صفحه 251 از 735 نخستنخست ... 151 201 241 247 248 249 250 251 252 253 254 255 261 301 351 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 2,501 تا 2,510 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط rouzbeh_f نمایش پست ها
    ما آخر یه چیز رو توی فاصله هایپر فوکال متوجه نشدیم:
    توی نمودار زیر برای فوکال 18mm و دیاف f/11 در سنسور های کراپ دار فاصله هایپرفوکال رو زده 1.45 متر (اگه درست جدول رو بخونم) حالا من نمی دونم این 1.45m رو توی لنزهایی که از این فاصله سنج ها ندارن(اسم دقیقش رو نمی دونم) چطور باید تنظیم کنم که بیشترین عمق میدان برسم ؟

یک سری ابعاد و اندازه ها هست که بدون متر هم باید قادر به تخمین زدن آن باشید.

1.45 سانت تقریبا دو قدم بلند (نه خیلی بلند) محسوب می شود. البته برای هر کس متفاوت است، سعی کنید از ابزارهایی مثل اندام بدنتان، تخمین چشمی و ... استفاده کنید. برای این منظور مثلا مسافتی را که می دانید 50 متر است با قدم طی کرده، تعداد قدم ها را بشمارید و از تقسیم متراژ به تعداد قدم به تخمینی از فاصله قدم هاتون برسید.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

نقل قول نوشته اصلی توسط nima n نمایش پست ها
    ممنون میشم اگه کسی فرق نقطه فکوس کراس رو با نقطه فکوس معمولی به من متذکر بشه ...
    قديما در دوران فيلمي صفحه فوكوس دوربين هاي SLR معمولا يك دايره ي منشوري بود و يك فوكوس كننده ي دو نيم كننده هم در وسط آن قرار داشت. اوايل و در دوربين هاي ابتدايي تر اين دو نيم كننده افقي بود كه براي فوكوس كردن روي سوژه هاي عمودي ايده آل بود ولي موقع فوكوس روي سوژه هاي افقي شما مشكل داشتيد زيرا مثلا با دو نيم كننده ي افقي ديگر خط افقي دو نيم نمي شد. بعد ها و در دوربين هاي پيشرفته تر آمدند و اين دو نيم كننده را به صورت مورب (45 درجه) گذاشتند كه به راحتي مي شد هم خطوط افقي و هم عمودي را با آن فوكوس كرد.

فرق نقاط فوكوس معمولي و كراس هم دقيقا همين است. در نقاط معمولي از سنسورهاي فوكوس عمودي استفاده مي شود (تفاوت كنتراست را در طول يك محور عمودي تشخيص مي دهد) كه براي فوكوس كردن خطوط افقي ايده آل است ولي در نقاط كراس؛ دو سنسور فوكوس عمود بر هم استفاده مي شود كه تفاوت كنتراست را در هر دو محور تشخيص مي دهد.

در شكل اول تمام نقاط معمولي است. در شكل دوم نقاط مياني كراس است و در شكل آخر فقط نقطه وسطي كراس است.

af_focusarray3.png
    af_focusarray1.png
    af_focusarray1b.png

پي نوشت: دوستي در PM چند مثال خواسته بودند. مثلا در Nikon D90 فقط نقطه فوكوس وسطي كراس است؛ در D7000 تعداد 9 نقطه كراس وجود دارد و در Canon 7D تعداد 19 تا كراس وجود دارد و در D300s هم 15 تا و در 40D همه ي 9 نقطه كراس اند.
    ویرایش توسط farhad44 : Wednesday 25 January 2012 در ساعت 15:09
    Soha.T، Daruosha، usef و 23 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر همراه
    تشکر کرده
    1968

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها

1.45 سانت تقریبا دو قدم بلند (نه خیلی بلند) محسوب می شود. البته برای هر کس متفاوت است، سعی کنید از ابزارهایی مثل اندام بدنتان، تخمین چشمی و ... استفاده کنید. برای این منظور مثلا مسافتی را که می دانید 50 متر است با قدم طی کرده، تعداد قدم ها را بشمارید و از تقسیم متراژ به تعداد قدم به تخمینی از فاصله قدم هاتون برسید.
    بله ممنون، بیشتر منظورم این بود که چه روشی استفاده میشه برای عکس گرفتن وقتی که فاصله پیدا شد، مثال میزنم، من وقتی می خوام از یه منظره عکس بگیرم و می دونم هم در 1.45 باید فکوس کنم و این فاصله رو تخمینی روی زمین پیدا کردم(در کنار ساحل هستم)، باید سر دوربین رو بیارم پایین و در 1.45 فوکوس کنم و بعد سر دوربین رو بیارم بالا و کادر بندی بعد شات ؟ (نمی دونم منظورم رو می تونم برسونم؟)
    Amir Abdolpanah تشکر می‌کند.

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط korosh1 نمایش پست ها
    سلام:
    با راهنمایی جناب فرهاد مقاله های مربوط به فتو شاپ رو مطالعه کردم ولی برای این سوالاتم جوابی پیدا نکردم:

1 از اونجایی که دوربین بنده کامپکت هست و فایل RAW نداره میشه از نتیجه ویرایش راضی بود،
    2- مناسب ترین نسخه فتوشاپ داخل بازار کدوم نسخه هست که تهیش کنم
    3-و کتاب یا cd آموزشی که بتونم به کمک اون با ابزار فتوشاپ آشنا بشم رو اگر امکانش هست معرفی بفرمایید
    ممنون از لطف دوستان
    برند و مدل دوربين تون چيه؟ بعضي برنامه ها هست (CHDK) كه مي توان با كپي آن ها روي مموري كارت دوربين، عكس RAW‌هم گرفت (حداقل براي خيلي از مدل هاي كامپكت كانن موجوده). من با Canon A650IS كلي عكس RAW‌گرفته ام

تشکر کرده
    20782

بله فرمايش شما درسته، ولي فرض كنيد من مي دونم فاصله هايپر فوكال براي لنز EF 50 f/1.8 من در دياف 8 مثلاً 7 متره. وقتي لنز من پنجره نشان دهنده فاصله فوكوس نداره، من چه جوري فاصله 7 متر رو روي لنز تنظيم كنم؟ آيا راهي هست كه بشه بدنه لنز را (قسمتي كه موقع فوكوس بيرون ميايد) مدرج كرد؟
    با سپاس

تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط داريوش چگيني نمایش پست ها
    بله فرمايش شما درسته، ولي فرض كنيد من مي دونم فاصله هايپر فوكال براي لنز EF 50 f/1.8 من در دياف 8 مثلاً 7 متره. وقتي لنز من پنجره نشان دهنده فاصله فوكوس نداره، من چه جوري فاصله 7 متر رو روي لنز تنظيم كنم؟

وقتی بتوانید چنین فاصله ای را تخمین بزنید. روی یک جسمی که در فاصله 7 متری قرار دارد، فوکوس کنید سپس ترکیب بندی ...

تشکر کرده
    20782

وقتی بتوانید چنین فاصله ای را تخمین بزنید. روی یک جسمی که در فاصله 7 متری قرار دارد، فوکوس کنید سپس ترکیب بندی ...
    با سپاس
    با توجه به اين كه اين كار هميشه مقدور نيست آيا راهي هست كه بشه بدنه لنز را (قسمتي كه موقع فوكوس بيرون ميايد) مدرج كرد؟ مثلاً با استفاده از متر و نشانه و باسعي و خطا؟

كاربر همراه
    تشکر کرده
    1968

و اگر جسمی وجود نداش از روش زیر می شه استفاده کرد دیگه ؟

باید سر دوربین رو بیارم پایین و در 1.45 فوکوس کنم و بعد سر دوربین رو بیارم بالا و کادر بندی بعد شات ؟

تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط rouzbeh_f نمایش پست ها
    و اگر جسمی وجود نداش از روش زیر می شه استفاده کرد دیگه ؟
    مگر ما در خلا زندگی می کنیم؟ یعنی چی که جسمی وجود نداشته باشد؟ هر فاصله N متری دلخواه که خواستید فوکوس کنید. در هر جهت فضایی که دوست داشتید. چه فرقی می کند؟

*همون کاری که نوشتید هم همین است. منتها در صورتی که می خواهید دقت بالا باشد، 1.45 را افقی حساب نکنید، در راستای محور لنز در نظر بگیرید.

نقل قول نوشته اصلی توسط داريوش چگيني نمایش پست ها
    با سپاس
    با توجه به اين كه اين كار هميشه مقدور نيست آيا راهي هست كه بشه بدنه لنز را (قسمتي كه موقع فوكوس بيرون ميايد) مدرج كرد؟ مثلاً با استفاده از متر و نشانه و باسعي و خطا؟
    والا این رو می دونم که خطی نیست. حالا بر فرض هم که برای 5 تا عدد کالیبره کردید، برای عدد 6 ام چه می کنید؟

من برخلاف نظر شما فکر نمی کنم، همیشه مقدور است، بنده الان مدت هاست از این حالت استفاده می کنم. قضیه هایپرفوکال در ژانر هایی از عکاسی کاربرد دارد که عموما شما زمان کافی برای ترکیب بندی و ... را دارید. (منظره، معماری و ...) این همه نگرانی و حساسیت شما دوستان نمی دونم واسه چی هست؟
    ویرایش توسط Amir Abdolpanah : Wednesday 25 January 2012 در ساعت 17:33 دلیل: اضافه کردن *
    Rouzbeh_Fakuri تشکر می‌کند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    26

سلام مجدد ...
    خيلي توي مباحث مقايسه بين لنزها از مفهوم دايناميك رنج خواندم ... البته مني متوجه كليت موضوع شدم ولي خواستم از دوستان با تجربه تر در مورد مفهوم و محل استفادش اطلاعات بگيرم ...