صفحه 683 از 735 نخستنخست ... 183 583 633 673 679 680 681 682 683 684 685 686 687 693 733 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 6,821 تا 6,830 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر همراه rasoul2014 آواتار ها
    تشکر کرده
    436

نقل قول نوشته اصلی توسط Aier نمایش پست ها
    خوب مسئله دقیقا همینجاست
    چجوری اول یا آخر شاتی که اکسپوژرش 20 ثانیس فلاش بزنم!
    اگه یک بار با دوربین خودتون تست کنید سوالتون خود به خود حل میشه. دوربینو بگذارید روی منوال یا اولویت شاتر، زمان رو روی 20 ثانیه بگذارید و فلاش رو هم با دکمه فلاش بالا بیارید. فوکوس کنید (فوکوس تو تاریکی هم خودش تکنیک داره) و شات بزنید. اونوقت خودتون متوجه میشید.
    Aier تشکر می‌کند.
    "برای لایک گرفتن اینستاگرام هست. لطفا عکس های بنده را به چالش بکشید."
    برای شرکت در کلاس ها و تورهای نجومی در استان تهران با بنده تماس بگیرید.

كاربر همراه mostafa_1366 آواتار ها
    تشکر کرده
    2646

خوب مسئله دقیقا همینجاست
    چجوری اول یا آخر شاتی که اکسپوژرش 20 ثانیس فلاش بزنم!
    برادر اون 1/200 ثانیه حداکثر سرعت شاتر هنگام استفاده از فلاش هست حداقل شاتر هر مقداری پایین تر از 1/200 میتونه باشه. یه مسئله دیگه که هست باید دوربین رو تنظیم کنید که فلاش رو با ابتدای باز شدن شاتر سینک کنه یا انتها. که به اصطلاح front curtain flash و rear curtain flash گفته میشه.
    این نوع عکسها رو باید در محیط تاریک بگیرین تا بتونید سرعت شاتر رو تا اندازه دلخواه پایین بیارین.
    فرض کنیم شاتر رو روی rear curtain تنظیم کردیم در این حالت سوژه باید به محض باز شدن شاتر با چراغ قوه یا هر منبع نوری اون خطوطی رو که می بینید روی هوا رسم کنه در این حالت فقط نوری که از اون منبع ساتع میشه روی سنسور ثبت میشه و از خود سوژه به دلیل نور کم و متحرک بودن چیزی ثبت نمیشه اما در لحظه آخر قبل از بسته شدن شاتر فلاش عمل میکنه و خود سوژه هم به صورت کامل و فریز شده روی سنسور ثبت میشه. اگه روی حالت front بزارین ابتدا سوژه اصلی ثبت میشه و در باقی مدت باز بودن شاتر باقی نورها. به همین راحتی
    M.Nouri و Aier تشکر می‌کنند.
    nikon D5200+18-55+50/1.8 G+ 18-105

كاربر همراه Aier آواتار ها
    تشکر کرده
    248

نقل قول نوشته اصلی توسط rasoul2014 نمایش پست ها
    اگه یک بار با دوربین خودتون تست کنید سوالتون خود به خود حل میشه. دوربینو بگذارید روی منوال یا اولویت شاتر، زمان رو روی 20 ثانیه بگذارید و فلاش رو هم با دکمه فلاش بالا بیارید. فوکوس کنید (فوکوس تو تاریکی هم خودش تکنیک داره) و شات بزنید. اونوقت خودتون متوجه میشید.
    سلام
    اشتباه شده بود متوجه شدم، یه لحظه فکر کردم نمیتونم شاتر رو از 200 ، کمتر کنم، اما الان فهمیدم که بیشتر نمیتونم بکنم

نقل قول نوشته اصلی توسط mostafa_1366 نمایش پست ها
    برادر اون 1/200 ثانیه حداکثر سرعت شاتر هنگام استفاده از فلاش هست حداقل شاتر هر مقداری پایین تر از 1/200 میتونه باشه. یه مسئله دیگه که هست باید دوربین رو تنظیم کنید که فلاش رو با ابتدای باز شدن شاتر سینک کنه یا انتها. که به اصطلاح front curtain flash و rear curtain flash گفته میشه.
    این نوع عکسها رو باید در محیط تاریک بگیرین تا بتونید سرعت شاتر رو تا اندازه دلخواه پایین بیارین.
    فرض کنیم شاتر رو روی rear curtain تنظیم کردیم در این حالت سوژه باید به محض باز شدن شاتر با چراغ قوه یا هر منبع نوری اون خطوطی رو که می بینید روی هوا رسم کنه در این حالت فقط نوری که از اون منبع ساتع میشه روی سنسور ثبت میشه و از خود سوژه به دلیل نور کم و متحرک بودن چیزی ثبت نمیشه اما در لحظه آخر قبل از بسته شدن شاتر فلاش عمل میکنه و خود سوژه هم به صورت کامل و فریز شده روی سنسور ثبت میشه. اگه روی حالت front بزارین ابتدا سوژه اصلی ثبت میشه و در باقی مدت باز بودن شاتر باقی نورها. به همین راحتی
    با تشکر از این دوست عزیزمون بنده اطلاعی از تفاوت rear و front نداشتم که الان یاد گرفتم
    mostafa_1366 تشکر می‌کند.

كاربر فعال خزان آواتار ها
    تشکر کرده
    3572

سلام
    اشتباه شده بود متوجه شدم، یه لحظه فکر کردم نمیتونم شاتر رو از 200 ، کمتر کنم، اما الان فهمیدم که بیشتر نمیتونم بکنم

با تشکر از این دوست عزیزمون بنده اطلاعی از تفاوت rear و front نداشتم که الان یاد گرفتم
    دفترچه راهنمای دوربینتون رو به زبان فارسی تهیه کنید اگه مدل خودتون نبود یک مدل پایین تر هم خوبه تمام این موارد داخلش توضیح داده شده با ذکر مثال و عکس
    Amin.Zallaghi و Aier تشکر می‌کنند.
    نیما هستم گاه آنكه ما را به حقيقت مي رساند خود از آن عاري است .زيرا تنها حقيقت است كه رهايي مي بخشد.( مارگوت بیکل - احمد شاملو )

كاربر آشنا Hamed Dehghani آواتار ها
    تشکر کرده
    116

سلام

امیدوارم خوب باشید

من در مورد نورسنجی به این منطق رسیدم که با جبران نوردهی ۱-۲ استاپ کمتر بگیرم یعنی EV -1 تا نور عکس رو با فایل RAW نرم افزاری به دلخواه درستش کنم

چون تجربه کردم اگر عکس Overexposure باشه وقتی با برنامه Camera RAW نقاط روشن Highlights رو کم می کنی نتیجه خوب در نمیاد تا وقتی که عکس رو Underexposure بگیری و نقاط تاریک Shadow رو کم کنی

۱- آیا عکسی که برای رسیدن به نور مناسب نرم افزاری ویرایش شود ارزش هنریش رو از دست نمیده ؟

۲- آیا قبول دارید عکس رو تاریک بگیریم و با برنامه Camera RAW نورش رو درست کنیم بهتر از عکسی که نوردهی EV 0 یا عکس خیلی روشن باشه در میاد؟

كاربر بسیار فعال Amin.Zallaghi آواتار ها
    تشکر کرده
    3931

نقل قول نوشته اصلی توسط Hamed Dehghani نمایش پست ها
    سلام

امیدوارم خوب باشید

من در مورد نورسنجی به این منطق رسیدم که با جبران نوردهی ۱-۲ استاپ کمتر بگیرم یعنی EV -1 تا نور عکس رو با فایل RAW نرم افزاری به دلخواه درستش کنم

چون تجربه کردم اگر عکس Overexposure باشه وقتی با برنامه Camera RAW نقاط روشن Highlights رو کم می کنی نتیجه خوب در نمیاد تا وقتی که عکس رو Underexposure بگیری و نقاط تاریک Shadow رو کم کنی

۱- آیا عکسی که برای رسیدن به نور مناسب نرم افزاری ویرایش شود ارزش هنریش رو از دست نمیده ؟

۲- آیا قبول دارید عکس رو تاریک بگیریم و با برنامه Camera RAW نورش رو درست کنیم بهتر از عکسی که نوردهی EV 0 یا عکس خیلی روشن باشه در میاد؟
    به منطق درستی رسیده اید، ریکاوری سایه ها با تحمل مقداری نویز ( کم و زیاد بودن آن بستگی کامل به نوع بادی مورد استفاده دارد ) براحتی شدنی است اما هایلایت ها در مقابل از دست دادن جزییات بشدت آسیب پذیر هستند. هایلایت های سوخته تقریبا هیچ دیتایلی برای بازیافت ندارد.
    1. خیر، دلیلی برای از دست دادن ارزش هنری یک عکس با ریکاوری سایه ها وجود ندارد.
    2. البته اگر از مد نورسنجی درستی استفاده کنید و بر نقطه درستی نیز نورسنجی کنید نیازی به نوردهی کمتر نیست و همان نوردهی خنثی کار رو راه میندازه. حقیقت امر اینه که من نیز گاهاً از نوردهی منفی استفاده میکنم. بهرحال ریکاوری سایه ها به از دست دادن جزییات هایلات ها می ارزد !
    Hamed Dehghani تشکر می‌کند.
    جغرافیای زندگی، دو چیز را تعیین می کند: یکی دین، دیگری سبک عکاسی!
    اینستاگرام

كاربر همراه Farshid.Y آواتار ها
    تشکر کرده
    499

نقل قول نوشته اصلی توسط Hamed Dehghani نمایش پست ها
    سلام

امیدوارم خوب باشید

بله گاها جواب میده ولی خوب نویز رو به همراه داره که باید نویزگیری کنید که باز ممکنه تصویر اندکی سافت بشه . به نظر وقتی که نور یکدست هست که هیچ با نورسنجی درست عکس بگیرید هیچ مشکلی پیش نمیاد . ولی اگر احساس میکنید ممکنه با نورسنجی خنثی نقاط اور یا اندر داشته باشید اگر چندشات با نورسنجی مختلف بگیرید خروجی بهتری رو خواهید داشت (هرچند در صورت نبود وقت گرفتن عکس با یک یا دو استاپ پایین تر بهتر هست چون حداقل نقاط اندر قابل بازیابی هستند)
    Hamed Dehghani تشکر می‌کند.

كاربر همراه Alias_239 آواتار ها
    تشکر کرده
    1864

مبحث pixel binning برای بنده مقداری سوال برانگیز شده.در جاهایی خواندم که یکی از برتری های اصلی این کار پایین اوردن مقدار نویز است.در این جا هم فردی در باره انجام این کار در عکاسی ستارگان صحبت کرده است.
    To bin or not to bin... - Sara Wager Astrophotography
    کسی از دوستان این کار را برای کاهش نویز امتحان کرده؟
    چطور می توان با انجام pixel binning فایل خام هم به دست اورد؟
    کاهش رزولوشن در دوربین با همین شیوه انجام می شود؟

كاربر فعال mohammad.baruji آواتار ها
    تشکر کرده
    2206

درود

دوستان اخیرا به مشکلی برخوردم که خیلی عجیب بوده و اصلا قابل درک نبود این موضوع برام
    دوتا بادی هم مدل رو برای تست کنار هم گذاشتیم و در لایو ویو اقدام به عکاسی کردیم
    بعد از 3 برابر بزرگنمایی دیجیتال در لایو ویو یکی از بادی ها بشدت در لایو ویو کند میشد و بادی دیگر به هیچ عنوان تغییری در سرعت لایو ویو نداشته
    تنها وجه متفاوت این آزمایش فریمور بادی ها بوده که بادی با سرعت کند از فریمور ورژرن بالاتری استفاده میکرده و بادی که سرعتش مناسب بود از فریمور ورژرن قدیمی استفاده میکرد
    لنز ها یکی بودن و بعد از اون تست، بدون مموری هم تست انجام دادم
    این موضوع ربطی به فریمور دوربین میتونه داشته باشه؟
    راهی برای دانگرید کردن فریمور دوربین وچود داره؟

پیشاپیش ممنونم
    M.Nouri تشکر می‌کند.
    Canon 6D + 19-35 + 50 F/1.8 + 150 F/2.8 macro
    Instagram

كاربر همراه mehran2190 آواتار ها
    تشکر کرده
    834

سلام
    اساتید بین F1.4 و F1.8 عملا چقدر تفاوت در خروجی هست؟