صفحه 148 از 755 نخستنخست ... 48 98 138 144 145 146 147 148 149 150 151 152 158 198 248 648 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1,471 تا 1,480 , از مجموع 7544
Like Tree81983تشکر

موضوع: پرتره Portrait

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

پیش فرض پاسخ: عكس های پرتره

نقل قول نوشته اصلی توسط Salman1421 نمایش پست ها
    دکتر روشن عزیز
    ممکنه لطفا در مورد فضای منفی بیشتر توضیح بدید؟ و اینکه چطور و کجا ها تاثیر گذاره و چطور میتونه مورد استفاده قرار بگیره؟ در این مورد چیزی نمیدونم.
    تا حالا فکر میکردم عناصر به ظاهر زاید نباید در عکس باشند ( البته اگر واقعا زاید باشند).
    ممنون که توضیح میدید
    فضای منفی یکی از المان‌های طراحی و کامپوزیسیون است و به فضایی اطلاق می‌شود که در اطراف سوژه وجود دارد. وجود این فضا باعث خواهد شد که اولا از شلوغی فریم جلوگیری شود، ثانیا جایی برای استراحت بصری فراهم شود و ثالثا در ادامه، چشم را به سمت سوژه هدایت کند.

این فضا یکی از عوامل ایجاد تعادل در فریم است : فضای منفی در برابر فضای مثبت؛ که خود باعث جذابیت بصری بیشتر عکس خواهد شد. همچنین، این فضا در اطراف سوژه باعث ایجاد یک شکل خواهد کرد که از سویی دیگر بر ترکیب‌بندی عکس موثر خواهد بود.

کنترل این فضا هم در موقع عکاسی و هم در موقع کراپ کردن اهمیت دارد. کم‌بود با زیاد بودن این فضا هر دو تاثیر منفی بر عکس خواهند گذاشت.

عکسی که فضای منفی‌اش کم است و چشم را اقناع نمی‌کند. مشکل این عکس در هنگام عکاسی بود و دیگر نمی‌شد برایش کاری کرد.( عکاس: خودم). گاهی فضای منفی خود دارای المان است اما معمولا فضای منفی از لحاظ عکاسی نباید چشم را از سوژه منحرف کند.

وجود فضای منفی در بالای عکس به ایجاد تعادل در عکس کمک کرده است ( عکاس: خودم)

مقدار زیاد فضای منفی ( عکاس : خودم). با مقدار کمتر هم این عکس را امتحان کردم، بهترین ترکیب‌بندی با همین مقدار فضای منفی بود

به هر حال قانون ثابتی وجود ندارد که این فضا چقدر باید باشد یا در چه عکس هایی باید باشد. بهترین کار این است که چشم را تمرین دهیم و ترکیب بندی‌های مختلف را بسنجیم و در نهایت تصمیم بگیریم.

در آدرس زیر تاثیر این فضا در عکاسی و گرافیک مورد بحث کامل قرار گرفته است:

کد:
    http://www.layersmagazine.com/negative-space.html
    Amir Mohebi، Simaei، A_Maddah و 30 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

سلام:

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    فضای منفی یکی از المان‌های طراحی و کامپوزیسیون است و به فضایی اطلاق می‌شود که در اطراف سوژه وجود دارد. وجود این فضا باعث خواهد شد که اولا از شلوغی فریم جلوگیری شود، ثانیا جایی برای استراحت بصری فراهم شود و ثالثا در ادامه، چشم را به سمت سوژه هدایت کند.

خاطرم هست یکجا آقای کاوه رنجبر اشاره ای داشت مبنی بر اینکه این فضا یک از خاصیت هایی که میتواند باشد محلی برای تفکر بیننده خواهد بود. ..

از دیده من (افشین ) جایی که ذهن ممکن است به تفکری (مقطعی یا دائمی ) پیرامون ثبت بیاندیشد

البته اطمینان ندارم فضای مورد اشاره شما آیا با نکته ای که آقای رنجبر اشاره میکرد از بابت ماهیت کلی یکیست یا خیر.

خوب بر میگیردیم به عکس وحید عزیز ..

اگر چیدمان و هدف عکاسی از یک عکس را بر عهده خود عکاس بگذاریم من هم با نظر آقای نعما روشن موافقم کادر عمود را زیاد جالب نمیدانم منتها بنظرم عمده ضعف عکس وحید عدم هارمونی خطوط کلی درون عکس است که فضای مورد اشاره ( در پست قبل ) را تحت الشعاع قرار میدهد .

اولین آیتم درون عکس قرار گرفتن چهره در 3/1 است که بطور طبیعی در اولین مرحله چشم بسوی آن کشیده خواهد شد. منتها مشکل این عکس از دیده من پس از آن است ...

همینطور که به عکس دقت میکنیم خطوط سفید کشیده شده درون عکس چشمها را به دوسمت چپ و راست کادر متمایل میکند شاید بنوعی بتوان تاثیری از داینامیک تنشن درون ثبت از آن یاد کرد که چشم ها را با خود به دو سمت کادر متمایل میکند (دو فلش آبی در تصویر) چرخش سوژه و نگاه آن نیز در همین راستاست منتها موردی که مانعی برای این حرکت ریتمیک خواهد بود خط قرمزی است که درون ثبت قرار داده شده در اصل لبه ساختمانی که در بکگراند هست و از نور کافی نیز برخوردار است

این خط (که با خط قرمز مشخص شده ) به لحاظ عدم هارمونی لازم با بقیه خطوط و مضاف بر آن رد شدن از کنار سوژه (در محل 3/1 بین سوژه و سمت چپ کادر قرار دارد ) بنوعی میتواند در مرکز توجه ثانویه پس از سوژه باشد محلی که ستاره کشیده شده. و به دلیل اینکه از نور کافی برخوردار است مانعی برای چرخش چشمها و متعاقبا ذهن درون ثبت ( در منطقه مورد اشاره آقای روشن ) خواهد بود

*این نظر الزاما درست نیست و میتواند دارای ایراداتی باشد :)

* با عذر خواهی از وحید بابت دستکاری در عکس
    nmroshan، Simaei، A_Maddah و 8 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه amirgolabi آواتار ها
    تشکر کرده
    814

nmroshan، Amir Mohebi، Simaei و 30 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    امیررضا گلابی
    amirgolai@yahoo.com
    Canon EOS 5D - Canon ef 24-105 L- Canon Speedlite 580 EX II

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

پوز، نور اصلی و فیل بسیار مناسب هستند.

ای کاش کمی (فقط کمی) سفیدی چشم کم تر بود (با همان میزان چرخش سر، نگاه کمی به داخل متمایل بود)
    با یک مقدار کم جداسازی توسط یک نور بک گراند و نور موهای ضعیف، عکس بسیار سه بعدی تر می شد.
    بالانس رنگ های پوست به سمت ماژنتا است که برای پوست تن خیلی مناسبی نیست.

اما در کل بسیار دلنشین و چشم نواز از آب درآمده.
    nmroshan، Simaei، A_Maddah و 13 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

كاربر همراه LightBox آواتار ها
    تشکر کرده
    1414

امیر خان سلام.

عکستون بسیار زیبازیست. حالت نگاه سوژه و نحوه قرار گیری دست و فید شدن موها در سیاهی بنظرم خوب از آب در آمده. ولی در تنظیم White balance کمی اشکال وجود داره و یک سوال: با وجود اینکه به نظر میرسه برای این عکس از فلاش استفاده کردید چرا سرعت شاتر روی 1/25 ثانیه بوده؟ هر چند شما با لنز عالی 105-24 تان حتی در فاصله کانونی 105 با سرعت شاتر 1/25 مشکلی نخواهید داشت. ولی گمان میکنم استفاده از سرعتهای بالاتر جلوی خطاهای احتمالی که بیشتر ناشی ار حرکتهای خفیف سوژه است را هم میگیره. مگر اینکه علاوه بر نور فلاش قصد استفاده از نور محیطی را داشته باشید.
    بخاطر فضولی عذر میخوام.

با تشکر.
    Meisam، Mashhadi Vahid، amirgolabi و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    آرش سلطانی

كاربر همراه amirgolabi آواتار ها
    تشکر کرده
    814

اولاً از لطف دوست عزیزم آقای محبی سپاسگزارم که به عکس توجه کردند و مثل همیشه نکات اساسی رو گوشزد کردند.
    در مورد ته رنگ قرمز باید بگم این مشکلیه که در اکثر عکس هایی که میگیرم هست ، باید یک فکر اساسی براش بکنم.
    در مورد سرعت هم باید بگم که من معمولا موقع عکاسی با فلاش استدیویی سرعت رو روی 1/200 میذارم و دیاف روی 8 هر دو اینها در این عکس به هم خورده ( دلیلش رو هم خودم نمیدونم) فکر کنم چون دائم با تنظیمات بازی میکردم اینطوری شد.
    نکته ای که آقا محبی گفتند در مورد نور موها یا همون hair light به نظرم خیلی مهمه و اگر بود کامل عکس رو از پس زمینه جدا میکرد ، مشکل اینه که من فعلاً دو شاخه بیشتر فلاش ندارم و رفلکتور هم ندارم باید یه فکری برای شاخه سوم بکنم .
    Amir Mohebi و ben163s تشکر می‌کنند.
    امیررضا گلابی
    amirgolai@yahoo.com
    Canon EOS 5D - Canon ef 24-105 L- Canon Speedlite 580 EX II

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

نقل قول نوشته اصلی توسط QashQai نمایش پست ها
    همینطور که به عکس دقت میکنیم خطوط سفید کشیده شده درون عکس چشمها را به دوسمت چپ و راست کادر متمایل میکند شاید بنوعی بتوان تاثیری از داینامیک تنشن درون ثبت از آن یاد کرد که چشم ها را با خود به دو سمت کادر متمایل میکند (دو فلش آبی در تصویر) چرخش سوژه و نگاه آن نیز در همین راستاست منتها موردی که مانعی برای این حرکت ریتمیک خواهد بود خط قرمزی است که درون ثبت قرار داده شده در اصل لبه ساختمانی که در بکگراند هست و از نور کافی نیز برخوردار است
    خودم تا حدی احساس میکنم که این خطهای اشاره شده، به جای برونگرا بودن؛ بیشتر درونگرا هستند، یعنی به جای اینکه نگاه را به اطراف منحرف کند،به نوعی آنها را به سمت سوژه هدایت میکنند.

ولی در مورد نور زیاد ساختمان پشتی و جلب توجه آن با شما موافقم، در واقع حواسم به قسمتهای دیگری از عکس پرت شد و از این مساله غافل شدم.

ممنون
    QashQai و ben163s تشکر می‌کنند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

كاربر همراه LightBox آواتار ها
    تشکر کرده
    1414

سلام.

امیر خان اگر اینطور که میفرمایید این مشکل ته رنگ ناخواسته را در بیشتر عکسهایتان دارید و با توجه به اینکه حتی ارزانترین فلاشهای موجود هم کمتر تا این حد مشکل White balance دارند من گمان میکنم مشکل از اینجاست که شما فراموش میکنید در هنگام عکاسی با فلاش تنظیم Whit balance دوربینتان را از حالت اتوماتیک به فلاش تغییر دهید. گر چه همانطور که میدونید این مشکل به راحتی در مرحله Post process هم حل میشود.

با تشکر.
    ben163s تشکر می‌کند.
    آرش سلطانی

كاربر همراه farhad.b آواتار ها
    تشکر کرده
    950

قشم-بند لافت
    A_Maddah، farsad، farhad44 و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد بابايي
    www.farhadbabaei.com
    تصویر ,زاده ذهن است;عکس,زاده ی قلب

كاربر ويژه farsad آواتار ها
    تشکر کرده
    7124

ممنون میشم ایرادات رو تذکر بدین
    Amir Mohebi، Farshad Afshari، Anoosh-Em و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me
    فوتوبلاگ: TrappedLight.net