صفحه 7 از 28 نخستنخست ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 17 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 61 تا 70 , از مجموع 278
Like Tree214تشکر

موضوع: مقايسه ديجيتال با نگاتيو

كاربر بسیار فعال Pooriya_Online آواتار ها
    تشکر کرده
    183

يک چيزي همين الان به ذهنم رسيد (به علت يه گفتگو) که هنوز خيلي از مردم ما نميدونن عکس و عکاسي چيه پس بهتر نيست اول فرهنگ عکس و عکاسي رو به جامعه به فهمونيم بعد در مورد نگاتيو يا ديجيتال صحبت کنيم؟ چون هنوز خيلي ها فرق بين دوربين آنالوگ و ديجيتال رو نميدونن... حالا اين رو چرا مطرح کردم...

همين دیشب مهمان داشتيم صحبت از عکاسي شد و گفتن دوربينتو وردار بيار مام 300وي رو اورديم و نشون داديم و يارو محافظ لنز رو که برداشت خواست باهاش عکس بندازه و تو چشمي رو نگاه نگرد و ال-سي-دي رو نگاه کرد با اطمينان و حالت حرفه اي بودن گفت به اينکه خرابه گفتم چرا؟ گفت اين توش نشون نميده (منظور از توش همون ال-سي-ديش بود که هنوز نميدونه اسم اون ال-سي-دي هستش) گفتم براي چي بايد نشون بده؟ گفت همه دوربينها نشون ميده گفتم درسته شما درست ميگي و دوربين رو ازش گرفتم و گفت اون نيکون 3700 خودم (البته مدلش رو هم بلد نبود و گفت اون دوربين 3مگاپيکسل خودم) از اين خيلي سرتره منم باهاش جر و بحث نکردم و گفتم بله حتما همين طوره...
    آخرشم که داشت خدافظي ميکرد گفتش اگه دنبال عکاسي يه سوني 10مگاپيکسلي بخر گفتم چه مدليش؟ گفت 10 مگاپيکسلي ديگه با خودم يه نيش خند زدم و گفتم باشه حتما همونو ميخرم...
    حالا اين شخص کي هست يه فرد الاف که از صبح تا شب تو اينترنت و اين سايت و اون سايت ميره و مدلها رو فقط ميبينه (نه به صورت حرفه اي بلکه هرچي بالاتر (هم قيمت هم مارک هم...) رو ميگه بهترينه) حالا من با اين آدم بحث کنم که خيلي دوربينهاي کنون و نيکون از اون بهترن و... اون چه ميفهمه هنوز نگاتيو رو نميشناسه واسش ديجيتال رو بيان کنيم؟ خوب بدبخت گيج ميشه ديگه...
    به نظر من همه عکاسان بايد اين فرهنگ عکاسي رو تو جامعه ما جا بندازن بعد به پردازيم به ديجيتال و نگاتيو....

آره آرش جان درسته الا با اینکه این همه خرج دوربینها و تجهیزاتش میکنه ولی اگه زن داشت حتما به ندازه این دوربینها بچه داشت و خرج بالاتر میگرفت نه؟ (:

جناب روشنایی گفتم که این دوربینها رو باهم نخریده...

راست این دوستمون دوربینهای خوبی خریده یا نه؟ هم آنالوگها هم دیجیتالهاش...

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

- اين پوريا خان تخصص عجيبي داره در ميكس كردن موضوعات. چرا؟ شروع ميكنه از يه موضوع و بعد در نهايت يه نتيجه گيري ميكنه در باره موضوع ديگر. پوريا عزيز شما ميگي كه بايد فرهنگ عكاسي رو در جامعه بالا برد و نه اينكه بيايم ديجيتال و فيلم كنيم. خب اين درست (‌هر چند همين دو تا هم دو موضوع مختلف هستند و الزاما حرف فوق درست نيست) اما اين چه ربطي داره به دانش تكنولوژيك افراد از دوربينها. مگه لازمه كه همه افراد متخصص دوربين باشند؟ اينكه اون آقا نميتونه فرق بين ديجيتال و آنالوگ رو بفهمه و يه حرفي زده كه شما رو ناراحت كرده(‌كه نبايد ناراحت ميشديد) چه ربطي داره به فرهنگ عكاسي؟ اصلا اين موضوع در تمام موارد ديگر ما ايرانيها ساري و جاري است. بدون كوچكترين مطالعه و دانش بزرگترين ادعا ها را داريم. اصلا نبايد ناراحت بشي از اين حرفها. ممكنه فردا يكي بهت بگه دوربين كريتيوش از دوربين كانن تو بهتره. پس بايد جمله فوق رو تصحيح كنيم كه: بايستي فرهنگ جامعه بالا بره ( نه فرهنگ عكاسي)
    - در اين مورد كه بجاي بحث آنالوگ و ديجيتال بيايم فرهنگ عكاسي رو بالا ببريم: ميشه يه تعريف از فرهنگ عكاسي بكني؟ يعني چي؟ يعني آداب وررسوم عكاسي در بين عكاسان؟ يعني آداب و رسوم عكاسي در بين عامه؟ يعني احترام گذاشتن عامه به افراد حرفه اي؟ يعني چي؟
    اصلا لازم نيست فردي كه يه دوربين كامپكت خريده تا عكسهاي خانوادگي بگيره بياد توي زمينه عكاسي متخصص بشه يا بياد متخصص تجهيزات بشه. همون كار خودشو درست انجام بده و عكسهاي مورد نيازش رو بگيره كافيست. اصلا هدف از اين همه دوربينهاي پوينت و شوت هم همين است.
    اما بحث ديجيتال و فيلم. آيا اين بحث بيهوده بوده؟ من كه به نوبه خودم مطالب زيادي از همين بحث ياد گرفتم. اين بحثها لازم نيست كه آخر منجر به يه حكم قطعي بشه همين كه از اين بحثها محدوديتها و مزاياي ديجيتال و فيلم رو ميفهميم خودش كلي مطلب است

-- ميان روشنايي و روشن فرق است از زمين تا ....
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

همه حرفا رو که جناب روشن گفت... فقط اینکه دوستتون دوربین های خوبی خریده یا نه...
    اصولا همه دوربین هایی که تولید میشن خوب هستن! ولی هر کدوم خوبی ها و بدی خاص خودشون رو دارن... که گاهی میشه این ها رو با هم بالانس کرد...
    مثلا کسی که 14n kodak داره ممکنه یه D2h بخره برای کارای سریع و خبری .... کداک هم برای کارای خونسرد! و کیفیت بالا!
    یا یکی دیگه Canon 1Ds داشته باشه... یه 10d هم برای بک آپ یا دوربین دیگه ... برای سرعت عکاسی یا هرچی...
    ولی من به هیچ وجه S3 pro و دی 70 رو نمیتونم با هم جور کنم....(البته باید نوع عکاسی دوستتون مشخص باشه... یعنی شاید خودش دلیل خاصی داشته باشه.... ما از این دور نه عکسی دیدیم نه خودشو چه قضاوتی؟ )
    و از اون بدتر! هیچ درکی از دوربین المپوس نمیتونم داشته باشم!
    S3 فوجی رو اصولا دوربین جالبی نمیدونم... شاید هم خوب باشه ولی برای نوعی عکاسی خاص ... یا دقیق تر بگم .. به عنوان یه ابزار! مثلا اگه من یه جین دوربین داشتم اینم میخریدم! یا اینکه سبک عکاسیم جوری بود که میشد ازش استفاده کنم... عکسهایی دیدم از این دوربین خدا! ولی در ساعت های خاص از روز... و شرایط خاص ... وگرنه دوربینی با فایلهای بیش از 20 مگ و سرعت کم عکاسی غیر قابل تحمله... حتی برای کسانی که Raw کار هستن...
    و شاهکار دوست شما در انتخاب دو نوع مختلف دوربین نگاتیوه.... که زبان از شرح اون در میماند و گمان میکنم در طراحی منزل ایشون این دوربین ها بتونه نقش خوبی داشته باشه....
    ویرایش توسط Arash : Friday 1 April 2005 در ساعت 14:46
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه
    تشکر کرده
    16

اشاره اي شد (توسط آرش) به سرعت دوربين آنالوگ که برام نامفهوم بود. اگه تو شرايط مساوي از سوژه عکس بگيريم تفاوتي بين سرعت شاتر ديجيتال و آنالوگ هست؟
    چند جمله نامربوط هم که تازگي ها مد شده:
    از هر نوشته و گفته اي مي شه استفاده کرد و متضرر نشد به شرطي که دنبال دانستن باشيم. آقاي روشن سخت نگيريد.
    اين پوريا بالاخره چن نفر از اعضاي فروم رو دق مرگ مي کنه!
    ویرایش توسط behtash : Friday 1 April 2005 در ساعت 14:47
    M.Behtash

تشکر کرده
    4010

بهتاش کجا دیدی؟
    کپی کن اینجا! اینقدر وراجی کردم که خودم حوصله ندارم یه بار دیگه همه رو بخونم پیدا کنم درین مورد چی گفتم...
    اصولا در مورد دوربین های حرفه ای دیجیتال مطمئن باش که تفاوتی وجود نداره.... مثلا میتونی از نورسنج حرفه ای استفاده کنی و با دوربین دیجیتال و نگاتیوت عکس بندازی با تنظیماتی که اون میده و عکسها نرمال هست و مشکلی نیست.. حالا ممکنه بر حسب تجربه بخوای با دوربین دیجیتال نیم دیاف! بسته تر عکس بگیری و با نگاتیو نیم دیاف باز تر... بسته به تخصص شماست...
    مساله ای که این بحث ها کش پیدا میکنه به گمان من فقط اینه که ما اینجا چیزهایی مینویسیم... بهتره کمی دقت کنیم.. اگر چیزی به نظرم اشتباه میاد سعی میکنم نگذرم و گیر بدم... امیدوارم همه اینجوری باشن... که همدیگه رو اصلاح کنیم... دوستان آماتور بسیار زیادی میان اینجا میخونن و چیزی نمینویسن... مطالب این فروم در حد ممکن باید صحیح باشه...
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه
    تشکر کرده
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash
    .. موقعی که نگاتیو کار میکنی ... بنا به حساسیت فیلم عموما تا 1/500 بالا میری..
    سوالم در اين مورد خاص بود. بهتر بگم: آيا حساسيت فيلم ايزو100 به نور دقيقا مقدار حساسيتي هست که يه سنسور در ايزو100 به همان نور نشان مي ده؟
    ديگه اينکه توي دوربينهاي آنالوگ حرفه اي دکمه ي ايزو ديدم که کاربرد دقيقش رو نمي دونم. غير از تعريف ايزوي فيلم داخل دوربين کار ديگه اي هم مي شه باهاش کرد؟
    ویرایش توسط behtash : Friday 1 April 2005 در ساعت 15:52
    M.Behtash

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط behtash
    سوالم در اين مورد خاص بود. بهتر بگم: آيا حساسيت فيلم ايزو100 به نور دقيقا مقدار حساسيتي هست که يه سنسور در ايزو100 به همان نور نشان مي ده؟
    ديگه اينکه توي دوربينهاي آنالوگ حرفه اي دکمه ي ايزو ديدم که کاربرد دقيقش رو نمي دونم. غير از تعريف ايزوي فيلم داخل دوربين کار ديگه اي هم مي شه باهاش کرد؟
    بحث ايزو در ديجيتال يه جور تبديل معادل سازيه در مقابل آنالوگ......وگرنه بحث تعيين ايزوش فرق داره!
    اون گردوننده توي دوربيناي آنالوگ هم براي اينكه نورسنج دوربين با توجه به حساسيت فيلمتون براتون نورسنجي كنه!

راستي فك كنم اين فرم كم كم داره از بحث اصليش دور ميشه!
    ویرایش توسط physboy : Friday 1 April 2005 در ساعت 19:17

تشکر کرده
    4010

بهتاش... جوابت همونیه که گفتم... و physboy گفت....
    اما physboy!
    وگرنه بحث تعيين ايزوش فرق داره
    یعنی چی؟

اگر اشتباه نکنم دوربین های آنالوگ جدید حساسیت فیلم رو از روی فیلم میخونن...
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash
    بهتاش... جوابت همونیه که گفتم... و physboy گفت....
    اما physboy!

یعنی چی؟

اگر اشتباه نکنم دوربین های آنالوگ جدید حساسیت فیلم رو از روی فیلم میخونن...
    منظورم اين بود كه iso در بار اول براي حساسيت فيلمها تعريف شده بود. و نسبت به اندازه و حساسيت بلورها اين اعداد نسبت داده ميشدن كه اون هم بر ميگرده به نحوه رشد اين بلورها. اما در CCD براي تغيير حساسيت به نور از تغيير ولتاژ سلول نوري استفاده ميكنن كه چون اونو از حالت ايده آل خارج ميكنه باعث بوجود اومدن نويز ميشه. البته اين هم از صدقه سر شركتاي توليد كننده هست وگرنه CCD هايي كه تو تلسكوپا استفاده ميشن هيچ وقت نبايد ولتاژ دو سرشون تغيير كنه!!!!!!....وگرنه داغ ميشنو....

اينم چند تا لينك براي توضيح بيشتر :

http://www.extremetech.com/article2/...,468025,00.asp

http://www.theimage.com/photography/photopg7.htm

http://www.normankoren.com/Tutorials/MTF7.html

http://www.normankoren.com/Tutorials/MTF8.html

من متوجه حرفه ايي بودن دوربين مورد نظر بهتاش نشدم....فك كردم منظورش دوربيني مثل مال خودمه!!!!!! :P

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

ببخشيد چند روزي مشغول عبادت بودم ، ميپرسيد چطوري؟
    يكي از درس هاي فارسي دبيرستان بود كه حاكم ظالمي از درويشي پرسيد بهترين عبادت براي من چيست؟ درويش گفت خواب نيمروز . گفت: چطور؟ درويش گفت تا يك دم بيچاره خلق را نيازاري!
    (به خدا خودم ميدونم اصل ماجرا كمي فرق داشت)

ببخشيد چون چند روز نبودم مجبورم چند تا جواب به پست هاي قديمي تر اين تاپيك بدم:

فرشاد خان : از رنگ f100 گفته بودي ، در حيرتم كه چطور نوع بدنه يك دوربين ميتونه روي رنگ عكس تاثير بذاره ، فكر ميكنم منظورت لنز بوده ، كه اونم قاعدتا هر لنزي بوده ، با f65 هم همين رنگ رو بهتون ميده (به خدا منظورم اين نيست كه اين يكي كار اون يكي رو ميكنه ، فقط روي رنگ كوچكترين تاثيري نداره)
    ولي در مورد بدنه هاي ديجيتال ، واقعا روي رنگ تاثير ميگذارند. مثلا من عاشق نوع رندر كردن رنگ پوست D100 و تا حدي D70 هستم ، درسته كه ميشه رنگ دوربين هاي ديگه رو هم مشابه اونا بالانس كرد ولي تجربه زياد عكس ديدن اينو بهم ثابت كرده كه نقطه شروع خيلي مهمه چون خودم ميتونم پرتره اي كه به D100 گرفته شده رو توي مابقي دوربين ها تشخيص بدم . خوب باقي عكاسهايي كه من عكسهاشونو توي سايتهاي عكاسي ميبينم حرفه اي هستند اما باز ميشه درصد زياديش رو تشخيص داد كه با چه دوربيني گرفته شده. (بگذريم كه باقي مشخصاات D100 رو جذاب نميدونم)

اما ارش خان گل:
    دوربين هاي غير SLR ديجيتال هم شاتر دارند و اگه تموم صدا ها رو توي منو قطع كني ميتوني صداي ناچيز شاترشونو بشنوي . البته شاتر الكترونيكي هم دارند منتهي توي محدوده اي از سرعت از اين و توي محدوده ديگري هم از اون يكي استفاده ميكنند براي مدرك اينم عكس شاتر 7i

حالا چند كلمه شوخي: اين عبادتي كه براي ما مستحب بود ، براي خيلي هاي ديگر هم قابل تجويزه ، منتهي بايد آيات عظام جناب شهبازي و روشن فتوي رو بدهند!

يك حاشيه ديگر، در مورد بحثي كه شد ، بحث بالا بردن فرهنگ عكس و عكاسي : عجوزه اي بچه اي را بغل كرده بود و طفل دمي از گريه باز نمي ايستاد و آن عجوزه از سبب گريه حيران. تا كسي رسيد و گفت: خوشگل جان طفلك از خودت ميترسه! (نقل از مقدمه يكي از كتاب هاي شاملو)
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    • نوع فایل: jpg Clip.jpg‏ (7.9 کیلو بایت, 181 بازدید)
    ویرایش توسط Amir Mohebi : Saturday 2 April 2005 در ساعت 03:44
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

صفحه 7 از 28 نخستنخست ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 17 ... آخرینآخرین