494

به پارامتر های مختلفی ربط داره. اینکه منظورتون از کیفیت خوب دقیقا چی هست. چنین مسائلی رو نمیشه با عدد و رقم بیان کرد! به علاوه به پارامتر هایی مثل رزلوشن لنزی که استفاده می کنید, میزان ایزویی که در اون عکس رو میگیرید (در صورتی که در آتلیه عکس میگیرید احتمالا پایین ترین میزان ایزو رو استفاده خواهید کرد), کیفیت پست پراسس و همینطور فاصله ای که در اون عکاسی می کنید خیلی مهمه. اگر تمام نکات فنی رو رعایت کنید, چاپ در اندازه ۵۰x۷۵ سانتیمتر کاملا امن هست (۴۰x۶۰ بسیار خوب خواهد بود. حتی با رزلوشن ۱۶ مگاپیکسل هم چاپ در این سایز خیلی خوب میشه اگر که تمام مراحل ثبت عکس و ویرایش عکس و آماده سازی برای چاپ عکس رو درست انجام داده باشید.) در ضمن فکر می کنم حفظ بافت پوست (و البته نه ترمیم ایرادات پوست) برای پرتره واقعی (real) خیلی مهم باشه خصوصا در چاپ بزرگ.
    saman.shayeste تشکر می‌کند.
    ج.ابراهیمی
    instagram

كاربر ويژه Nima Sadigh آواتار ها
    تشکر کرده
    6705

نقل قول نوشته اصلی توسط Dariush Chegini نمایش پست ها
    سلام
    استفاده از دیافراگم یا دیاف به جای اپرچر نادرست است ولی استفاده از f یا f-number به جای اپرچر کاملاً درست است. بالا بردن f-number دقیقن به معنای بستن اپرچر (یا روزنه) است.
    در خصوص سرعت شاتر، معمولن رایج است که سرعت شاتر نبایستی از یک تقسیم بر فاصله کانونی کمتر باشد مثلاً اگر از لنزی فاصله کانونی 100 م م استفاده می کنیم سرعت شاتر نبایستی از 1:100 ثانیه کمتر باشد (البته در خصوص کسانی مثل من که دستانشان لرزش زیادی دارد 1:150 تا 1:200 ثانیه بهتر است) اگر لنز مکانیزم لرزش گیر داشته باشد به نظر من حداکثر می توان تا دو استاپ سرعت شاتر را کاهش داد (هر چند سازندگان لنز لرزش گیری 3 یا 4 استاپ را اعلام می کنند ولی به نظرم بیش از دو استاپ را نمی توان مطمئن بود). ضمناً هر چه فاصله از سوژه بیشتر باشد اثر لرزش دست بیشتر نمایان خواهد بود.
    به نظرم افزایش ایزو به قدرت نویزگیری دوربین خیلی مرتبط نیست بلکه به تولید نویز کمتر در سنسور مرتبط است. اگر مقدار زیادی نویز تولید شود و دوربین تصویر را نویزگیری کند، نتیجه لاجرم تصویری سافت خواهد بود ضمناً خود عکاس می تواند توسط نرم افزارهائی مانند فتوشاپ خیلی بهتر از دوربین عکس خام را نویزگیری کند.
    ارادتمند
    سلام
    ببخشید با تاخیر پست می زنم. آیا به کار بردن "بستن دیافراگم" اشتباه هست؟ یا به عبارتی "بستن پره ها" نیز اشتباه است؟چرا؟
    "تو قسمتی از جهان نیستی، تو خود جهان هستی"

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط nima13195 نمایش پست ها
    سلام
    ببخشید با تاخیر پست می زنم. آیا به کار بردن "بستن دیافراگم" اشتباه هست؟ یا به عبارتی "بستن پره ها" نیز اشتباه است؟چرا؟
    سلام
    به نظرم جدا از درستی یا نادرستی فنی این امر، بایستی توجه کرد که ما (ایرانی ها) تولید کننده دانش فنی عکاسی نیستیم و قاعدتاً نبایستی از روی سلیقه روی مفاهیم این دانش دخل و تصرف کنیم. من تا کنون در متون انگلیسی ندیده ام که از تغییر دیافراگم سخن بگویند و همواره از اپرچر یا f-number صحبت می شود. از آنجا که دیافراگم و اپرچر هر دو واژه انگلیسی هستند از نظر بومی سازی هم دیافراگم ارجحیتی بر اپرچر ندارد ولی رایج شدن این اشتباه (وحتی استفاده از اصطلاح دیاف به عنوان مخفف دیافراگم) باعث شده که بسیاری اصلاً با واژه درست یعنی اپرچر بیگانه باشند.
    از طرفی به نظرم پره های مکانیزم دیافراگم، روزنه را تشکیل می دهد و تغییر موقعیت (و نه باز و بسته شدن) پره ها باعث بسته یا باز شدن اپرچر (روزنه) می شود.
    ارادتمند
    Nima Sadigh تشکر می‌کند.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    250

bracketing چیه و کاربرد اصلیش چیه ؟
    ممنون میشم توضیح بدید

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    250

bracketing چیه و کاربرد اصلیش چیه ؟
    ممنون میشم توضیح بدید