صفحه 107 از 735 نخستنخست ... 7 57 97 103 104 105 106 107 108 109 110 111 117 157 207 607 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1,061 تا 1,070 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر همراه rostamiani آواتار ها
    تشکر کرده
    380

سلام
    داشتم IXUS 220 رو با Sony HX5 بررسی می کردم .. دیدم اندازه دیافراگم سونی F3.5 - F5.5 هست ولی کنون F2.7 - F5.9
    کنون IXUS 300 هم که دیافراگمش F2.0 - F5.3 هست

آیا معنی این عدد ها اینه که دیافراگم IXUS 300 از همه بیشتر می تونه باز بشه و توی نور کم بهتر از بقیه می تونه عمل کنه ؟ (البته اگه سنسور و ... مشابه باشند)

متشکرم
    NetNegar تشکر می‌کند.

كاربر همراه Arash Sh آواتار ها
    تشکر کرده
    1953

سلام
    سوال برایم پیش آمده که شاید ساده و شاید زایده توهم باشد...!

در هنگام طلوع و غروب آفتاب، با زاویه ثابتی حرکت میکند، (با همان نسبتی که طلوع میکند، غروب هم میکند!) اما به نظرم نور صبح و بعد از ظهر یکسان نیستند... نور بعد از طلوع سفید تر و لطیف تر از نور قرمز دم غروب به نظرم می آید.. چرا؟
    NetNegar تشکر می‌کند.

كاربر همراه Ali_Nouri آواتار ها
    تشکر کرده
    1274

نقل قول نوشته اصلی توسط rostamiani نمایش پست ها
    سلام
    داشتم IXUS 220 رو با Sony HX5 بررسی می کردم .. دیدم اندازه دیافراگم سونی F3.5 - F5.5 هست ولی کنون F2.7 - F5.9
    کنون IXUS 300 هم که دیافراگمش F2.0 - F5.3 هست

آیا معنی این عدد ها اینه که دیافراگم IXUS 300 از همه بیشتر می تونه باز بشه و توی نور کم بهتر از بقیه می تونه عمل کنه ؟ (البته اگه سنسور و ... مشابه باشند)

متشکرم
    سلام
    دقیقا به همین صورت هست . یعنی در نور کم بین این دوربینها دیافراگم IXUS 300 نور بیشتری به سنسور میرسونه. البته باید سنسور و . . . در نظر گرفته بشه که اینجا فرض یکسان بودن هست
    هرچی F کمتر = دیافراگم بازتر = نور بیشتر به سنسور میرسه
    rostamiani، M. Beyrami و NetNegar تشکر می‌کنند.
    علی نوری
    ویرایش عکس آزاد است.
    Sony-H20 & D7100+18-140mm
    nouri.aminus3.com

كاربر همراه Ali_Nouri آواتار ها
    تشکر کرده
    1274

نقل قول نوشته اصلی توسط arash.am نمایش پست ها
    سلام

در هنگام طلوع و غروب آفتاب، با زاویه ثابتی حرکت میکند، (با همان نسبتی که طلوع میکند، غروب هم میکند!) اما به نظرم نور صبح و بعد از ظهر یکسان نیستند... نور بعد از طلوع سفید تر و لطیف تر از نور قرمز دم غروب به نظرم می آید.. چرا؟
    اگه اشتباه نکنم یکی از دلایلش باید این باشه که هوای شب خیلی صافتر از طول روز هست (الودگی و . . .) که وقتی صبح میشه نور خورشید به زمین بهتر میرسه ولی در غروب برعکس.

حالا اینو خودم گفت نمیدونم درسته یا نه. دوستان لطفا کمک کنند.
    Arash Sh و NetNegar تشکر می‌کنند.
    علی نوری
    ویرایش عکس آزاد است.
    Sony-H20 & D7100+18-140mm
    nouri.aminus3.com

كاربر بسیار فعال Walkman آواتار ها
    تشکر کرده
    6460

سلام

با سلام

اگر شما در شهر باشید آفتاب قبل از اینکه در شهرتان طلوع کند قلش طلوع کرده (مثلا میتونید برای عکاسی از طلوع آفتاب به دشت ها بروید)

اما غروب آفتاب روالی عکس روال فوق داره

موفق باشید......
    Arash Sh و NetNegar تشکر می‌کنند.
    رضا اقبالی www.instagram.com/reza.eqbali

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

سلام

اول اینکه شاید این سوال زیاد به عکاسی مربوط نباشد ( شاید هم باشد ) اما بیشتر موضوع نجومی است.

ببنید اول باید متوجه شوید که دلیل سرخی و یا نارنجی بودن نور خوردشید در طلوع و یا غروب چیست؟بعد بپردازیم به اینکه چرا مقداری متفاوت هستند؟!

در هنگام طلوع و یا غروب خورشید به صورت کاملا مایل به آن ناحیه از زمین می تابد.این زاویه تابش باعث می شود که نور خورشید مسیر بسیار طولانی تری را ( در مقایسه با نور مستقیم آفتاب در ظهر ) در جو زمین طی کند.همین طی کردن شعاع نور خورشید از جو و برخورد آن با جو و Aerosols ها و یا ذرات معلق و هیدروين در جو زمین که نسبت به ناحیه ای که در آن هستیم کاملا متفاوت است باعث می شود که طیف نوری خورشید و دمای رنگی اش متفاوت از دمانی رنگی اصلی خورشیده 5500 تا 5600 درجه کلوین باشد.

حالا نسبت به اینکه در یک شهر هستیم یا کویر و یا دریا و یا جنگل و یا یک ابر شهر این دمای رنگی و واکنش نوری متفاوت است.هرچه ذرات معلق و Aerosols ها بیشتر باشند و این ذرات از نظر ابعاد بزرگ تر باشند رنگ غروب و یا طلوع قرمز تر و نارنجی تر است ( مثلا در روزهای آلودگی هوا اغلب آسمان شهر های بزرگ قرمز و یا صورتی هستند )

خالا اگر در کویر باشیم و ذارت غبار بیشتر باشد باز هم به یک صورت و یا در دریا و بخار آب به صورت دیگر تاثیر می گذارند که خارج از بحث ما است.

اما تفاوت طلوع و غروب....

در زمان طلوع آلودگی هوا و ذرات معلق به حداقل می رسند و سردی هوا باعث کاهش رطوبت و ایجاد شبنم بر روی زمین شده و آسمان اغلب صاف و یکدست و بسیار شفاف است و غبار و ذرات معلق بسیار کمی در آسمان وجود دارد.

اما در زمان غروب آلودگی به نهایت و حداکثر شبانه روز می رسد و بخار آب به سطوع بالایی جو منتقل می شود ( به دلیل گرمی هوا ) و بعد از یک روز شلوغ شهری آلودگی در حداکثر است و باعث می شود که نور خورشید در زمان طی مسیر در جو زمین با ذرات معلق و Aerosols های بیشتر برخورد کند و باعث شود که غروب اغلب بسیار سرخ تر و یا نارنجی تر باشد.

حالا اینکه کی و کجا رنگ اش نارنجی است و کجا سرخ و یا حتی سبز و اینکه کی و در چه نوع محیطی تشدید می شود نیاز به یک بحث مفصل علمی دارد.

پوزش بابت پاسخ طولانی....
    nmroshan، yasin-m، Daruosha و 18 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

كاربر همراه Mohamad_Ali آواتار ها
    تشکر کرده
    5251

ببخشید
    وقتی دوربین را روی حالت ماکرو قرار میدیم چه اتفاقی میوفته؟
    مثلا مد های دیگه مشخصه که چه کاری انجام میدهند مثل تقدم شاتر و تقدم دیافراگم و ... ولی مد ماکرو تنظیمات اپتیکی خاصی انجام میده یا نه توی این مد هم فقط تنظیمات شاتر و دیافراگم مناسب را انجام میده؟
    برای عکسبرداری ماکرو مد ماکرو دوربین بهتره یا مد مانوال؟
    ممنون.
    NetNegar و abdolhosein تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

نقل قول نوشته اصلی توسط Mohamad_Ali نمایش پست ها
    ببخشید
    وقتی دوربین را روی حالت ماکرو قرار میدیم چه اتفاقی میوفته؟
    مثلا مد های دیگه مشخصه که چه کاری انجام میدهند مثل تقدم شاتر و تقدم دیافراگم و ... ولی مد ماکرو تنظیمات اپتیکی خاصی انجام میده یا نه توی این مد هم فقط تنظیمات شاتر و دیافراگم مناسب را انجام میده؟
    برای عکسبرداری ماکرو مد ماکرو دوربین بهتره یا مد مانوال؟
    ممنون.
    در کل اگر می خواهید عکاسی را به صورت جدی و حرفه ای ادامه دهید دور مد های از قبل برنامه ریزی شده دوربین را خط بکشید و به هیچ وجه از آنها استفاده نکنید سه مد تقدم شاتر و تقدم دیافراگم و منوآل تمامی نیاز های شما را برآورده کرده و به هیچ مد دیگری نیاز ندارید.

این مد ها برای افراد بسیار آماتور طراحی شده اند تا بتوانند حداقل عکسی را با آن دوربین بگیرند.

در این مد ( ماکرو ) اتفاق خاصی روی نمی دهد فقط دیافراگم بین 4 تا 9 بسته می شود تا عمق میدان بهتری داشته باشید.نورسنجی هم به صورت نقطه ای عمل می کند که شما با خلاقیت و اطلاعات کافی خودتان بسیار بهتر و بیبشتر می توانید تنظیمات دوربین را انجام دهید.
    aidin594، M. Beyrami، Mohamad_Ali و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

كاربر جديد
    تشکر کرده
    73

سلام دوستان.من با لنز 18-105 و 24-70 f2.8 یه مقایسه انجام دادم که فکر کنم غلط باشه.
    من دو لنز رو با دوربین d300 روی فاصله کانونی 24mm روی سه پایه امتحان کردم و از یک کادر ثابت عکس گرفتم. انتظار داشتم عکس 24-70 روی فاصله 24 حدودا برای مثال 35mm باشه چون لنز fx است ولی نتایج یکی بود.
    ایا اشتباهی کردم یا لنز fx و dx روی aps-c یه فاصله کانونی رو نشان میدن؟(برای مثال همون 24mm)
    NetNegar تشکر می‌کند.

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen_n نمایش پست ها
    سلام دوستان.من با لنز 18-105 و 24-70 f2.8 یه مقایسه انجام دادم که فکر کنم غلط باشه.
    من دو لنز رو با دوربین d300 روی فاصله کانونی 24mm روی سه پایه امتحان کردم و از یک کادر ثابت عکس گرفتم. انتظار داشتم عکس 24-70 روی فاصله 24 حدودا برای مثال 35mm باشه چون لنز fx است ولی نتایج یکی بود.
    ایا اشتباهی کردم یا لنز fx و dx روی aps-c یه فاصله کانونی رو نشان میدن؟(برای مثال همون 24mm)
    فرق نمي كند كه لنز fx باشد يا dx (يا EF و EFS در كنن) وقتي هر يك از اين لنز ها را روي دوربين APS-C ببنديد چون سنسور اين دوربين ها كوچكتر از فول فريم است بايد فاصله ي كانوني را در كراپ فكتور (براي نيكن 1.5 و كنن 1.6) ضرب كنيد. بنابر اين 24 ميليمتر هر لنزي روي دوربين شما 36 خواهد بود.
    Kaveh Ghobadi، navidsohi، R.Asgari و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني