صفحه 12 از 164 نخستنخست ... 2 8 9 10 11 12 13 14 15 16 22 62 112 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 111 تا 120 , از مجموع 1638
Like Tree3199تشکر

موضوع: انتخاب لنز مناسب براي پرتره

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

پیش فرض پاسخ: Canon EOS 1000D

سلام

خوب بنده هم به عنوان كسي كه از قديم به پرتره گرافي علاقه داشته ام و دارم و به عنوان كسي كه هم اين لنز بي نظير 55-17 رو دارم و هم لنز كم نظير 85 با f/1.8 رو ، ضمن تاييد صحبت هاي آرش (كه قبلا هم خيلي در موردش بحث كرده ايم) بايد عرض كنم كه موضوع همينجاست.

يعني نوع پرتره. شما حتا براي پرتره هاي نيم تنه و شانه به خوبي مي تونيد از 55-17 استفاده كنيد و از شارپنس و IQ و رنگهاي اين لنز لذت ببريد ولي براي پرتره هاي صورت يا چهره ( Face Portraits ) از زمان عكاسي فيلمي لنز 135 رو به اسم لنز پرتره مي شناختند كه با كراپ 1.5 و 1.6 ميشه حدود همان 85 ميليمتر كه در دوربين هاي APS-C الان به لنز پرتره معروف است و من هم پرتره هاي چهره ام رو فقط با 85 مي گيرم.دليلش هم همانطور كه آرش خان فرمودند اعوجاج و بزرگنمايي غير عادي در لنزهاي وايد است كه چهره رو دفرمه مي كنه.

خوب حالا آيا از هر 85 اي هم ميشه پرتره ي صورت خوب گرفت ؟ پاسخ اينه كه بله ولي لنزهاي فيكس با توجه به ديافراگم بازتر و شارپنس و كيفيت بالاتر براي اين منظور مناسب ترند.

مثلا من قبلا كه 85-17 داشتم گاهي از روي تنبلي به جاي فيكس 85 با 85 اون لنز ، پرتره مي گرفتم كه البته از نظر اعوجاج و اين مسايل خوب بود ولي برخي لنزها اصولا براي نور فلاش و عكاسي indoor ساخته نشده اند.

خلاصه ي كلام اينكه حرف آرش در اين مورد كه اين لنز به عنوان تك لنز يك علاقمند پرتره گرافي مناسب نيست كاملا صحيحه.
    Arash، Simaei، infinity و 10 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

با تاکید بر صحت صحبتهای آقا فرهاد...
    اما بر اساس تجربه... که براش نمونه‌ هم موجود است. برای نماهای خیلی بسته از بزرگسالان .... ۱۳۵ در ۱۳۵ و ۸۵ در ۱.۵ خیلی اوقات مشکل ساز خواهد بود و چهره حالت طبیعی نخواهد داشت.

(گمان می‌کنم باید این بخش از بحث رو منتقل به تاپیک جدیدی در مورد لنز و پرتره کرد.)
    farhad44، Behnam_703، Pouyashariat61 و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر آشنا حسام آواتار ها
    تشکر کرده
    307

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash نمایش پست ها
    دوست عزیز...
    همانطوری که آماتور معانی مختلفی می‌ده... ولی گمان می‌کنم هردوی ما در بحثمون متوجه کلمه آماتور شدیم ... منظور من هم از پرتره مشخص بوده و هست.
    پرتره از یه فرد می‌تونه یه عکس تمام قد هم باشه! که می‌تونه به قول دوستان با فیش‌آی هم گرفته بشه.
    ولی قانون کلی وجود داره... که هر عکاسی که اندکی مطالعه و تجربه کرده باشه می‌دونه که برای عکاسی پرتره(به معنای نمای بسته... و نه نیم تنه...)
    حالا وارد دنیای کراپهای 1.5 و ۱.۶ می‌شیم...
    در این کلاس دوربینها بهترین و بهترین لنز همانا ۸۵ مم است... هرچه پایین تر بیایید؟ دماغ بزرگتری خواهید داشت! و هرچه بالاتر برید ... صورت تخت تر خواهد شد... نمونه هاش رو هم در تاپیک پرتره لنزهای بلند می‌توانید ببینید.
    البته اگر از سوژه فاصله داشته باشید و عکس نیم تنه می‌گیرید؟ که خوب یقینا از ۵۰ مم و احیانا پایین تر هم می‌توانید استفاده کنید.
    مثل همین نمونه کانن که با توجه به فاصله کانونی تقریبا نیم تنه گرفته.... در صورت سوژه تقریبا اثری از دماغ! وجود نداره...(کافیه به آمار عمل بینی در کشور مراجعه کنید! و درک کنید حساسیت بنده روی فاصله کانونی از کجا میاد!)
    یعنی در عکاسی بر اساس اصول کتابی عکاسی نمی‌کنیم ولی استانداردهای اولیه‌ای وجود داره که بر اساس نیاز از اونها فاصله می‌گیریم.

این توضیح برای دوستانی که احیانا این تجربه‌ها را ندارند...

اما اون چیزی که در کلام من بوده و گمان می‌کنم مفهوم هم بوده... اینه که شما نمی‌توانید به صورت کسی نزدیک شوید و عکس بیندازید... چنین لنزی رو چگونه می‌شه به عنوان تک لنز به رویای یک آماتور معرفی کرد؟

حالا اگر قراره باز نمونه بیارید که میشه؟ بله! با ۱۲ مم هم عکسهای هنری انداختم! ولی به عنوان یک استاندارد؟ چنین چیزی رو نمی‌شه به همه معرفی کرد.
    بسم الله الرحمن الرحيم

كاملا صحيح ... مشكل اينجا بود كه شما بيان كرده بوديد با اين لنز نميشه پرتره مناسبي گرفت (به طور كل) ... كه من با اين كلي گويي راجع به اين لنز مخالف بودم و هستم.

من هيچوقت نگفتم اين لنز تك لنز رويايي يك آماتور باشد ! (و فرهاد خان هيچ جايي اين لنز رو به عنوان تك لنز پرتره گرافي معرفي نكردم و نخواهم كرد) ... بلكه به عنوان اولين لنز يك آماتور پيشنهاد دادم ... يك آماتور اگر ميخواهد رويايي فكر كند (نگيد گرونه چون فقط داره فكر ميكنه!) ميتواند اينگونه فكر كند:
    Canon 5D + 24-70mm 2.8 + 70-200mm 2.8
    پ.ن.: اگر پستها با دقت خوانده ميشدند اين سوءتفاهمها بوجود نميآمدند.
    Arash و Simaei تشکر می‌کنند.
    HeSSaM

كاربر همراه journalist آواتار ها
    تشکر کرده
    298

پیش فرض پاسخ: انتخاب لنز مناسب براي پرتره

جسارتا بنده سوالي داشتم

تا اينجا با استفاده از نظر اساتيد متوجه شدم كه لنزهاي متنوعي براي پرتره وجود داره . اونهم به خاطر تنوع روشهايي كه عكاسي پرتره داره.

1-من علاقه مند به پرتره هستم از همه نوعش مثلا فشن - تمام قد - عروسي و مراسم -سر و شانه - صورت و ....( راستش چون در اين زمينه خيلي مبتدي هستم اصلا ميخوام فقط با پرتره آشنا بشم تا بتونم روي يكي تخصصي تر كار كنم)

2- چون اول راه هستم به هيچ وجه نميخوام هزينه كنم ( مي خوام كمترين هزينه رو بكنم)

3- هنوز دوربينم رو نگرفتم ولي انتخابم كنون اون هم در همين محدوده ( 400دي - 350 دي - 450 دي - 1000 دي - 40 دي) وچون دارم پولام رو جمع ميكنم ( تو قلكم ) ميخوام ست لنزهام رو كامل بگيرم البته با ارزانترين شكل ممكن ( البته بهينه ترين شكل) تا حالا 18-55 is و 55-250 is - رو انتخاب كردم براي اينكه تمام رنجهاي مورد علاقه ام رو پوشش داده باشم .( خب وايد و تله رو بدم نمي ياد كار كنم و همين قدر هزينه بسته ( حدود 350 تومان))

4- حالا مي خوام يك لنز ارزان ديگر ولي با توانايي هايي كه آن دو ندارند( مثلا دياف باز) بگيرم كه مخصوص پرتره با پوشش تمام محدوده هاي آن ( از تمام قد تا فقط صورت ) باشد .

5- فيكس يا لنز زوم فرقي نميكند .

احترام و ارادت
    سياوش
    It is not the gear, it is the guy behind the camera :)

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

نقل قول نوشته اصلی توسط journalist نمایش پست ها
    جسارتا بنده سوالي داشتم

تا اينجا با استفاده از نظر اساتيد متوجه شدم كه لنزهاي متنوعي براي پرتره وجود داره . اونهم به خاطر تنوع روشهايي كه عكاسي پرتره داره.

1-من علاقه مند به پرتره هستم از همه نوعش مثلا فشن - تمام قد - عروسي و مراسم -سر و شانه - صورت و ....( راستش چون در اين زمينه خيلي مبتدي هستم اصلا ميخوام فقط با پرتره آشنا بشم تا بتونم روي يكي تخصصي تر كار كنم)

2- چون اول راه هستم به هيچ وجه نميخوام هزينه كنم ( مي خوام كمترين هزينه رو بكنم)

3- هنوز دوربينم رو نگرفتم ولي انتخابم كنون اون هم در همين محدوده ( 400دي - 350 دي - 450 دي - 1000 دي - 40 دي) وچون دارم پولام رو جمع ميكنم ( تو قلكم ) ميخوام ست لنزهام رو كامل بگيرم البته با ارزانترين شكل ممكن ( البته بهينه ترين شكل) تا حالا 18-55 is و 55-250 is - رو انتخاب كردم براي اينكه تمام رنجهاي مورد علاقه ام رو پوشش داده باشم .( خب وايد و تله رو بدم نمي ياد كار كنم و همين قدر هزينه بسته ( حدود 350 تومان))

4- حالا مي خوام يك لنز ارزان ديگر ولي با توانايي هايي كه آن دو ندارند( مثلا دياف باز) بگيرم كه مخصوص پرتره با پوشش تمام محدوده هاي آن ( از تمام قد تا فقط صورت ) باشد .

5- فيكس يا لنز زوم فرقي نميكند .

احترام و ارادت
    اول اینکه سیاوش جان را تصمیمات کلی شما قدری مخالفم!

اینکه مثلا فقط برای کامل بودن رنج لنز هایمان تن به خرید هر لنزی بدهیم به نظر درست نیست.

یقینا بعد از مدتی که با این ست از لنز هایتان سر کردید اینها را به 20 تا 40 % قیمت روز اول خواهید فروخت و یک لنز درست و حسابی خواهید خرید. منظور بنده این نیست که این لنز های کیفیت بدی داند.اما کیفیت خوبی هم نخواهند داشت و بعد ها قدری با آنها مشکل خواهید داشت.

با همین ست از لنز ها می توانید کار پرتره هم انجام دهید. ( البته اگر در استودیو می خواهید این کار را انجام دهید ) چرا که در استودیو دست شما باز است و از حد اکثر توان یک لنز میتوانید استفاده کنید.اما در مورد پرتره های خارج از استودیو نظری ندارم.به نظرم لنز ها کم توان باشند.

اما ارزان ترین انتخاب با کمترین پرداخت در برند کانن خرید یک 85 اف 1.8 است.لنز خوبی است برای پرتره و به اندازه کافی عمق میدان زیبا به شما می دهد همین طور بیماری شارپنس را بخوبی درمان می کند.

قیمت اش را ندارم اما باید حدود 300 باشد.

فکر 50 م م را هم از سرتان بیرون کنید! بسیار کوتاه است! و اعوجاج شدیدی به سوژه می دهد.هرچند خیلی ها آن را برای پرتره های تمام قد دوست دارند اما شخصا برای پرتره صورت کوتاه تر از 85 در دوربین های کراپ دار و 135 در دوربین های فول فریم را نمی پسندم. ( شاید نظر دوستان دیگر غیر این باشد اما این یک نظر شخصی است که می شود رویش بحث کرد )

در کل خرید 85 توصیه می شود تا شاید حداقل یک لنز نسبتا با ارزش در مجموعه داشته باشید.

اما 5-250 رنج خوبی است برای پرتره...

ولی اگر بنده جای شما باشم با توجه به افت قیمت بدنه های قدیمی تر یکی از آنها را به همراه مثلا یک لنز گران قیمت و خوب ( حتی گران تر از دوربین ) می خریدم و بعد ها که پولدار تر شدم مثلا رنج تله ام را تکمیل میکردم!
    ویرایش توسط Kaveh Ghobadi : Friday 27 June 2008 در ساعت 17:51
    Behnam_703، Pouyashariat61، journalist و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

كاربر همراه
    تشکر کرده
    599

Wink پاسخ: انتخاب لنز مناسب براي پرتره

قيمتش حدود 400 تومان است.بين 370 تا 400 تومان متغير ميباشد.

و يه مورد ديگه:

مشخصه كه خيلي سرتون شلوغه چون معلومه كه خيلي با عجله تايپ كردين : تا حالا اين همه اشتباه تايپي تو پستهاي شما نديده بودم!!!

اول اینکه سیاوش جان را تصمصمات کلی شما قدری مخالفم!

اینکه مثلا فقط برای کامل بودن رنج لنز هایشمان تن به خرید هر لنزی بدهیم به نظر درست نیست.

یقینما بعد از مدتی که با این ست از لنز هایتان سر کردید اینها را به 20 تا 40 % قیمت روز اول خواهید فروخت و یک لنز درست و حسابی خواهید خرید. منظور بنده این نیست که این لنز های کیفیت بدی داند.اما کیفیت خوب یهم نخواهند داشت و بعد ها قدری با آنها مشکل خواهید داشت.

با همین ست از لنز ها می توانید کار پرتره هم انجام دهید. ( البته اگر در استودیو می خواهید این کار را اینجام دهید ) چرا که در استودیو دست شما باز است و از حد اکثر توان یک لنز م یتوانید استفاده کنید.اما در مورد پرتره های خراج از استودیو نظری ندارم.به نظمر لنز ها کم توان باشند.

اما ارازن ترین انتخاب با کمترین پرداخت در برند کانن خرید یک 85 اف 1.8 است.لنز خوبی است برای پرتره و به اندازه کافی عمق میداند زیبا به شما می دهد همین طور بیماری شارپنس را بخوبی درمان می کند.

فکر 50 م م را هم از سرتان بیرون کنید! بسیار کوتاه است! و اعوجاج شدیدی به سوژه می دهد.هرچند خیلی ها آن ار برای پرتره های تمام قد دوست دارند اما شخصا برای پرتره صورت کوتاه تر از 85 در دوربنی های کراپ دار و 135 در دوربین های فول فریم را نمی پسندم. ( شاید نظر دوستان دیگر غیر این باشد اما این یک نظر شخصی است که می شود رویش بحث کرد )

در کل خرید 85 توصیه می شود تا شاید حداقل یک لنز نسبتا با ارزش در مجموعه داشته باشید.

اما 5-250 رنج خوبی است برای پرتره...

ولی اگر بنده جای شما باشم با توجه به افت قیمت بدنه های قدیمی تر یکی از آنها را به همراه مثلا یک لنز گران قیمت و خوب ( حتی گران تر از دوربین ) می خریدم و بعد ها که پولدار تر شدم مثلا رنج تله ام را تکمیل میکردم!
    به كلماتي كه bold كردم توجه كنين.
    در هر حال ممنون بسيار استفاده كردم ...

آرش جان رابطه بين فاصله كانوني لنز و بيني ( ببخشيد دماغ ) و ارتباطش با ميزان بروز يا شيوع rhinoplasty در كشور بسيار رابطه جالب و در خور توجهي بود و باعث شدخيلي از مسائل ، ملكه ذهن من و امثال من بشه.

تورج جان واسه ياد آوري وجود اون فايل pdf كه آقاي محبي زحمتشو كشيده بودن هم ممنون.

خلاصه اينكه همتون خسته نباشيد .
    ویرایش توسط Pouyashariat61 : Friday 27 June 2008 در ساعت 17:47
    Kaveh Ghobadi تشکر می‌کند.
    سينااكبرنيا

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

ممنون از تذکر دوست عزیز و پوزش...

والله در کافی نت هستم و به کیبورد اینجا عادت ندارم ! از این کیبورد هایی است که هر حرف را می زنید کلی چلیک چلیک می کند...

برای اینکه خارج از موضوع نباشد!

85 جدیدا گران شده و یا ما خیلی ارزان فروختیم؟نزدیک عید یکی را که تقریبا نو بود به قیمت بسیار پایینی فروختیم...

اما لنز جذابی است.توصیه می کند با بودجه محدود به آن فکر کنید.

50-150 سیگما ورژن 2 را هم بشدت می پسندم.اما گران است.
    ویرایش توسط Kaveh Ghobadi : Friday 27 June 2008 در ساعت 18:20
    Pouyashariat61، Amin Zarif و journalist تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

كاربر همراه
    تشکر کرده
    599

Wink پاسخ: انتخاب لنز مناسب براي پرتره

نقل قول نوشته اصلی توسط Kaveh Ghobadi نمایش پست ها

85 جدیدا گران شده و یا ما خیلی ارزان فروختیم؟نزدیک عید یکی را که تقریبا نو بود به قیمت بسیار پایینی فروختیم...

.
    راستش من الان تو تبريز هستم قيمتي هم كه گفتم قيمت ديروز اين لنز تو تبريز بود اگه تو تهران با اين قيمتي هست كه شما گفتين (حدود 300 ) ما را دريابين :::big grin:::
    يه چيز ديگه ، كنجكاو شدم ، سايت نورنگار رو هم همين الان چك كردم قيمت داده 400 ، نميدونم ولي اميدوارم ازون اشتباه هاي تايپي باشه و قيمتي كه شما دادين درست باشه ...

باز من اومدم تاپيك رفت تو جاده خاكي
    سينااكبرنيا

كاربر ويژه Persian آواتار ها
    تشکر کرده
    6066

لینک زیر در خصوص لنزهای پرتره است از جناب کن. گرچه در مورد لنزهای نیکون بحث کرده اما مطلب عمومی است.

کد:
    http://www.kenrockwell.com/tech/portrait-lenses.htm
    Kaveh Ghobadi، yaghoobi، shabab و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    علیرضا غفاری
    لینک مقالات سایت
    "Travel is the graduate school of life" Joe McNally

كاربر همراه journalist آواتار ها
    تشکر کرده
    298

سلام و احترام خدمت جناب قبادي عزيز و بسيار ممنون نه تنها بخاطر زحمتي كه جهت پست پاسخ به بنده كشيديد ، بلكه براي همه پاسخهاي بسيار مفيد و كاملتان و مقاله هاي زيبايتان و فعاليت و حضور مفيدتان در اين سايت.

راستش من در همه قسمتها هنوز به درجه آماتوري هم نرسيده ام و كاملا طبيعي است كه در انتخاب رنجها اشتباه كنم و چقدر خوشحالم كه شما ميگوييد اشتباه كردم . چون نويد ياد گرفتن چيزي است.
    اول اینکه سیاوش جان با تصمیمات کلی شما قدری مخالفم!

اینکه مثلا فقط برای کامل بودن رنج لنز هایمان تن به خرید هر لنزی بدهیم به نظر درست نیست.
    1- چرا جناب قبادي مخالف هستند؟ اين لنزها كيفيت اپتيك خوبي دارند ( در اكثر سايتها تاييد شده اند ) و ارزان ترين ضد لرزش دار ها هستند،‌ يا بهتر بگويم چه نكته اي در اين مخالفت وجود دارد ( منابع مالي را خيلي محدود فرض كنيد و باز فرض كنيد يك مبتدي ميخواهد با تمام جنبه هاي عكاسي آشنا شود و شايد لازم باشد مقداري هزينه از دست بدهد تا بفهمد . البته شايد.) تا نظر شما چه باشد و اگر پيشنهادي داريد بفرماييد كه در اين صورت خيلي لطف كرده ايد.

2- چرا 85 ؟ بين اين همه انتخاب چرا 85 رو پيشنهاد دادند( يا بهتر بگويم چه نكته اي در اين نظرشان پنهان است) ميدانم كه در 85 طبق گفته آرش عزيز بهترين حالت براي عكس صورت تنها است كه بهينه ترين تصوير را ميدهد و بيني و تمامي اجزا صورت طبيعي بدون مشكل خواهند بود ،‌ اما آيا براي سر و شانه و تمام قد هم مناسب است؟ مثلا سوژه چه فاصله اي از دوربين بايد داشته باشد تا تصوير تمام قد از او بتوان گرفت؟ ( اين سوالها كاملا از روي ناداني است و خداي ناكرده ايرادي از كلام جناب قبادي نگرفته ام )

3- آيا به نظر دوستان بهتر نيست بنده چند لنز فيكس در فاصله هاي كانوني كليدي مختلف داشته باشم تا اينكه بخواهم چند لنز زوم با تنوع بگيرم در اين صورت شايد كلا كيفيت عكسهاي بهتري داشته باشم. خب ممكن است چيزهايي را از دست بدهم. نظر شما چيست؟(مثلا 20 - 50 - 85 - 200 )

4- آيا بهتر نيست يك لنز به جاي همه بگيرم كه همه كارهاي پرتره و تا حدودي وايد را با آن انجام دهم و تله را هم بي خيال شوم و بدنه را هم 350 دي دست دوم بگيرم .( آن لنز هم 24-105 كنون باشد؟)

5-آيا لنزهاي زير كه لنزهاي غير فيكس هستند ، مناسب پرتره با آن شرايطي كه دارم هستند؟
    1-Sigma 28-70mm f/2.8 EX DG ( قيمت 350 )
    2-Sigma 24-135mm f/2.8-4.5 Aspherical IF ( قيمت 360)
    3- Sigma 24-60mm f/2.8 EX DG (قيمت 400 )
    4- Sigma 24-70mm f/2.8 EX DG Macro ( قيمت 480 )
    5- Sigma 28-105mm f/2.8-4 DG ( قيمت 220 )
    6-Tamron 24-135mm f/3.5-5.6 AD Aspherical IF Macro SP AF ( قيمت 350 )
    7- Tamron 28-75mm f/2.8 XR Di LD Aspherical IF SP AF (قيمت 350 )
    8- Canon EF 28-135mm f/3.5-5.6 IS USM ( قيمت 400 )
    9- Canon EF 24-85mm f/3.5-4.5 USM ( قيمت 300 )
    10- Tamron 28-300mm f/3.5-6.3 XR Di VC LD Aspherical IF Macro AF (قيمت 550 و تله را حذف كنم )
    ویرایش توسط journalist : Friday 27 June 2008 در ساعت 23:11
    سياوش
    It is not the gear, it is the guy behind the camera :)

صفحه 12 از 164 نخستنخست ... 2 8 9 10 11 12 13 14 15 16 22 62 112 ... آخرینآخرین