صفحه 155 از 735 نخستنخست ... 55 105 145 151 152 153 154 155 156 157 158 159 165 205 255 655 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1,541 تا 1,550 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر ويژه
    تشکر کرده
    5959
    a.abdullahian، M. Beyrami و Mohamad_Ali تشکر می‌کنند.
    .

كاربر همراه Mohamad_Ali آواتار ها
    تشکر کرده
    5251

نقل قول نوشته اصلی توسط Kaveh Ghobadi نمایش پست ها
    ایت فیلتر ها رو به راحتی میشه خودتون درست کنید.اما اینکه در ایران باشد یا نه والله من ندیدم.

و لنز های مختلفنی از برند نیکون بوکه زیبایی دارند که شما باید تست ها و سمپل هایشان را ببنید.البته اینکه در چه فاصله کانونی و برای چه کاربردی هم مهم است.

http://www.diyphotography.net/diy_create_your_own_bokeh

http://www.aribrownest.com/photos/di...-making-stars/

فایل پیوست 15162

ممنون
    خیلی لینک ها کمک کرد
    ببینید درست متوجه شدم یا نه:
    کاغذ را به شکل مورد نظر ببرم و قرار بدم جلو لنز و بعد چند شات بزنم
    بعدش بدون کاغذ عکس بگیرم و بعدا عکس ها را روی هم قرار بدم

روشش همینه؟
    ممنون
    Nikon D90 l 18-105 l 105f2.8 l 50 f1.8D l SB700

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط Mohamad_Ali نمایش پست ها
    ممنون
    خیلی لینک ها کمک کرد
    ببینید درست متوجه شدم یا نه:
    کاغذ را به شکل مورد نظر ببرم و قرار بدم جلو لنز و بعد چند شات بزنم
    بعدش بدون کاغذ عکس بگیرم و بعدا عکس ها را روی هم قرار بدم

روشش همینه؟
    ممنون
    خیر دوست عزیز ...

همان یک عکس کافیست، مناطقی که بوکه می شوند شکل دهانه مجازی که شما برای لنز ساختید را می گیرند.
    Kaveh Ghobadi، M. Beyrami، Mohamad_Ali و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر همراه Ali Saeedi آواتار ها
    تشکر کرده
    1566

دوستان یه سوال
    وقتی فایل NEF دوربینم رو باز می کنم
    زمانی که ACR بالا میاد پایینش می نویسه 8 Bit
    در صورتی که من فکر می کردم فایل های RAW دوربینم 14 بیتی هست
    حالا سوال اینه که این بیت ، اون بیت نیست یا من باید تنظیم هارو دستکاری کنم؟؟
    Amir Abdolpanah تشکر می‌کند.
    Nikon D5100 + AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6 G ED + AF-S Nikkor 50mm 1:1.8 G + 8mm + Nissin Di622 M2 + Vanguard Alta 233 AP

كاربر فعال behzad_milad آواتار ها
    تشکر کرده
    2201

در صورتی که من فکر می کردم فایل های RAW دوربینم 14 بیتی هست
    این عددهایی که شما می بینید مربوط به نوع اطلاعات عکس شما و اگزیف عکس شما نمی شه بلکه این عدد و تنظیمات نوع ذخیره سازی شما رو نشون می ده .

برروی همون گزینه می گویید کلیک کنید تا پنجره زیر ظاهر بشه .

حتی می تونید سایز عکس رو تا 25.1 مگاپیکسل افزایش بدین .
    حالا می تونید با تغییر تیک ها نوع ذخیره سازی فایل RAW رو تایین کنید .
    rainman1061 و Ali Saeedi تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    1566

نقل قول نوشته اصلی توسط behzad_milad نمایش پست ها
    این عددهایی که شما می بینید مربوط به نوع اطلاعات عکس شما و اگزیف عکس شما نمی شه بلکه این عدد و تنظیمات نوع ذخیره سازی شما رو نشون می ده .

برروی همون گزینه می گویید کلیک کنید تا پنجره زیر ظاهر بشه .

حتی می تونید سایز عکس رو تا 25.1 مگاپیکسل افزایش بدین .
    حالا می تونید با تغییر تیک ها نوع ذخیره سازی فایل RAW رو تایین کنید .
    ممنون از شما
    حالا دوتا سوال دیگه
    اول اینکه اون عدد روی 16 باشه بهتره یا روی 8 ،یعنی یه مقدار راجع به این که چه مواقعی باید 8 بیتی خروجی بگیرم و چه مواقعی 16 بیتی توضیح بدید لطفا

دیگر این که این افزایش پیکسل تا 25 میلیون پیکسل چه کاربردی داره؟ فکر نمی کنم اینجوری چیزی به جزئیات عکسم اضافه بشه
    یعنی حدسم اینه که این جوری فقط حجم عکس رو افزایش خواهم داد ، ممنون میشم راجع به اینم توضیح بدید

سپاس
    Nikon D5100 + AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6 G ED + AF-S Nikkor 50mm 1:1.8 G + 8mm + Nissin Di622 M2 + Vanguard Alta 233 AP

كاربر فعال behzad_milad آواتار ها
    تشکر کرده
    2201

اول اینکه اون عدد روی 16 باشه بهتره یا روی 8 ،یعنی یه مقدار راجع به این که چه مواقعی باید 8 بیتی خروجی بگیرم و چه مواقعی 16 بیتی توضیح بدید لطفا

تمام اطلاعات عکس شما دردوربین به صورت صفرویک پردازش می شود فرمت JPEG هم 8 بیتی می باشد و برای سه رنگ اصلی می تواند 256 سایه روشن وتیره نمایش دهد

که این 256 همان عدد صفریک هستند که اگر عدد صفرو یک به توان 8 ضرب کنیم همان عدد 256 به دست می اید .

2×2=4
    2×4=8
    2×8=16
    2×16=32
    2×32=64
    2×65=128
    2×128=256

درواقع ما 256 سایه روشن وتیره داریم .

با هربارثبت ما 256 سایه را درسه رنگ اصلی با فرمت JPEG ذخیره می کنیم

اگرنورثبت شده خوبی داشته باشید این نوردرپنج گام تقسیم بندی می شود هرگام هم نصف گام قبل از خود می باشد از کل 256 ،گام اول 128 و گام دوم 64 و گام سوم 32و گام چهارم 16و گام پنجم 8بیتی می باشد .

حال بافرمت RAW یا خام 12بیت
    2×2=4
    2×4=8
    2×8=16
    2×16=32
    2×32=64
    2×64=128
    2×128=256
    2×256=512
    2×512=1024
    2×1024=2048
    2×2048=4096

حال تعداد سایه رنگ تیره و رنگ روشن شما بسیاربیشتراز 256 می باشد .

دراین صورت شما امکان مانوربیشتری و افت کمتری رانیز در قسمت ویرایش دارید و امکان پرش نوری کمتری را نیز دربین بیتها به دست می اورید .

اما نکته که وجود دارد این هست که با ذخیره سازی فرمت RAW به JPEG دوباره شما همان عمق رنگ 8بیت را خواهید داشت .
    یعنی ذخیره سازی شما چه درحالت 8بیتی و چه 16 بیتی بازهم دراخرنتیجه ذخیره تصویر شما 256 رنگ سایه تیره و روشن خواهد بود مگردرفورمتهای دیگر مثل همان RAW یا TIFF یا ... واین مورد ذخیره سازی می تواند درمورد ویرایش استفاده بیشتری داشته باشد اگرقصد دارید بعد از ثبت ویرایشی با افت کمی راداشته باشید از کانال رنگ 14 بیتی استفاده کنید .

درمورد افزایش پیکسل هم یا همان آپ سایز هم نتیجه چیزی مثل ریسایز به دست میاد یعنی افزایش بیشتر افت کیفیت بیشتر .

اما این مطالب استنباط شخصی خودم هست و بهتره برای اشنایی بیشتر دراین موارد تحقیقات بیشتر روهم انجام بدید .

اگرهم درمطالب اشتباهی انجام دادم لطفا اساتید راهنمایی کنند
    Miri، Ali Saeedi و mohsendm تشکر می‌کنند.

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

نقل قول نوشته اصلی توسط behzad_milad نمایش پست ها
    تمام اطلاعات عکس شما دردوربین به صورت صفرویک پردازش می شود فرمت JPEG هم 8 بیتی می باشد و برای سه رنگ اصلی می تواند 256 سایه روشن وتیره نمایش دهد
    ...
    اما این مطالب استنباط شخصی خودم هست و بهتره برای اشنایی بیشتر دراین موارد تحقیقات بیشتر روهم انجام بدید .

اگرهم درمطالب اشتباهی انجام دادم لطفا اساتید راهنمایی کنند
    سلام،

البته که من از «اساتید» نیستم، شاگرد هم به‌زور باشم، اما خُب متاسفانه این‌ توضیحات به‌کل اشتباه هستند. شیوه‌ی ذخیره‌سازی رنگ در Jpeg به‌کل متفاوت است، اصولاً در Jpeg به‌جای اطلاعات RGB فقط دو کانال رنگی (به‌صورت نسبی و در رابطه با Color Space) و یک کانال روشنایی ذخیره‌می‌شود و Bit Rate هم برای هر Block متفاوت است. در ضمن در تمام پیاده‌سازی‌های امروزیِ این فرمت از یک فضای رنگیِ مشخص برای ارایه‌ی رنگ‌ها استفاده می‌شه. یک‌بار در این‌باره در فروم نوشته‌بودم که توی این پست‌ها هست:

آیا میتوان در S3 Is فرمت Raw داشت
    YCbCr چیست؟

ولی به‌نظرم شناختِ فرمتِ Jpeg با این جزییات فنی فایده‌ی چندانی برای کارِ عکاسی ندارد. به‌جای ورود به تعریف‌ِ فنی‌ِ ذخیره‌سازی رنگ در یک استاندارد توصیه می‌کنم مقاله‌های سایت و به‌خصوص نوشته‌های دکتر روشن درباره‌ی Color Space و تبدیل RAW رو بررسی کنید، بسیار کاربردی‌تر هستند.

شاد باشید،
    کاوه

پ.ن.: شیوه‌ی ذخیره‌ی رنگی که شما توضیح‌داده‌اید خیلی نزدیک (البته متفاوت) با RGBAX هست که در اکثرِ پیاده‌سازی‌های فرمت BMP استفاده می‌شه.
    reza_Bahman، Kaveh Ghobadi، behzad_milad و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه!
    [EYES] [576 Megapixel Retina] [2 x Natural 22.3mm F3.2] [ISO 1 -800]

تشکر کرده
    1566

دوستان 3 سوال دارم که یکیش شاید به عکاسی بی ربط باشه امیدوارم دوستان من رو تحمل کنند
    اول این که آیا میشه برای چشم انسان (در حالت ثابت بدون تکون خوردن مردمک ها) مقدار (متغیر) دیافراگم ، فوکال و محدوده ی ایزو مشخص کرد (شرمنده اگه سوالم عجیبه)

سوال دوم این که از دوربین 16.2 مگاپیکسلی من بزرگترین چاپی که میشه تهیه کرد در چه اندازه ای هست (فرض بر این که لنز روی دوربینم بهترین لنز ممکن باشه و شرایط کاملا ایده آل)
    و سوال سوم این که اگر این فرض بهترین لنز تغییر کنه و لنز فعلیم رو یعنی 18-105 رو در نظر بگیریم
    در این حالت بزرگترین مقدار چاپی که توصیه میشه در شرایط نوری نسبتا مناسب (بدون سافت باکس ، فلاش و غیره بلکه فقط نور طبیعی) چه سایزی هست؟؟

سپاس از دوستانی که وقت می گذارن برای پاسخ دادن

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

درود

برای محاسبه ی ابعاد چاپ عکس 2 راه وجود دارد که یکیش سخت و پیچیده است و چون میدونم زیاد فایده ای نداره ، ترجمه نمیکنم . با این حال توضیحاتش کامل و آسونه و با یه زبان دست و پا شکسته میشه فهمید چی میگه : http://www.kenrockwell.com/tech/mpmyth.htm

و اما راه ساده تر ... برای این کار دو تا فرمول ساده وجود داره :

عرض چاپ (اینچ) = تعداد پیکسل های عرض تصویر تقسیم میزان پیکسل های انتخاب شده برای چاپ در هر اینچ (ppi)
    طول چاپ (اینچ) = تعداد پیکسل های طول تصویر تقسیم میزان پیکسل های انتخاب شده برای چاپ در هر اینچ (ppi)

واحد ppi مقیاسی برای تعیین پیکسل در هر اینچه . برای مثال شما میتونین عکس هاتون رو با کیفیت خوب 150ppi چاپ کنین ولی اگه میخواین وضوح چاپ اونقدر بالا باشه که با ذره بین هم نشه تفکیک کرد ، باید با کیفیت 300ppi چاپ کنید . تعداد پیکسل طول و عرض تصویر هم معلومه؛برای مثال سنسور 24.6 مگاپیکسل Sony A900 میتونه با ابعاد 4032×6048 در بهترین حالت عکس بگیره (تذکر : همیشه نباید بالاترین ابعاد رو تو فرمول گذاشت و باید دقت کرد که ممکنه با ابعادی دیگه عکس گرفته باشین) . لذا این سنسور میتونه با کیفیت 150ppi ، در ابعاد 26.88×40.32 اینچ چاپ کنه . هر اینچ هم 2.45 سانتی متره که اینجوری میشه تبدیل کرد .

و سوال سوم این که اگر این فرض بهترین لنز تغییر کنه و لنز فعلیم رو یعنی 18-105 رو در نظر بگیریم
    در این حالت بزرگترین مقدار چاپی که توصیه میشه در شرایط نوری نسبتا مناسب (بدون سافت باکس ، فلاش و غیره بلکه فقط نور طبیعی) چه سایزی هست؟؟
    مگه رزولوشن به لنز هم ربط داره ؟

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

پی نوشت (لینک اصلی روش دوم) : http://www.robsphotography.co.nz/Det...al-Images.html
    Madjidm، djmehdi_67، Miri و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.