صفحه 701 از 735 نخستنخست ... 201 601 651 691 697 698 699 700 701 702 703 704 705 711 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 7,001 تا 7,010 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر ويژه kiavash آواتار ها
    تشکر کرده
    8926

درجمله اخرتون منظورازعدسی همان عدسی درلنز ومحل متمرکز شدن نوقبل ازرسیدن به سنسورهست .درمورد شارپ بودن تصویر ویا درواقع طبق تصویرشما(فوکس درست روی سنسور) بعدازاینکه تصویرروی سنسور ثبت شد عوامل دیگری بر شارپ شدن کم یا زیاد تصویرموثرهستند مثل ایرادات نوری عدسی ها درلنز ویا تعدادانها وپردازش تصویردردوربین و...
    ahmad_sh تشکر می‌کند.

كاربر همراه ahmad_sh آواتار ها
    تشکر کرده
    814

نقل قول نوشته اصلی توسط kiavash نمایش پست ها
    درجمله اخرتون منظورازعدسی همان عدسی درلنز ومحل متمرکز شدن نوقبل ازرسیدن به سنسورهست .درمورد شارپ بودن تصویر ویا درواقع طبق تصویرشما(فوکس درست روی سنسور) بعدازاینکه تصویرروی سنسور ثبت شد عوامل دیگری بر شارپ شدن کم یا زیاد تصویرموثرهستند مثل ایرادات نوری عدسی ها درلنز ویا تعدادانها وپردازش تصویردردوربین و...

خیلی ممنونم از توضیحتون البته من جوابم رو نگرفتم
    طبق گفته شما محل متمرکز شدن پرتوهای نور قبل از سنسور هستش و روی خود سنسور نیست پس چرا روی عکس دوم نقطه کانونی دقیقا روی سنسور قرار گرفته ؟ وجود یک نقطه متمرکز روی سنسور که معنی نمیده ! تصویر که نمیتونه یک نقطه باشه من هرجا مطلبی در مورد فوکوس میخونم تقریبا همشون نقطه فوکوس رو دقیقا روی focal plane در نظر میگیرن
    یه سوال دیگه : در عکس اول بعد از نقطه کانونی لنز دوتا عدسی قرار گرفته وظیفه اونا دقیقا چیه ؟ از نظر فیزیک میخوام بدونم
    خیلی متشکرم
    BRAD تشکر می‌کند.

كاربر بسیار فعال farshad.s آواتار ها
    تشکر کرده
    9086

نقل قول نوشته اصلی توسط ahmad_sh نمایش پست ها
    طبق گفته شما محل متمرکز شدن پرتوهای نور قبل از سنسور هستش و روی خود سنسور نیست پس چرا روی عکس دوم نقطه کانونی دقیقا روی سنسور قرار گرفته ؟ وجود یک نقطه متمرکز روی سنسور که معنی نمیده ! تصویر که نمیتونه یک نقطه باشه من هرجا مطلبی در مورد فوکوس میخونم تقریبا همشون نقطه فوکوس رو دقیقا روی focal plane در نظر میگیرن
    یه سوال دیگه : در عکس اول بعد از نقطه کانونی لنز دوتا عدسی قرار گرفته وظیفه اونا دقیقا چیه ؟ از نظر فیزیک میخوام بدونم
    خیلی متشکرم
    درود بر شما

من به تفسیر این شکل ها کاری ندارم ولی به طور کلی زمانی روی سنسور تصویر شارپ داریم که پرتوهای نوری در اون نقطه به یکدیگر برسن. دقیقا مثل استفاده از ذره بین برای اتش درست کردن.ولی نکته ای که وجود داره و ممکنه باعث اشتباه بشه این هستش که پرتوهای نوری گسیل شده از هر نقطه باید در یک نقطه متناظر بر روی سنسور به یکدیگر برسن.یعنی اگر شما در یک شکل ترسیم شده دیدید که همه پرتوهای نوری در یک نقطه به هم رسیدن در واقع دارید فقط پرتوهای گسیل شده از یک نقطه سوژه رو میبینید و برای هر نقطه ای از سوژه یه دسته پرتو به همون شکل گسیل میشه و در جای دیگری از سنسور به هم میرسن.
    ahmad_sh تشکر می‌کند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    243

خیلی متشکرم
    دوست عزیز محل فوکوس شارپ دقیقا روی سنسور است ولی به معنی جمع شدن تمام نور در یک نقطه نیست!
    نوری که از بالاترین نقطه میاید در پایینترین پیکسل سنسور جمع میشود و نور پاییت ترین نقطه در بالاترین نقطه سنسور و به همین صورت نقاط دیگر در بین این دو! و به همین صورت تصویر کامل روی سنسور ایجاد میشود
    kiavash و ahmad_sh تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    814

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad.s نمایش پست ها
    درود بر شما

من به تفسیر این شکل ها کاری ندارم ولی به طور کلی زمانی روی سنسور تصویر شارپ داریم که پرتوهای نوری در اون نقطه به یکدیگر برسن. دقیقا مثل استفاده از ذره بین برای اتش درست کردن.ولی نکته ای که وجود داره و ممکنه باعث اشتباه بشه این هستش که پرتوهای نوری گسیل شده از هر نقطه باید در یک نقطه متناظر بر روی سنسور به یکدیگر برسن.یعنی اگر شما در یک شکل ترسیم شده دیدید که همه پرتوهای نوری در یک نقطه به هم رسیدن در واقع دارید فقط پرتوهای گسیل شده از یک نقطه سوژه رو میبینید و برای هر نقطه ای از سوژه یه دسته پرتو به همون شکل گسیل میشه و در جای دیگری از سنسور به هم میرسن.
    نقل قول نوشته اصلی توسط enybody نمایش پست ها
    دوست عزیز محل فوکوس شارپ دقیقا روی سنسور است ولی به معنی جمع شدن تمام نور در یک نقطه نیست!
    نوری که از بالاترین نقطه میاید در پایینترین پیکسل سنسور جمع میشود و نور پاییت ترین نقطه در بالاترین نقطه سنسور و به همین صورت نقاط دیگر در بین این دو! و به همین صورت تصویر کامل روی سنسور ایجاد میشود
    خیلی متشکرم از هر دو بزرگوار کاملا متوجه شدم
    farshad.s تشکر می‌کند.

كاربر همراه BRAD آواتار ها
    تشکر کرده
    645

خیلی متشکرم
    دوست عزیز خیلی سوالای جالب و خوبی پرسیدید که منم به خودشون مشغول کرد
    درباره عکس اول من هیچ اطلاعی دارم و خیلی برام جالبه که داره فاصله کانونی رو جلوتر از لنز نشون میده.. همیشه تصور من چیزی شبیه عکس دوم بود
    بنظرم عکس دوم شماتیکه و فیزیک اپتیک رو درست نمایش نداده
    درباره اون سوالتون که گفتید همه نورهای رسیده به دوربین در یکجا متمرکز میشن من این عکس رو پیدا کردم: http://s.hswstatic.com/gif/camera-diagram2.gif

خیلی وقت پیشا که توی خیابون انقلاب چرخ میزدم یه کتاب درباره اپتیک لنزها و اطلاعات فیزیکشون پیدا کردم.. البته این کتابو تهیه نکردم ولی فکر کنم جواب سوالاتون رو بتونید توش پیدا کنید: عدسی در عکاسی و فیلمبرداری : انتشارات سروش
    ahmad_sh تشکر می‌کند.
    ال سی دی دوربین با کیفیت‌ترین ال سی دی دنیاست!

تشکر کرده
    814

نقل قول نوشته اصلی توسط BRAD نمایش پست ها
    دوست عزیز خیلی سوالای جالب و خوبی پرسیدید که منم به خودشون مشغول کرد
    درباره عکس اول من هیچ اطلاعی دارم و خیلی برام جالبه که داره فاصله کانونی رو جلوتر از لنز نشون میده.. همیشه تصور من چیزی شبیه عکس دوم بود
    بنظرم عکس دوم شماتیکه و فیزیک اپتیک رو درست نمایش نداده
    درباره اون سوالتون که گفتید همه نورهای رسیده به دوربین در یکجا متمرکز میشن من این عکس رو پیدا کردم: http://s.hswstatic.com/gif/camera-diagram2.gif

خیلی وقت پیشا که توی خیابون انقلاب چرخ میزدم یه کتاب درباره اپتیک لنزها و اطلاعات فیزیکشون پیدا کردم.. البته این کتابو تهیه نکردم ولی فکر کنم جواب سوالاتون رو بتونید توش پیدا کنید: عدسی در عکاسی و فیلمبرداری : انتشارات سروش
    خیلی عکس خوبی بود بی نهایت ممنونم . دوستان هم لطف کردن و توضیح قانع کننده ای ارائه دادن
    در مورد فاصله کانونی خیلی جالبه که دو تا تعریف متفاوت وجود داره ! ظاهرا تعریفش در فیزیک اپتیک و عکاسی متفاوته ! در فیزیک به فاصله مرکز عدسی تا نقطه همگرایی لنز فاصله کانونی میگن ! حالا ممکنه فاصله کانونی مثبت باشه یعنی در پشت عدسی باشه مثل عدسی محدب یا منفی باشه و بصورت مجازی جلوی لنز قرار بگیره مثل عدسی مقعر ! این تعریف ثابت و مشخصه !
    converge.gifdiverge.gif

اما در عکاسی دو تا تعریف داریم !
    ویکیپدیای فارسی میگه :

فاصله کانونی، به فاصلهٔ مرکز اپتیکی لنز و مرکز کانونی آن گفته می‌شود. این فاصله معمولاً برابر با فاصله مرکز اپتیکی و سنسور است و تغییر فاصله کانونی باعث افزایش و یا کاهش بزرگنمایی می‌شود.
    مرکز اپتیکی هم که مشخصه :

optical-center.jpeg

در یک سایت خارجی فاصله کانونی اینطور تعریف شده :

It is often misunderstood that the focal length is measured from the front or rear of the lens when, in reality, it’s the distance between the point of convergence in your lens to the sensor or film in your camera.
    pg2.jpg
    حالا کدومش درسته ؟
    BRAD تشکر می‌کند.

Rax
    Rax آنلاین نیست
    كاربر همراه Rax آواتار ها
    تشکر کرده
    30

خیلی متشکرم
    شما یه ستاره رو تو بی نهایت در نظر بگیرید روی یه لنز واید! تگ تگ نقاط عدسی جلویی لنز نور ستاره بهشون برخورد میکنه ولی در نهایت بصورت یک نقطه روی سنسور در میاد! ذات تصویر بی نهایت همین رو طلب میکنه! حالا این میشه شارپنس در بی نهایت! شما بعدش درگیر این شدید که چرا یه سری از لنزها روی فواصل کوتاهتر روی کادر کلی تصویر بین عدسی انتهایی و سنسور یه قیچی خورده! اینم توضیحش سخت همون لنز که داشت تو بینهایت فوکوس میداد اگر از بدنه دور کنید شروع میکنه فوکوس رو جلو اوردن! این شیوه فوکوس اکثر لنزهای غیر IF ائه! و اگر به بدنه نزدیک کنید بی نهایت رو رد خواهید کرد! اگر تا اینجاشو متوجه شدید من باقی مطالب مربوط به المنتهای عقبی و محل تجمع نور داخلی و اینارو هم بگم (گرچه اون قسمت نیاز به این دایره متوجه اصل علمی مفاهیمی مثله F و دایره تصویر باشید)
    ahmad_sh تشکر می‌کند.

Rax
    Rax آنلاین نیست
    كاربر همراه Rax آواتار ها
    تشکر کرده
    30

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad.s نمایش پست ها
    خیر هیت سینک نیست.همونطور که اقای توسلی اشاره کردن برای ارتباط الکترونیکی هستش ولی مسئله اینجاست که به بدنه هیچ اتصال الکترونیکی نداشت ( روی پلاستیک پیچ شده بود ) و سر جاروبک ها روی رینگ فوکوس لنز بود که هرکدام روی یک ریل مسی قرار داشت.

این قطعه مربوط به لنز تامرون ۱۵۰-۶۰۰ است که در اتوفوکوس مشکل داشت و بنا به اظهار شرکت سازنده و نمایندگی اشکال نرم افزاری بود ولی از انجایی که کمی دست به آچار هستم و با مطالعه رفتار لنز مشاهده کردم در بعضی فواصل درست کار میکند و بعد از باز کردن لنز و بررسی به این نتیجه رسیدم که در نقاط جابجایی جاروبک ها از روی ریل های مسی مشکل فریز اتوفوکوس اتفاق میافتد و با باز کردن قطعه ظاهرا مشکل حل شده است.

سوال بنده این هستش که این قطعه چه کاری انجام میداده که من و لنز هنوز متوجه عدم حضورش نشدیم؟
    کلا این مدل جارو ها فقط 2جا استفاده دارند! یکی برای ایندکس کردن فاصله فوکوس و یکی برای ایندکس کردن فوکال لنز! اون رشته های مسی به شیوه کد گذاری خطی (مثه کامپیوتر نواری عهد فتلی شاه) فاصله و با فوکال ایندکس شده رو به بدنه منتقل میکنن! فکر نمیکنم بودن و نبودنش مشکل عظیمی ایجاد کنه ولی اینطوری هم نیست که وجودشون به هیج دردی نخوره!
    farshad.s تشکر می‌کند.

كاربر همراه BRAD آواتار ها
    تشکر کرده
    645

خیلی عکس خوبی بود بی نهایت ممنونم . دوستان هم لطف کردن و توضیح قانع کننده ای ارائه دادن
    در مورد فاصله کانونی خیلی جالبه که دو تا تعریف متفاوت وجود داره ! ظاهرا تعریفش در فیزیک اپتیک و عکاسی متفاوته ! در فیزیک به فاصله مرکز عدسی تا نقطه همگرایی لنز فاصله کانونی میگن ! حالا ممکنه فاصله کانونی مثبت باشه یعنی در پشت عدسی باشه مثل عدسی محدب یا منفی باشه و بصورت مجازی جلوی لنز قرار بگیره مثل عدسی مقعر ! این تعریف ثابت و مشخصه !
    converge.gifdiverge.gif

اما در عکاسی دو تا تعریف داریم !
    ویکیپدیای فارسی میگه :

مرکز اپتیکی هم که مشخصه :

optical-center.jpeg

در یک سایت خارجی فاصله کانونی اینطور تعریف شده :

pg2.jpg
    حالا کدومش درسته ؟
    تعریفی که تو ویکیپدیا خوندید چیزیه که من همیشه فکر میکردم، و درسته.
    ولی بعید میدونم تعریف فاصله کانونی در عکاسی و فیزیک فرق داشته باشن، بنظرم نکته ای باید توی تعریف انگلیسی ای که آوردید باشه که من متوجهش نشدم.
    بهرحال من همچنان درحال مطالعه کردنم و امیدوارم بتونم چیزی درباره ش پیدا کنم!
    ahmad_sh تشکر می‌کند.
    ال سی دی دوربین با کیفیت‌ترین ال سی دی دنیاست!