صفحه 55 از 735 نخستنخست ... 5 45 51 52 53 54 55 56 57 58 59 65 105 155 555 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 541 تا 550 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر همراه arash1988 آواتار ها
    تشکر کرده
    1119

پیش فرض پاسخ: سوالات عمومي عكاسي

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad hosein نمایش پست ها
    سلام
    راستش با سیستم search نتونستم جوابمو پیدا کنم. برای همین اومدم اینجا. این که در دوربین های غیر حرفه ای می گن دوربین با چند ایکس zoom منظور چیه ؟ آیا زوم دیجیتال منظوره ، یا همین تله و وایدشون رو میگن زوم؟ یا زوم اپتیک رو می گن؟ یا ...:) چون من فقط توضیحاتی راجع به تله و واید شنیدم . اگه جایی برای جوابم معرفی کنید هم ممنون می شم.
    ماهیگیری:

جستجو فقط در فروم نیست، بلکه مفاهیم پایه ای را باید جای دیگری جستجو کنید. حتی اگر از جستجوی گوگل که نعمتی است که دومی ندارد بگذریم، در قسمت مقالات همین سایت عکاسی جواب به راحتی پیدا میشود.

میرویم در قسمت مقالات، در منوی جستجو (سمت چپ بالا)، جستجو میکنیم "لنز" و لینک زیر را که مورد چهارم است پیدا میکنیم:

مقدمه ای بر مفاهیم فنی لنزها
    farhad44 و Maisam.H تشکر می‌کنند.
    آرش شاهکار

كاربر ويژه Saadat آواتار ها
    تشکر کرده
    5366

دوستان گر سوال بی ربطیه لطفا دعوا نکنند ,ندانستن عیب نیست نپرسیدن عیب است
    آیا مقدار نویز با لنز ارتباطی داره؟

كاربر همراه arash1988 آواتار ها
    تشکر کرده
    1119

خیر، ربطی ندارد.

البته به شرطی که آن چیزی که به عنوان نویز از آن یاد می شود واقعا نویز باشد. معمولا خیلی مواقع جدا کردن پارامترهای کیفی عکس آنقدرها هم که اسمهایشان از هم جداست، آسان نیست.
    mreza1001 تشکر می‌کند.
    آرش شاهکار

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

نقل قول نوشته اصلی توسط am30 نمایش پست ها
    دوستان گر سوال بی ربطیه لطفا دعوا نکنند ,ندانستن عیب نیست نپرسیدن عیب است
    آیا مقدار نویز با لنز ارتباطی داره؟
    سلام: فرض میکنم هر دو میدانیم نویز چیست

نیاز هست چند مورد ابتدا به ساکن با هم مرور کنیم. اول بدانیم نویز چگونه ممکن است ایجاد شود؟

یک ذره فرضی از نور که روی یک پیکسل میاد ( آن پیکسل هم میتواند حاوی فوتودیودهایی باشد ) این فوتودیود ها این ذره فرضی را به یک جریان الکتریکی تبدیل میکنند که نهایتان این سیگنال پردازش و به مقادیر از رنگ تبدیل خواهد شد.

چند حالت میتواند اتفاق بیافتد...

این میزان قرار گرفتن آن ذره فرضی روی سنسور میتواند منجر به تولید سیگنالی شود که در خروجی سنسور ولتاژی متناسب تولید کند که زمان تبدیل به رنگ عینا یا نزدیک به آن تبدیل شود

شاید بتوان چند حالت در نظر گرفت.

میتواند سنسور ( بطور مثال ) مدت زمان زیادی در برابر آن پرتو باشد که خروجی سیگنالی بالا تر از حد مجاز باشد، در این حالت ممکن است در تبدیل این سیگنال به رنگ مشکل بوجود بیاد

میتواند سنسور ( بطور مثال ) مدت زمان زیادی در برابر پرتو کمی باشد تا سیگنال تشدید شده، که خروجی سیگنالی به حد معقولی برسد، در این حالت ممکن است در تبدیل این سیگنال به رنگ نویز بوجود بیاد

میتواند مدت زمانی که سنسور در برابر آن پرتو هست، کم باشد ( پرتو فرضی قادر به تولید سیگنال در خروجی فوتودیوود ها نیست یا بطور مناسب نیست ) متعاقبا سیگنال حاصله شدت آن کم خواهد بود در این حالت سیگنال میتواند تشدید شود، بسته به سیستمی که این کار را انجام میدهد اگر به درستی یا .... انجام نشود در زمان بازخوانی و تبدیل این سیگنال به مقادیر رنگ این موضوع بدرستی انجام نشود یا از توان سیستم مورد نظر خارج باشد.

مثال: یک آهنگی که صدای پایینی ضبط شده، اگر صدای سیستم پخش را زیاد کنید تاثیر نویز آمپلی فایر نسبت به صدایی که میشنوید محسوس خواهد شد. و برعکس آن ممکن است صدا از آنقدر از داینامیک رنج بالایی برخوردار باشد که نسبت نویز به صدا اصلی محسوس نباشد، و موارد مشابه دیگری از این دست، این داستان نویز ظاهرا روی سیستم های حرفه ای صوتی هم چالش برانگیز است :)

تفاوت در رفتار نویزی دوربین هایی با سنسور کوچک و سنسور بزرگ.

در یک تکنولوژی مشابه ساخت سنسور با حذف پارامترهای متغیر دیگری از عکاس تا ......... ماشاالله.

اگر دو سنسور تفاوت سایز داشته باشند آن سنسوری رفتار نویزی مطلوب تری دارد که از چگالی پیکسل کمتری برخوردار است.

میزان نور ورودی بر واحد سطح در یک پیسکل فرضی که قرار است A سانتی متر مربع بازتاب سطحی را تبدیل به مقدار سیگنال برابر 1 باشد. در سنسوری که پیکسل های کوچکتری دارد برای رسیدن به مقدار سیگنال 1 نیاز هست (جهت نورسنجی های یکسان ) به نسبت شدت آن سیگنال افزایش پیدا کند

از این روی بطور عموم سنسور های کوچک (یا به بیانی دیگر سنسورهایی با چگالی پیکسل بالا ) با مگاپیسکل های همسان، رفتار نویزی نامطلوب تری در قیاس با هم قطاران خود نشان میدهند

و مواردی دیگر چون دمای محیط یا دمای سنسور و ...

تمامی موارد بالا میتواند مستقیما به رفتار نویزی یک سنسور ( از تکنولوژی ساخت و ... ) بستگی داشته باشد. و لنز بطور مستقیم در آن نقشی ندارد.

اما نقش لنز

لنز بطور غیر مستقیم ممکن است در رفتار نویزی یک سنسور نقش داشته باشد که در پاره ای موارد برای یک کاربر فرضی دیده نشود و در مواردی دیگر مشخص باشد.

فرضا بازتاب نور روی عدسی ها یک لنز تا لنز دیگری. ممکن است تا 1/3 خطای نورسنجی داشته باشد. در این حالت تفاوت برای دیده شدن نویز بسیار ناچیز است و معمولا دیده نخواهد شد. اما روی کاغذ میتواند باشد. ( صحبت روی این موضوع از حوصله بحثمان خارج است و نهایت آنکه بدرد یک عکاس هم نخواهد خورد :) )

خرابی سیستم الکترونیکی درونی یک لنز هم میتواند تولید سیگنال مزاحمی کند که منجر به نویز شود

یا حتی باطری، ویا پردازنده دورنی دوربین !

در پایان

قبل از هر نتیجه گیری چند نکته خدمت شما دوست خوب

این مطالب الزاما درست نیست :) نظر دوستان فروم جویا شوید.

سعی کردم کلی صحبت کنم و مسلما آنالیز این سیستم نه در توان من است نه قادر هستم از پشت این دیوار بلند نت مفهوم آنرا برسانم.

موفق باشید
    Kaveh Ghobadi، Omid Araki، mreza1001 و 10 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

سلام

یک سئوال

در لنز های قدیمی که اتوفوکوس نداشتند دور لنز رینگی بود به نام Depth Of Field Scale یا رینگ عمق میدان. چیزی مثل :

اما در اکثر لنزهای اتو فوکوس دیگر اثری از این رینگ عمق میدان نیست.( یا اگر هست فقط برای یک f.Number ذکر شده است )

سئوالم در مورد این است که به چه دلیل این رینگ ( که اطلاعات بدی هم نمی دهد ) حذف شده است !؟ رابطه اش با اتوفوکوس بودن لنز چیست ؟

در یکی دو سایت خارجی دلیل حذف شدن این رینگ و Color Label های موجود را کم شدن هزینه تولید لنز مطرح کرده اند که به نظرم خیلی منطقی نیست !

ممنون
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    نوید حسینیان | پیوسته

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

من قبلاً در بارش فکر کردم چند دلیل به ذهنم رسید :

1 عمق میدان دوربین های کراپ دار کمتر است و تفاوت عمق میدان برای دیافراگم های نزدیک کمتر از فول فریم و نگاتیو است روی لنز های جدید پنتاکس مثلاً اگر نگاه کنید بیشتر روی واید ها این علامت هنوز موجود است با این تفاوت که فقط 8 /16 /22 را نوشته روی تله ها فقط 22 اما روی بعضی پرایم ها هنوز هم کاملش هست.

2 زمان نگاتیو من خودم گاهی حساب کتاب می کردم الان یک تست شات می گیرم و چک می کنم تازه پریویو هم هست دیگه عملاً حالت تشریفاتی داره
    Navid7h تشکر می‌کند.
    محمد رضا میلانی

كاربر بسیار فعال Hamid Moradi آواتار ها
    تشکر کرده
    3025

با سلام
    نوید جان هنوز چنین چیزی موجوده

به طور مثال لنز 24 اف 1.4 :biggrin:

mreza1001 و Navid7h تشکر می‌کنند.

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

نقل قول نوشته اصلی توسط mreza1001 نمایش پست ها
    من قبلاً در بارش فکر کردم چند دلیل به ذهنم رسید :

1 عمق میدان دوربین های کراپ دار کمتر است و تفاوت عمق میدان برای دیافراگم های نزدیک کمتر از فول فریم و نگاتیو است روی لنز های جدید پنتاکس مثلاً اگر نگاه کنید بیشتر روی واید ها این علامت هنوز موجود است با این تفاوت که فقط 8 /16 /22 را نوشته روی تله ها فقط 22 اما روی بعضی پرایم ها هنوز هم کاملش هست.

2 زمان نگاتیو من خودم گاهی حساب کتاب می کردم الان یک تست شات می گیرم و چک می کنم تازه پریویو هم هست دیگه عملاً حالت تشریفاتی داره

محمدرضا جان
    سلام

ممنون از پاسخ، در مورد DSLR و دنیای دیجیتال صحبت شما متین است

ولی !

از زمانی که لنزهای بدون اتوفوکس کم کم از رده خارج شدند تا زمانی که DSLR ها آمدند کلی دوربین SLR پیشرفته وجود داشته که با فیلم و نگاتیو کار میکردند ولی اتوفوکوس داشتند !

اتفاقا در همون دوران این رینگ از روی لنزهای اتو فوکوس حذف شدند. به نظرم حذف شدن آنها خیلی به نسل دیجیتال مرتبط نیست

شاید هم من اشتباه میکنم.

نقل قول نوشته اصلی توسط Hamid Moradi نمایش پست ها
    با سلام
    نوید جان هنوز چنین چیزی موجوده

به طور مثال لنز 24 اف 1.4 :biggrin:
    حمید جان من هم نگفتم که کاملا حذف شده اند !
    ولی کم شده اند.

مثلا روی لنز های زوم بسیار کمتر دیده می شوند ! یکی از دلایلش هم احتمالا طراحی جدید تر لنز هاست . (لنزهای زوم قدیمی که من داشته ام و یا دیده ام اکثرا مثل Push Pull ها بوده اند که می شد منحنی هایی روی آن رسم کرد )
    mreza1001 و Chik تشکر می‌کنند.
    نوید حسینیان | پیوسته

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

آخه روی پنتاکس های سری اتو نگاتیو تا جایی که یادمه هنوز بود.

روی 70 اف 2.4 ---- 21 اف 3.2 --------- 14اف2.8 -------- ماکرو 50اف2.4 ----ماکرو 35 اف 2.8 ---- ماکرو 100 اف 2.8 پنتاکس سری جدید و تقریباً همه لنزهای اتو فوکوس نگاتیوش هست.

منم طرفدار این علامت ها هستم. زیر سر کنون و نیکونه یقیناً !
    Navid7h تشکر می‌کند.
    محمد رضا میلانی

كاربر بسیار فعال Hamid Moradi آواتار ها
    تشکر کرده
    3025

نقل قول نوشته اصلی توسط Navid7h نمایش پست ها
    حمید جان من هم نگفتم که کاملا حذف شده اند !
    ولی کم شده اند.

مثلا روی لنز های زوم بسیار کمتر دیده می شوند ! یکی از دلایلش هم احتمالا طراحی جدید تر لنز هاست . (لنزهای زوم قدیمی که من داشته ام و یا دیده ام اکثرا مثل Push Pull ها بوده اند که می شد منحنی هایی روی آن رسم کرد )
    نوید جان فقط اثارشان روی لنز های پرایم باقی مانده و روی هیچ لنز زومی ندیدم که این اعداد نمایش داده شود
    اخه دیگه جایی روی لنز های زوم نیست که این اعداد و نمودار ها رسم شود

آخه روی پنتاکس های سری اتو نگاتیو تا جایی که یادمه هنوز بود.
    محمد رضا
    این اتو نگاتیو چی هست ؟

صفحه 55 از 735 نخستنخست ... 5 45 51 52 53 54 55 56 57 58 59 65 105 155 555 ... آخرینآخرین