صفحه 59 از 735 نخستنخست ... 9 49 55 56 57 58 59 60 61 62 63 69 109 159 559 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 581 تا 590 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

پیش فرض پاسخ: سوالات عمومي عكاسي

نوید عزیز، پاسخ مثبت است اما بشرطی که در مترینگ اولیه دو مورد رعایت شود: اول آنکه از اسپات مترینگ استفاده شود و دوم اینکه دقیقا بدانی و بتوانی منطقه مورد نظر را نورسنجی کنی. در آن صورت می‌توان از جبران نوردهی، همان نتیجه Zone System را گرفت.

هر چند بهتر از من می دانی که اصولا نیازی به این همه پشتک و وارو، با وجود دوربینهای دیجیتال و RAW Processing نیست.
    Kaveh Ghobadi، Kamal، Navid7h و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    نوید عزیز، پاسخ مثبت است اما بشرطی که در مترینگ اولیه دو مورد رعایت شود: اول آنکه از اسپات مترینگ استفاده شود و دوم اینکه دقیقا بدانی و بتوانی منطقه مورد نظر را نورسنجی کنی. در آن صورت می‌توان از جبران نوردهی، همان نتیجه Zone System را گرفت.

هر چند بهتر از من می دانی که اصولا نیازی به این همه پشتک و وارو، با وجود دوربینهای دیجیتال و RAW Processing نیست.

جناب دکتر
    ممنون از پاسخ شما

دوم اینکه دقیقا بدانی و بتوانی منطقه مورد نظر را نورسنجی کنی
    این موردی که نوشتید خیلی کار سختیه ! و جدا احتیاج به دانش و تجربه زیادی دارد.

در مورد RAW Processing منظور شما را متوجه شدم. امکانات پردازشی در موتور های پردازش RAW بسیار ارزشمند است و اصولا اعتقاد راسخ به پردازش عکس دارم.
    (در واقع عاملی که باعث شد به عکاسی دیجیتال به صورت جدی تری نگاه کنم مطالعاتم در مورد ویرایش تصویر بود ! )

اما در مورد پشتک و وارو

از چند ماه (تقریبا 10 ماه) پیش اتفاقی افتاد که تصمیم گرفتم نهایت تلاشم را برای ساختن عکسی بهتر در دوربین انجام دهم.سپس آنرا ویرایش کنم.

مقاله ای خواندم که لینکش یادم نیست اما ترجمه تیتر آن چنین مضمونی داشت:"خودتان داور عکس های خودتان باشید ! " و در آن بیان کرده بود با توجه به نرم افزار های مثل Lightroom که میتوانید همه عکس های خود را در آن به صورت یک کاتالوگ داشته باشیم فرصت مناسبی است که بتوانیم خودمان را داوری کنیم.

نویسنده پیشنهاد کرده بود به جای انتخاب عکس های خوبمان و نگاه کردن ده باره به آنها و به به و چه چه کردن به کار خودمان :biggrin: تمام عکس های بد خود خود را بگونه ای مشخص کنیم و سپس معایب خودمان را یادداشت کرده و در صدد رفع آنها باشیم.

من همین کار را کردم:
    مهمترین مشکلاتی که خودم در عکس های خودم می دیدم (شاید مشکلات دیگری هم باشد و من ندانم !)

1. لرزش دست
    2. نورسنجی غلط ( مخصوصا در واید ! )
    3. فوکوس اشتباه

مورد 1 و 3 را با کمی دقت و توجه بیشتر به فوکال لنت بر طرف می شود اما در مورد دوم به این نتیجه رسیدم که دانشم در این زمینه کم و ناقص است و گرفتن عکس در فرمت RAW من را یا تنبل کرده است و یا بهانه ای شده است برای اینکه به خودم بگویم : خوب بعدا درستش میکنم !

این شد که در مورد نورسنجی چند وقتی است به خودم سخت میگرم هر چند نمیگویم همیشه از Spot Metering استفاده نمیکنم (اکثرا در AV و نورسنجی Evaluative عکس میگیرم ) ولی بعضی وقت ها برای اینکه بدانم EV مناسبی به دوربین داده ام در مد M با Spot Meterهم کمی آزمون و خطا میکنم. به همین خاطر وجود EC گسترده تر در 7D کمی مرا خوشحال کرده است.

با اینکه الان احساس بهتری دارم و فکر می کنم بهتر میتوانم ( نسبت به قبل خودم ) نور موجود در صحنه را کنترل کنم ولی کماکان در مورد نورسنجی مطالعه میکنم.

جدا به این نتیجه رسیدم که نورسنجی بحث بسیار پیچیده و مهمی است که خیلی به آن توجه نمیکردم.

ممنون
    nmroshan، Kaveh Ghobadi، Amir Abdolpanah و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نوید حسینیان | پیوسته

تشکر کرده
    11580

نوید عزیز
    نورسنجی صحیح به نظر شما چیست؟ تعریف‌تان از نورسنجی صحیح چیست؟

این را از آن بابت می‌پرسم که می‌خواهم تعاریف‌مان یکی باشد تا ادامه بحث ممکن گردد.
    Kaveh Ghobadi و Navid7h تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن

تشکر کرده
    7879

نوید عزیز
    نورسنجی صحیح به نظر شما چیست؟ تعریف‌تان از نورسنجی صحیح چیست؟

این را از آن بابت می‌پرسم که می‌خواهم تعاریف‌مان یکی باشد تا ادامه بحث ممکن گردد.
    جناب دکتر
    ممنون از پاسخ شما

2. نورسنجی غلط ( مخصوصا در واید ! )
    بعد ار فرستادن پست متوجه شدم شاید استفاده از واژه غلط کمی نامناسب باشد.

البته تو تمام کتاب ها و مقالاتی که خوانده هر کسی راجع به Exposure تعریف مختلفی نوشته است (البته همه آنها را میشود هم معنی برداشت کرد)

منظورم از نور سنجی صحیح این است که آنچه فکر میکنم درست است ثبت شود، نه آنچه دوربین دیکته میکند. (یا ساده تر بگویم اشتباه بزرگی که همیشه نور سنج روی صفر باشد)

اینکه دوربین در نور سنجی ماتریسی تمام صحنه را بررسی کند و سعی در جا دادن تمام نورهای موجود در صحنه را در یک عکس داشته باشد اغلب دور از تصویری است که من میخواهم داشته باشم.
    نوید حسینیان | پیوسته

تشکر کرده
    11580

آنچه فکر میکنم درست است ثبت شود، نه آنچه دوربین دیکته میکند.
    این تعریف را بعدا در عمل چگونه پیاده می‌کنید؟ از کجا می فهمید فکر‌ی که کرده‌اید صحیح است؟
    Navid7h تشکر می‌کند.
    نعما م. روشن

تشکر کرده
    7879

این تعریف را بعدا در عمل چگونه پیاده می‌کنید؟ از کجا می فهمید فکر‌ی که کرده‌اید صحیح است؟
    سلام دوباره جناب روشن

سعی میکنم با استفاده از EC نور سنجی را تصحیح میکنم (چندEV پایین یا بالا بسته به عکس ) و یا تلاش میکنم در مد M و استفاده از Spot Metering چند نقطه کلیدی در عکس را بررسی کنم ( البته اگر بدانم و بتوانم نقاط کلیدی را بر ناحیه های Zone System مطابقت دهم.)

در نهایت با مشاهده عکس در LCD و بررسی Histogram سعی میکنم بفهمم آیا تونال رنج به سمتی که میخواستم Shift پیدا کرده است یا خیر ؟

امیدوارم کارهام درست باشه ! چون از پست قبلی برداشتم اینه که یک جاهایی دارم اشتباه میکنم ! :(
    arash1988 تشکر می‌کند.
    نوید حسینیان | پیوسته

كاربر همراه arash1988 آواتار ها
    تشکر کرده
    1119

با عرض معذرت از اینکه وسط بحث می پرم.

نوید جان فکر میکنم منظور دکنر روشن این بود که چگونه میفهمید که مثلا همان هیستوگرام به سمت دلخواه شیفت پیدا کرده است. یعنی از کجا میفهمید نورسنجی این عکس درست بوده یا نه؟ با نگاه کردن به لبه های هیستوگرام، به کل آن، یا با نگاه کردن به میزان Exposure نقطه مورد نظر، یا ...
    Navid7h تشکر می‌کند.
    آرش شاهکار

تشکر کرده
    7879

نقل قول نوشته اصلی توسط arash1988 نمایش پست ها
    با عرض معذرت از اینکه وسط بحث می پرم.

نوید جان فکر میکنم منظور دکنر روشن این بود که چگونه میفهمید که مثلا همان هیستوگرام به سمت دلخواه شیفت پیدا کرده است. یعنی از کجا میفهمید نورسنجی این عکس درست بوده یا نه؟ با نگاه کردن به لبه های هیستوگرام، به کل آن، یا با نگاه کردن به میزان Exposure نقطه مورد نظر، یا ...
    نقل قول نوشته اصلی توسط Navid7h نمایش پست ها
    سلام دوباره جناب روشن

سعی میکنم با استفاده از EC نور سنجی را تصحیح میکنم (چندEV پایین یا بالا بسته به عکس ) و یا تلاش میکنم در مد M و استفاده از Spot Metering چند نقطه کلیدی در عکس را بررسی کنم ( البته اگر بدانم و بتوانم نقاط کلیدی را بر ناحیه های Zone System مطابقت دهم.)

در نهایت با مشاهده عکس در LCD و بررسی Histogram سعی میکنم بفهمم آیا تونال رنج به سمتی که میخواستم Shift پیدا کرده است یا خیر ؟

امیدوارم کارهام درست باشه ! چون از پست قبلی برداشتم اینه که یک جاهایی دارم اشتباه میکنم ! :(

آرش جان
    در پست قبلی گفتم
    با دیدن عکس در LCD و بررسی هیستوگرام (کلا هم باور ندارم که در تمام عکس ها هیستوگرام از هیچ طرفی نباید قطع شده باشد.)

و شاید باید اضافه کنم
    تطابق عکس گرفته شده با صحنه
    و مقایسه با آن چیزی که میخواسته ام ثبت کنم .

اگر فکر کنم ایراد دارد دوباره عکس میگیرم.

بعضی وقت ها سعی میکنم صحنه را سیاه و سفید و ماتریسی فرض کنم و خودم را جای نور سنج در حالت ماتریسی قرار دهم . به نسبت تجربه اندکم مقداری EV متناسب را دخیل کنم.

بقیه کارها هم در Post Process
    arash1988 تشکر می‌کند.
    نوید حسینیان | پیوسته

كاربر آشنا sharagim1 آواتار ها
    تشکر کرده
    5

پیش فرض پاسخ: عکس های منظره landscape

درود بر دوستان

امیدوارم که سوالمو در جای درست مطرح کرده باشم که دوستان لطف کنند و جواب بدهند

از کجا میشود تشخیص داد که عکسی که ما میبینیم با سافت ویر تهیه شده یا عکس بدون دستکاری شده هست ؟

با تشکر
    در روضه قلب جز گل عشق مکار

تشکر کرده
    11580

تلاش میکنم در مد M و استفاده از Spot Metering چند نقطه کلیدی در عکس را بررسی کنم
    چند ترکیب شاتر و دیافراگم بدست می آورید. چه‌گونه استفاده می‌کنید؟

با مشاهده عکس در LCD و بررسی Histogram سعی میکنم بفهمم آیا تونال رنج به سمتی که میخواستم Shift پیدا کرده است یا خیر ؟
    یعنی چه؟ مثلا در چه شرایطی می‌خواهید که هیستوگرام به سمت چپ شیفت پیدا کند؟

تطابق عکس گرفته شده با صحنه
    و مقایسه با آن چیزی که میخواسته ام ثبت کنم .
    خب می گویید که هیستوگرام اطلاعات کاملی ندارد. نمایش در LCD هم که وضعش مشخص است. پس چگونه آنچه که گرفتید را با آنچه که می‌خواستید بگیرید مقایسه می‌کنید؟

ببخشید که اینقدر سوال می کنم. هدفم فقط باز کردن بحث است و اینکه خودم چیزی یاد بگیرم
    raffi، Navid7h، R.Asgari و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن

صفحه 59 از 735 نخستنخست ... 9 49 55 56 57 58 59 60 61 62 63 69 109 159 559 ... آخرینآخرین