صفحه 30 از 80 نخستنخست ... 20 26 27 28 29 30 31 32 33 34 40 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 291 تا 300 , از مجموع 799
Like Tree4527تشکر

موضوع: كنون یا نیكون ... توهم یا واقعیت

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

پیش فرض پاسخ: كنون یا نیكون ... توهم یا واقعیت

نقل قول نوشته اصلی توسط namibh نمایش پست ها
    خوب شاید بهتر باشه از تست ها دقیق و مقایسه ایی بپرهیزیم و تجربیات و دستاوردهای شخصی مون رو در کنار این چند ده تا سایت معتبر که کارهای مقایسه ایی انجام میدن ، به اشتراک بزاریم.
    من آلان 5دی مارک2 دارم (قبلا دی300 و دی90) و فرصتی پیش اومد از یه موضوع مشترک (پرتره) با دوستی که دی700 داشت عکاسی کنیم. هر دو با 200-70 F/2.8 IS& VR هر دو ورژن قدیمی، به صورت RAW و با نور طبیعی عکاسی کردیم.
    بدون اینکه بخوام وارد شرح بست تکنیکی بشم، به نظر من نتیجه روی مانیتور به نفع 5دی بود ، اما وقتی چاپ کردیم (در ابعاد 50X70 و 60X80 ) قضیه تا حدود زیادی به سمت دی700 چرخش کرد.
    نتیجه اولی که میخوام بگیرم اینه که ما گاهی فراموش میکنیم که یه فرایند عکاسی واقعی در مرحله چاپ به پایان میرسه و بزرگنمایی هایی که در مانیتور میبینیم با واقعیت چاپ شده فرق دارند. و حرف دومم اینه که این دوربینا دستگاه های پیشرفته ایی اند که به این راحتی ها نمیشه راجع بهشون قضاوت قطعی کرد، ولی میشه مثل من (!) یه اظهار نظرهای شخصی راجع بهشون داشت، یه جور به اشتراک گذاشتن تجربیات.
    سلام:

بحثی که مطرح کردید حاوی نکات خوبی است، که پیش تر در این مورد صحبت شده. با ماهیت کلی فرمایشات شما موافقم ولی چند نکته ممکن است مد نظر قرار نداده اید.

دقت بفرمایید برای رسیدن به غایت کیفیت در خروجی یک دوربین ( اینجا D700 و 5DII ) تنها فکتور پیکسل این میان تاثیر گذار نیست. عوامل زیادی در این خصوص تاثیر خواهند داشت. برای رسیدن به نتایجی بهتر شاید بد نباشد چندین شرایط نوری مد نظر شما باشد.

دو لنز مشابه به لحاظ دیافراگم و فوکال لنت الزاما در یک بازه دارای کیفیت های مشابه نیستند. بهتر است برای حذف پارامتر متغیر لنز( یا حداقل تاثیر) روی دیافراگم های 8 این موضوع انجام شود اگر اطمینان داشته باشید روی هر دو فوکال لنت مشابه، کنتراست و رزولوشن هر دو لنز در حداقل تفاوت خواهند بود.

برای بهره برداری از رزولوشن موثر یک لنز نیاز به دقت و شرایط مطلوب نوری ( نورپردازی های مورد نیاز یا شرایط نوری خوب ) خواهد بود.

اگر چند نکته دیگر مد نظر باشد شک نداشته باشید روی چاپ نتیجه برای 5DII بهتر خواهد بود.

میماند قوانین بزرگنمایی در چاپ + عمق میدان که حتما و حتما میباید مد نظر داشته باشید.

فرضا یک عکس در ابعادی فرض با دوربین 5DII چاپ میکنید. همان عکس با همان مشخصات روی دوربین فرضی دیگری اینجا D700 چاپ انجام خواهد شد. نباید این انتظار باشد که در یک فاصله مشابه کیفیت های هر دو عکس با ابعادی متفاوت یکسان باشند. هر زمانی ابعاد چاپ را بزرگ تر در نظر گرفتید میباید به همان میزان ( روش هایی برای ارزیابی این موضوع و محاسباتی هست ) فاصله دید هم تغییر دهید ( این صحبت کلی است ) ممکن است عدم رعایت همین یک فکتور مورد نظر باعث تفاوت در میزان وضوح ناشی از متغیر عمق میدان باشد.

بگذارید به بیانی دیگر این موضوع را مطرح کنم اگر فردی ابعاد چاپی مورد نیاز داشته باشد با دوربین D700 و نتواند به کیفیت مورد نیاز برسد، با خرید دوربین D3x بنظر شما نتیجه چگونه خواهد بود؟

من سعی کردم فارق از نام دوربین ها، فقط روی مگاپیکسل صحبت کنم ( که صحبت از دوربین 24 مگاپیکسلی شد ) چیزی که روی دوربین های D700 و D3x ممکن است رویت شود و این نکته یک ارزیابی شخصی از این موضوع نیست بلکه تجربه و تلاش مهندسان نیکون در این زمینه خواهد بود. یا تجربه و تلاش شرکت هایی چون کانن.

خلاصه کلام برای رسیدن به غایت کیفیت و بهره برداری موثر از روزولوشن موثر یک دوربین ( اینجا بین دو فول فریم ) دقت خاصی این میان خواهد بود در غیر اینصورت ممکن است با یک ثبت از دوربین 5DII به حداکثر ابعاد ( چاپ ) پیش فرض 10 مگ هم نرسید

موفق باشید
    Behin Nazem، mreza1001، aghahvechy و 9 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه Nami BH آواتار ها
    تشکر کرده
    208

پیش فرض پاسخ: كنون یا نیكون ... توهم یا واقعیت

با تشکر از نکات جالب توجه یی که ذکر کردید، چند نکته، من به عکسهای دی700 دسترسی ندارم و اصولا قصد مقایصه کردن هم (همانطور که تاکید داشتم) ندارم. و نمونه های دوربین خودم هم به تنهایی بی معنی و خارج از بحث اصلی من یعنی درک یک نکته ضمنی ( درک واقعیت کیفیت بر روی کاغذ عکاسی و نه مانیتور). من بیشتر منظورم از کیفیت (مخصوصا واژه مبهم کیفیت رو به کار بردم تا با ساده ترین شکل بدون اینکه خودم رو گیر دوستان دقیق و نکته سنج بیا ندازم، فقط اشاره به نوعی برتری نسبی بود) چیزی است که شاید شارپنس و قدر تفکیک درش حرف اول را بزند اما چیزهایی مثل فضای رنگی هم اون لا به لا ها در قضاوت و حس نهایی آدم تاثیر میذاره.

خوب البته شرایط یک تست استاندارد موجود نبود و بیشتر صحبت بر سر یک دریافت آنی، حسی و تجربی بود که برای من جالب توجه بود: با یک محاسبه ساده در زمینه تعداد پیکسل شاید نتیجه روی مانیتور قابل پیش بینی و معقول باشه اما تمام این حرفها بر سر اینه که {{واقعیت عکس}} ، گذشته از تاثیر لنز و دیافراگم و عمق میدان و هزار ویک متغییر دیگه(که خوب البته باید ثابت باشند تا مقایسه درست باشه) ، عبارت است از آنچه که روی {{کاغذ عکاسی}} ثبت میشود و آنچه که این روزها به عنوان نوعی از کاربردهای جدید عکاسی مطرحه، مثل استفاده های مالتی مدیا و اینترنت، به نظر من هنوز فرعی هستند.
    میدانم که این نوشته بیشتر یک نهیب به خودم میباشد و البته دوستان با تجربه آن را توضیح واضحات می دانند.
    چند نکته:
    این نظر اصلا جنبه علمی و دقیق ندارد و به هیچ روی به یک نتیجه گیری مقایسه ایی در باره این دو دوربین نمی خواهد برسد ( دلیل اصلی عدم آپلود کردن عکسها) و بیشتر جلب نظر دوستان به یک نکته مهم ( مقایسه درچاپ نهایی روی کاغذ)
    شاید درتوصیف نهایی ام در مورد نتایج بدست آمده از دی700 کمی هیجانی و غلیظ قضاوت کرده باشم ولی در هر صورت در اصل قضیه و بحث فرقی نمی کند.
    با تشکر ایمان برادران
    mreza1001، Navid7h، Saadat و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

سلام

یک موردی که برای خودم به عنوان یک نیکونی سوال بوده این است که چرا بعضی چیزها در دوربینهای نیکون برعکس بقیه است , مثلا ً جهت چرخش لنز در مونت , یا از همه بدتر ... جهت نشانگرهای مثبت و منفی است.

یعنی در LCD , ویزور و top Lcd دوربین؛ قسمت مثبت محور تغییرات (مثلا ً EV یا برکتینگ یا ...) در سمت چپ قرار دارد
    , به این صورت : - .. .. | .. .. +

و به همین شکل هم؛ برای زیاد کردن مثلا ً EV باید غربیلک! را به سمت چپ چرخاند

در صورتی که در بقیه دوربینها (و البته در علم ریاضیات! ) اعداد مثبت در سمت راست محور قرار میگیرند , یعنی :

+ .. .. | .. .. -

این قضیه در D60 بصورت ثابت و غیر قابل تغییر بود, به همین دلیل هم فکر میکردم در D300s هم همینطور باشد (بخصوص که مدتی قبل تلاش یکی از دوستان برای تغییر این حالت در منوها فقط به تغییر جهت چرخش غربیلک منتهی شد, نه محور)

تا اینکه دیروز با خواندن بخشی از دفترچه راهنما به این کشف نایل شدم

و توانستم جهت محورها را از حالت پیش فرض default دوربین به حالت پیش فرض ریاضی برگردانم و بسیار خرسند شدیم...

اما هنوز هم برایم سوال است که چرا پیش فرض نیکون برای جهت محورهایش باید اینطوری باشد؟ اگر کسی دلیل منطقیی دارد ممنون میشوم بگوید.

البته این قضیه هیچی از ارزشهای نیکون کم نمیکند ... :biggrin:
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    A_Maddah، farhad44، Amir Tavakoli و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

احتمالا مدير عامل نيكن چپ دسته :confused:
    Saeed61، QashQai، Ali Reza Aslani و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط farhad44 نمایش پست ها
    سلام

احتمالا مدير عامل نيكن چپ دسته :confused:
    فکر نمی کنم این طور باشه ... چون در اون حالت فرقی که می کرد این بود که طراحی دوربین رو میرور می کردن! ;)

اما فکر کنم به چپ گردی علاقه دارند!!!
    Mehdi Rojaie تشکر می‌کند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

تشکر کرده
    13937

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها
    فکر نمی کنم این طور باشه ... چون در اون حالت فرقی که می کرد این بود که طراحی دوربین رو میرور می کردن! ;)

اما فکر کنم به چپ گردی علاقه دارند!!!
    شما شوخي مي كنيد ولي من تقريبا جدي گفتم !

بسياري از چپ دستان خيلي روي اين موضوع تعصب دارند.

پي نوشت: وامدار ؟ چه چيزها كه اين انوش خان نمي گه!
    فرهاد حسيني

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

سلام:

من فکر میکنم وقتی صحبت از Exposure Compensation باشد و برای بیان مطلب از plus/minus symbol استفاده شود میتواند + دست چپ و منفی دست راست قرار گیرد. البته اینکه شرکت نیکون اینگونه استفاده ای از آن داشته نظر خاصی ندارم، ولی برای plus/minus symbol در جاهایی که برای بیان مطلب عنوان شود مقدار + اول آورده خواهد شد.

موفق باشید
    farhad44، Kamal، raffi و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط farhad44 نمایش پست ها
    شما شوخي مي كنيد ولي من تقريبا جدي گفتم !

بسياري از چپ دستان خيلي روي اين موضوع تعصب دارند.

پي نوشت: وامدار ؟ چه چيزها كه اين انوش خان نمي گه!

یعنی فکر می کنید کسی که چپ دست باشه, تغییری که تو دوربین به وجود میاره شامل چپ گردی مانت و دیال میشه اما شامل جا به جا کردن دکمه شاتر به سمت چپ خیر؟

به هر حال من فکر کردم که لحنتون جدی نیست.

پ.ن: ای بابا باز که دعوا شد! واقعا در سایه مهر و محبت نمیشه دو تا شوخی برندی کرد؟ ;)
    farhad44، Kamal، raffi و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

تشکر کرده
    13937

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها
    یعنی فکر می کنید کسی که چپ دست باشه, تغییری که تو دوربین به وجود میاره شامل چپ گردی مانت و دیال میشه اما شامل جا به جا کردن دکمه شاتر به سمت چپ خیر؟
    منظورم جوري تعصب چپ دستانه و شيطنت و باقي گذاشتن امضا بود وگرنه اگر شاتر ريليزر رو سمت چپ مي گذاشتند كه ديگه هيچ راست دستي نمي خريد.

همسر من چپ دست است و هميشه از روي عكس هاي جهت Portrait توي كامپيوتر مي شه فهميد كه عكس رو ايشون گرفته يا من چون من دوربين رو در جهت عكس عقربه هاي ساعت مي چرخانم و عكس مي گيرم و ايشان برعكس.

و جهت مزاح و تلطيف دوباره فضا: از روي جهت دسته ي قوري روي كتري هم مي شه فهميد آخرين نفري كه چاي ريخته است من بوده ام يا ايشان;)
    Saeed61، A_Maddah، Behin Nazem و 15 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر فعال king4 آواتار ها
    تشکر کرده
    3583

در یکی از فروم های سایت photo.net هم به همچین مشکلی اشاره شده.
    کد:
    http://photo.net/nikon-camera-forum/00SRxy
    aidin594 تشکر می‌کند.
    گالری عکس بهنام صفرزاده
    Nikon D600, Nikkor 24-70, Nikkor 70-200 VR II, Nikon SB-900, Nikon SB-800 2x

صفحه 30 از 80 نخستنخست ... 20 26 27 28 29 30 31 32 33 34 40 ... آخرینآخرین